Solvalla Walter Lundbergs Memorial 3 åriga och äldre
Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare   Tid Dist. Odds   1:a pris     Tvåa   Trea
2017-09-30                             100 000          
2016-09-25   Bravo Navarone h   From Above - Ocean Breeze   Erik Adielsson   Marcus Lindgren   1.13,5 3180 2.79   100 000     Reckless   Rapide du Pommeau
2015-09-27   Sauveur h   Echo - Operah Bob   Åke Lindblom   Åke Lindblom   1.12,6 3180 1.63   100 000     Candor Hall   Alkalizer Am
2014-09-28   Alfas da Vinci v   Orlando Vici - Hillary Clinton   Joakim Lövgren   Joakim Lövgren   1.13,2 3180 2.71   100 000     Mr Looba Looba   I Am Dynamite
2013-09-29   Paying Guest v   Banker Hall - Volita du Ling   Robert Bergh   Robert Bergh   1.15,4 3140 4.28   100 000     You Two   Hunch Alo
2012-09-29   Beckman v   Turbo Sund - Nins Palema   Åke Svanstedt   Åke Svanstedt   1.15,6 3160 2.41   150 000     Haraldinho   Alki Flevo
2011-10-02   Saston v   Kesaco Phedo - Jardise   Örjan Kihlström   Stefan Melander   1.14,9 3140 1.95   150 000     Orlando Croft   Minos Vang
2010-05-12   Just By Myself v   Express Ride - Stand Alone   Daniel Olsson   Jonny Lehrberg   1.16,0 3160 9.47   150 000     Perceval   Ted Blågul
2009-05-13   Scargel v   Gentle Star - Scallett Drew   Björn Goop   Timo Nurmos   1.16,6 3140 2.27   150 000     Simb Frizz   Min Narkissos
2008-05-14   French Cocktail v   Gobernador - Gingelle Hanover   Åke Lindblom   Åke Lindblom   1.16,7 3140 5.24   150 000     Twigs Newton   Orlando Karsk
2007-05-02   Adrian du Nord h   Pine Chip - Adrienne du Nord   Erik Adielsson   Stig H Johansson   1.16,5 3140 3.07   150 000     Axel Esskå   Palermo Mail
2006-05-03   Go Places v   Place Kicker - Hekla Ferle   Björn Goop   Jonny Lehrberg   1.16,6 3140 22.18   150 000     Ebel   Sun Protection
2005-05-04   Lukas Farming h   Tagliabue - Fame Hammering   Pasi Aikio   Peter Karlsson   1.15,2 3180 1.98   150 000     Born At Last   Game Setter
2004-05-12   Half Moon h   Ulf d'Ombree - Our Nanny   Per Nordström   Bo F Karlsson   1.15,5 3180 8.19   150 000     Lukas Farming   Picture Ås
2003-05-07   The Big Blue World h   Copiad - Tameway   Hans G Eriksson   Hans G Eriksson   1.15,5 3140 3.11   112 500      Ingen tvåa, dött lopp   Robis Emil
  Mr Vole v   King Lavec - Inter Action   Jorma Kontio   Tina Lisell   1.14,6 3180 2.58   112 500      om första plats  
2002-05-01   Lukas Gallant v   Meadow Gallant - Fadette Amour   Örjan Kihlström   Torsten Bloom   1.16,2 3200 10.44   150 000     Pauls Coffee   Min Fred
2001-04-25   Saint Silas h   Little Devil - Laika Gagn   Tommy Zackrisson   Tommy Zackrisson   1.17,2 3160 7.18   150 000     York   Perhaps
2000-04-26   Frasse Vint v   Egyptian Gentleman - Noble Run   Stig H Johansson   Stig H Johansson   1.16,9 3160 6.62   150 000     Colombo Hyppinge   Dream of Goal
1999-04-28   Don Active v   Active Bowler - Jane Express   Åke Sundberg   Åke Sundberg   1.16,6 3180 14.53   150 000     Eagle Millpond   Manuel Sigel
1998-04-29   Tres Solide L. h   Tibur - Make Magic   Tommy Hanné   Tommy Hanné   1.15,2 3200 10.91   150 000     Spring Gate   Campbell House
1997-04-30   Can Be Lucky v   Lucky Winner - Candide   Seppo Komulainen   Ralf Lind   1.17,3 3140 3.71   112 500      Ingen tvåa, dött lopp   Com Eva
  Tipton h   Zoot Suit - Fleur Broline   Per Lennartsson   Per Lennartsson   1.16,8 3160 1.52   112 500      om första plats  
1996-05-01   Beat Me Later v   Sugarcane Hanover - Little Brown Jug   Olle Goop   Olle Goop   1.17,1 3140 6.38   150 000     Don Active   Fecka
1995-04-26   Nenda s   Grandpre - Kanda   Jimmi Ehlers   Ingemar Croon   1.17,8 3140 9.31   100 000     Pamphlets Light L.   Atas Hero L.
