Bjerke Norskt Kallblods Derby 4 åriga
  Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tid Dist. Odds   1:a pris     Tvåa   Trea
  2017-09-10   Will Prinsen h   Tekno Odin - Willtilla   Åsbjörn Tengsareid   1.25,8a 2600 18.88   750 000     Tand Kraft   Garli Moe Garlin
  2016-09-18   Ingbest h   Dotterud Teddy - Ing May   Tom Erik Solberg   1.25,2a 2600 3.08   750 000     Pydin   Galileo
  2015-09-13   Järvsörappen h   Järvsöfaks - Tuvrappa   Jomar Blekkan   1.24,4a 2600 3.89   750 000     Smedsbo Faksen   Teddy Gutten Stöen
  2014-09-07   Lannem Silje s   Åsajerven - Lannem Sjura   Tor Wollebæk   1.23,2a 2600 1.12   750 000     Järvsö Björn   Fjord Jerven
  2013-09-08   Timian Scott h   Tangen Scott - Hege Tina   Vidar Hop   1.26,0ag 2600 9.19   750 000     Norheim Svenn   Myr Faksen
  2012-09-09   Tekno Odin h   Moe Odin - Lyana   Öystein Tjomsland   1.23,9a 2600 1.11   750 000     Gylden Balder   Tomdin Ö.K.
  2011-09-18   Wik Stjernen h   Mörtvedt Jerkeld - Marthe Röder   Gunnar Austevoll   1.26,5a 2600 2.64   750 000     Dotterud Teddy   Wessel Odin
  2010-09-19   Norheim Faksen h   Järvsöfaks - Norheim Elle   Tom Erik Solberg   1.26,5a 2600 3.62   750 000     Horgen Tore   Lykkje Odin
  2009-09-06   Bork Odin h   Moe Odin - Bork Perla   Tom Erik Solberg   1.27,8a 2600 5.84   750 000     Fjeldstad Goggen   Särpefanten
  2008-09-07   Järvsöviking h   Järvsöfaks - Tummelisa   Jan-Olov Persson   1.27,2a 2600 1.40   750 000     H.G. Elessar   Krageboen
  2007-09-02   Tangen Scott h   Moe Odin - Slogum Vår   Vidar Hop   1.27,8a 2600 9.72   750 000     Kasper Mollyn   Amor Even
  2006-09-03   Moe Brage h   Moe Odin - Alogum Bris   Asbjörn Mehla   1.27,2a 2600 4.35   750 000     Åsajerven   Keik Jo
  2005-09-04   Mörtvedt Jerkeld h   Lome Elden - Mörtvedt Jerkila   Asbjörn Mehla   1.24,9a 2600 1.56   750 000     H.G.Balder   Sundbo Kravall
  2004-09-05   Torpa Carl h   Spikeld - Balerina   Åsbjörn Tengsareid   1.27,4a 2600 1.83   750 000     Spiker   Hallsta Lotus
  2003-09-07   Storm Jo h   Rigel Jo - Stormyr Blessa   Jomar Blekkan   1.27,9a 2600 1.79   750 000     Frigg Mollyn   Järvsömolle
  2002-09-01   Lundfrigg h   Ulfrigg - Lundtori   Kai Johansen   1.29,4a 2600 1.97   750 000     Tryggbjörn   Björkeelden
  2001-09-02   Moe Odin h   Elding - Moe Vilja   Asbjörn Mehla   1.27,7a 2600 1.24   600 000     Krembest   Troll Kos
  2000-09-03   Kjöstad Jo h   Rigel Jo - Veslepaja   Jomar Blekkan   1.28,2a 2600 2.22   600 000     Gam Vinter   Eldmar
  1999-09-05   Lome Elden h   Elding - Tröpila   Vidar Hop   1.28,1a 2600 1.14   500 000     Buås Elden   Ara Svarten
  1998-09-06   Järvsöfaks h   Trollfaks - Järvsö Anna   Jan-Olov Persson   1.27,2a 2600 2.36   500 000     Sindy Vinter   Schuvar
  1997-09-07   Slogum Jörn h   Alm Rigel - Slogum Sol   Petter Glittum   1.28,1a 2600 6.10   450 000     Spikeld   Fröyding
  1996-09-01   Slogum Björn h   Atom Vinter - Slogum Stili   Rune Wiig   1.29,8a 2600 1.77   411 600     Lappo   Sagi Knut
  1995-09-03   Spang Best h   Bestjerker - Britta   Tor Wollebaek   1.31,5a 2600 1.88   427 700     Rigel Jo   Metsgar
