Färjestad Th. Egnells Memorial     Alla
  Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare   Tid Dist. Odds   1:a pris     Tvåa   Trea
  2017-04-14   Gärdsjö Aragon v   Herbjörn - Aldertösen   Billy Svedlund   Krister Palm   1.24,8 1640 14.80   100 000     Mjölner Fokus   Philip Lyn
  2016-03-25   Kolnes Tom h   Bork Odin - Perle Tine   Johan Untersteiner   Trond Skofsrud   1.24,5 1640 19.17   100 000     Finnskog Fokus   Ängsrappen
  2015-04-03   Bellfaks h   Järvsöfaks - Bellinga   Mikael J Andersson   Carlos Söderström   1.24,2 1640 3.07   100 000     Närby Kalabalik   Cali Maks
  2014-04-18   Mofaksan s   Fakse - Toga   Mikael Olsson   Mikael Olsson   1.24,3 1660 11.85   50 000     Vinnmin   Titan Tabac
  2013-04-13   Lärkan h   Hallsta Lotus - Lassas Travina   Ulf Ohlsson   Jan-Olov Persson   1.26,6 2160 25.52   100 000     Pärlspånt   Odin Tabac
  2012-06-30   B.W.Gulliver h   Lome Kongen - Gullan Fax   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.23,9 2160 23.02   200 000     Rinde Turbo   Rigel Odin
  2011-01-02   Rino Dox v   Qvadrigo - Nina Dox   Ulf Ohlsson   Carl-Anders Hansson   1.27,3 2160 5.66   100 000     Lix Mollyn   Höstbo Fredrik
  2010-03-20   Stjernejerven h   Järvsöfaks - Mörtvedt Mari   Björn Goop   Karoline Krogh-Hanssen   1.26,3 2160 6.47   110 000     Haaga Prinsen   Arn Jaros
  2009-08-15   Lomar h   Lome Elden - Linajäntan   Åke Svanstedt   Tage H Eriksson   1.24,3 2180 3.15   110 000     Stamping   Frekken
  2008-01-05   Spangmigutten v   Spang Best - Minilla   Susanne Österberg   Kent Österbeg   1.27,1 2160 2.72   110 000     Sindar   Grindstad Jahn
  2007-03-03   Haugs Gutten h   Lykke Gutten - Hallvilla   Dagfinn Aarum   Thor-Egil Haugen   1.27,6 1640 19.64   110 000     Lykke Knut   Perle Ole
  2006-11-04   Lomar h   Lome Elden - Linajäntan   Åke Svanstedt   Tage H Eriksson   1.27,2 2140 4.44   110 000     Bragden   Fantom
  2005-04-02   Clay h   Svall Ivar - Dova Lill   Björn Goop   Jan Wilhelmsson   1.26,1 2140 3.19   110 000     Åkre Lurifax   Jånkers
  2004-04-09   Venger Lyn h   Auvin - Elle   Olle Goop   Sverre Risa   1.26,5 2140 62.33   75 000     Gislum   Egil Tabac
  2003-04-18   Egil Tabac v   Toddy - Lena Tabac   Staffan Falk   Staffan Falk   1.25,1 2180 4.18   75 000     Venger Lyn   Borge Baron
  2002-03-29   Pilbläsen h   Troll Jahn - Pilstjärna   Åke Sundberg   Michael Liljeteg   1.24,6 2160 16.14   75 000     Egil Tabac   Polar Front
  2001-04-13   Eng Svarten h   Elding - Langaard Tora   Tor Wollebaek   Ola Engevold   1.26,7 2180 2.64   75 000     Gam Vinter   Trollnix
  2000-04-21   Turbo Rigel h   Bork Rigel - Arjavesla   Mats Andersson   Mats Andersson   1.26,0 2160 16.87   75 000     Engli Svarten   Brandval Lynet
  1999-04-02   Bork Rigel h   Alm Rigel - Linsi   Jomar Blekkan   Anne-Grete Wanvik   1.25,5 2160 1.89   75 000     Ulfrigg   Fargo Rigel
  1998-04-10   Pajaprins h   Lyngsvarten - Paja   Tor Wollebaek   Dag Gihle   1.26,3 2140 4.93   60 000     Ulfrigg   Lex Jon
  1997-03-28   Loms Sjur h   Haakesjur - Toftejenta   Lars Anvar Kolle   Geir Kihle   1.26,7 2140 21.88   75 000     Höiby Kongen   Pajaprins
  1996-04-05   Pålex K. h   Pål Best - Smulan K.   Lars I Eriksson   Lars I Eriksson   1.26,1 2160 2.37   60 000     Spiktoto   Norprins
