Travsidan qhurth |
Vincennes |
Prix d'Essai (Groupe 1, Nationale, monté) |
3-åriga hingstar och
ston |
Resultat 1992 - |
Datum |
Vinnare |
Kön |
Härstamning |
Jockey |
Tränare |
Tid |
Dist. |
1:a pris |
Tvåa |
Trea |
2023-06-25 |
Kyt Kat |
h |
Booster Winner - Diane de Brevol - Rieussec |
Mathieu Mottier |
Thomas Levesque |
1.13,4 |
2700 |
€ 90 000 |
Krafen |
Kelanie Lorraine |
2022-06-26 |
Jelyson |
h |
Timoko - Delizza d'Odyssee - Kerido du Donjon |
Yoann Lebourgeois |
Alexandre Pillon |
1.14,8 |
2700 |
€ 90 000 |
Joyner Sport |
Jorgos de Guez |
2021-06-27 |
Ibra du Loisir |
h |
Booster Winner - Kaline Du Loisir - Podosis |
Alexandre Abrivard |
Laurent Claude Abrivard |
1.11,8 |
2175 |
€ 76 500 |
Ici c'est Paris |
Indigo du Poret |
2020-06-21 |
Hudson Vedaquais |
h |
Thorens Vedaquais - Biels Vedaquais - Saxo de Vandel |
Yoann Lebourgeois |
Philippe Allaire |
1.12,6 |
2175 |
€ 65 250 |
Hera Landia |
Hispanen |
2019-06-23 |
Gala Tejy |
h |
Atlas de Joudes - Aurore des Charmes - Prince Gede |
Paul Philippe Ploquin |
Christophe Chalon |
1.13,0 |
2175 |
€ 76 500 |
Gangster de Wallon |
Gepsonnie |
2018-06-24 |
Fado du Chene |
h |
Singalo - Star du Chene - Coktail Jet |
Paul Philippe Ploquin |
Julien Le Mer |
1.13,0 |
2175 |
€ 90 000 |
Feeling Cash |
Flore de Janeiro |
2017-06-25 |
Eye of The Storm |
h |
Village Mystic - La Dolce Vita - Extreme Dream |
Yoann Lebourgeois |
Philippe Allaire |
1.13,0 |
2175 |
€ 90 000 |
Epatante |
Eiffel Tower |
2016-06-26 |
Dragon du Fresne |
h |
Saphir Castelets - Rosee des Bois - King du Perthois |
Alexandre Abrivard |
Laurent Claude Abrivard |
1.13,5 |
2175 |
€ 90 000 |
Drole de Gosse |
Dhikti Vedaquais |
2015-06-21 |
Carlos des Caux |
h |
Mien - Star Dodienville - Calife des Noues |
Mathieu Abrivard |
Jacques Bruneau |
1.13,9 |
2175 |
€ 90 000 |
Che Jenilou |
Cincinnati Bond |
2014-06-22 |
Booster Winner |
h |
Rieussec - Ligie du Vivier - Elvis de Rossignol |
Eric Raffin |
Sebastien Guarato |
1.13,3 |
2175 |
€ 90 000 |
Bird Parker |
Bingo Star |
2013-06-15 |
Arca des Jacquets |
s |
Prodigious - Kichenotte Jolie - Camino |
Eric Raffin |
Philippe Moulin |
1.13,5 |
2175 |
€ 90 000 |
Alexia du Cherisay |
Aston Fly |
2012-06-16 |
Vanishing Point |
h |
Ludo de Castelle - Engane du Perthois - Vikings Way |
Damien Bonne |
Sebastien Guarato |
1.13,2 |
2175 |
€ 100 000 |
Valseur de Kacy |
Via Josselyn |
2011-06-19 |
Uppercut du Rib |
h |
Quadrophenio - Galinette Cendree - Quiton du Coral |
David Thomain |
Joel Hallais |
1.14,1 |
2175 |
€ 100 000 |
Un Tresor |
Ulex Gede |
2010-06-20 |
Talina Madrik |
s |
Korean - Ketty d'Occagnes - Workaholic |
Franck Nivard |
Sebastien Guarato |
1.13,3 |
2175 |
€ 100 000 |
Torpilleur |
Ti Punch River |
2009-06-13 |
Scipion du Goutier |
h |
Goetmals Wood - Gissi James - Jet du Vivier |
Franck Nivard |
Franck Leblanc |
1.13,2 |
2175 |
€ 100 000 |
Shucca |
Sancho du Glay |
2008-06-15 |
Rockeuse du Rib |
s |
Elvis de Rossignol - Unite de Vandel - Kepi Vert |
Jean Loic Claude Dersoir |
Joel Hallais |
1.13,9 |
2175 |