1994-05-04   Krama Käll s   Spotlite Lobell - Princess Bowl   Tommy Hanné   Tommy Hanné   1.16,9 3160 3.31   100 000     Atas Hero L.   Leo Broline
1993-05-05   Queen L. s   Crowntron - Attila L.   Stig H Johansson   Stig H Johansson   1.16,3 3220 1.24   100 000     Nick Frelinge   Courtney San
1992-05-05   Ideal du Suede h   Ideal du Gazeau - Camelia Red   Stig H Johansson   Stig H Johansson   1.17,8 3140 2.23   100 000     Devs Dynamite   The Big Apple
1991-09-10   Queen L. s   Crowntron - Attila L.   Stig H Johansson   Stig H Johansson   1.16,5 3200 2.28   100 000     Devs Dynamite   Pamir du Pluvier
1990-04-29   First Nibs h   Aspirant Nibs - Lorry P.   Leif Carlsson   Leif Carlsson   1.16,6 3160 14.82   100 000     The Big Apple   Sentinel
1989-05-04   Fricco E. v   Super Mon - Lilian Crick   Örjan Kihlström   Örjan Kihlström   1.17,4 3140 6.52   75 000     Pale Amber   Fame Vuggt
1988-05-12   Ullvar h   Masquerade - Isena   Jan I Jönsson   Jan I Jönsson   1.18,1 3180 7.83   50 000     Bert Express   Kansas
1987-05-05   Brando Staro h   Vibrante - Ellen Jons   Sören Jakobsson   Håkan Gustafsson   1.17,6 3140 31.89   50 000     Banzai   Lanzio Doro
1986-05-06   Noble Mon h   Noble Rogue - Dramie   Jim Frick   Jim Frick   1.18,9g 3160 3.06   37 500      Ingen tvåa, dött lopp   Pershing Boy
  Ullvar h   Masquerade - Isena   Jan I Jönsson   Jan I Jönsson   1.19,4g 3140 2.32   37 500      om första plats  
1985-05-02   Pride Hammering h   Speed in Action - Meadow Sybill   Lars Grew   Lars Grew   1.19,1 3160 3.64   50 000     Tampico Sund   Race Ribb
1984-04-08   Shanghai v   Shatter Ribb - Lady Egil   Olle Larsson   Olle Larsson   1.19,8 3140 6.64   50 000     Kissimmee   Top Charm
1983-05-04   Al Joe h   Shatter Way - Pretty Flower   Berth Johansson   Berth Johansson   1.18,0 3200 1.87   40 000     Prophet Ribb   Nibs Ribb
1982-05-06   Nibs Ribb h   Shatter Ribb - Aniara Nibs   Berndt Lindstedt   Berndt Lindstedt   1.17,6 3180 18.81   40 000     Terry Count   Diamant Gelj
1981-04-29   Dartster F. h   Dartmouth - Rodolit   Olle Hedin   Olle Hedin   1.19,5 3160 2.66   30 000     Wind Speed   Don Kentucky
1980-05-11   Mustard h   Tibur - Dancing   Sören Nordin   Sören Nordin   1.17,2 3200 1.14   30 000     Slugger Boy   Inbo Speed