  1995-04-14   Mjölner Tor h   Alm Svarten - Mjölnerblesa   Jan Roar Mjölneröd   Roar Mjölneröd   1.25,0 2160 4.40   50 000     Polar Troll   Jellestadkongen
  1994-04-01   Mjölner Tor h   Alm Svarten - Mjölnerblesa   Jan Roar Mjölneröd   Roar Mjölneröd   1.30,0 2140 9.93   50 000     Verner   Trollmin
  1993-04-09   Svinten v   Svintor - Skarpa   Jan-Olov Persson   Jan-Olov Persson   1.26,7 2160 1.37   50 000     Trons Trollmin   Fosen Todd
  1992-04-17   Lövlandgutten h   Pilmin - Ascona   Cato Antonsen       1.27,0 2140 2.47   50 000     Lökke Frökna   Vika Pil
  1991-03-29   Haugssiri s   Jahn Sjur - Haugsvara   Espen Schem       1.29,3 2140 11.08   40 000     Borejahn   Oggvind
  1990-04-13   Almagutten h   Troll Jahn - Alma Sjurbin   Sven Berggren       1.28,2 2180 5.84   40 000     Ösby Vira   Gyllsol
  1989-03-24   Listjärn h   Sabin - Sylfidbläsa   Carl-Erik Andersson       1.29,4 2200 1.70   30 000     Lillen Best   Ulunda
  1988-04-01   Holm Prins h   Barry - Perina   Weine Persson       1.31,1 2140 5.19   30 000     Finstadmort   Karpen
  1987-04-17   Listjärn h   Sabin - Sylfidbläsa   Carl-Erik Andersson       1.28,2 2200 4.13   30 000     Gyldenfly   Svinten
  1986-03-28   Gyldenfly h   Gylden Vinn - Glatina   Hilmer Haglund       1.30,8 2200 4.40   15 000     Brojerka   Smilvinn
  1985-04-05   Listjärn h   Sabin - Sylfidbläsa   Frank Marthinsen       1.31,7 2200 1.74   20 000     Kinge Tor   Spikdona
  1984-04-20   Granar h   Granvar - Mjönissa   Willy Johansson       1.29,2 2160 1.60   15 000     Slogum Tron   Skogsbläsa
  1983-04-01   Bayi h   Brage - Pave Gina   Thune Larsson       1.31,1 2180 4.07   12 000     Skogsdrutten   Finstadgutten
  1982-04-09   Minibest v   Steggbest - Aspnäs Blända   Carl Haglund       1.32,8 2140 10.76   10 000     Vinningsokken   Granar
  1981-04-17   Vintilla s   Jerker - Vinta   Leif Kjöniksen       1.29,3 2200 1.35   12 000     Terne Tu   Sturla Stord
  1980-04-04   Dally Svarten h   Jerker - Dally Trinsa   Gunnar Diskerud       1.30,0 2180 12.37   8 000     Kila   Finskog Prinsen
  1979-04-13   Hemtösa s   Tyfon - Panelia   Einar Johansson       1.32,1 2160 7.93   8 000     Fixy   Steggmar
  1978-03-24   Tofteblomma s   Toftelyn - Blomma   Lars-Gunnar Nylén       1.34,2 2140 11.27   7 000     Finskog Prinsen   Steggson J:r
  1977-04-11   Vintilla s   Jerker - Vinta   Leif Kjöniksen       1.35,6 2680 1.61   7 000     Pilvina   Frk. Judy
  1976-04-16   Frk. Judy s   Jerker - Sölvfly   Leif Berggren       1.32,5 2640 5.78   7 000     Tofteblomma   Solstegga
  1975-03-30   Dale Gudbrand h   Sjur - Maiterna   Gunnar Diskerud       1.34,4 2620 6.32   6 000     Petron   Greigi
  1974-04-12   Dally Sjurson h   Sjur - Dally Trinsa   Arne Sem       1.32,7 2660 1.99   5 000     Brage   Kil Stjerna
  1973-04-23   Brage h   Jahnuar - Inger   John Torp       1.33,0 2630 4.11   5 000     Grans Turi   Varagutten
  1972-04-03   Solstegga s   Steggbest - Gylla   Runo Sjöberg       1.40,8 2620 6.41   5 000     Lojana   Julunda
  1971-04-12   Andungen s   Steggbest - Duvungen   Bengt Eriksson       1.34,2 2640 3.24   5 000     Cervin   Padock
  1970-03-30   Julunda s   Pavin - Cenatra   Sören Jakobsson       1.38,7 2620 2.51   5 000     Fixglada   Elsa Best
