Östersund Storsjöpokalen 3 åriga och äldre
Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare Tid Dist. Odds 1:a pris     Tvåa   Trea
2017-06-10   Queer Fish v   Varenne - Gambari   Erik Adielsson   Magnus Träff   1.10,7a 1640 5.97   125 000     Balfour   Höwings Star
2016-06-11   Sir Ratzeputz h   Love You - Celebrate   Erik Adielsson   Timo Nurmos   1.10,0a 1609 2.48   125 000     Ask for You   Global Patriot
2015-06-06   Oliver Kronos v   Varenne - Glide About   Björn Goop   Ulf Stenströmer   1.11,9a 1609 3.90   125 000     Highspeed Call   Nimbus C.D.
2014-06-07   Tresor d'Inverne v   Orlando Vici - Supreme d'Inverne   Örjan Kihlström   Robert Bergh   1.11,6a 1609 3.47   125 000     Uhlan Noir   Dragon Tooma
2013-06-08   Mr Chicago h   Cantab Hall - Zeta Jones   Åke Svanstedt   Åke Svanstedt   1.12,5a 2140 1.82   125 000     Tidied Accelerator   Sundsvik Saigon
2012-06-09   Mr Picolit h   Scarlet Knight - Good Enough   Åke Svanstedt   Åke Svanstedt   1.13,0a 2140 1.20   150 000     Global Money   Nantucket
2011-06-11   Sanity v   Love You - Flash Light   Örjan Kihlström   Malin Löfgren   1.12,6a 2140 4.59   150 000     Monster Drive   Lost Without You
2010-06-12   Sharapova s   Andover Hall - Wimbledon   Björn Goop   Olle Goop   1.13,3a 2140 9.74   125 000     Rakas   Rano
2009-06-06   Khabibulin v   Defi d'Aunou - Lill Amanda   Per Linderoth   Per Sundqvist   1.13,0a 1640 66.11   125 000     Access Tooma   Witness To History
2008-06-07   Fortune Access v   Smasher - Sue Fly   Örjan Kihlström   Kari Lähdekorpi   1.13,3a 1640 2.91   125 000     Turnaround   Sven Erik Palema
2007-06-09   Palermo Mail v   Pale Amber - Holiday Mail   Örjan Kihlström   Kari Lähdekorpi   1.12,5a 1640 3.81   125 000     Whoisincharge   Garantido
2006-06-10   Tequilaracing Rose h   Express Ride - Klenod Rozz   Erik Adielsson   Stig H Johansson   1.13,4a 1640 2.02   125 000     Crowns Diamond   Loke Patrol
2005-06-11   Kipketer Zon v   Turbo Thrust - Pasquinetti   Örjan Kihlström   Lars Wikström   1.14,3a 1640 18.22   125 000     Dimman   Lucky Dream B.L.
2004-06-12   Twostep v   Easy Lover - Texastwostep   Erik Adielsson   Hans Adielsson   1.13,8a 1640 4.64   125 000     T.B.Winner   Maxi Kingsize
2003-06-07   Confess Arnie h   Super Arnie - Confesslite   Åke Lindblom   Åke Lindblom   1.13,1a 1640 7.28   125 000     Simb Moonzoom   Sandy Sea
2002-06-08   Cenit Guy h   Rosalind's Guy - Cecilia Asserdal   Jens Laursen   Jens Laursen   1.13,8a 1640 1.21   125 000     Bellmam Töll   Arc Tribute
2001-06-09   Hearth Boy Laday h   To the Gate - Helle Damkaer   Stefan Edin   Stefan Edin   1.13,8a 1640 2.61   125 000     Alf Plomb   Weah
2000-06-10   Mr Claude h   Cumin - Speedy Claudette   Örjan Kihlström   Petri Salmela   1.13,8a 1640 11.17   125 000     Candle Lights   Another Prophet
1999-06-12   King Anders h   Sierra Kosmos - Anders Favorite   Örjan Kihlström   Stefan Hultman   1.13,4a 1640 3.94   110 000     Dust'n Bones   Baronet Won
1998-06-13   Pamir Whitney h   Pamir Brodde - Penwoman   Jan-Erik Erikson   Jan-Erik Erikson   1.15,5a 1640 2.92   110 000     George Lonn   Jockey Sund
1997-06-14   Atas Ace L. h   Napoletano - Ata Donna Y.   Per Lennartsson   Per Lennartsson   1.14,6a 1640 2.08   110 000     Agassi Bob   Sweep Surprise
1996-06-15   Robin Rags h   Incredible Nevele - Surgy Miss   Noralf Braekken   Noralf Braekken   1.14,1a 1640 5.01   110 000     Uppers   Haga Boys
1995-06-17   Time Bell v   Chauncey Lobell - Monie Västerbo   Lars Lindberg   Robert Bergh   1.15,6a 2140 33.54   90 000     King Ata   Burton Acor
1994-06-03   Let Me Fly h   Speedy Fly - Glamour Girl   Robert Bergh   Robert Bergh   1.13,5a 1640 2.66   100 000     Gin Spraket   Ringo Superboy
1993-06-19   First Sid h   Dartster F. - Sidonette   Daniel Olsson   Björn Linder   1.15,2a 2140 4.68   125 000     Dear Hornline   Shan Rags
