Bergsåker Svenskt Mästerskap Kallblod   4-åriga och äldre
  Datum   Vinnare Kön Född   Härstamning   Körsven   Tränare   Tid Dist. Odds   1:a pris     Tvåa   Trea
  2017-08-26   Månprinsen A.M. h 2007   Svall Ivar - Månskära   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.23,1a 2640 1.88   250 000     Odin Tabac   Alfie
  2016-08-27   Odin Tabac h 2003   Moe Odin - Emma Tabac   Jörgen Westholm   Jörgen Westholm   1.23,3ag 2640 5.00   250 000     Mel Odin   Månprinsen A.M.
  2015-08-29   Månprinsen A.M. h 2007   Svall Ivar - Månskära   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.23,4a 2640 1.07   250 000     Myllarfaks   Guli Järven
  2014-08-30   Månprinsen A.M. h 2007   Svall Ivar - Månskära   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.23,4a 2640 1.13   250 000     Hulte Magnus   Myllarfaks
  2013-08-24   Månprinsen A.M. h 2007   Svall Ivar - Månskära   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.23,3a 2640 1.89   250 000     Faksen J:r   Lomar
  2012-08-25   Höstbo Fredrik v 2002   Järvsöfaks - Korenka   Jorma Kontio   Mats Andersson   1.23,4a 2140 16.09   250 000     Rino Dox   Faksen J:r
  2011-08-27   Hallsta Lotus h 2000   Järvsöfaks - Hallsta Malibu   Ulf Ohlsson   Jan-Olov Persson   1.22,5a 2140 1.29   250 000     Myllarfaks   Lomar
  2010-08-28   Hallsta Lotus h 2000   Järvsöfaks - Hallsta Malibu   Ulf Ohlsson   Jan-Olov Persson   1.22.3a 2140 1.21   250 000     Aldermarin   Fakse
  2009-08-29   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.22,0a 2140 1.60   250 000     Fakse   Lomar
  2008-08-30   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.23,4ag 2140 1.41   250 000     Lundås Emelie   Nordgubben
  2007-08-25   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.23,0a 2140 1.05   250 000     Nordgubben   Glöding
  2006-08-26   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.21,9a 2140 1.01   250 000     Nordgubben   Trollfager
  2005-08-27   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.24,8a 2640 1.02   250 000     Glöding   Nordgubben
  2004-08-28   Nordgubben h 1994   Braute - Montora   Bo Eklöf   Kenneth Karlsson   1.26,1a 2640 1,63   250 000     Trollfager   Glöding
  2003-08-23   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.25,2a 2640 1,07   250 000     Trollfager   Kall
  2002-08-24   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.25,1a 2640 1,10   250 000     Trollfager   Idenors Iller
  2001-08-18   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.25,1a 2640 1,00   250 000     Tand Troll   Trollfager
  2000-08-19   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.25,4a 2640 1,08   250 000     Trollfager   Månjahn
  1999-08-28   Järvsöfaks h 1994   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.25,9a 2640 1,31   200 000     Tand Troll   Lappbarry
  1998-08-22   Pålex K. h 1989   Pål Best - Smulan K.   Lars I Eriksson   Lars I Eriksson   1.26,1a 2640 2,28   200 000     Babsson   Valliano
  1997-08-23   Almsäter h 1989   Almsbrun - Säterhamra   Örjan Kihlström   Per Jonsson   1.26,3a 2640 2,24   200 000     Orr Virus   Nordlys
  1996-08-24   Bodbäckspålle h 1989   Pål Best - Bodbäckselsa   Stig Lindmark   Stig Lindmark   1.27,7a 2640 3,91   200 000     Tinder   Vivaldi
  1995-07-09   Almsäter h 1989   Almsbrun - Säterhamra   Lars Lindberg   Per Jonsson   1.27,1a 2640 3,37   150 000     Verner   Bodbäckspålle
  1994-07-10   Lasso h 1987   Lapp Nils - Herdbläsa   Åke Svanstedt   Åke Svanstedt   1.26,1a 2140 2,33   150 000     Svintul   Kinge Pegg
  1993-07-09   Stellbarr h 1981   Barry - Stella Best   Micael Melander   Gunnar Melander   1.24,6a 2140 3,13   125 000     Lasso   Kalle Dox
