Travsidan
qhurth |
Statistik Sverige -
Vinstrikaste hästar 1962-2020 (Svensktränade, svenskfödda 2-åriga ston) |
|
År |
Häst |
Kön |
Härstamning |
Kronor |
Tränare |
Ägare |
Uppfödare |
|
2020 |
Islay Mist Sisu |
s |
Beer Summit -
Drinks like a Fish |
1 544 800 |
Per Nordström |
Konepalvelu Erkco Oy, Finland |
Sisyfos Breeders AB, Sigtuna |
|
2019 |
Sayonara |
s |
Donato Hanover - Moviestar |
773 500 |
Fredrik Wallin |
Fredrik Wallin m.fl. |
Ove Conradsson m.fl. |
|
2018 |
Galinna Am |
s |
Scarlet Knight - Alegria Am |
295 000 |
Mattias Djuse |
Easy KB, Uppsala |
Am Bloodstock AB, Halmstad |
|
2017 |
Racing Brodda |
s |
Prodigious - Ronda Brick |
655 000 |
Mattias Djuse |
Mattias Djuse Stable AB, Ekolsund - Easy KB, Uppsala |
Brodda Stuteri AB, Skurup |
|
2016 |
Current Affair |
s |
Love You - Global Future |
664 931 |
Tomas Malmqvist |
Långebro Konsult AB, Stockholm |
Panamera Racing v /
Jens Glud Hansen |
|
2015 |
Undine |
s |
Zola Boko - Landlubber |
503 350 |
Catarina Lundström |
Stall Mermaid - Easy |
Menhammar Stuteri AB, Ekerö |
|
2014 |
Tunika |
s |
Zola Boko - Verona du Ling |
1 103 500 |
Tomas Malmqvist |
Stall Tumble Boys - Easy |
Menhammar Stuteri AB, Ekerö |
|
2013 |
Soonerorlater |
s |
Going Kronos - Inkasso |
478 000 |
Roger Malmqvist |
Åström BM konsult AB,m fl (Roger Malmqvist) |
Menhammar Stuteri AB, Ekerö |
|
2012 |
Denim Boko |
s |
Chocolatier - Radiant Lindy |
970 000 |
Per Nordström |
Trav 1609 AB (publ), Staffanstorp |
Boko Stables Sweden AB, Stockholm |
|
2011 |
Fascination |
s |
Super Arnie - Elissa F.Z. |
868 500 |
Lars I Nilsson |
BISP Fastighetsförvaltning AB, Malmö |
Viktoria Eriksson, Ystad |
|
2010 |
Deesse d'Inverne |
s |
Korean - Destiny's Child |
287 500 |
Marcus Lindgren |
Courant (Sverige) AB, Halmstad |
Alexander Bard & Ulrich Bermsjö |
|
2009 |
Song Glider |
s |
Windsong's Legacy - Wind Glider |
600 000 |
Olle Goop |
Victory Stable |
TPN Breed AB, Gävle |
|
2008 |
Zimba Boko |
s |
Yankee Glide - Simb Capi |
612 066 |
Markku Nieminen |
Nokian Trukit Oy, Finland |
Boko Stables Sweden AB, Stockholm |
|
2007 |
Mystical Ann |
s |
Kadabra - Tra La La |
390 000 |
Åke Svanstedt |
Deseks AB, Tranås |
Deseks AB, Tranås |
|
2006 |
Carolyn Ås |
s |
Striking Sahbra - Indian Simb |
1 730 808 |
Anette Lorentzon |
A C L Stuteri AB, Vislanda |
Ann-Christin Lorentzon & J-E Magnusson |
|
2005 |
U.S.A.Hornline |
s |
Giant Hit - Lyndee's Princess |
466 658 |
Per Lennartsson |
Ulf Elmqvist, m fl |
AB Hornline, Västervik |
|
2004 |
Sunbird Zophie |
s |
Zoogin - Falin Amber Dance |
436 000 |
Tina Lisell |
Lisell, Bäcke, Palmberg & St Hannah HB |
Sture Bergerståhl, Johanneshov |
|
2003 |
Enjoy My Face |
s |
Viking Kronos - Bo's Chinadoll |
554 500 |
Lutfi Kolgjini |