€ 100 000 |
Ramina des Brouets |
Reve des Vallees |
2007-06-17 |
Quincy Boy |
h |
Kitko - Grenade Castelets - Sancho Panca |
Yoann Lebourgeois |
Michael Jean Ruault |
1.14,1 |
2175 |
€ 100 000 |
Quokine Berry |
Quinella Aimef |
2006-06-18 |
Philotenor |
h |
Tenor de Baune - Agrippa Mesloise - Passionnant |
Franck Nivard |
Jean Baptiste Bossuet |
1.14,4 |
2175 |
€ 100 000 |
Pacha du Cap Vert |
Pretty des Vallees |
2005-06-19 |
Oblat Pierji |
h |
Dahir de Prelong - Dariola - Quarisso |
Jean Loic Claude Dersoir |
Gilles Delacour |
1.16,0 |
2175 |
€ 100 000 |
Orsy Dream |
Orlando des Baux |
2004-06-20 |
Nobilis Jiel |
h |
Gai Brillant - Top Lady - Jiosco |
Philippe Masschaele |
Jean Luc Dersoir |
1.15,5 |
2175 |
€ 100 000 |
Noora de l'Iton |
Nelson de Vandel |
2003-06-15 |
My Lady Way |
s |
Blue Dream - Folie du Trotting - Vikings Way |
Eric Raffin |
Jean Raffin |
1.16,5 |
2175 |
€ 100 000 |
Mon Jeu Diam |
Mood West |
2002-06-16 |
Leda d'Occagnes |
s |
Cygnus d'Odyssee - Aglae - Florestan |
Philippe Masschaele |
Pierre Desire Allaire |
1.16,5 |
2175 |
€ 100 000 |
Lucky Times |
La Faisanderie |
2001-06-17 |
Kedelis |
s |
Atout du Closet - Delphis - Replat |
Philippe Masschaele |
Guy Robert De Wulf |
1.16,6 |
2175 |
600 000 FRF |
Kanadia |
Kyrielle Club |
2000-06-18 |
Jarifante Speed |
s |
And Arifant - Visitee - Haut de Bellouet |
Yves Dreux |
Pascal Andre Geslin |
1.15,9 |
2175 |
500 000 FRF |
Jag de Bellouet |
Jorade |
1999-06-20 |
Ivoire de Grammont |
h |
Ukir de Jemma - Sidonie - Jiosco |
Jean Paul Piton |
Philippe Allaire |
1.17,4 |
2175 |
400 000 FRF |
Iossef |
Inimaginable |
1998-06-14 |
Holly du Locton |
s |
Viking's Way - Biche du Locton - Tony M |
Jean Paul Piton |
Philippe Allaire |
1.16,5 |
2175 |
400 000 FRF |
Habitat |
Hulk des Champs |
1997-06-14 |
Gai Brillant |
h |
Podosis - Altissima - Mon Tourbillon |
Jean Philippe Mary |
Philippe Allaire |
1.17,7 |
2175 |
400 000 FRF |
Gentry d'Ombree |
Gracioso |
1996-06-15 |
Fly Mourotaise |
s |
And Arifant - Tosca Mourotaise - Granit |
Philippe Bekaert |
Jean Pierre Dubois |
1.17,6 |
2175 |
400 000 FRF |
Figaro Ci |
Fakir Dangueville |
1995-04-12 |
Express Cat |
h |
Prince Atout - Thisbe - Ino Ludois |
Francois Roussel |
Alain Roussel |
1.19,2 |
2175 |
300 000 FRF |
Etoile du Surf |
Être de la Besvre |
1994-04-13 |
Duc de Janvier |
h |
Quinze Janvier - Vicky Bellemoise - Landoas |
Yves Dreux |
Ali Hawas |
1.21,5 |
2175 |
300 000 FRF |
Deluge du Vernay |
Dancourt |
1993-04-14 |
Carlito d'Arc |
h |
Ruanito d'Arc - Paola d'Arc - Elpenor |
Jean Philippe Mary |
Philippe Rouer |
1.23,1 |
2375 |
300 000 FRF |
Celia Chouan |
Capucine d'Ombree |
1992-04-15 |
Boadicee de Beval |
s |
Minou du Donjon - Nursavosca - Vasco |
Yves Dreux |
Ali Hawas |
1.20,7 |
2300 |
300 000 FRF |
Butin du Vivier |
Beau Gazon |
1991-04-13 |
Alligator |
h |
Le Ham - Jaia du Chateau - Vesuve T |
Michel Lenoir |
Gilbert Lemiere |
1.19,0 |
2300 |
300 000 FRF |
Atout de Marjon |
Amour de l'Aria |
1990-04-11 |
Virstly Gede |
h |
Firstly - Inneite - Seddouk |