  1992-07-05   Verner h 1985   Slogum Tron - Svantindra   Jim Frick   Jim Frick   1.24,6a 2140 1,41   125 000     Saje   Stellbarr
  1991-06-27   Stellbarr h 1981   Barry - Stella Best   Micael Melander   Gunnar Melander   1.24,8a 2140 7,62   125 000     Verner   Holm Prins
  1990-06-29   Stellbarr h 1981   Barry - Stella Best   Micael Melander   Gunnar Melander   1.25,8a 2140 5,91   100 000     Lapp Nils   Holm Prins
  1989-09-07   Svinten v 1979   Svintor - Skarpa   Kenneth Karlsson   Kenneth Karlsson   1.27,8a 2140 2,54   100 000     Holm Prins   Mostjärn
  1988-08-25   Svinten v 1979   Svintor - Skarpa   Kenneth Karlsson   Kenneth Karlsson   1.27,4a 2140 2,58   100 000     Holm Prins   Junipojken
  1987-08-27   Barrison h 1976   Barry - Annemön   Ola Hansson   Ola Hansson   1.28,8a 2640 7,38   50 000     Svinten   Lill Babsen
  1986-05-01   Lapp Nils h 1978   Lapp Lasse - Turita   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.30,8 3140 1,14   40 000     Gullmin   Skarpfrid
  1985-05-23   Lapp Nils h 1978   Lapp Lasse - Turita   Gunnar Melander   Gunnar Melander   1.31,2a 3140 1,67   20 000     Dox   Barrison
  1984-05-24   Sabestus h 1973   Sabin - Juliana Best   Stig Lindmark   Stig Lindmark   1.30,6a 3140 5,55   20 000     Barrison   Lapp Nils
  1983-05-23   Skogsdrutten h 1974   Sabin - Steggklara   Olle Johansson   Olle Johansson   1.29,7a 3140 2,36   16 000     Sabestus   Nilsby Gnista
  1982-05-20   Hambest h 1972   Steggbest - Hamra   Per Jonsson   Per Jonsson   1.31,9a 3100 3,98   16 000     Sjunga Best   Viggo Best
  1981-05-28   Viggo Best h 1974   Steggbest - Gretchen   Per Gustafsson   Per Gustafsson   1.33,6a 3100 1,70   16 000     Tabbe   Hambest
  1980-05-26   Sjunga Best s 1971   Steggbest - Sjungartösen   Kjell Davidsson   Kjell Davidsson   1.32,0a 3100 1,50   16 000     Love   Steggjol
  1979-06-03   Sjunga Best s 1971   Steggbest - Sjungartösen   Kjell Davidsson   Kjell Davidsson   1.32,8a 3100 1,30   14 000     Säterbest   Rollina
  1978-05-15   Säterbest h 1968   Steggbest - Reina   Bertil Ödmark   Bertil Ödmark   1.35,2 3100 7,56   12 000     Raj Best   Normstegg
  1977-05-30   Brimsgutten v 1963   Fredsgutten - Primsy   Lars Lindberg   Lars Lindberg   1.31,9a 3100 1,33   12 000     Spiltagutt   Raj Best
  1976-06-07   Brimsgutten v 1963   Fredsgutten - Primsy   Einar Ward   Einar Ward   1.34,8a 3100 1,68   12 000     Böle Petter   Ministegg
  1975-08-15   Brimsgutten v 1963   Fredsgutten - Primsy   Gunnar Bergkvist   Gunnar Bergkvist   1.33,4a 3100 1,99   10 000     Sabin   Rollina
  1974-09-28   Sabin h 1960   Junius - Iselva   Henrik Lindmark   Henrik Lindmark   1.35,7a 3100 3,61   10 000     Brimsgutten   Ess Express
  1973-06-11   Brimsgutten v 1963   Fredsgutten - Primsy   Gunnar Bergkvist   Gunnar Bergkvist   1.32,8a 3100 9,60   10 000     Sabin   Plogglans
  1972-06-04   Sabin h 1960   Junius - Iselva   Henrik Lindmark   Henrik Lindmark   1.34,8a 3100 1,56   10 000     Plogglans   Andungen
  1971-05-30   Plogglans h 1959   Plog - Glänta   Kjell Elfving   Kjell Elfving   1.32,2a 3100 15,13   10 000     Sabin   Andungen
  1970-05-18   Ransy s 1961   Pavin - Runsy   Arvid Stenbäck   Arvid Stenbäck   1.33,4a 3100 11,53   10 000     Solpatrik   Steggsy
  1969-05-26   Klarälven h 1958   Norvinn - Sätyelsa   Sven Lindberg   Sven Lindberg   1.33,3a 3100 4,26   10 000     Steggsy   Dals Pavin
  1968-06-03   Kvisslebrun v 1957   Herding - Kappa   Jonas Zellin   Jonas Zellin   1.32,7a 3100 2,66   10 000     Klarälven   Lill
  1967-05-15   Kvisslebrun v 1957   Herding - Kappa   Jonas Zellin   Jonas Zellin   1.35,6a 3100 2,37   10 000     Janar   Plogglans
  1966-05-30   Kvisslebrun v 1957   Herding - Kappa   Jonas Zellin   Jonas Zellin   1.34,9a 3100 1,85   10 000     Pålmi   Panor
