Jugend-Preis   2 åriga
Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tid Dist. 1:a pris Odds     Tvåa   Trea
  2017-08-27   Isabella Boshoeve s   Ready Cash - Yewel Bohoeve   Dion Tesselaar   1.16,7a 1900 10 000 14     Infant Boko   Zarch Wise As
  2017-07-23   Laura Vici s   Orlando Vici - Lavaletta   Michael Nimczyk   1.18,6a 1609 4 000 21     Very Impressive S   Lightning Bo
  2016-08-28   On Vogue s   Cantab Hall - Olly Lane   Heinz Wewering   1.15,6a 1900 10 000 36     Mary Ann J   Hennis Neyenrode
    Broadwell h   Conway Hall - Boria   Robin Bakker   1.16,6a 1900 10 000 11     Lovers Hall   Perfect Hall
  2016-07-20   On Vogue s   Cantab Hall - Olly Lane   Heinz Wewering   1.17,0a 1900 4 000 28     Masters Design   Mary Ann J
  2015-10-11   Gilda Newport s   Donato Hanover - Color Schemes   Dion Tesselaar   1.14,5a 1680 12 500 40     Dreambreaker   United Love
  2014-08-31   Flyer Boshoeve s   Look de Star - Yasmine Boshoeve   Michael Schmid   1.20,9a 1609 12 500 42     Barolo SL   Halva von Haithabu
  2013-09-01   Sciacallo OM h   Yankee Slide - My Kinda Tribute   Gerhard Holtermann   1.15,1a 1609 12 500 181     Swan Wise As   Indover
  2012-09-09   Rapido Ok h   Ganymede / Movida Ok   Josef Franzl J:r   1.16,3a 1609 12 500 72     Rexilla   Höwings Shiva Z
  2011-09-04   Plutonio h    Self Possessed - Indra Bi   Antonio Greppi   1.14,8a 1609 12 500 34     Dream Magic BE   Peter Pan Diamant
  2010-09-05   Bambi Boko s   Eilean Donon - Saga Boko   Michael Nimczyk   1.17,8a 1609 12 500 19     Rumpelstilzchen   Jill
  2009-09-06   Gilbert Becaud h   Lucky Wood - Greasers Glory   Jochen Holzschuh   1.16,8a 1609 12 500 64     Giro   Super Neo
  2008-09-07   Black Attack s   Buzz Saw - Grace Attack   Herbert Strobl   1.18,2a 1609 10 000 57     Little Rapid   Emerson
  2002-09-01   Desly As h   Diamond Way - Corinna As   Cees Kaminga   1.17,3a 1900 15 000 148     Vercelli   Nelson November
  2001-09-02   German Boy h   Titan Way - Primadonna   Heinz Wewering   1.17,5a 1900 30 000 DM 11     Mon Seigneur   Rooms of Fire
  2000-09-03   Oscar Schindler SL h   Bosphorus - Irabell   Heinz Wewering   1.17,3a 1900 30 000 DM 15     Kosmos Lobell   Wonderfull As
  1999-09-05   Sir Vogue h   Call Upon - Vogue   Heinz Wewering   1.16,2a 1900 30 000 DM 49     Don Bolero   Kimba November
  1998-09-06   Day and Night h   Crysta’s Best - Dissette   Thomas Panschow   1.18,0a 1800 30 000 DM 83     Icy Boy Diamant   Sir Laukko
  1997-09-07   Indian November h   Callit - India Crown   Michael Hönemann   1.18,4a 1800 44 000 DM 125     Sinatra Hanover   Mondeo
  1996-09-01   Dino As h   Diamond Way - Dashing Doreen   Thomas Panschow   1.19,1a 1800 50 000 DM 18     Hyperion November   Homerun November
  1995-09-03   Gisco Line h   J.R. Broline - Gisela   Thomas Panschow   1.20,1a 1800 50 000 DM 129     Diamond Best   Floridas Speed
  1994-09-04   Jetline Boshoeve s   Heres - Yum Yum   Oliver Wewering   1.20,4a 1800 70 000 DM 186     Gecko As   Holsteiner
  1993-09-05   Royal Riches h   Royal Prestige - Sandy Riches   Michael Schmid   1.17,8a 1800 70 000 DM 58     Sunset Lane   Deegie
  1992-09-06   Hans Boshoeve h   Zoot Suit - Yeaning Boshoeve   Heinz Wewering   1.19,4a 1800 60 000 DM 18     Scotch Velvet   Xovirax
  1991-08-25   Titan Way h   Diamond Way - Terra Titanic   Heinz Wewering   1.20,2a 1800 60 000 DM 13     Keen Expresson   Rosa Hanover