1992-06-06   Zoot Spin s   Zoot Suit - Inka Spin   Gunnar Eggen   Gunnar Eggen   1.13,0a 1640 1.92   125 000     Atom Knight   Savas Hanover
1991-06-15   Pale Amber h   Tibur - Happy Secret   Torbjörn Jansson   Torbjörn Jansson   1.15,1a 2140 2.00   100 000     Lenson Bar   Rocky Greves
1990-09-29   Pro Crown h   Florida Pro - Crown Velvet   Åke Svanstedt   Thomas Bergkvist   1.16,9 2140 7.16   75 000     Laser Tilly   Bubka Bob
1989-04-01   Rambrico h   Glasgow - Rumba   Lars Axelsson   Lars Axelsson   1.15,6a 2140 5.48   75 000     Franceska Star   Mowgli Prophet
1988-07-16   Sacramento Way h   Shatter Way - Asta May   Kenneth Karlsson   Kenneth Karlsson   1.16,4 2140 3.02   60 000     The Big Apple   Pom Speed
1987-08-09   Pershing J:r h   Pershing - Isabella Rodney   Leif Edvinsson   Leif Edvinsson   1.14,5a 1640 11.43   60 000     Amos Dote   Hallon Brunn
1986-07-13   Speeda Nibs s   Speedy Spin - Erva Nibs   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.20,4 2140 5.15   60 000     Super Pal   Amos Dote
1985-09-14   Mr Anvil h   Anvil - Louise Rodney   Stig Lindmark   Stig Lindmark   1.17,1 2140 2.04   55 000     Hoot Bee   Årg
1984-09-22   Kullehus Janow h   Speedy Spin - Gayonowa   Olle Lindqvist   Olle Lindqvist   1.18,6 2140 8.06   50 000     Florican Will   Artful Love
1983-05-15   Mr Basket h   The Prophet - Satin Way   Björn Linder   Björn Linder   1.16,0 1640 35.30   25 000     Artful Love   Bora Ghibli
1982-05-15   Cevuc h   Gundalf - Claudie   Lars Lindberg   Bo Hjelm   1.18,2 2140 1.63   20 000     Attack Dirt   Max Norke
1981-07-25   Acke Nibs v   Bill Hickey - Rita Nibs   Anders Lindqvist   Anders Lindqvist   1.17,4 2140 38.77   22 000     Al Joe   Speedboat
1980-07-12   Song Key h   Rodney Key - Cornish Song   Berth Johansson   Berth Johansson   1.17,4 2140 2.01   15 000     Speedy Min   Earl Pellef
1978-07-16   Bass Rodney h   Captain Rodney - Konja H.   Sune Svensson       1.17,9 1640 5.69   14 000     Zorrino   Speedboat
1977-07-16   Glim Scott h   Frances Nibs - Bojan Scott   Stellan Åström       1.19,5 2140 10.17   8 000     Earl Pellef   Ivory Pride
1976-07-18   Amie Tiburona s   Tibur - Amie Ferrona   Lars Lindberg       1.19,6 2200 6.19   15 000     Hasse Bunter   Newseeker
1975-07-05   Nick Dumas v   Dumas O. - Fia Bulwark   Karl-Axel Åberg       1.20,5 1700 28.34   7 000     Claude Rollo   Molnets Broder
1974-07-06   Kurt v   Uffe Kejlstrup - Quinta Basil   Åke B Eriksson       1.21,2 1700 18.44   8 000     Amiral P.   Golden Iran
1973-07-07   Molnets Broder v   Lep Hanover - Pernilla   Åke Sundberg       1.17,4 1720 2.75   8 000     Lornjett   Lion's Day
1972-07-08   Ego Boy h   Ego Hanover - Ankedorle   Ingemar Olofsson       1.19,1 1700 1.36   8 000     Zorin   Hell Car
1971-07-10   Cirene Bunter s   King Bunter - Cirene   Olle Lindqvist       1.19,3 1720 2.12   6 000     Golden Iran   Gay W.
1970-07-11   Miss Stella s   Gibs Bulwark - Stella Look   Hans Erik Skoglund       1.20,7 2200 6.32   9 600     Carné Safari   Nimble
  Miss Stella s   Gibs Bulwark - Stella Look   Hans Erik Skoglund       1.19,5 1700 5.43       Carné Safari   Idealett
1969-07-12   Cirene Bunter s   King Bunter - Cirene   Olle Lindqvist       1.21,0 2200 3.64   8 000     Noon T.   Second Boy
1968-07-13   Grix Royal h   Jasmino Royal - Karina Fortuna   Olle Lindqvist       1.22,5 2100 2.27   5 000     Ibra   Girl Bulwark
  Girl Bulwark s   Dr Bulwark - Skottlands Girl   Alf Kårvall       1.21,5 1700 2.31   2 500     Grix Royal   Ibra
1967-07-15   Jarctic v   Juba II - Arctic Empress   Gösta Nordin       1.20,4 1720 1.93   5 000     Nobleman   Cornet Fibber
1966-07-09   Limit h   Tannhäuser - Limfa   Bert Adolfsson       1.20,8 1700 u.t.   7 000     Gringo   Evita Jaegersbo
  Pollok v   Locomotive - Poldi   Conny Englund       1.20,0 1700 3.53   3 500     Limit   Bell Noon