Östersund Sven O Perssons Minne   Alla
  Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare   Tid Dist. Odds   1:a pris     Tvåa   Trea
  2017-07-26   Järvsörappen     Järvsöfaks - Tuvrappa   Jomar Blekkan   Frode Hamre   1.20,3a 2140 4.38   150 000     Norheim Faksen   Art Kjarvald
  2016-07-27   Månprinsen A.M. h   Svall Ivar - Månskära   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.22,8a 2140 1.06   150 000     Hulte Magnus   Kringelandtellus
  2015-07-31   Tekno Odin h   Moe Odin - Lyana   Öystein Tjomsland   Öystein Tjomsland   1.22,1a 2140 1.05   150 000     Cali Maks   Hulte Magnus
  2014-08-01   Månprinsen A.M. h   Svall Ivar - Månskära   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.23,9a 2140 1.07   150 000     Hallsta Lotus   Myllarfaks
  2013-06-08   Månprinsen A.M. h   Svall Ivar - Månskära   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.22,8a 2140 3.47   150 000     Hallsta Lotus   Faksen J:r
  2012-06-09   Hallsta Lotus h   Järvsöfaks - Hallsta Malibu   Ulf Ohlsson   Jan-Olov Persson   1.22,8a 2140 1.18   175 000     Odin Tabac   Ramstad Eld
  2011-06-11   Hallsta Lotus h   Järvsöfaks - Hallsta Malibu   Ulf Ohlsson   Jan-Olov Persson   1.23,3a 2140 1.42   175 000     Faksen J:r   Feseth Lynet
  2010-06-12   Hallsta Lotus h   Järvsöfaks - Hallsta Malibu   Ulf Ohlsson   Jan-Olov Persson   1.22,5a 2140 1.51   200 000     Feseth Lynet   Tangen Scott
  2009-06-06   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.21,0a 2140 1.38   150 000     Troll Jokeren   Slettvoll Rambo
  2008-06-07   Mörtvedt Jerkeld h   Lome Elden - Mörtvedt Jerkila   Jim Frick   Ola Engevold   1.22,6a 2140 2.33   150 000     Nordgubben   Gam Vinter
  2007-06-09   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.22,0a 2140 1.24   125 000     Slått Eld   Glöding
  2006-06-10   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.21,9a 2140 1.00   110 000     Järvsömolle   Nordgubben
  2005-06-11   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.24,3a 2140 1.02   110 000     Vinning Kos   Nordgubben
  2004-06-12   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.25,6a 2140 1.08   110 000     Nordgubben   Krembest
  2003-06-07   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.22,5a 2140 1.00   110 000     Spikeld   Nordgubben
  2002-06-08   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.23,7a 2140 1.00   110 000     Prins Vinter   Ravn Jahn
  2001-06-09   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.23,5a 2140 1.08   110 000     Sagi Knut   Ulfrigg
  2000-06-10   Bork Rigel h   Alm Rigel - Linsi   Jomar Blekkan   Anne-Grete Wanvik   1.24,3a 2140 2.19   110 000     Ulfrigg   Ravn Jahn
  1999-06-12   Bork Rigel h   Alm Rigel - Linsi   Jomar Blekkan   Sven-Olov Sellén   1.25,0a 2140 1.27   100 000     Månjahn   Valliano
  1998-06-13   Spang Best h   Bestjerker - Britta   Thor Borg   Kjell Teigen   1.24,3a 2140 1.56   175 000     Ulfrigg   Bork Rigel
  1997-06-15   Bork Rigel h   Alm Rigel - Linsi   Jomar Blekkan   Britt Wanvik   1.24,9a 2140 1.39   175 000     Almsäter   Svintul
  1996-06-15   Bork Rigel h   Alm Rigel - Linsi   Jomar Blekkan   Britt Wanvik   1.25,0a 2140 2.74   175 000     Marine Svarten   Tinder
  1995-06-17   Almsäter h   Almsbrun - Säterhamra   Lars Lindberg   Per Jonsson   1.27,2 2640 2.73   75 000     Buås Svarten   Svintul
