Trieste Gran Premio Giorgio Jegher 4 åriga och äldre
  Datum Premio     Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare Tid Dist. Odds     Tvåa   Trea
  2017-03-26 25 300     Ringostarr Treb h   Classic Photo - Farsalo Egral   Roberto Vecchione   Holger Ehlert 1.15,1a 1660 1.22     Showmar   Sundance Bi
  2016-03-27 45 100     Superbo Capar h   Calypso Capar - Dark Degli Ulivi   Giuseppe  Lombardo J:r   Team Lombardo 1.14,0a 1660 1.52     Seattle Bi   Sharon Gar
  2015-03-29 45 100     Nesta Effe h   Naglo - Etna Sec   Roberto Vecchione   Holger Ehlert 1.14,1a 1660 2.61     Padania Zeta   Louvre
  2014-03-30 45 100     Omas Np v   Brandy dei Fiori - Franciosa Fgf   Ferdinando Pisacane   Andrea Sarzetto 1.14,8a 1660 26.54     Linda di Casei   Parinaz
  2013-03-31 45 100     Owen Cr h   Cantab Hall - Boemia Cr   Pietro Gubellini   Pietro Gubellini 1.15,2a 1660 1.42     Irambo Jet   Lemon Ice
  2012-04-01 41 800     Irambo Jet h   Zambesi Flash - Taiga Hawk   Antonio Greppi   Holger Ehlert 1.15,7a 1660 9.16     Lemon Ice   I Am Grif
  2011-06-26 77 000     Mack Grace Sm h   CC's Chuckie T - Ambro Grace Sm   Enrico Bellei   Lucio Colletti 1.13,0a 1660 1.63     Gustav Diamant   Lover Power
  2010-07-18 66 000     Libertador Olm h   Uronometro - Zilliker Olm   Enrico Bellei   Enrico Bellei 1.15,2a 1660 1.64     Irina   Leroy Gio' / Lemon Ice
  2009-07-19 66 000     Filipp Roc h   Uronometro - Rosell Roc   Igor Guasti   Giorgio Carini 1.14,2a 1660 3.90     Irambo Jet   Illinois
  2008-07-20 66 000     Filipp Roc h   Uronometro - Rosell Roc   Davide Nuti   Davide Nuti 1.13,1a 1660 1.98     Corleone   Gleno Dei
  2007-07-22 66 000     El Nino h   Stallone Jet - Popgun   Enrico Bellei   Claus Ernst Hollmann 1.12,7a 1660 1.51     Filipp Roc   Boardwalk Hall
  2006-07-30 66 000     Expo Bi h   Toss Out - Summer Sel   Andrea Guzzinati   Claudio Poggiani 1.14,8a 1660 1.57     Cirio Caf   Est West
  2005-07-31 66 000     Zinzan Brooke Tur h   Enguerillero - Roquebrune   Marco Smorgon   Marco Smorgon 1.14,7a 1660 2.29     Dart Boss   Di Giorgio Trio
  2004-08-01 91 300     Cantor Pf h   Crowning Point - Go To the Top   Giuseppe Monti   Manlio Capanna 1.13,4a 1660 6.79     Chirone Dei   Bohle Gil Sm
  2003-08-03 91 300     Zoler Cobra h   Danny Lad - Oleranna   Duccio Parenti   Duccio Parenti 1.14,6a 1660 6.48     Bordeaux As   Zidane Om
  2002-08-04 90 970     Volomist h   Arndon - Formast   Roberto Vecchione   Gianni Targhetta 1.13,3a 1660 4.56     Vidar   Alma Roc
  2001-08-05 176,0 Milj.     Zorzalero Noc h   Lemon Dra - Adena   Fabrizio Ciulla   Ove Kristoffersson 1.16,3a 1660 4.80     Zerbinal   Signorelli
  2000-08-06 176,0 Milj.     Solar Effe h   Napoletano - Gemina Effe   Pietro Gubellini   Edoardo Gubellini 1.13,4a 1660 1.70     Ruby di Re   Volomist
  1999-08-08 143,0 Milj.     Tome de Sousa h   Lemon Dra - Guadalupe Est   Björn Lindblom   Björn Lindblom 1.13,3a 1660 3.70     Snappy Trio   Up di Poggio
  1998-08-08 176,0 Milj.     Topkapi As h   Lurabo Blue - Miss Monrovia   Roberto Andreghetti   Roberto Andreghetti 1.14,0a 1660 1.70     Turno Gas   Snappy Trio
  1997-08-09 264,0 Milj.     Snappy Trio h   Indro Park - Iliade d'Assia   Heikki Korpi   Heikki Korpi 1.15,6a 1660 4.10     Sec Mo   Sognatore
