Östersund           Jämtländskt uppfödningslopp 3 åriga
  Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tid Dist. Odds:   1:a pris   Tvåa   Trea
  2016-10-07   Langlands Odin h   Moe Odin - Heliblessa   Vidar Tjomsland   1.29,2 2140 2.64   100 000   Hägern T.H.   Lomex
  2015-10-09   Tangen Piril h   Moe Odin - Tangen Stili   Vidar Tjomsland   1.28,4 2160 1.29   70 000   Ängsrappen   Mitt Hjärtas Tango
  2014-10-03   Gaardens Viktor h   Alm Viktor - Edle Mollyn   Bo Eklöf   1.28,5 2140 4.74   70 000   Järvsörappen   Kalle Växus
  2013-10-04   B.B. Petter N h   Moe Odin - Sterkrun   Jomar Blekkan   1.29,7 2180 1.40   70 000   Björli Odin   Ulvsås Ballerina
  2012-10-05   Hongslojerven h   Åsajerven - Hongslo Tausa   Frank Westberg   1.30,5 2160 7.87   70 000   Åsarappen   Kvickers Kaxe
  2011-10-07   Lome Felix v   Lome Kongen - Granina   Alf Jonsson   1.28,6ag 2140 1.33   70 000   Ulvsås Zico   Prins Tom*
  2010-10-08   Guli Järven h   Järvsöfaks - Ternemy   Jan-Olov Persson   1.27,1a 2140 4.28   70 000   Puma Jerva   Wik Stjernen*
  2009-10-09   Hovfaksen h   Järvsöfaks - Tummelisa   Jan-Olov Persson   1.29,7a 2140 1.67   75 000   Frigge Lomen*   Krusen
  2008-10-10   Trolldin h   Moe Odin - Trollvi   Ulf Ohlsson   1.30,8a 2140 3.07   75 000   Faste Lundi*   Karelli
  2007-10-12   Eld Kevin h   Elding - Farmesona   Jan Norberg   1.30.5a 2140 1.25   75 000   Hibogubben   Hongslo Sokka*
  2006-10-13   Voje Faks* h   Järvsöfaks - Voje Lykka   Jan-Olov Persson   1.30,1ag 2140 1.93   75 000   Perleann   Vixie
  2005-10-14   Faksen J:r h   Järvsöfaks - Tummelisa   Jan-Olov Persson   1.27,5a 2140 1.13   75 000   Keik Jo*   Kingemaja
  2004-07-02   Wikvinn* h   Lome Elden - Fjeldbergjenta   Ulf Ohlsson   1.33,1a 2140 1.94   75 000   Sindar*   Rau Jo*
  2003-06-27   Röste Bo h   Järvsöfaks - Korenka   Jan-Olov Åberg   1.29,3a 2140 24.76   75 000   Frisli To Jo*   Åkre Lurifax
  2002-06-27   Storm Jo* h   Rigel Jo - Stormyr Blessa   Jomar Blekkan   1.29,8a 2140 1.23   75 000   Troll Kevin   Spännar Anders
  2001-06-29   Alm Rau Jo* h   Rigel Jo - Bleikli Terna   Jomar Blekkan   1.28,1a 2140 1.00   75 000   Lannem Mai*   Idenors Tindex
  2000-06-30   Larisso v   Marine Svarten - Orkania   Per-Arne Lindström   1.32,6 2140 3.79   50 000   Bennett J:r*   Scan Lykke Per*
  1999-07-02   Kjöstad Jo* h   Rigel Jo - Veslepaja   Jomar Blekkan   1.30,7 2140 1.36   50 000   Guli Gutten   Troll Pers
  1998-07-03   Söstra* s   Elding - Komnes Stjerne   Arne Nilsen   1.31,8 2140 1.28   50 000   Turbo Rigel   J.K.Lucas
  1997-07-04   Greison v   Braute - Greitösa   John Dahlman   1.31,0 2140 4.21   50 000   Rolex K.   Jo Porta*
  1996-07-05   Fröyding* h   Alm Rigel - Fröytora   Erik Killingmo   1.32,0 2140 3.49   50 000   Röder*   Klättavinn
  1995-07-07   Lykke Gutten* h   Elding - Fröytora   Erik Killingmo   1.32,4 2140 1.98   50 000   Bakkmo Björn*   Hyper
  1994-07-08   Rigel Jo* h   Alm Rigel - Trollenka   Jomar Blekkan   1.33,8 2140 1.28   50 000   Lille Eyolf*   Ertebron*
  1993-07-08   Lannem Sjura* s   Elding - Sjur Pila   Tor Wollebaek   1.34,2 2140 1.65   50 000   Järvsöfuxen   Oggbest*
