Vincennes Prix Reynolds 5-10 åriga
Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Jockey   Tränare Tid Dist. 1:a pris   Tvåa   Trea
2017-11-06   Ulka des Champs s   Offshore Dream - Melissa des Champs   Mathieu Abrivard   Gilles Curens 1.11,7 2175 54 000   Veloce du Banney   Tornado Bello
2016-11-07   Scarlet Turgot s   Dahir de Prelong - Noella de Massy   Alexandre Abrivard   Yannick Alain Briand 1.12,6 2175 54 000   Tornade du Digeon   Ugo on Wood
2015-11-05   Uppercut de Manche v   Neutron du Cebe - Nuit de Manche   Damien Bonne   Thierry Raffegeau 1.11,2 2175 54 000   Scarlet Turgot   Roxane Griff
2014-10-29   Uppercut de Manche v   Neutron du Cebe - Nuit de Manche   Damien Bonne   Thierry Raffegeau 1.11,3 2175 54 000   Sourire de Voutre   Roxane Griff
2013-10-30   Roxane Griff s   Tenor de Baune - Julia Mesloise   Eric Raffin   Sebastien Guarato 1.11,3 2175 54 000   Quarry Bay   Sakura Jiel
2012-10-31   Rapide Lebel v   Ginger Somolli - Koranie des Noes   Eric Raffin   Sebastien Guarato 1.10,8 2175 60 000   Riglorieux du Bois   Risque Tout
2011-11-02   Picsou de Villabon h   Speed Clayettois - Ghiza du Chene   Ludovic Mollard   Patrick Labrousse 1.11,4 2175 60 000   Roi du Lupin   Quemeu d'Ecublei
2010-11-03   Commander Crowe v   Juliano Star - Somack   Mathieu Abrivard   Fabrice Souloy 1.11,4 2200 55 000   Quemeu d'Ecublei   Nelumbo
2009-10-27   Marathon Man v   Tadzio de la Motte - Hola de Pommereux   Romain Derieux   Igor Pierre Blanchon 1.12,8 2200 55 000   Lipouz Lesmelchen   Malakite
2008-10-17   Marathon Man v   Tadzio de la Motte - Hola de Pommereux   Nathalie Henry   Igor Pierre Blanchon 1.12,4 2200 55 000   Malakite   Land Havaroche
2007-10-19   Olimede h   Ganymede - Dolickova   Nathalie Henry   Lutfi Kolgjini 1.12,8 2200 40 000   Mage du Martellier   Norginio
2006-10-20   Mage du Martellier v   Chef du Chatelet - Feve du Martellier   Eric Raffin   Régis Perroteau 1.13,2 2200 40 000   Light Up de Vonnas   Kalin d'Urga
2005-10-21   Criks Hurricane v   Buck Newton - Rain Coat   Philippe Masschaele   Jörgen Westholm 1.14,2 2200 40 000   Ilster d'Espiens   Jag de Bellouet
2004-10-22   Jag de Bellouet h   Viking's Way - Vaunoise   Mathieu Abrivard   Christophe Gallier 1.14,3 2200 40 000   Isn't It Pacha   Koppa de Montfort
2003-10-24   Jag de Bellouet h   Viking's Way - Vaunoise   Mathieu Abrivard   Christophe Gallier 1.15,2 2200 40 000   Criks Hurricane   Itou Jim
2002-10-25   Glorieuse du Bois s   Tarif du Bois - Viscountess   Michel Lenoir   Jacques Bruneau 1.15,3 2200 40 000   Gentleman du Rib   Inopaline
2001-10-26   Franc Or h   Karim Mabon - Talvina   Gaetan Prat   Loic Marie Dalifard 1.16,3 2200 250 000 FF   Exquis du Mirel   Fripon Rose
2000-10-27   Eclat v   Sancho Pança - Mathilda   Jean Loic Claude Dersoir   Joel Hallais 1.16,0 2200 250 000 FF   Etonne Moi   Fripon Rose
1999-10-26   Hiosco du Vivier h   Park Ridge Lobell - Siosca du Vivier   Philippe Masschaele   Alphonse Vanberghen 1.16,8 2200 250 000 FF   Etoile des Blaves   David Ceda
1998-10-27   Rocky Kim h   Ogorek – Crown’s Cristy   Philippe Masschaele   Anders Lindqvist 1.17,0 2200 250 000 FF   David Ceda   Etoile des Blaves
1997-10-28   Dream With Me h   Tarass Boulba - Rangone   Francois Roussel   Alain Roussel 1.15,6 2200 250 000 FF   Don Paulo   Destin de Busset
1996-10-29   Cesar de Saint Pol v   Oligo - Passerinette   Jean Marie Monclin   Guy Marmion 1.16,9 2850 250 000 FF   Cyclone Nay   Banco des Bruyeres
1995-10-27   Courlis du Pont h   Opus Dei - Hirondelle du Pont   Philippe Bekaert   Ulf Nordin 1.20,3 2875 250 000 FF   Bigfeu   Viking de Crepon
1994-11-03   Alpha Barbes h   Neric Barbes - Girl Tyska   Jean Philippe Mary   Christian Bigeon 1.16,1 2200 250 000 FF   Une Fleur   Vif Eclair
1993-11-04   Vive Ludoise s   Kronos du Vivier - Fanchon Vive   Jean Claude Hallais   Jean Claude Hallais 1.17,4 2175 250 000 FF   Annie Royale   Uthman
1992-11-05   Une Fleur s   Dejel - Orelie des Bois   Lionel Lequeux   Jacques André Fribault 1.17,3 2275 250 000 FF   Uthman   Union Normandy
1991-11-07   Scoop Meslois v   Jiosco - Jolientelle   Michel Lenoir   Alain Roussel 1.17,0 2300 250 000 FF   Tout Bon   Une Fleur
1990-11-08   Reine du Corta s   Ura - Legende du Corta   Michel Lenoir   Alain Roussel 1.20,0 2325 225 000 FF   Rikita Fouteau   Seilhac
1989-11-03   Stirwen h   Valmont - Eve Rapide   Michel Lenoir   Guy Lhomet 1.22,0 2350 215 000 FF   Qualifie   Qualvolta
1988-11-04   Polanska s   Haut de Bellouet - Fleur du Brossais   Herve David   Philippe Lemetayer 1.20,7 2350 185 000 FF   Qualifie   Rikita Fouteau
1987-11-06   Olvera s   Ura - Samoura   Alain Laurent   Claude Campain 1.20,2 2350 185 000 FF   Quel Soro   Pactolos
1986-11-07   Opus Dei h   Florestan - Uscilla   Jean Marie Lefebvre   Jean Marie Lesne 1.20,0 2350 180 000 FF   Mozon   Monarque Liezois
1985-11-18   Mopsus h   Dogan - Dectame   Philippe Bekaert   Joel Hallais 1.21,0 2350 165 000 FF   Opprime   Orfeu Negro
1984-11-19   Luga s   Quioco - Bahia III   Yves Dreux   Bernard Desmontils 1.21,5 2200 165 000 FF   Morgan du Roi   Katura
1983-11-21   Mozon v   Discret Amour - Vucksha   Jean Paul Fairand   Jean Paul Fairand 1.19,8 2150 165 000 FF   Kemilla   Kutara
1982-11-22   Jodnesse s   Amiral Williams - Rodness   Michel Lenoir   Ghislain Fontenay 1.20,3 2150 155 000 FF   Lupin Blanc   Kula