Bjerke Norskt Travkriterium Kallblodiga 3 åriga
  Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tid Dist. Odds   1:a pris     Tvåa   Trea
  2017-09-10   Valle Ask h   Moe Odin - Eldvinni   Tom Erik Solberg   1.27,1a 2100 2.00   500 000     Balder Mollyn   Delsbofaks
  2016-09-18   Tand Kraft h   Järvsöfaks - Gott Tuffa   Jan-Olov Persson   1.25,6a 2100 1.39   500 000     Alsaker Blest   Järvsö Pegasus
  2015-09-13   Ingbest h   Dotterud Teddy - Ing May   Tom Erik Solberg   1.25,9a 2100 3.04   500 000     Sjö Kongen   Tina Blessen
  2014-09-07   Smedheim Solan h   Bork Odin - Lila   Kai Johansen   1.25,1a 2100 3.32   500 000     Järvsörappen   Charm Elden
  2013-09-08   Lannem Silje s   Åsajerven - Lannem Sjura   Tor Wollebæk   1.25,1a 2100 1.17   500 000     Fiann   Tangen Didrik
  2012-09-09   Norheim Svenn h   Järvsöfaks - Norheim Elle   Kjetil Djöseland   1.27,7a 2100 1.45   500 000     Myr Faksen   Hellin Faxen
  2011-09-18   Tekno Odin h   Moe Odin - Lyana   Öystein Tjomsland   1.26,1a 2100 1.26   500 000     Ridder Stormen   Karmland Trym
  2010-09-19   Dotterud Teddy h   Alm Viktor - Steine Koso   Tom Erik Solberg 1.27,2a 1.26,2a 2100 2.02   500 000     Wik Stjernen   Guli Järven
  2009-10-04   Horgen Tore h   Spikeld - Horgen Laila   Jan Roar Mjölneröd   1.27,2a 2100 4.76   500 000     Voje Spik   Lom Pilen
  2008-10-05   Ridder Prinsen h   Lome Elden - Aasfrigga   Åsbjörn Tengsareid   1.29,0a 2100 6.13   500 000     Homme Prinsen   Remelden
  2007-09-30   Gonagas h   Ulsrud Igel - Heidina   Dagfinn Aarum   1.28,4a 2100 5.44   500 000     Stuve Vinn   Järvsöviking
  2006-10-01   Horgen Lotta s   Järvsöfaks - Rydnings Stjerna   Geir Vegard Gundersen   1.25,6a 2100 1.28   500 000     Junior Jokern   Håkon Jo
  2005-10-02   Åsajerven h   Järvsöfaks - Sindy Vinter   Tor Wollebaek   1.25,7a 2100 4.98   500 000     Faksen J:r   Moe Brage
  2004-09-26   H.G. Balder h   Lome Elden - Semir   Vidar Hop   1.27,7a 2100 1.11   500 000     Wikvinn   Mörtvedt Jerkeld
  2003-09-28   Tegner Eldmar h   Elding - Prikke   Asbjörn Mehla   1.29,6a 2100 38.36   500 000     Spiker   Frisli To Jo
  2002-10-06   Storm Jo h   Rigel Jo - Stormyr Blessa   Jomar Blekkan   1.28,0a 2100 1.07   500 000     Askfrigg   Frigg Mollyn
  2001-10-07   Alm Rau Jo h   Rigel Jo - Bleikli Terna   Jomar Blekkan   1.28,4a 2100 1.01   500 000     Eder   Alsaker Prinsen
  2000-10-07   Moe Odin h   Elding - Moe Vilja   Asbjørm Mehla   1.28,0a 2100 1.19   400 000     Ulsrud Igel   Skaffer Brunen
  1999-10-02   Kjöstad Jo h   Rigel Jo - Veslepaja   Jomar Blekkan   1.28,6a 2100 2.23   300 000     Sjefen   Njölstad Stjernen
  1998-10-03   Lome Elden h   Elding - Tröpila   Vidar Hop   1.27,3a 2100 1.84   300 000     Söstra   Ara Svarten
  1997-10-04   Jo Porta h   Dublan - Norheimunn   Trond Skauen   1.30,5a 2100 7.47   300 000     Trolan   Mjölner Troll
  1996-10-06   Rapp Rigel v   Alm Rigel - Rappstjerna   Tor Wollebaek   1.30,6a 2100 1.93   239 000     Fröyding   Röder
  1995-10-01   Granli Prinsen v   Granli Bausen - Tofte Kari   Asbjörn Mehla   1.29,7a 2100 11.36   264 375     Lykke Gutten   Sagi Knut
  1994-10-02   Rigel Jo h   Alm Rigel - Trollenka   Jomar Blekkan   1.30,7a 2100 2.88   271 100     Spang Best   Laugvar Junior