  1996-06-29 220,0 Milj.     Pretty Gra s   Keystone Satyr - Alme'   Giuseppe  Lombardo J:r   Andrea Baveresi 1.14,8a 1660       Ringmaster Bi   Oxery
  1995-07-01 220,0 Milj.     Newthing h   Premium Lobell - Lolita   Giancarlo Baldi   Giancarlo Baldi 1.14,8a 1660       Piero di Valle   Pretty Gra
  1994-08-06 200,0 Milj.     Mint di Jesolo h   Gator Bowl - Fucsia Lb   Antonio Luongo   Antonio Luongo 1.14,5a 1660       Onorato Gim   Locus di Gia
  1993-08-07 200,0 Milj.     Metello Om h   Neil Hanover - Colta   Roberto Andreghetti   Roberto Andreghetti 1.16,1a 1660       Lubro Gim   Nadir Lb
  1992-08-02 200,0 Milj.     Muzzi Air h   Crown's Pride - Eumeria   Vivaldo Baldi   Vivaldo Baldi 1.16,0a 1660       Indignato   Lugiano Jet
  1991       Lubro Gim h   Surefire Hanover - Adapra   Andrea Baveresi     1.16,4a              
  1990       Fiaccola Effe s   Mustache - Lolita   Roberto Benedetti     1.15,5a              
  1989       Fiaccola Effe s   Mustache - Lolita   Roberto Benedetti     1.15,6a              
  1988       Fiorino Bell h   Belfagor - Darn Star   Giuseppe Maisto     1.16,0a              
  1987       Esotico Prad h   Sharif di Iesolo - Chanson   Guiseppe Guzzinati     1.16,9a              
  1986       Cilesia s   Dart Hanover - Minudra   Paolo Leoni     1.16,2a              
  1985       Bion di Jesolo h   Sharif di Iesolo - Asperella   Carlo Bottoni     1.20,4a              
  1984       Atod Mo h   Tom Swift - Decusse   Luciano Bechicchi     1.15,7a              
  1983       Sperlak h   Careless Vlado - Serravalle   Nello Bellei     1.16,1a              
  1982       Fedone h   Marengo Hanover - Real Cool   Vivaldo Baldi     1.18,2a              
  1981       Zardoz h   Dart Hanover - Krimilde   Guiseppe Guzzinati     1.18,7a              
  1980       Zardoz h   Dart Hanover - Krimilde   Guiseppe Guzzinati     1.17,9a              
  1979       Gibson h   Barbablu - Adula   Giuseppe Rossi     1.18,1a              
  1978       Atollo h   Snow Speed - Aviva   Carlo Bottoni     1.18,1a              
  1977       Delfo h   Cinquale - Lunda   Sergio Brighenti     1.17,5a              
  1976       Courgne’ h   Spin Speed - Orsella   Mario  Barbetta     1.18,4a              
  1975       Sharif di Jesolo h   Quick Song - Odile de Sassy   Giuseppe Rossi     1.17,1a              
  1974       Top Hanover h   Ayres - Elaine Rodney   Gerhard  Krüger     1.18,7a              
  1973       Rabbi h   Buckeye Demon - Cugna   Vivaldo Baldi     1.20,4a              
  1972       Carosio h   Hurst Hanover - Pulce   Giancarlo Baldi     1.19,0a              
  1971       Gladio v   Silver Way - Garonna   Edoardo Gubellini     1.18,6a              
  1970       Gladio v   Silver Way - Garonna   M  Barbetta     1.18,4a              
  1969       Tibrizio h   Icare IV - Idra   Alfredo  Cicognani     1.19,1a              
  1968       Valpiana s   Cariddi - Val Staffora   Nello Bellei     1.19,2a              
  1967       Poerio h   Agrio - Izza   Giancarlo Baldi     1.19,2a              
  1966       Qualto h   Mighty Ned - Esedra   F  Branchini     1.17,4a              
  1965       Steno h   Oriolo - Snella   Nello Bellei     1.18,3a              
  1964       Qualto h   Mighty Ned - Esedra   F Branchini     1.20,0a