ICQ Syd AB, Landskrona |
Lutfi Kolgjini & Anna Svensson |
|
2002 |
Sissy Jean Boko |
s |
Express Ride - Quicksilver Lobell |
604 000 |
Björn Linder |
Bagheera AB, Avesta |
Boko Stables Sweden AB, Stockholm |
|
2001 |
Honey Lavec |
s |
Malabar Man - Delightful Lavec |
849 662 |
Jimmy Takter |
Stall Kramer |
AB Lavec, Malmö |
|
2000 |
Fallen Angel |
s |
Lindy's Crown - Flaming Passion |
344 000 |
Ove Hultman |
Stall Segerhuva |
Menhammar Stuteri AB, Ekerö |
|
1999 |
Volita du Ling |
s |
Super Arnie - Valinda |
415 000 |
Tommy Hanné |
Stall Noli |
Nofa Invest AB, Stockholm |
|
1998 |
Exclusive Lavec |
s |
Balanced Image - Kramer Spin |
1 624 838 |
Jimmy Takter |
Brixton Medical AB & AB Lavec |
AB Lavec, Malmö |
|
1997 |
Dame Lavec |
s |
Quito de Talonay - Kit Lobell |
658 310 |
Jimmy Takter |
Stall Kramer |
AB Lavec, Malmö |
|
1996 |
Marinette Palema |
s |
Alf Palema - Kristina Palema |
446 190 |
Per K Eriksson |
Stall Palema |
Bender Karl-Erik, Kvänum |
|
1995 |
Idefitj |
s |
Self Confident - Miss Flaxy |
144 000 |
Ingemar Holm |
Stall Renarditj AB, Grums |
Ingemar Holm, Grums |
|
1994 |
Sandra Leber |
s |
Vicar Oostwyck - Sandy Action |
268 500 |
Veijo Heiskanen |
Gunilla & Nanny Carlsson, I Salomonsson |
Lena Rosvall, Hörby |
|
1993 |
Dear One |
s |
Mack Lobell - Wedding Song |
194 500 |
Hans Adielsson |
AB Superbus, Lund |
AB Superbus, Lund |
|
1992 |
Handbag |
s |
Ditka Hanover - Trader Girl |
98 500 |
Stig Lindmark |
Stall Saratoga |
Otologica A B, Saltsjöbaden |
|
1991 |
La Promessa |
s |
Texas - Pretty Pride |
310 000 |
Olle Goop |
Traktor & Häst I Ede A B, Hammerdal |
Traktor & Häst I Ede A B, Hammerdal |
|
1990 |
Virserums Expressen |
s |
Count's Pride - Gizette McQueen |
75 500 |
Henry Andersson |
Henry Andersson, Kalmar |
Lars-Göran Johansson, Målsryd |
|
1989 |
La Prima |
s |
Chauncey Lobell - Pretty Pride |
62 000 |
Olle Goop |
Vivianne, Anna-Maria & Linda Göransson |
Bertil Göransson, Hammerdal |
|
1988 |
Super Sessan |
s |
Zoot Suit - Melinda F. |
87 500 |
Ingemar Bok |
Michael Gunnarsson & B & O Hermansson |
Michael Gunnarsson, B & O Hermansson |
|
1987 |
Ilse Bowler |
s |
Active Bowler - Ilse Håleryd |
250 000 |
Conny Johansson |
Conny Johansson & Gunnar Eriksson |
Conny Johansson & Gunnar Eriksson |
|
1986 |
Veuve Clicquot E. |
s |
A.C.'s Orion - Charlotta Go |
61 500 |
Bruno Svensson |
Ulf Ekfeldt, Märsta & Grethe Sjöberg |
Ulf Ekfeldt, Lingbo |
|
1985 |
Wanja W. |
s |
Zoot Suit - Ann Hickey |
191 750 |
Gullik Johnsen |
Stall M.B. |
Wenche Johnsen &
Mats Wikström |
|
1984 |
Brooklet Valley |
s |
Way to Fame - Dina S. |
104 150 |
Sören Norberg |
Stall Grebydalen |
Evert Johansson, Skövde |
|
1983 |
Jennie Constance |
s |
Star Dexter - Jenni Spin |
60 900 |
Jim Frick |
Stall Växus |
