Gran Premio d'Europa 4 åriga
  Datum Premio     Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare Dist.   Tid Odds     Tvåa   Trea
  2018-06-10 440 000     Vitruvio h   Adrian Chip - Tigre Om - Zebu   Alessandro Gocciadoro   Alessandro Gocciadoro 2100   1.11,7a 1.75     Va' Pensiero Gar   Valchiria Op
2017-04-20 209 000     Urlo dei Venti h   Mago d'Amore - Armbro Wealthy - Malabar Man   Enrico Bellei   Gennaro Casillo 2250   1.12,5a 1.88     Unicorno Slm   Ursa Caf
2016-05-22 209 000     Timone Ek h   Mr Vic - Gemona - Lemon Dra   Björn Goop   Fabrice Souloy 2250   1.11,3a 2.87     Totoo del Ronco   Testimonial Ok
2015-11-15 209 000     Brillantissime h   Ready Cash - Ivre de Victoire - Buvetier d'Aunou   Pierre Vercruysse   Philippe Allaire 2100   1.13,4a 2.69     Sereno Op   Sceicco
2014-11-15 209 000     Radiofreccia Fi s   Ganymede - Castilia - Lemon Dra   Federico Esposito   Erik Bondo 2100   1.13,2a 2.11     Re Italiano Ur   Ringostarr Treb
2013-06-29 209 000     Princess Grif s   Varenne - Fauve Grif - Viking Kronos   Roberto Andreghetti   Edwin Lagas 2100   1.14,3a 5.73     Pitagora Bi   Pascia’ Lest
2012-04-25 187 000     Owen Cr h   Cantab Hall - Boemia Cr - Lemon Dra   Pietro Gubellini   Pietro Gubellini 2100   1.12,4a 4.31     Obama Gar   Orsia
2011-04-25 300 300     Negresco Milar h   CC's Chuckie T - Birmaniaz - Record OK   Mario Guzzinati   Mario Guzzinati 2100   1.12,7a 21.50     Nephenta Lux   Norton Ans
2010-04-25 300 300     Mago d'Amore h   Lemon Dra - Do It Wise - Donerail   Pietro Gubellini   Team Gubellini 2100   1.11,8a 1.21     Mondiale Ok   Merckx Ok
2009-04-25 300 300     Lisa America s   Varenne - Zagabria Dei - Victory Dream   Andrea Guzzinati   Jerry Riordan 2100   1.11,1a 25.92     Lorenz del Ronco   Lana del Rio
2008-04-25 300 300     Igor Font h   Andover Hall - Cologne Kosmos - SJs Photo   Jean Michel Bazire   Fabrice Souloy 2100   1.12,0a 4.31     Iulius del Ronco   Ismos Fp
2007-04-25 300 300     Express Merett h   Express It - Salima Om - Indro Park   Pekka Korpi   Pekka Korpi 2100   1.13,4a 2.67     Gorniz   Gauguin Ans
2006-04-25 300 080     Frisky Bieffe h   Indro Park - Salade di Rosa - Park Avenue Joe   Pietro Gubellini   Edoardo Gubellini 2100   1.14,0a 7.91     Faliero As   Fairbank Gi
2005-04-25 286 000     Echo dei Veltri h   Waikiki Beach - Palema Stra - Ghendero   Enrico Bellei   Holger Ehlert 2100   1.13,5a 1.88     Expo Bi   Etrurio
2004-04-25 286 000     Daguet Rapide h   Pine Chip - Hangone - Workaholic   Pietro Gubellini   Maurizio Grosso 2100   1.13,4a 1.38     Mahana   Dolby Deimar
2003-04-25 286 000     Lets Go h   Aristote - Tulip Fc - Librium   Pietro Gubellini   Helmut Biendl 2100   1.14,3a 1.98     Crow Lg   Cipollini Mario
2002-04-25 284 130     Kaisy Dream h   Extreme Dream - Daisy Chain - Speedy Somolli   Jos Verbeeck   Jean Pierre Dubois 2100   1.13,7a 4.14     Boom di Casei   Brandy Dei Fiori
2001-04-25 550,0 Milj.     Air Force Blue h   Lurabo Blue - Simphony Per - Texas   Andrea Guzzinati   Giuseppe Guzzinati 2100   1.14,3a 15.20     Esterel Sunset   Andrea di Jesolo
2000-04-25 550,0 Milj.     Zucchero Om h   Baltic Speed - Tina de Retz - Elpenor   Pasquale Esposito jr   Pasquale Esposito J:r 2100   1.13,2a 7.10     Zamia Fc   Zinia Di Casei
1999-05-01 308,0 Milj.     Varenne h   Waikiki Beach - Ialmaz - Zebu   Giampaolo Minnucci   Jori Turja 2100   1.13,4a 1.20     Valentin Blak   Vidimus
1998-04-25 385,0 Milj.     Uronometro h   Lemon Dra - Queen Of The Sea - Speedy Crown   Enrico Bellei   Leif Berggren 2100   1.13,8a 1.60     Unicorno Trio   Uxer Lb
1997-04-25 605,0 Milj.     Kramer Boy h   Sugarcane Hanover - Traffic Jam - Speedy Crown   Johnny Takter   Kramer Boy 2100   1.13,3a 8.00     Jupiter Hornline   General November
1996-04-25 352,0 Milj.     Snappy Trio h   Indro Park - Iliade D'assia - Speedy Spin   Heikki Korpi   Lars Grundin 2100   1.14,2a       Stallone Jet   Sole Degli Dei