  1990-08-26   Freddy Boshoeve h   Cheetah - Udina Norton   Willi Roth   1.17,4a 1800 56 000 DM 36     Count Noble   Yankee Diamond
  1989   Ideal h   Diamond Way - Garwi   Hans Joachim Tipke   1.19,8a 1800           Ata Dee   Izard Way
  1988   Garison h   Lord Pit - Judy Song   Helmut Beckemeyer   1.17,9a 1800           Navajo   Quincy Hanover
  1987   Irisante s   Keystone Voager - Schwarze Arabeske   Heinz Wewering   1.19,0a 1800           Carolina   Gracia
  1986   Toppino h   Cheetah - Toppy   Wilhelm Paal   1.18,5a 1800           Quasim Clöving   Roots Boot
  1985   Every Way h   Super Way - Gastilla   Wilhelm Paal   1.19,6a 1800           Desira   Dorema Pit
  1984   Diamond Way h   Super Way - Königskrone   Heinz Wewering   1.21,6a 1800           Galante   Calgary
  1983   Indira Pit s   Lord Pit - India   Helmut Biendl   1.22,8a 1800           El Lute   Speedy Anja
  1982   Speed Clöving h   Speedy Somolli - Envy Duke   Dieter Oppoli   1.21,4a 1800           J.J. Bowling   Erido Nevele
  1981   Lyrical Crown s   Speedy Crown - Lyrical   Heinz Wewering   1.23,9a 1800           Rodna Mannetot   Adeline
  1980   Mazo h   Cap d’Antibes - Jazma   Heinz Wewering   1.23,1a 1800           Candy Light   Vespucci
  1979   Alcytano h   Alcyon - Maritana   Heinz Gülden   1.23,9a 1800           Vizam   Santissly
  1978   Troika s   Keystone Hilliard - Goldilocks   Peter Heitmann   1.24,1a 1800           Baxa Inge   Hans Harald
  1977   Skipper h   Polaris - Namanga   Peter Kwiet   1.23,0a 1800           Topo Pride   Alpenprinz
  1976   Corner h   Polaris - Angel   Kurt Hörmann   1.24,1a 1800           Ilnette   Ermelani
  1975   Hegrina s   Gerrol - Negri   Rolf Dautzenberg   1.24,3a 1800           Floral Scot   Filserin
  1974   Cascabell h   Polaris - Cora Mimi   Harry Rölle   1.21,3a 1400           -   Sato
  1974   Liaisonstar h   Amastar - Liaison    Dieter Oppoli   1.21,3a 1400           -   -
  1973   Eglantine s   Vagant - Passiflora   Harry Rölle   1.22,1a 1400           Telestar   Rodney Girl
  1972   Early Walker h   Fred Walker - Emmy   Eddy Freundt   1.23,4a 1500           Boss   Normanne
  1971   Lord Walker h   Fred Walker - Loreley   Eddy Freundt   1.22,6a 1500           Assab   Diagonale
  1970   Cento h   Gerrol - Germany   Dieter Oppoli   1.23,6a 1500           Eifelcosy   Santi
  1969   Maler h   Pioneer - Mariantje   Fritz Blaume   1.23,9a 1800           Chelnette   Kifkif II
  1968   Violine s   Corsaro - Virginie   Eddy Freundt   1.23,1a 1800           Crazy Way   Herold Iskander
  1967   Palomina s   Bond Hanover - Parquita   Eddy Freundt   1.27,9 1800           Majano      Ellis
  1966   Lord Pit h   Permit - Nobleness                  Walter Heitmann   1.24,5 1800           Vöros   Kadett
  1965   Escala h   Permit - Hanneken   Hermann Kraum   1.24,4 1600           Irving   Immer
  1964   Auftakt h   Don Jose - Sonnengöttin   Adolf Lawerenz   1.25,5 1600           Edinburg   Fulla
  1963   Ibykos h   Permit - Queen Paula   Erich Speckmann   1.26,3 1600           Corsio   Irgamid
  1962   Hadu h   Permit - Nobleness   Walter Heitmann   1.25,6 1600           Leopride   Veit
  1961   Christbaum h   Irmberoth - Christblume   Adolf Lawerenz   1.25,5 1600           Euratom   Fia Song
  1960   Biologe h   Permit - Biala   Gerhard Krüger   1.25,1 1600           La Plata   Ditmarsia
  1959   Canaris h   Bibijunge - Wiebke   Gerhard Krüger   1.26,8 1600           Caro-As   Quellugs