1979-05-06   Ex Lee h   Express Rodney - Lee Fortuna   Lennart Forsgren   Dan Wegebrand   1.18,2 3160 4.69   30 000     Agrar Säva   Oticka Express
1978-05-04   Mastodont h   Gundalf - Otkha   Bo Näslund       1.20,5 3160 22.46   30 000     Master Boy   Ego Wayraid
1977-05-08   Micko Tilly h   Frances Nibs - Misti Iran   Olle Lindqvist       1.18,0 3200 7.03   30 000     Duke Iran   Ickx
1976-05-16   Regina Roy s   Frosty Hanover - Kara Mia   Sören Nordin       1.19,6 3160 6.11   25 000     Song Key   Vibrante
1975-05-11   Shatter Ribb h   Shatter Way - Miss Venus   Berndt Lindstedt       1.19,3 3160 9.33   20 000     Mill H.   Mea
1974-05-12   Micko Tilly h   Frances Nibs - Misti Iran   Gunnar Nordin       1.19,6 3100 3.23   20 000     Felix Ri   Nerv
1973-05-13   Lyon h   Go  - Jasante   Olle Elfstrand       1.17,8 3160 3.64   20 000     Desert Air   Elle
1972-05-14   Segerstorp Barlow h   Morgan Calhoun - Enina Olympia   Stig H Johansson       1.20,2 3100 17.69   20 000     Revisorn   Coldwater
1971-05-16   Colonel Rodney h   Florlis - Kim Rodney   Per Sundberg       1.20,3 3120 3.65   20 000     Flight Chap   Tito Scotch
1970-05-07   Baron Gruff v   Juba II - Tanja   Gösta Nordin       1.20,3 3140 1.20   20 000     Gransäter   King Frances
1969-04-13   Kentucky Fibber h   Fibber - Miss Brodda   Knut Lindblom       1.22,0 3140 4.25   20 000     Gransäter   Rikitikitavi
1968-04-07   Kentucky Fibber h   Fibber - Miss Brodda   Knut Lindblom       1.23,2 3120 1.23   15 000     Jane Will   Golden Will
1967-05-04   Xanthe h   Chefen - Bajadär   Robert Westergren       1.22,4 3140 6.72   15 000     Mats   Ironi
1966-05-08   Xanthe h   Chefen - Bajadär   Berndt Lindstedt       1.26,0 3120 1.41   15 000     Copiara   Midinette
1965-05-16   Frances Nibs h   Scotch Nibs - Frances Bulwark   Olle Andersson       1.22,9 3120 1.63   15 000     Git Boy   Espri
1964-05-10   Frances Nibs h   Scotch Nibs - Frances Bulwark   Olle Andersson       1.21,7 3100 6.59   15 000     Julienne   Gay Gal
1963-05-12   Julienne s   Rollo - Lilian Harvey   Sören Nordin       1.20,4 3140 1.60   12 000     Adept   Metro Star
1962-05-13   Miss Golden s   Golden Bulwark - Miss Harper   Alf Kårvall       1.22,5 3000 18.42   12 000     Rangoon   Amit H.