1995-04-23 352,0 Milj.     Mr Lavec h   Speedy Somolli - Kramer Samba - Allen Hanover   Jimmy Takter   Jimmy Takter 2100   1.14,2a       Record Ok   Robur
1994-04-25 352,0 Milj.     Coktail Jet h   Quouky Williams - Armbro Glamour - Super Bowl   Jean Etienne Dubois   Jean Etienne Dubois 2100   1.14,6a       Tartas   Patrik
1993-04-25 352,0 Milj.     Bahama s   Quito de Talonay - Libyssa - Nivose   Jean Pierre Dubois   Jean Pierre Dubois 2100   1.15,7a       Omsk   Orneus
1992-04-20 352,0 Milj.     Narisso h   Sharif di Iesolo - Sedation - Speedy Crown   Edoardo Gubellini   Edoardo Gubellini 2100   1.16,1a       Double Crown   Nevaio
1991-04-24       Majer Art h   Contingent Fee - Doria - Dart Hanover   Salvadore Matarazzo J:r     2100   1.15,7a       Mauna Kea   Mol Degli Dei
1990-04-24       Lisa's Boy h   Abido - Lisa's Abc - ABC Freight   Heinz Wewering     2100   1.14,3a       Lancaster Om   Luzrezio Caro
1989-04-08       Indro Park h   Sharif di Iesolo - Fontola - Marengo Hanover   Lorenzo Baldi     2100   1.16,8a       Iduard   Power
1988-03-12       Brendy h   Impish Pride - Borina T. - Hempt Hanover   Willi Rode     2100   1.15,4a       Lillis Frisäng   Sire d*Ham
1987-03-08       Rainbow Runner h   Fakir du Vivier - Kravotte - Caprior   Jean Pierre Dubois     2100   1.15,7a       Icora Tilly   Feystongal
1986-03-31       Indus h   Linus T. - Pouline - Oscar Den Store   Lars Lindberg     2100   1.15,2a       Ercole AC.   Esotico Prad
1985-03-03       Passionnant h   Florestan - Vesubie III - Hermes D   Michel Roussel     2100   1.15,5a       Darioz   Roka
1984-03-04       Lass Quick h   Quick Pay - The Favorite - Speedster   Olle Goop     2100   1.16,4a       Cherie   Frank Broline
1983-03-13       Evita Broline s   Nevele Pride - The Old Mare - Florlis   Håkan Wallner     2100   1.17,2a       Ionides    
1982       Argo Ve h   Sharif di Iesolo - Gamarth - Oriolo   Siviero Milani     2100   1.18,6a            
1981-02-22       Gendarme h   Short Stop - Ortense - Mighty Ned   William Casoli     2100   1.17,8a            
1980       Mustard h   Tibur - Dancing - Cahoot   Sören Nordin     2100   1.16,9a            
1979       Jean h   Vimont - Baghera - Palacios P   Francois G Louiche     2100   1.16,9a            
1978       Doringo h   Gallant Man - Sherazade - Steno   Giancarlo Baldi     2100   1.18,1a            
1977       Hadol du Vivier h   Mitsouko - Ua Uka - Kerjacques   Jean Rene Gougeon     2100   1.15,5a            
1976       Scellino h   Pro Hanover - Sfax - Doctor Spencer   Nello Bellei     2100   1.17,4a            
1975       Fakir du Vivier h   Sabi Pas - Au Uka - Kerjacques   Michel Marcel Gougeon     2100   1.16,9a            
1974       Equileo h   Paleo - Vive Kaqui - Jocrisse   Mario Rivara     2100   1.17,2a            
1973       Dosson h   Scotch Thistle - Berchida - Morse Hanover   Giancarlo Baldi     2100   1.18,4a            
1972       Cotentin h   Paleo - Maryka II - Chambon   Jean Rene Gougeon     2100   1.18,4a            
1971       Tedo h   Hit Song - India - Doctor Spencer   William Casoli     2100   1.17,4a            
1970       Vatson h   Double Scotch - Lulu Hanover - Titan Hanover   Giuseppe Nogara     2500   1,19,4a            
1969       Vat h   Mario - Gnat II - Qui Qui V   Jean Riaud     2500   1.19,2a            
1968       Une de Mai s   Kerjacques - Luciole III - Euripide   Jean Rene Gougeon     2500   1.18,3a            
1967       Pinedo h   Buckeye Demon - Bassora - Doctor Spencer   William Casoli     2500   1.19,6a            
1966       Cinquale h   Oriolo - Madrepora - McLin Hanover   Edoardo Gubellini     2500   1.21,4a            
1965       Navazzo h   Doctor Spencer - Foreign Offic - Kairos   William Casoli     2500   1.20,8a            