  1969-04-07   Ransy s   Pavin - Runsy   Arvid Stenbäck       1.36,0 2620 3.29   5 000     Solpatrik   Elsa Best
  1968-04-15   Solpatrik v   Pavin - Sologöta   Gustaf Lennartsson       1.37,2 2600 2.10   5 000     Padock   Remvikson
  1967-03-27   Vinvara s   Vinvar - Molyn Stjerna   Alf Ulven       1.37,0 2640 4.31   5 000     Solnell   Peggy Lill
  1966-04-11   Elsa Best s   Steggbest - Elsa Maja   Kjell Gunnarsson       1.37,5 2640 11.83   5 000     Bemin   Patula
  1965-04-19   Solnell v   Solo - Nelly II   Nils Gustafsson       1.35,0 2640 3.47   5 000     Elsa Best   Palej
  1964-03-30   Kaprell h   Steggtor - Kaprella   Trygve Dybdahl       1.34,7 2660 14.35   5 000     Vinvara   Solnell
  1963-04-15   Kaprell h   Steggtor - Kaprella   Trygve Dybdahl       1.38,4 2640 4.87   5 000     Solglänt   Petter Tidemand
  1962-04-23   Fixola s   Solo - Fix Maja   Arvid Andersson       1.34,2 2680 9.96   5 000     Solblanken   Dally Bausen
  1961-04-03   Trondergutten v   Solo - Tronderelsa   Gunnar Ungerberg       1.35,6 2580 3.07   5 000     Dorstjärn   Löafuxen
  1960-04-18   Trondergutten v   Solo - Tronderelsa   Gunnar Ungerberg       1.35,6                  
  1959-03-30   Certino v   Ceres - Bella   Bengt Hellström       1.41,2                  
  1958-04-07   Trondegutten v   Solo - Tronderelsa   Gunnar Ungerberg       1.49,4                  
  1957-04-22   Runsy s   Solo - Rusna   Arvid Stenbäck       1.34,8                  
  1956-04-02   Runsy s   Solo - Rusna   Arvid Stenbäck       1.38,1                  
  1955-04-11   Runsy s   Solo - Rusna   Arvid Stenbäck       1.47,6                  
  1954-04-19   Ruben v   Solo - Rusna   Arvid Stenbäck       1.39,8                  
  1953-04-06   Rolly s   Solo - Rolfa   Bengt Nilsson       1.41,6                  
  1952-04-14   Rolly s   Solo - Rolfa   Bengt Nilsson       1.44,5                  
  1951-03-26   Jonas         Folke Westman       1.43,0                  
  1950   Ilaljung         Tore Norlin       1.43,5                  
  1949   Fjällbruden s   Ceres   Edvin Andersson       1.43,4                  
  1948   Nisse Pigg         Evert Pettersson       1.43,9                  
  1947   Nisse Pigg         Evert Pettersson       1.58,8                  
  1946   Helge Solo h   Solo - Helge Bruna   Folke Hjalmarsson       1.38,8                  
  1945   Helge Solo h   Solo - Helge Bruna   Folke Hjalmarsson       1.40,8                  
  1944   Lisette s   Ceres el. Ulrik - Draga II   Folke Hjalmarsson       1.43,2                  
  1943   Elsa Vind s   Elsass - Vindy   Gunnar Olsson       1.45,2                  
  1942   Björva     Reidig   Olof Larsson       1.47,8                  
  1941   Kjapp v   Tordenfly - Bjanes Blesa   Paul Albinsson       1.52,7                  
  1940   Polka B s   Babylon - Svalan   Carl Holmström       1.45,0                  
  1939   Tiger Brand h   Basekvikk - Korset-Nelly   Folke Westman       1.44,1                  
  1938   Sigurd         Gunnar Lundin       1.42,1                  
  1937   Björva s   Reidig   Olof Larsson       1.50,8                  
  1936   Svenske         Nils Pettersson       1.47,6