  1993-10-02   Torinto v   Braute - Finstad Gro   Jomar Blekkan   1.32,7a 2100 3.44   284 000     Espe Stjernen   Hvatt Djerven
  1992-10-10   Vital Best h   Säterbest - Vital Line   Tore Helge Larsen   1.28,1a 2100 1.71   263 757     Vassfjell Gutten   Tranmälspila
  1991-10-05   Slogum Bris s   Braute - Slogum Stöla   Pål Sem   1.32,6a 2100 1.42   276 502     Skjoldsvarten   Nigardssvarten
  1990-10-07   Lygna Fina s   Alm Svarten - Stjerne-Molly   Vidar Hop   1.32,1a 2100 36.71   255 034     Buaas Stjerna   Torden Knut
  1989-11-11   Lykkebron h   Alm Svarten - Stjerna Vira   Kjell Håkonsen   1.33,0a 2100 2.94   283 000     Lökke Frökna   Ymer
  1988-10-02   Buås Per v   Fröyvar - Glåmdals Mina   Arne Nilsen   1.33,1a 2100 7.65   233 800     Granli Bausen   Sveisen
  1987-10-04   Hafell Kvikken v   Troll Jahn  - Krosby Stjerna   Gunnar Eggen   1.34,2a 2100 3.74   230 700     Texas Per   Hapi
  1986-10-04   Slått Pil h   Pilmin  - Blessi   Asbjörn Mehla   1.36,0a 2100 2.35   207 200     Trons Trollmin   Sotarn
  1985-09-29   Löbergs Troll h   Troll Jahn  - Berdöla   Boye Ölstören   1.37,4a 2100 1.92   171 400     Mjölner Blesen   Trons Ruggen
  1984-10-07   Glup h   Pilmin - Glunta   Ole L Engen   1.35,8a 2100 4.26   133 100     Friggbest   Ulvino
  1983-10-08   Stjerne Riga s   Alm Rigel - Plata   Dagfinn Aarum   1.37,1a 2100 1.68   126 600     Slogum Pil   Gjölmes Trolla
  1982   Finstad Per h   Grans Piril - Finstadstjerna   Thor Tholfsen   1.36,1a 2100           Gjölmes Troll   Lyngsvarten
  1981   Kinge Balder h   Slogum Tor - Kinge Terna   Gunnar Diskerud   1.36,3a 2100           Pio   Kinge Tor
  1980   Sprintmin h   Kipmin - Sprinta   Carl Wollebaek   1.36,5a 2100           Tofte Kari   Ekvinn
  1979   Jerksi s   Jerker - Urdsi   Martin Skjaeveland   1.36,8a 2100           Finstadvesla   Skogli May
  1978   Norheim Piril v   Sabo Piril - Dale Tulla   Kåre E Jahnsen   1.37,1a 2100           If   Linka
  1977   Gol Jerk h   Jerker - Golstjerna   Arvid Söndreli   1.37,1a 2100           Vitor   Krosby Bokken
  1976   Kipmin h   Donno - Mindi   Carl Wollebaek   1.39,1a 2100           Krosby Stjerna   Viran
  1975   Donnson h   Donno - Schuminda   Hans Martin Klepaker   1.38,0a 2100           Tom Piril   Finskog Prinsen
  1974   Sirkeline s   Årnsethgubben - Vangstjerna   Carl Wollebaek   1.38,8a 2100           Texas Jan   Larsman
  1973   Pilmin h   Jahn Piril - Mindi   Ole Helgestad   1.38,8a 2100           Vintilla   Slogum Tor
  1972   Sylfidar v   Kvikk Sylfiden - Stjerneflikka   Birger Haugerud   1.37,0a 2100           Flatvar   Christer
  1971   Boris h   Spenter - Turis   Terje Borstad   1.41,7a 2100           Tromi   Folljahn
  1970   Skoftar v   Kaprell - Skofta   Trygve Dybdahl   1.41,9a 2100           Glöggen   Slogum Liv
  1969   Frigge s   Sjur - Frigg   Hans Petter Tholfsen   1.40,0a 2100           Dale Gudbrand   Petter Best
  1968   Slogum Tora s   Dally Prinsen - Molyntora   Martin Hoel   1.42,6 2100           Slogum Jenny   Dally Sjurson
  1967   Lyn Ståle h   Jahn Sjur - Rivinda   Per Ulven   1.44,1a 2100           Tyfon   Jahn Tor
  1966   Grans Ternar h   Granvar - Grans Terna   Tron Klaestad   1.44,8a 2100           Gol Best   Follprins
  1965   Bestmin h   Steggbest - Mindi   Ivar Larsen   1.41,4 2100           Jerker   Glæden
