European Championship for 5 years old
Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare Dist. Tid Odds     Tvåa   Trea   Bana
2017-09-30   Readly Express h   Ready Cash - Caddie Dream   Jorma Kontio   Timo Nurmos 2140 1.12,0a 10     Treasure Kronos   Nappa Scar   Solvalla
2016-10-14   Bold Eagle h   Ready Cash - Reethi Rah Jet   Franck Nivard   Sebastien Guarato 2100 1.13,8a 11     Bolero Love   Baltic Charm   Vincennes
2015-07-28   Robert Bi h   Toss Out - Up Front Jm   Robin Bakker   Paul Hagoort 2140 1.11,5a 23     Rod Stewart   Tumble Dust   Jägersro
2014-09-28   Support Justice h   Kadabra - Artisane   Geir Vegard Gundersen   Geir Vegard Gundersen 2100 1.11,6a 25     El Mago Pellini   Village Mystic   Vincennes
2013-09-29   Un Mec d'Heripre h   Orlando Vici - I Love You Darling   Franck Nivard   Fabrice Souloy 2100 1.10,5a 44     Brad de Veluwe   Uhlan du Val   Vincennes
2012-04-08   Nesta Effe h   Naglo - Etna Sec   Roberto Vecchione   Holger Ehlert 2060 1.13,6a 70     Napoleon Bar   Newyork Newyork   Turin
2011-09-17   Joke Face h   Viking Kronos - Kalmie Melody   Lutfi Kolgjini   Lutfi Kolgjini 2140 1.12,4a 15     Sancho du Glay   Alvena Pele   Åby
2010-09-19   Yield Boko h   Viking Kronos - Ouzo Boko   Björn Goop   Timo Nurmos 2100 1.12,4a 82     Noras Bean   Sweet Case   Bjerke
2009-07-26   Ilaria Jet s   Pine Chip - Toby's Taxi   Jean Michel Bazire   Tiberio Cecere 2060 1.13,9a 18     Irambo Jet   Irina   Trevisio
2008-09-20   Brioni h   Timberland - Armbro Edith   Joakim Lövgren   Joakim Lövgren 2140 1.12,1a 18     Tinita Love   Beanie M.M.   Åby
2007-09-30   Offshore Dream h   Reve d'Udon - Enfilade   Pierre Levesque   Pierre Levesque 2100 1.12,2a 13     Keep On Flying   Olga du Biwetz   Vincennes
2006-09-17   Jetstile h   Coktail Jet - Classical Stile   Geir Vegard Gundersen   Per Johansen 2140 1.13,1a 18     Niky   Crown Kemp   Halmstad
2005-09-25   Mara Bourbon s   And Arifant - Etta Extra   Jean Pierre Dubois   Jean Pierre Dubois 2100 1.11,3a 30     Gazza Degato   Air Force   Vincennes
2004-07-18   Tsar d'Inverne h   Arnaqueur - Toormore   Dominiek Locqueneux   Robert Bergh 2060 1.14,6a 118     Giant Superman   Lets Go   Trevisio
2003-07-20   Kiwi h   Coktail Jet -  Fantasia   Jos Verbeeck   Fabrice Souloy 2060 1.13,1a 13     Kleyton   Tipi   Trevisio
2002-07-21   Abano As h   Dylan Lobell - Armbro Junction   Pietro Gubellini   Gerhard Holtermann 2060 1.13,7a 18     Digger Crown   Lindermann GT   Trevisio
2001-06-23   Zambesi Bi h   Crown's Invitation - Luisa Bi   Mario Biasuzzi   Andrea Orlandi 2060 1.13,8a 27     Zinzan Brooke Tur   Zidane Om   Trevisio
2000-02-19   Varenne h   Waikiki Beach - Ialmaz   Giampaolo Minnucci   Jori Turja 2060 1.14,5a 10     Obelix Laukko   Harpune   Trevisio
1999-10-19   General du Pommeau h   Sébrazac - Actrice du Pommeau   Jules Lepennetier   Jules Lepennetier 2100 1.16,2a 14     Giant Cat   Goetmals Wood   Vincennes
1998-09-25   Remington Crown h   Lord of All - Ecco G.T.   Jos Verbeeck   Jan Kruithof 2100 1.15,1a 15     Fleuron Perrine   Mr Quickstep   Vincennes
1997-10-25   Call Me s   Express Pride - Castleton Girl   Veijo Heiskanen   Tapani Kraft 2140 1.14,6a 16     Pik König   Ride the Bullit   Jägersro
1996-10-14   Defi d'Aunou h   Armbro Goal - Nesmile   Jean Etienne Dubois   Jean Etienne Dubois 2150 1.15,6a 15     Mr Spender   Ruth Bi   Enghien
1995-11-08   Camino h   Firstly - Tangala   Anders Lindqvist   Jean Pierre Dubois 2100 1.17,3a 22     Nevele Cero O.   Tamin Sandy   Bjerke
1994-10-31   Boss Is Back h   Barbeque - Elegance Lobell   Jorma Kontio   Heikki Korhonen 2100 1.17,7a 65     Baraka   Lady Snärt   Dinslaken