  1992-08-23   Sokna Troll* h   Troll Jahn - Slettrosa   Björn Garberg   1.33,4 2140 2.93   50 000   Pålex K.   Tranmälspila*
  1991-08-25   Bork Rigel* h   Alm Rigel - Linsi   Jomar Blekkan   1.30,6 2140 1.28   50 000   Håenmona   Östby Pilen
  1990-09-25   Buaas Stjerna* s   Troll Jahn - Glåmdals Mina   Cato Antonsen   1.34,6 2140 1.65   50 000   Lasso   Babsson
  1989-08-08   Lapello h   Lapp Nils - Turita   Per-Arne Lindström   1.32,4 2160 1.47   50 000   Forin Brage   Lill Nisse
  1988-08-30   Atom Vinter* h   Alm Rigel - Åslill   Arve G Blihovde   1.35,4 2140 1.31   40 000   Spiltakungen   Rosspojken
  1987-08-25   Sanna Storm v   Svintor - Lill Tindra   Lennart Dahlberg   1.36,0 2140 5.08   40 000   Rivergubben   Trollfinn
  198608-26   Vessle Donn* h   Donno - Vessle Gunn   Boye Ölstören   1.39,9 2140 1.67   31 425   Ed Stjerna*   Andor Prinsen*
  1985-06-04   Grimar* h   Skorve - Gunn Anita   Gunnar Mehla   1.40,1 1640 1.62   36 000   Lundick   Hejdino
  1984-06-05   Solskenskalle h   Soljerker - Kajsa Lill   Alf Jonsson   1.38,5 1640 1.68   10 000   Horgina   Kaggis
  1983-06-07   Hagajerky s   Säterbest - Tomtjerky   Sune Svensson   1.38,8 1640 1.90   10 000   Solvar   Best Frej
  1982-06-04   Beste Gran h   Granvar - Herda Best   Anders Lindqvist   1.43,8 1640 1.56   10 000   Trumf   Solminna
  1981-06-05   Tomtnic v   Vinnic - Tomtjerky   Åke Eriksson   1.47,4 1640 7.32   8 000   Lottvinn   Stjärnkvarten
  1980-05-24   Skreijen h   Pilmin - Vikaterna   Sune Svensson   1.38,6 1640 1.56   8 000   Skarvar   Stjärnefrid
  1979-06-02   Larry h   Barry - Torlilja   Lars Lindberg   1.40,8 1640 1.88   8 000   Horga   Mini Jana
  1978-06-03   Jurina s   Sabin - Norvina   Einar Magnusson   1.40,6 1600 1.74   4 000   Solbrun   Gullbest
  1977-06-04   Salting h   Bestmin - Stabina   Carl-Ivar Larsson   1.48,5 1600 4.43   4 000   Jämte   Sabrina
  1976-05-08   Spiltablanken h   Solblanken - Spilta Best   Sune Svensson   1.46,7 1600 1.79   4 000   Slogum Brage   Volta
  1975-05-11   Maffe h   Steggbest - Alita   Jan-Ivan Eriksson   1.47,1 1600 2.78   4 000   Solremma   Serino
  1974-05-11   Normstegg h   Steggbest - Pavinorma   Erik Berglund   1.50,8 1600 1.16   5 000   Sandra   Gillbest
  1973-05-12   Pavjol h   Pavin - Steggjola   Elis Skoglund   1.44,3 1600 2.44   4 000   Kalita   Greiskarp
  1972-05-13   Jonsa s   Skarphedin - Toralita   Jan-Ivan Eriksson   1.47,2 1600 1.80   4 000   Borga   Pika
  1971-05-22   Opefuxen h   Petter Tidemand - Cassia   Einar Magnusson   1.51,3 1600 1.26   3 000   Pereira   Reor
  1970-05-16   Greiser h   Torvinn - Bedora   Rune Norlin   1.49,9 1600 1.68   3 000   Skarpskalle   Niga
  1969-05-10   Spiltagutt h   Bausgutt - Spilta   Bertil Linderoth   1.50,9 1600 8.18   3 000   Maliana   Kall
  1968-05-11   Skarpisa s   Skarphedin - Isa Vinn   Bertil Ångström   1.48,5 1600 1.70   3 000   Skarpora   Bausgutten
  1967-04-02   Kingvard h   Gjönnvard - Bedora   Einar Magnusson   1.59,4 1600 1.64   3 000   Partvina   Basola