1964       Steno h   Oriolo - Snella - Prince Hall   Nello Bellei     2500   1.20,4a            
1963       Pluvier III h   Hermes D. - Jacinthe IV - Carioca II   Gerhard Krüger     2500   1.20,0a            
1962       Alfredo h   Mighty Ned - Barriera - Prince Hall   William Casoli     2500   1.19,3a            
1961       Nautilus G. h   Dubonnet - Cancanniere - Kankan II   M Sagot     2500   1.19,2a            
1960       Murier h   Reyland - Leola Hanover - Dean Hanover   Sergio Brighenti     2500   1.21,2a            
1959       Lord Major h   Caproni - Barbara - Gaylworthy   R Ossani     2500   1.21,0            
1958       Diaspro h   Grand Parade - Saturnia - Lee The Great   William Casoli     2500   1.21,2            
1957       Jariqlain h   Carioca II - Poulaine - Hernani III   Orlando Zamboni     2500   1.19,9            
1956       Checco Pra h   Mighty Ned - Greta Garbo - The Laurel Hall   Vivaldo Baldi     2500   1.22,0            
1955       Assisi h   De Sota - Ieracite - Muscletone   Sergio Brighenti     2500   1.21,2            
1954       Nelumbo h   Doctor Spencer - Gondola - Truax   Orlando Zamboni     2500   1.21,4            
1953       Fortunato II h   Quito T. - Upsala III - Elison   Charlie Mills     2500   1.20,8            
1952       Unico h   Idolo - Maiella - The Laurel Hall   William Casoli     2500   1.22,6            
1951       Montana s   Celopico - Montanina - Rusticoat   Ugo Bottini     2500   1.22,9            
1950       Bayard h   Mistero - Guastalla - Augias   Ugo Bottini     2500   1.23,0            
1949       Rialto h   McLin Hanover - The Duchess - Peter Volo   R Miseroni     2500   1.22,8            
1948       Abd-El-Krim D. h   Kairos - Ika - Tienneval   Jan Kruithof     2500   1.23,0            
1947       Giaur de Brivio h   Brivio - Name Meravigiliosa - John Garner   Ugo Bottini     2500   1.25,7            
1946       Magione h   Traveler - Claudia Muzio - Lord Ellerslie   F Branchini     2500   1.25,2            
1945       Negrotto h   McLin Hanover - Cama - Augias   Alexandre Finn     2500   1.24,8            
1944       Domino h   Guy Fletcher - Emma Fellows - Peter Fellows   G Fabbrucci     2500   1.23,7            
1943       Landolfo h   Prince Hall - Cama - Augias   Vincenzo Antonellini     2500   1.23,4            
1942       Inverno h   The Laurel Hall - Calumet Clancy - Truax   Vincenzo Antonellini     2500   1.24,2            
1941       Arno h   Hazelton - Mazie Volo - Peter Volo   G Fabbrucci     2500   1.23,6            
1940       Floridoro h   The Laurel Hall - Alma Lee - Lee Worthy   Orsi Magnelli     2500   1.23,6            
1939       Agrigento h   Hazelton - Miss Woerner - The Laurel Hall   G Fabbrucci     2500   1.23,5            
1938       Dama s   Augios - Rodine - Ravageur   F Branchini     2500   1.24,2            
1937       Ciclopico h   San Trona - Capena - Jockey   Ugo Bottini     2500   1.24,7            
1936       Aulo Gellio h   David Guy - The Ripples - Peter The Great   F Branchini     2500   1.23,8            
1935       Lord Quinto R. h   Lord Ellerslie - Berenice - Flotas   G Fabbrucci     2600   1.23,6            
1934       Finarium Great h   Clyde the Great - Messana - Peter Worth   Alexandre Finn     2600   1.24,3            
1933       Jane Willet s   Mr McElwyn - Miss Rhinelander - Rhinelander   O Dieffenbacher     2600   1.23,0            
1932       Etrusco h   Clyde The Great - Capinera - Jockey   R Ossani     2600   1.26,2            
1931       Jessamine s   Mr McElwyn - Lallah Rookh Watts - General Watts   N Branchini     2600   1.25,2            
1930       Signal A. h   Signal Peter - Kizzie Arion - Axworthy   P Finn     2600   1.26,4            
1929       Cibele s   Jockey - Ama B - Botha   O Dieffenbacher     2600   1.29,3            
1928       Esule h   Lionello - Divette - Excellenz   N Branchini     2100   1.25,0