1993-11-21   Iata Käll s   Ata Star L. -  Princess Bowl   Tommy Hanné   Tommy Hanné 2100 1.14,3a 95     Charmy Skeeter   Bicycle   Gelsenkirchen
1992-10-04   Shan Rags h   Horton - Surgy Miss   Noralf Braekken   Noralf Pallin 2100 1.15,1a 22     Mid's Andy   Pamino   Teivo
1991-10-03   Zico Star F. h   Damons Pride - Anette Star   Asbjörn Mehla   Karin Jönnevald 2100 1.15,1a 112     Satchmo   Bowspirit   München
1990-10-16   Atas Fighter L. h   Quick Pay - Ata Donna Y.   Anders Lindqvist   Anders Lindqvist 2100 1.16,0a 34     Carisma Darby   Midnight Rocky   Vincennes
1988-11-06   Piper Cub h   Tibur - Dansös Ceder   Stig H Johansson   Stig H Johansson 2000 1.16,3a       Action Skoatter   Rumia Grandchamp   Gelsenkirchen
1987-10-11   Krista Sidney s   Pershing - Bea Sidney   Olle Goop   Olle Goop 2140 1.15,9a       Clash Hammering   Joachim Lönbo   Axevalla
1986-09-07   Hairos h   Pay Dirt - Signe   John Hansen     1660 1.16,4a       Frascati       Cesena
1985-09-13   Granit Bangsbo h   Pay Dirt - Onita Bangsbo   Steen Juul     2140 1.16,8a       Quiggin   Einarsin   Schaasberg
1984-09-30   Meadow Sonn h   Meadow Nevele - Sonne   Josef Sparber     2300 1.17,7a       Don Campfire   Frances Guy   Kuurne
1983-08-28   Mr Black h   Hoot Speed - Dramina   Olle Larsson     2100 1.16,4a       Rex Håleryd   Strek T.   Bjerke
1982-10-03   Dimma s   Big Lama - Dirina   Björn Lindblom     1600 1.16,1a       Gendarme   Ustrina   Neapel
1981-10-21   Dartster F. h   Dartmouth - Rodolit   Olle Hedin     2050 1.17,2a       Képi Vert   Mustard   Vincennes
1980-07-06   Rocky h   Clayt Hanover - Ivette H.   Martti Ropponen     2100 1.16,3a       Topo Pride   Jacob du Chignon   Vermo
1979-07-01   Ex Lee h   Express Rodney - Lee Fortuna   Dan Wegebrand     2100 1.19,4a       Prizefighter   Corner   Dagfling
1978-10-06   Express Gaxe h   Express Rodney - Harlans Mimosa   Gunnar Axelryd     2100 1.16,6a       Atollo   Hague   Tor di Valle
1977-09-18   Tarok h   Pay Dirt - Tina Virup   Jörn Laursen     2140 1.18,6a       Flight Boy   Gustavia   Åby
1976-06-13   Faro h   Narcisse VIII - Palerme II   Paul Essartial     2000 1.17,0a       Franca Maria   Manza Buitenzorg   Duindigt
1975-06-06   Micko Tilly h   Frances Nibs - Misti Iran   Olle Lindqvist     2100 1.18,7a       Ephese   Elixier   Bjerke
1974-05-06   Dines P. s   Seddouk - Ines IV   Michel Lecacheux     2050 1.20,4a       Air France   Kaper W.   Vincennes
1973-09-01   Tim Cross h   Dean Rodney - Tschania   Stig H Johansson     2200 1.20,0a       Jojo Buitenzorg   Ewalt   Sterrebeek
1972-08-20   Cirro h   Gundalf - Elva   Sören Nordin     2000 1.19,1a       Ilina   Perlenmuschel   Berlin
1971-08-08   Henri Buitenzorg h   Lullwater Victory - Progusta   Jan  Wagenaar     2300 1.22,5a       Trust Pride   Wind Boss   Århus
1970-08-16   Claudia II s   Corsaro - Clärietta   Eddy Freundt     2100 1.19,4a       Daniel   Gunnar Dear   Solvalla
1969-06-15   Wallburg s   Io d'Amour - Wallgunde   W Root     2100 1.19,8a       Felix   Rikitikitavi   Duindigt
1968-06-16   Fairland h   Gay Noon - Ileana   Bertil Rogell     2100 1.21,4a       Monolog   If Klokkedal   Bjerke
1967-07-09   Sebald h   Kelfren - Seebacherin   Eddy Freundt     2000 1.19,9a       Ann Williams   Diana R.   Gelsenkirchen
1966-07-31   Vinci h   Fifi Beau Gosse - Vielliebchen   Johannes Frömming     2000 1.18,4a       Scott Protector   Olympic Champion   Charlottenlund
1965-09-26   Xanthe h   Chefen - Bajadär   Hans Ringström     2100 1.19,4a       Cap Nibs   Fox Hanover   Jägersro