  1966-03-20   Juka s   Bausgutt - Bedora   Gustaf Persson   1.59,8 1500 1.57   2 000   Lill Greia   Jillman
  1965-03-14   Spiltaflickan s   Frejre - Spilta   Sune Svensson   1.49,8 1500      u.t   2 000   Pavefly  (Odds 1.85)   Bausborka
  1964-04-05   Torvallatösen s   Herding - Torvalla   Axel Johnson   1.54,7   1.68       Spiltatösen   Hagalill
  1963-03-24   Heira s   Frejre - Hilja   Anton H Halvarsson   2.00,1   1.59       Alita   Torblända
  1962-03-18   Tildor h   Torvinn - Didorika   Hubert Sundviksson   2.00,5   3.89       Fresta   Torlög
  1961-03-19   Expreia s   Express - Eirona   Olle Svensson   2.07,9   4.62       Tomtvin   Vinna
  1960-03-20   Gullvina s   Torvinn - Gullungen   Eric Myrskog   2.04,8   1.70            
  1959-03-15   Tormi s   Torvinn - Solopålla   Axel Johnson   1.59,0   u.t.            
  1958-03-16   Hemming h   Solo - Eiti   Sten Johansson   1.58,6   1.95            
  1957-03-17   Herja s   Herding - Lillemor   Erik Eriksson   1.56,3   1.59            
  1956-03-18   Opepojken h   Herding - Texora   Gustaf Persson   2.09,5   u.t.            
  1955-03-13   Reminjunga s   Remin - Rappljunga   Anders Wikander   2.10,3   u.t.            
  1954-03-14   Omer Figge h   Viking - Omertösen   Olle Thor   2.04,7   1.72            
  1953   Minella s   Remin - Lillemor   Erik Eriksson   2.08,5   6.15            
  1952   Remmy s   Remin - Bellsy   Axel Johnson   2.12,1   1.21            
  1951   Rella s   Remin - Ulla Bella II   Karl Eriksson   2.12,3   3.85            
  1950   Ero h   Solo - Cerona   Sven O Persson   1.59,3   1.51            
  1949   Jungmaj s   Junger - Yrhättan   Erik Lindberg   2.08,4   6.96            
  1948   Lulo h   Solo - Lula   E G Andersson   1.54,6   1.07            
  1947   Bjälke v   Eivin - Waagull   Axel Karlsson   2.06,4   2.22            
  1946   Isjung h   Junger - Isa   Johan Norlin   2.05,7   1.14            
  1945   Miressa s   Elsass - Miranda   Georg Mohlander   2.11,6   1.53            
  1944   Jungfigg h   Junger - Figga II   Olle Svedberg   2.09,9   3.87            
  1943   Bytösen s   From - Dagny   Åke Henriksson   2.12,3   18.38            
  1942   Capriola s   Elsass - Lady VIII   Erik Lindberg   2.11,4   1.00            
  1941   Valldo h   Valde - Ovalia   Axel Karlsson   2.02,7   2.15            
  1940   Rönn h   Eivin - Lånny   Anton H Halvarsson   2.08,8   1.36            
  1939   Waa Gull s   Waagaarn - Fåker Fagra   Axel Karlsson   2.12,5   6.26            
  1938   Renåj h   Waagaarn - Lånny   Anton H Halvarsson   2.06,0   2.14            
  1937   Trånuu h   Risko - Flora   Jöns Olovsson   2.05,7   1.50            
  1936   Heijvor s   Waagaarn - Heija   Olov Halvarsson   2.07,2   2.29            
  1935   Kryger h   Waagaarn - Fagra   Erik Göransson   2.20,9   1.59            
  1934   Elsass h   Dacke - Elsi Lill   Jöns Olofsson   2.10,6   1.27            
  1933   Lill Fagra s   Valde - Fagra   Erik Göransson   2.03,5   2.35            
  1932   Jossi s   Orest - Borka   J C Petrusson   2.13,8   1.81            
  1931   Patron h   Patrik - Mela   Jöns Olovsson   2.16,0   3.65