  1964   Grans Ternen s   Steggbest - Klæstad Terna   Tron Klaestad   1.39,8 2100           Kilde   Hallingkongen
  1963   Sjur h   Vossevinn - Schuvarda   Kjetil Dale   1.45,1 2100           Vintora   Raufly
  1962   Mjös Prins h   Petter Tidemand - Mjöslill   Iver Gamme   1.42,9 2100           Lille Vira   Miks Molvin
  1961   Dolly s   Vinvar - Fröken Litalill   Gudmund G Borstad   1.43,3 2100           Vidna   Tordni
  1960   Baus Eriksönn h   Baus Tryggsön - Stegg Tilla   Kåre Rastad   1.49,9 2100           Norma   Grans Erna
  1959   Skofta s   Atlasprinsen - Marilla   Kaare Kristiansen   1.47,5 2100           Vinvara   Spent
  1958   Baus Pjokken v   Baus Tryggsön - Pjokkina   Trygve Diskerud   1.45,0 2100           Knattestegga   Regant
  1957   Jahn Sjur h   Steggbest - Ljönna   Trygve Diskerud   1.50,2 2100           Holtebausa   Kong Tidemand
  1956   Steggtina s   Stegg - Hertina   Gunnar E Böhren   1.46,2 2100           Gille Bausa   Holtestegg
  1955   Spenter h   Molyn - Toftestjerna   Ivar Larsen   1.40,6 2100           Petter Tidemand   Molyntora
  1954   Vesle Molvin h   Molvin - Kalunda Jakken   Per Ulven   1.45,4 2100           Klæstad Terna   Salvine
  1953   Katarina Marmon s   Marmon - Katarina   Trygve E Anstensrud   1.47,0 2100           Granstypa   Bella Di
  1953   Viril s   Breidar - Atlas Vira   Nils Buer   1.43,2 2100           Helmin Dokka   Haugtussa
  1952   Glaeda s   Stegg - Omara   Tron Klaestad   1.40,1 2100           Sylfidblesen   Tore Jonsok
  1951   Remin-Stjerna s   Remin - Odalsdokka   Erik Garberg   1.44,1 2100           Spikla   Lynblesen
  1950   Grans Terna s   Stegg - Viktoria   Tron Klaestad   1.43,1 2100           Baus Steggsön   Stegg Svarta
  1949   Rivanda s   Tröi - Riona   Nils Buer   1.42,1 2100           Urdsönn   Mjöslill
  1948   Pamin h   Remin - Pauline   Erik Garberg   1.42,4 2100           Jorlibrun   Sprinter Jak
  1947   Pavesokken v   Pavegutt - Röddis   Erik Garberg   1.42,1 2100           Basa   Molyn
  1946   Ansigutten h   Gyller - Ansi   Trygve Diskerud   1.44,1 2100           Krosby-Tora   Dally Mjölner
  1945   Fjellrosa s   Skarstan - Fjelldokka   Harald Gullerud   1.45,6 2100           Baus Tryggsön   Vinter
  1944   Don Atlas h   Atlas - Donna Jakson   Hans Hasle   1.43,1 2100           Erika   Almlistjerna
  1943   Scarlet s   Attila - Tufsi   Hans Hasle   1.47,7 2100           Silvri   Marita
  1942   Neskongen h   Trygve - Petra   Peder Haslie   1.47,5 2100           Vollan-Alma   Tröifrid
  1941   Stegg h   Trygve - Dalterna Ii   Erik Garberg   1.45,1 2100           Donna Gyller   Sjur
  1940   Bondegutten h   Trygve - Fremtid   Nils Buer   1.47,1 2000           Begndöla   S.O.S.
  1939   Tutt s   Trygve - Dalryddjenta   Rolf Hansen   1.48,9 2000           Stigpå   Varga
  1938   Sokkegutt h   Simson - Svanhild   Hans Petter Kvåle   1.44,7 2000           Naldis   Tommelise
  1937   Don Gyller h   Gyller - Donna Jakson   Gudmund G Borstad   1.41,5 2000           Trygvald   Stjerneskudd
  1936   Viktoria s   Omergubben - Viktoria   A Brandsrud   1.48,1 2000           Bokken   Hetta
  1935   Salome-Jakken s   Jakken - Salome   Joh.Bråtnaes   1.45,9 2000           Ansi   Iltra
Loppet kördes 1935-1953 ( Viril ) för 4-åriga, från 1953 ( Katarina Marmon ) för 3-åriga