  1994-06-03   Forin Brage h   Slogum Brage - Forini   Einar Magnusson   Bernt Ward   1.25,7 1640 3.61   75 000     Flagrigg   Snärtking
  1993-06-19   Kalle Dox v   Svintor - Doxy   Karl Erik Nilsson   Karl Erik Nilsson   1.28,5 2660 3.87   70 000     Alm Svarten   Buaas Stjerna
  1992-06-06   Atom Vinter h   Alm Rigel - Åslill   Trond Skauen   Arve G Blihovde   1.23,6 2160 1.25   65 000     Saje   Almagutten
  1991-07-05   Stellbarr h   Barry - Stella Best   Micael Melander   Gunnar Melander   1.23,2a 1640 1.66   50 000     Saje   Almagutten
  1990-04-13   Kalle Dox v   Svintor - Doxy   Karl Erik Nilsson   Karl Erik Nilsson   1.27,3 2140 5.03   50 000     Lökke Jahn   Stellbarr
  1989-07-09   Lapp Nils h   Lapp Lasse - Turita   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.26,0 2160 1.30   50 000     Stellbarr   Näs Fuxen
  1988-07-10   Lapp Nils h   Lapp Lasse - Turita   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.26,8 2160 1.52   50 000     Kittson   Gaute
  1987-08-09   Ångstagutt h   Jahn Tor - Ås Gimla   Karl Halvarsson   Karl Halvarsson   1.28,2 1640 7.19   30 000     Rappello   Alm Kvik
  1986-07-13   Perle Troll h   Troll Jahn - Gamperla   Boye Ölstören       1.29,4 2160 2.83   30 000     Greiskansen   Svinten
  1985-09-14   Svinten v   Svintor - Skarpa   Kenneth Karlsson       1.29,1 2160 3.81   30 000     Sabestus   Nilsby Gnista
  1984-09-08   Jahnilla s   Jahn Tor - Tornilla   Gunnar Melander       1.30,9 2140 12.06   12 000     Sabestus   Tinbest
  1983-10-01   Lapp Nils h   Lapp Lasse - Turita   Gunnar Melander       1.31,0 2140 1.39   12 000     Kruska   Parryflickan
  1982-10-02   Frejsab h   Sabin - Frejtösen   Jan-Olov Åberg       1.28,6 2160 2.79   12 000     Sabrina   Parryflickan
  1981-08-29   Lanser v   Plogglans - Inger   Kjell Elfving       1.28,2 2180 6.70   10 000     Sjunga Best   Troll Jahn
  1980-08-31   Lanser v   Plogglans - Inger   Kjell Elfving       1.27,7 2160 2.14   10 000     Sjunga Best   Rollina
  1979-08-26   Viggo Best h   Steggbest - Gretchen   Per Gustafsson       1.30,2 2140 1.96   14 000     Rollina   Hambest
  1978-08-27   Troll Jahn h   Jahn Sjur - Grans Turi   Björn Garberg       1.32,1 2140 10.32   12 000     Klaff   Fröyvar
  1977-09-10   Brimsgutten v   Fredsgutten - Primsy   Lars Lindberg       1.29,5 2200 2.38   12 000     Jonsa   Kvålssvarten
  1976-09-12   Fröyvar h   Granvar - Årnseth Fröya   Kaare Mårtensen       1.30,2 1720 1.67   5 000     Greivin   Rollina
  1.32,0 (2) 2220 (35)   2 500  
  1975-09-14   Greivin h   Greitind - Solpava   Lennart Dahlberg       1.33,2 2200 2.43   10 000     Barry   Nytomt Svarten
  1974-09-08   Lara s   Oluf - Ljönna   Stein Galgerud       1.34,3 (5) 2200 (703)   8 000     Ede Runa   Torso
  1.32,9 1700 9.19  
  1973-09-09   Rappfot h   Granvar - Stjernefrid   Brede Killingmo       1.32,3 1700 4.53   12 000     Sabin   Grans Ternar
  1972-09-10   Torso h   Torvinn - Solo Samba   Håkan Dahlström       1.33,4 (2) 1700 (43)   12 000     Brimsgutten   Kläm
  1.34,1 2200 3.62  
  1971-09-05   Sabin h   Junius - Iselva   Stig Lindmark       1.29,7 1740 1.62   14 400     Fixglada   Andungen
  1.31,9 2240 1.32  
  1970-09-06   Ede Pavin h   Pavin - Solana   Bertil Edin       1.34,5 1700 2.99   14 400     Fixglada   Torinell
  1.37,1 2200 2.07  