  1958   Delingsdorferin s   Permit - Nobleness                  Walter Heitmann   1.25,7 1600           Merian   Luzerne
  1957   Way Around (US) s   Algiers - Countess Belwin   Josef Spieß   1.23,8 1600           Alfa Romeo   Avantis Sohn
  1956   Heideglühn h   Flottweg - Heidrun                  Wilhelm Benker   1.28,0 1600           Bodo   Nomade
  1955   Alarich h   Bibijunge - Silvana   Johnny Mills   1.26,2 1600           Wonne   Chronist
  1954   Wulf h   Permit - Reditta   Walter Heitmann   1.27,0 1600           F.S.   Eboli
  1953   Vielliebchen s   Epilog - Great Nelly   Walter Heitmann   1.26,3 1600           Zora   Episode
  1952   Idola s   Prolog - Ida S   Johnny Mills   1.28,1 1600           Estrid   Dahlie
  1952   Konsul h   Istro - Kudowa   Hans Malik   1.29,6 1600           Jagretto   Lucidus
  1951   Voltaire h   Aribert - Volte   Hans Malik   1.30,0 1600           Thomas Guy   Etoral
  1950   Mutiger h   Lee Nelson - Frahmina   Johnny Mills   1.28,4 1600           Cicero   Mister Charm
  1949   Tell h   Peter von Lurup - Treue   Johannes Frömming   1.27,2 1600                
  1948   Stella bella s   Leno - Stella maris   Johnny Mills   1.32,0 1400                
  1947   Florian h   Antritt - Flora   Hans Malik   1.28,9 1400           Mephisto   Quintano
  1946   Almansor h   Mistral - Alhambra   Johnny Mills   1.34,0 1400                
  1945   Sichel s   Challenger - Gloria Dear   J. Piotrowski   1.43,4 1200                
  1944   Jagdflieger h   Walter Dear - Jane W.   Charlie Mills   1.26,5 1600                
  1943   Manitu h   Calumet Bush - Altona   Johnny Mills   1.28,0 1600                
  1942   Heston h   Washington - Hestia   Charlie Mills   1.25,1 1600                
  1941   Missouri h   Walter Dear - Miss Neva   Charlie Mills   1.28,0 1600                
  1940   Laurie Magowan s   Colonel Magowan - Laurie   Fritz Perk   1.28,2 1600                
  1939   Adriatica s   Walter Dear - Adria   Johannes Frömming   1.26,2 1600           Differenz   Hambert
  1938   Kampfgesell h   David Guy - Beta Lee   Alfons v. d. Beek   1.24,7 1600           Marathonläufer   Dachs
  1937   Ali Baba h   Britton - Alabama   Johannes Frömming   1.26,5 1600           Crispa   Mister Ford
  1936   Barke s   David Guy - Maud Peters   Otto Dieffenbacher   - 1600           Cassandra   Bonne
  1935   Bertha Guy s   David Guy - Brigitte   Johannes Frömming   1.29,0 1600                
  1934   Probst h   Walter Dear - Probable   Charlie Mills   1.27,6 1600                
  1933   Yquem h   David Guy - Susan Volo   Willi Kraus   1.29,9 1600                
  1932   Abgott h   Morgan Axworthy - Alland   Charlie Mills   1.31,0 1600                
  1931   Dankwart h   Morgan Axworthy - Dankwart Huga   Charlie Mills   1.26,1 1600                
  1930   Cicero h   Long B - Lady Cherry   Gottlieb Jauß J:r   1.27,8 1600                
  1929   Semper Idem h   Morgenwind - Santos Maid   Johnny Mills   1.25,9 1600           Cordula   Alabama
  1928   König Lear h   Morgan Axworthy - Lady May King   Charlie Mills   1.27,0 1600                
  1927   Zaunkönig h   Morgan Axworthy - Azora Axworthy   Charlie Mills   1.27,3 1600           Augias   Edzard
  1926   Gottfried h   Heir Reaper - The Great Eve   Charlie Mills   1.28,6 1600                
  1925   Der Beste h   Constantine the Great - Della Bell   Robert Großmann   1.34,0 1600           Lebenskünstler   Peraktion