  1965-05-27   Kvisslebrun v 1957   Herding - Kappa   Jonas Zellin   Jonas Zellin   1.34,9a 3100 3,30   10 000     Pålmi   Solnell
  1964-05-18   Greitind h 1950   Grei Gyller - Tindra   Gösta Scott   Gösta Scott   1.35,7 3200 9,02   10 000     Pålmi   Kvisslebrun
  1963-06-03   Solglänt v 1954   Solo - Moviks Tyra   Arne Simonsson   Arne Simonsson   1.35,5 3200 14,53   7 000     Böle Solo   Greitind
  1962-06-03   Refuxa s 1951   Remin - Solfuxa   Erik G Andersson   Erik G Andersson   1.36,8 3200 37,41   7 000     Remus   Böle Solo
  1961-06-04   Fixola s 1952   Solo - Fix Maja   Arvid Andersson   Arvid Andersson   1.35,7 3200 1,66   7 000     Remus   Plurus
  1960-05-31   Trondegutten v 1952   Solo - Tronderelsa   Gunnar Ungerberg   Gunnar Ungerberg   1.37,0 3200 1,94   7 000          
  1959-06-12   Liela s 1950   Lorden - Ungnora   Jonas Larsson   Jonas Larsson   1.35,2 3200 6,72   7 000          
  1958-06-01   Runsy s 1948   Solo - Rusna   Arvid Stenbäck   Arvid Stenbäck   1.35,4 3200 1,36   6 000          
  1957-06-02   Runsy s 1948   Solo - Rusna   Arvid Stenbäck   Arvid Stenbäck   1.38,6 3200 1,28   6 000          
  1956-06-03   Runsy s 1948   Solo - Rusna   Arvid Stenbäck   Arvid Stenbäck   1.38,4 3200 1,74   6 000          
  1955-07-03   Bessan s 1944   Bano - Snälla   Erik Berglund   Erik Berglund   1.41,1 3500 3,44   5 000          
  1954-07-04   Roger v 1939   Junger - Rona   Sven O Persson   Sven O Persson   1.43,1 3500 2,98   4 000          
  1953-06-05   Rolly s 1945   Solo - Rolfa   Bengt Nilsson   Bengt Nilsson   1.40,6 3500 5,11   3 000          
  1952-07-06   Rolly s 1945   Solo - Rolfa   Bengt Nilsson   Bengt Nilsson   1.41,8 3500 3,56   3 000          
  1951-07-01   Roger v 1939   Junger - Rona   Tore Andersson   Tore Andersson   1.41,8 3500 2,68   3 000          
  1950   Helge Solo h 1940   Solo - Helge Bruna   Folke Hjalmarsson   Folke Hjalmarsson   1.40,5 3620 3,24   3 000          
  1949   Brandver v 1941   Brand - Vera   H Westergren   H Westergren   1.40,3 3540 2,29   2 500          
  1948   Roger v 1939   Junger - Rona   Sven O Persson   Sven O Persson   1.41,9 3560 1,50   2 500          
  1947   Helge Solo h 1940   Solo - Helge Bruna   Folke Hjalmarsson   Folke Hjalmarsson   1.42,3 3580 u.tot   2 500          
  1946   Helge Solo h 1940   Solo - Helge Bruna   Folke Hjalmarsson   Folke Hjalmarsson   1.42,3 3560 u.tot   2 500          
  1945   Hovids Lasse v 1932   Eivin - Bläsa   John Ward   John Ward   1.41,6 3000 2,15   2 000          
  1944   Hovids Lasse v 1932   Eivin - Bläsa   John Ward   John Ward   1.41,8 3000 1,56   2 000          
  1943   Polka B. s 1930   Babylon - Svalan   Carl Holmström   Carl Holmström   1.43,0 3000 4,31   2 000          
  1942   Lisette s 1935   Ulrik el. Ceres - Draga II   Oscar Persson   Oscar Persson   1.40,4 3000 1,27    1 800          
  1941   Lisette s 1935   Ulrik el. Ceres - Draga II   Oscar Persson   Oscar Persson   1.42,1 3000 2,80   1 800          
  1940   Inställt                                      
  1939   Solo h 1930   Omer Jackson - Vega II   Gösta Lundgren   Gösta Lundgren   1.42,1 3000 1,37   1 800          
  1938   Solo h 1930   Omer Jackson - Vega II   Gösta Lundgren   Gösta Lundgren   1.43,9 3000 1,55   1 800          
  1937   Ovak v 1928   Eivin - Vira III   Gösta Eriksson   Gösta Eriksson   1.41,4 3000 1,30   1 800          
  1936   Inställt                                      
  1935   Centaur v 1924   Eivin - Centina   Ivar Lundin   Ivar Lundin   1.43,4 3500 2,37   2 500          
  1934   Centaur v 1924   Eivin - Centina   Ivar Lundin   Ivar Lundin   1.44,1 3500 1,78   2 500