  1969-09-07   Ransy s   Pavin - Runsy   Arvid Stenbäck       1.30,9 1720 3.29   12 000     Plogglans   Lill
  1.32,9 (2) 2220 (22)  
  1968-09-08   Solpatrik v   Pavin - Sologöta   Gustav Lennartsson       1.30,6 1720 5.08   12 000     Steggsy   Remvikson
  1.31,6 2200 3.19  
  1967-09-10   Janar h   Junius - Glans Jana   Lennart Nygren       1.32,8 (7) 1720 (28)   10 000     Lill Torvinn   Remvikson
  1.32,9 2220 3.22  
  1966-09-04   Hamra s   Remin - Gimra   Gunnar Lindgren       1.32,2 1740 17.34   10 000     Remvikson   Lyrik
  1.33,4 (4) 2260    
  1965-09-12   Hamra s   Remin - Gimra   Gunnar Lindgren       1.32,9 (3) 1740     10 000     Kvisslebrun   Solnell
  1.34,2 2260 6.21  
  1964-09-13   Peggy Lill s   Pavin - Stjärn Peggy   Lars Sillén       1.34,1 1700 3.38   10 000     Hamra   Merkur
  1.36,1 2200 3.12  
  1963-09-08   Kvisslebrun v   Herding - Kappa   Jonas Sellin       1.32,4 1720 1.43   6 000     Hamra   Pålmi
  1.35,2 (4) 2220 5.48  
  1962-09-09   Romin h   Remin - Sollan   Karl J Svensson       1.34,4 1720 50.97   6 000     Remus   Hamra
  1.35,1 2220 8.62  
  1961-09-10   Hamra s   Remin - Gimra   Gunnar Lindgren       1.37,6 1720 2.11   5 000     Refuxa   Merkur
  1.38,1 2220 3.40  
  1960-09-25   Löafuxen v   Solo - Ramona   Stig Johansson       1.37,8 1760 6.54   5 000     Rempo   Plurus
  1.40,5 22260 1.64  
  1959-09-06   Liela s   Lorden - Ungnora   Jonas Larsson       1.33,6                  
  1.36,2      
  1958-09-07   Liela s   Lorden - Ungnora   Jonas Larsson       1.34,3 (2)                  
  1.34,2      
  1957-09-08   Runsy s   Solo - Rusna   Arvid Stenbäck       1.33,9                  
  1.37,3      
  1956-09-09   Gilldor v   Plog - Gilma   Adolf Lundström       1.35,2 (3)                  
  1.36,2      
  1955-09-11   Stolt v   Solo - Tyra   Bengt Nilsson       1.36,3                  
  1.38,2 (4)      
  1954-09-12   Spilta s   Ceres - Pylana II   Anders Wikander       1.38,9                  
  1953-09-13   Soldat h   Solo - La Jana   Paul Oscarsson       1.38,0                  
  1952-09-21   Soloman v   Solo - Mina   Gustaf Persson       1.37,6                  
  1951-09-23   Tejola s   Solo - Teja   Gustaf Persson       1.38,9                  
  1950   Tejola s   Solo - Teja   Gustaf Persson       1.41,7                  
  1949   Soloman v   Solo - Mina   Gustaf Persson       1.38,1                  
  1948   Roger v   Junger - Rona   Sven O Persson       1.36,4                  
  1947   Roger v   Junger - Rona   Sven O Persson       1.39,6                  
  1946   Helge Solo h   Solo - Helge Bruna   Folke Hjalmarsson       1.36,4                  
  1945   Helge Solo h   Solo - Helge Bruna   Folke Hjalmarsson       1.39,0                  
  1944   Lisette s   Ceres el. Ulrik - Draga II   Folke Hjalmarsson       1.37,3                  
  1943   Nickolina s   Niklas - Pyla   Olof Forsberg       1.41,0                  
  1942   Lisette s   Ceres el. Ulrik - Draga II   Oscar Persson       1.38,4                  
  1941   Junger h   Eivin - Flora   G Persson       1.38,5                  
  1940   Leimo         E Pettersson       1.41,3                  
  1939   Ceres h   Texen - Irma   Sven Persson       1.39,4                  
  1938   Fåker Fagra s   Hårfager II - Freja   Axel Karlsson       1.39,6