  1924   Buchdrucker h   Anvil - Bingen’s Dawn   Robert Großmann   1.31,6 1600                
  1923   Baroness Lybia s   Baron Watts - Lybia   Johnny Mills   1.34,0 1600           Prinzess Bertha   Invasion
  1922   Mary H. s   Issy les Moulineaux - Mary Mac   Carl Weidmüller   1.33,8 1600           Wasserfall   Jeffries jr.
  1921   Simpel h   Adbell Toddington - Siema   Lorenz Weiß   1.39,4 1600                
  1920   Frundsberg h   Adbell Toddington - Friederike   Robert Großmann   1.37,8 1600           Feuerwehr   Filmdiva
  1919   Edeltochter s   Barongale - Bedelia   Lorenz Weiß   1.47,3 1600           Kusertrud   Eilzug
  1918   Dabendorferin s   Barongale - Idylle   J. Lichtenfeld   1.34,1 1600                
  1917   Erbprinz h   Adbell Toddington - Erda I   G. Lautenberger   1.42,8 1600                
  1916   Bedelia Todd s   Echo Todd - Bedelia   Eugen Treuherz   1.35,9 1600                
  1915   Baron Watts h   General Watts - Tregantle Flower   Otto Dieffenbacher   1.33,3 1600                
  1914   Türkis h   Hurrah - Alcolear   Mathias Helmus   1.35,1 1600                
  1913   Longerda s   Longino - Erda I   Charlie Mills   1.33,5 1600                
  1912   Adbell Toddington h   Toddington - Della Bell   Robert Großmann   1.35,1 1600                
  1911   Prima s   Favorite Baron - Prim   Willy Lemzer   1.36,6 1600                
  1910   Eiche s   Idolita - Elly Turnbull   Charlie Mills   1.35,0 1600           Alla H.   Nelke I
  1909   Bruder Straubinger h   Alamito / King Vasco - Jaspine   Robert Großmann   1.35,0 1600           Ortolan   Bergfried
  1908   Glücksstern h   Alentell - Pearl Belle   Robert Großmann   1.33,8 1600           Nimbus   Nachtwandlerin
  1907   Möwe s   Alzone - Daisy   Mathias Helmus   1.40,4 1600                
  1906   Goldregen h   Guy Baron - Männertreu   C. Witt   1.39,0 1600                
  1905   Moosrose s   Junio - Moss Rose   F. Maidment   1.39,6 1600                
  1904   Levcoye s   Lord Byron - Lady Warlock   Robert Großmann   1.39,0 1600                
  1903   Hurrah h   Diamant - Snipnose   Mathias Helmus   1.44,5 1600                
  1902   Wanderbursch h   Trevillian - Wachlatschka   Eugen Treuherz   1.44,0 1600                
  1901   Edeltraut s   Bytschok - Primadonna   Johannes Göbl   1.53,0 1600           Festina   Mais
  1900   Emilia s   Emigrant - Brünhilde   Carl Anthes   1.47,3 1600           Aristokrat   Ocean Girl
  1899   Kiautschau h   Nominator - Krieau   Robert Großmann   1.49,1 1600                
  1898   Columbia s   John R. Gentry - Flare   Hinrich Heitmann   1.42,9 1600                
  1897   Intendant h   Dark Night - Ivyleaf   Eugen Treuherz   1.46,8 1600                
  1896   Taxus h   Independence - Tumannaja   Xaver Absmaier   1.44,6 1600                
  1895   Cid h   Independence - Tumannaja   Eugen Treuherz   1.58,0 1250                
  1894   La France s   Spinola - Lady Alvord   J. Orgill   2.00,8 1250                
  1893   Minnie Thorne s   Jersey Thorne - Minnie Franklin   Anthony Mills   1.47,9 1200                
  1892   Primadonna s   Macey’s Hambletonian - Bonnie Belle   Schick   1.52,4 1000