Jean Claude Hallais |
Ulf Nordin |
1.19,1 |
2300 |
300 000 FRF |
Villebon |
Veikko |
1989-04-15 |
Unora du Pas |
s |
Jaguar du Corta - Oree du Pas - Bellouet |
Michel Lenoir |
Philippe Verva |
1.21,4 |
2300 |
225 000 FRF |
Ursulo de Crouay |
Ublak |
1988-04-16 |
Touta |
s |
Kepi Vert - Leila - Souverain |
Yves Dreux |
Ali Hawas |
1.21,0 |
2300 |
200 000 FRF |
Thar Mabrouck |
Traveller |
1987-04-24 |
Speed Clayettois |
h |
Joachim - Belle Clayettoise - Pacha Grandchamp |
Yves Dreux |
Ali Hawas |
1.20,7 |
2300 |
190 000 FRF |
Savilor |
Saf Saf |
1986-04-12 |
Rop |
h |
Hajacques de Chenu - Gezia - Jocelyn II |
Philippe Gillot |
Jacques Vandromme |
1.21,6 |
2300 |
155 000 FRF |
Ramage |
Rantzau |
1985-04-20 |
Quinze Janvier |
h |
Vallauri du Pont - Fortune Glatigny - Nivose |
Yves Dreux |
Ali Hawas |
1.22,5 |
2300 |
155 000 FRF |
Quel Soro |
Quoucky des Brieres |
1984-04-20 |
Pamela Orange |
s |
Humerus Orange - Fascinante - Scherif B |
Alain Sionneau |
Gaston Peltier |
1.22,4 |
2250 |
150 000 FRF |
Perrin Dandin |
Podosis |
1983-04-30 |
Orfeu Negro |
h |
Valmont - Eregoya - Sabi Pas |
Bernard Oger |
Leopold Verroken |
1.21,6 |
2250 |
150 000 FRF |
Odin de la Vente |
Ogino |
1982-04-22 |
Nestoriac |
h |
Derjacques - Clef des Champs - Luth Grandchamp |
Yves Dreux |
Ali Hawas |
1.21,4 |
2250 |
140 000 FRF |
Nozablinski |
Nagir de Huchome |
1981-04-23 |
Mabrouka |
s |
Balfour - Dauphiné II - Obstine |
Yves Dreux |
Ali Hawas |
1.21,0 |
2250 |
120 000 FRF |
Mon Franco Belge |
Moulinoise |
1980-04-24 |
Laudanum |
h |
Cotentin - Narcotine - Hermes D |
Pascal Bekaert |
Joel Hallais |
i.t. |
2250 |
120 000 FRF |
Levorino |
La Biche d'Amor |
1905-06-01 |
Kiki de Feugeres |
h |
Nivose - Baccarane - Pacha Grandchamp |
Gerard Raulline |
Bernard Raulline |
1.22,2 |
2250 |
|
King Black |
Keyrac |
1905-05-31 |
Jeune Orange |
s |
Chambon P - Anne d'Orange - Narvick DJ |
Alain Sionneau |
Gaston Peltier |
1.22,9 |
2250 |
|
Juriste |
Jais Noir |
1905-05-30 |
Ignace de Corny |
h |
Uccello B - Ain Sefra - Idealiste |
André Bourcier |
|
1.23,2 |
|
|
|
|
1905-05-29 |
Homerien |
h |
Seddouk - Penelope V - Voronoff |
Gerard Mascle |
|
1.24,0 |
|
|
|
|
1905-05-28 |
Givre d'Argent |
h |
Kubler L - Toscane D - Jocrisse |
|
|
|
|
|
|
|
1905-05-27 |
Fondon |
h |
Quasipyl - Ralene - Carioca II |
|
|
|
|
|
|
|
1905-05-26 |
Effiat |
h |
Feu Follet X - Strada - Jamin |
|
|
|
|
|
|
|
1905-05-25 |
Diable de Gournay |
h |
Jussieu - Thais Gorda - Euripide |
|
|
|
|
|
|
|
1905-05-24 |
Camille II |
h |
Orphee - Soraya B - Harpagon C |
|
|
|
|
|
|
|
1905-05-23 |
Bamba |
s |
Greanadier IV - La Petite Marie - Quiproquo II |
|
|
|
|
|
|
|
1905-05-22 |
Alain D |
h |
Larre F - Qualouette - Aristo |
|
|
|
|
|
|
|
1905-05-21 |
Volnay II |
h |
Faon Kairos - Faribole - Javari |
|
|
|
|
|
|
|
1905-05-20 |
Upsal du Pont |
h |
Nicias Grandchamp - Kadsura du Pont - Dollar V |
|
|
|
|
|
|
|
1905-05-19 |
Tuky Pompon |
h |
Lucky Williams - Jenny Pompon - Banco III |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|