  1994-09-04   Sarpen h   Atom Vinter - Lea   Dagfinn Aarum   1.32,6a 2600 2.72   430 600     Torino   Oddevinna
  1993-09-05   Lundilen h   Ilmin - Lundstjerna   Dagfinn Aarum   1.29,0a 2600 22.64   425 000     Oskar   Kap Pil
  1992-09-13   Viljesterk h   Troll Jahn - Engvilja   Tor Wollebaek   1.29,8a 2600 8.85   430 230     Bork Rigel   Skjoldsvarten
  1991-09-01   Torden Knut h   Alm Svarten - Torden Tove   Kjell Håkonsen   1.30,8a 2600 2.59   400 227     Buaas Stjerna   Lygna Fina
  1990-09-02   Lykkebron h   Alm Svarten - Stjerna Vira   Kjell Håkonsen   1.31,0a 2600 1.56   433 287     Snärtmann   Piril Friggen
  1989-09-03   Atom Vinter h   Alm Rigel - Åslill   Arve G Blihovde   1.30,3a 2600 1.27   417 400     Granli Bausen   Finstad Lars
  1988-09-04   Fjeldar h   Pål Lunar - Eldina   Thor Borg   1.31,3a 2600 2.77   386 000     Texas Per   Bea
  1987-09-06   Slått Pil h   Pilmin - Blessi   Asbjörn Mehla   1.32,7a 2600 1.68   415 200     Elding   Lund Blessa
  1986-09-21   Lund Jerker h   Jerker - Solbergstjerna   Gunnar Eggen   1.35,0a 2600 1.36   342 300     Trons Ruggen   Löbergs Troll
  1985-09-15   Alm Svarten h   Granvar - Oleanne   Ulf Thoresen   1.32,4a 2600 1.59   268 900     Lizmann   Kilde Stjernen
  1984-09-16   Perle Troll h   Troll Jahn - Gamperla   Boye Ölstören   1.33,1a 2600 3.30   248 600     Slogum Pil   Jerkpilen
  1983-09-18   Lyngsvarten h   Pilmin - Lyngmöy   Benn Orre   1.34,7a 2600 5.82   258 400     Pål Lunar   Finstad Per
  1982-09-19   Kinge Balder h   Slogum Tor - Kinge Terna   Gunnar Diskerud   1.34,7a 2600 2.20   238 000     Vymin   Kinge Tor
  1981   Spikdona s   Eldon - Spiko   Gunnar Eggen   1.33,7a 2600           Reitlina   Skarp Pål
  1980   Jerksi s   Jerker - Urdsi   Martin Skjæveland   1.33,7a 2600           Dodlin   Gullborken
  1979   Alm Rigel h   Nilen - Oleanne   Ulf Thoresen   1.34,6a 2600           Mai   Kinge Stjernen
  1978   Stjernelydia s   Nixen - Plata   Carl Wollebæk   1.36,6a 2600           Slogum Jarl   Grans Lill
  1977   Kipmin h   Donno - Mindi   Carl Wollebæk   1.36,3a 2600           Ullnix   Dally Stöva
  1976   Donnson h   Donno - Schuminda   Hans Martin Klepaker   1.35,3a 2600           Kanon   Aabyvinn
  1975   Lyn Piril h   Jahn Piril - Bestlinda   Gunnar Eggen   1.36,2a 2600           Larsman   Dally Svarten
  1974   Slogum Tor h   Jahn Piril - Slogum Tora   Ulf Thoresen   1.37,9a 2600           Elmine   Vintilla
  1973   Nixen h   Jerker - Hjalla   Terje Borstad   1.40,4 2600           Virmar   Christer
  1972   Myllargutten h   Jahn Sjur - Sylfidetexa   Nils A Skjold   1.37,7a 2600           Boris   Granitra
  1971   Kark h   Kvikk Sylfiden - Ljönna   Jahn Schou   1.36,8a 2600           Slogum Liv   Svintor
  1970   Frigge s   Sjur - Frigg   Hans Petter Tholfsen   1.36,0a 2600           Gravdal Bausen   Reitlisa
  1969   Slogum Jenny s   Sjur - Slogum Siv   Roy Johansson   1.37,8a 2600           Stöva   Dally Sjurson
  1968   Baus Best v   Steggbest - Bausmolla   Leif Kåre Jahnsen   1.36,2a 2600           Tyfon   Jahn Tor
  1967   Gol Best h   Steggbest - Radis   Arvid Söndreli   1.36,2a 2200           Grans Ternar   Tornell