Nils-Gösta Wiberg, Lärbro |
|
1982 |
Musca |
s |
Newport Hanover - Narrolina |
47 000 |
Tommy Hanné |
Assar & Kjell Sundquist |
Elisabeth Lindberg, Tyresö |
|
1981 |
Sussi Håleryd |
s |
Garry Håleryd - Newport Debutante |
60 400 |
Ulf Nordin |
Torgils & Bertram Langemar, Stockholm |
Hans Hugosson, Örkeljunga |
|
1980 |
Dalene Broline |
s |
Hickory Smoke - Princess Hanover |
42 500 |
Lennart Persson |
Stall Be-Be |
Bruno Janstorp, Svenljunga |
|
1979 |
Clautilde |
s |
Red Victory - Claudette |
38 450 |
Ulf Nordin |
Sumile Holmsten |
Vivi-Anne Martell, Stånga |
|
1978 |
Linda Ceder |
s |
Smoke Dust - Penny Fibber |
29 450 |
Stig H Johansson |
Arthur Lundmark, Linköping |
Erik Cederqvist, Visby |
|
1977 |
Red Mona |
s |
Monolog - Red Marie |
5 900 |
Tommy Zackrisson |
Ernst Bok, Backaryd |
Ernst Bok, Backaryd |
|
1976 |
Baroness Hill |
s |
Brother Hill - Pasodoble |
16 150 |
Sören Pettersson |
Lars-Olof Hägg & Anders Martell |
Lars-Olof Hägg & Anders Martell |
|
1975 |
Fia Sig |
s |
Doctor Rodney - Fiffi Star |
11 000 |
Folke Widman |
Malin Carlberg, Sigtuna |
Sören Nordien, Bro |
|
1974 |
Abstrakta |
s |
Caleb - Cassiopeja |
20 870 |
Erik W Larsson |
Carlslunds Stuteri |
Johan Dieden, Malmö |
|
1973 |
Librette Sund |
s |
Blaze Frost - Jakaranda |
25 885 |
Sören Nordin |
Stall Alexander Marcel |
Nils Hugo Nilsson, Klagstorp |
|
1972 |
Ixi Håleryd |
s |
Scotch Victor - Olympia Fortuna |
41 225 |
Sören Nordin |
Stall EM |
Hans & Lennart Hugoson, Örkelljunga |
|
1971 |
Ocala |
s |
Memento - Scotch Princess |
14 400 |
Olle M Månsson |
Stall Parrisch |
Uno Larsson, Visby |
|
1970 |
Ingress Sund |
s |
Carne - Grace Kelly |
11 200 |
Ellert Larsson |
Erikssunds Säteri |
Ellert Larsson, Sigtuna |
|
1969 |
Harka Sund |
s |
Nouvel Amour - Pikett |
12 900 |
Ellert Larsson |
Erikssunds Säteri |
Ellert Larsson, Sigtuna |
|
1968 |
Big Elma |
s |
Hickory Pride - Charming Princess |
21 000 |
Sören Nordin |
Stall Jaros |
Hans & Lennart Hugoson, Örkelljunga |
|
1967 |
Nina |
s |
Gay Noon - Miss World |
7 000 |
Martin Larsson |
Stall F.S. |
Folke Stigén, Partille |
|
1966 |
Harlans Princess |
s |
Harlan Jimmy - Kings Duchess |
10 900 |
Ebbe Jönsson |
Brodda Stuteri |
Leonard C Peterson-Brodda, Skurup |
|
1965 |
Jefta |
s |
Faune - Beta |
5 500 |
Håkan Wallner |
Stall Röda Rosen |
Kurt Mattsson, Vallentuna |
|
1964 |
Raya Fortuna |
s |
Dumas O. - Larita Fortuna |
11 500 |
Sören Nordin |
Stall Vivihill |
Knut Bengtsson, Kvarnby |
|
1963 |
Alice Sund |
s |
Enac Hanover - Alice Babs |
7 250 |
Gunnar Nordin |
Stall Gunnar |
Ellert Larsson, Sigtuna |
|
1962 |
Leading Lady |
s |
Dempsey - Brown Beauty |
8 550 |
Stig Alexandersson |
Stall Jomak |
Olof Wallenius, Stockholm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|