1961-04-30   Adept h   Rollo - Episod   Torsten Jonsson       1.21,1 3040 1.41   12 000     Gibs Bulwark   Pinocchio
1960-05-08   Direktiv h   Bobby Boy - Jetta Law   Sören Nordin       1.23,0 3020 8.33   12 000     Willburn   Adept
1959-05-10   Adept h   Rollo - Episod   Kurt Mattsson       1.22,0 3020 1.75   10 000     Inventor   Gay Noon
1958-05-11   Gibs Bulwark h   Bulwark - Agneta   Nils Sundin       1.22,1 3020 6.79   12 000     Gay One   Tampiko
1957-05-12   Skymaster h   Bulwark - Ramlis   Olof Persson       1.22,1 3000 11.16   10 000     Smaragd   Cornet
1956-05-10   Gay Noon h   Big Noon - Nancy Gay   Gunnar Nordin       1.21,9 3060 2.73   10 000     Lord Scotch   Tampiko
1955-08-28   Gay Noon h   Big Noon - Nancy Gay   Gunnar Nordin       1.21,9 3060 4.34   7 000     Frances Bulwark   Codex
1954-05-16   Gay Noon h   Big Noon - Nancy Gay   Gunnar Nordin       1.23,2 3020 2.46   7 000     Frances Bulwark   Delphus
1953-05-14   Deanomite h   Dean Hanover - Santa Rosa   Algot Scott       1.22,3 3020 6.08   7 000     Frances Bulwark   Lola Will
1952-05-18   Frances Bulwark s   Bulwark - Frances Great   Sören Nordin       1.21,3 3080 1.70   7 000     Grand Prix   Isa Will
1951-05-20   Frances Bulwark s   Bulwark - Frances Great   Sören Nordin       1.22,4 3080 1.44   5 500     Deaner   Magnifik
1950-05-18   Balett s   Bulwark  - Miss Chilton   Sixten Lundgren       1.22,6 3080 2.12   5 500     Magnifik   Frances Bulwark
1949-05-01   Sister Bulwark s   Bulwark - Mavil   Sören Nordin       1.23,1 3040 1.64   5 500     Balett   Scovere J:r
1948-05-17   Optimist h   Bulwark el. Peter Rutherford - Carmen   Kurt Mattsson       1.23,3 3080 5.65   5 500     Sister Bulwark   Belle Day
1947-05-26   Iron Man h   Bulwark - Anemone   Gösta Nordin       1.22,9 3060 3.66   5 500     Justus   Hetty
1946-05-30   Justus h   Bulwark - Grand Duchess   Sören Nordin       1.22,3 3060 3.42   5 500     Iris Fafner   Elfie
1945-05-21   Lime Abbey s   Guy Abbey - Lemomite   Gunnar Nordin       1.22,5 3060 1.63   5 500     Iris Fafner   Benboe McElwyn
1944-05-29   Sunny Boy h   Encore - Calumet Aglow   Hans Ringström       1.23,9 3020 3.05   5 000     Exklusiv   Swing 40
1943-05-30   Aubrey Dillon h   Red Abrey - Esna Dillon   Gösta Nordin       1.24,5 3040 5.72   5 000     Scotchman   Peter Rutherford
1942-05-25   Big Noon h   High Noon - My Sister Lou   Gösta Nordin       1.22,5 3100 1.70   4 500     Peter Rutherford   Golden Wedding
1941-06-02   Golden Wedding s   Schuyler - Ellie Spencer   Sixten Lundgren       1.23,6 3060 1.88   3 600     Dorothy Aubrey   Big Noon
1940-06-09   Fashion s   Mr McElwyn - Voleta   Kurt Mattsson       1.26,2 3060 18.60   3 600     Oké Hanover   Bibbi
1939-05-29   Quart Axworthy h   Fels - Medina   Sören Nordin       1.24,4 3080 2.28   3 600     Red Jarl   Red Fox
1938-06-06   Red Fox h   Red Bon - Madalyn M.   Gösta Nordin       1.25,6 3080 3.05   3 200     Parlör   Red Jarl
1937-06-06   Parlör h   Burgoo - Emma Orlan   Sixten Lundgren       1.27,3 3040 3.73   3 200     Prinsessan Karnrval   Red King
1936-06-07   The Senator Indiana h   The Senator - Olliewood   Carl Holmström       1.26,3 3040 10.86   3 200     Prinsessan Karnrval   Red King
1935-06-02   Red Spring v   Red Bon - Margaret   Manfred Andersson       1.26,8 3020 1.85   3 000     Don Pedro   Red King
1934-06-10   Blå Bird s   Belgic - Blue Bird   Jim H Doeleman       1.27,5 3080 6.55   2 800     Red Spring   Lorry
1933-06-04   Blå Bird s   Belgic - Blue Bird   Jim H Doeleman       1.29,2 3040 3.08   2 800     Red Bell   Fakir
1932-06-07   Meteor h   Best Friend - Manzanita   Sixten Lundgren       1.30,2 3060 2.10   2 400     Elbe   Red Fox
1931-06-07   Meteor h   Best Friend - Manzanita   Sixten Lundgren       1.31,7 3060 1.52   2 200     Niff B.   Morella