  1966   Bestmin h   Steggbest - Mindi   Ivar Larsen   1.36,1a 2200           Jerker   Norspent
  1965   Grans Ternen s   Steggbest - Klästad Terna   Tron Klæstad   1.34,1 2200           Hallingkongen   Kilde
  1964   Sjur h   Vossevinn - Schuvarda   Kjetil Dale   1.43,2 2200           Bausrapp   Raufly
  1963   Mjös Prins h   Petter Tidemand - Mjöslill   Iver Gamme   1.38,3 2200           Gulle   Stensil
  1962   Torinda s   Tordenfly - Rivanda   Per Ulven   1.37,4 2200           Dolly   Vidna
  1961   Grans Erna s   Molvin - Grans Terna   Helge Klæstad   1.39,6 2200           Grans Gläda   Baus Erikssön
  1960   Vinvara s   Vinvar - Molynstjerna   Alf Ulven   1.40,8 2200           Spent   Skofta
  1959   Kaprell h   Steggtor - Kaprella   Trygve Dybdahl   1.42,0 2200           Baus Pjokken   Apis
  1958   Schuvarda s   Tofteruggen - Schudina   Kjetil Dale   1.41,5 2200           Josias   Gjönnhild
  1957   Gille Bausa s   Baus Steggsön - Eva Gille   Johan Cedell   1.47,6 2200           Sylblessa   Mona Stegg
  1956   Spenter h   Molyn - Toftestjerna   Trygve Diskerud   1.37,4 2200           Petter Tidemand   Molyntora
  1955   Klästad Terna s   Baus Tryggsön - Omara   Tron Klæstad   1.40,4 2200           Bausgutt   Besti
  1954   Viril s   Breidar - Atlas Vira   Nils Buer   1.45,0 2200           Lulli   Granstypa
  1954   Bella Di s   Mjösvinn - Lill Molyn   Håkon Holm   1.43,3 2200           Solkongen   Wilfa
  1953   Sylfidblesen h   Stegg - Salmi   Karsten Buer   1.39,0 2200           Löverapp   Vargmöy
  1952   Spikla s   Stegg - Guri   Lars Gjersöyen   1.37,1 2200           Refling Stegg   Sett
  1951   Grans Terna s   Stegg - Viktoria   Tron Klæstad   1.36,3 2200           Stegg Svarta   Valde
  1950   Urdsönn h   Stegg - Urd   Karsten Buer   1.47,0 2200           Runita   Skogstjerna
  1949   Eva Gille s   Gyller - Tyrola   Trygve Diskerud   1.40,0 2200           Steggla   Sprinter Jak
  1948   Marmon h   Kong Gyller - Guri   Erik Garberg   1.41,7 2200           Basa   Merdina
  1947   Ansigutten h   Gyller - Ansi   Trygve Diskerud   1.39,8 2200           Gylson   Vargina
  1946   Fjellrosa s   Skarstan - Fjelldokka   Nils Buer   1.40,0 2200           Gyller-Terna   Urskoglöven
  1945   Erika s   Molyn - Dalterna Ii   Erik Garberg   1.41,0 2200           Don Atlas   Mjöll
  1944   Marita s   Stjerneprins - Margarita   Erik Garberg   1.43,7 2200           Scarlet   Kvammen
  1943   Neskongen h   Trygve - Petra   Peder Haslie   1.50,5 2200           Trill   Aska
  1942   Stegg h   Trygve - Dalterna Ii   Erik Garberg   1.40,6 2200           Donna Gyller   Sjur
  1941   Bondegutten h   Trygve - Fremtid   Nils Buer   1.42,8 2000           Una Jak   S.O.S.
  1940   Tutt s   Trygve - Dalryddjenta   Rolf Hansen   1.49,3 2000           Guri Salomon   Stigpå
  1939   Flavino h   Gelmin - Sönju-Sonja   A O Tömmerås   1.47,5 2000           Bodvar   Holfe
  1938   Trygvald h   Trygve - Busine   Fin Ulven   1.38,6 2000           Don Gyller   Stjerneskudd
  1937   Hetta s   Jakken - Rigmor   Thorbjörn Gjölstad   1.40,6 2000           Toftegubben   Bokken
  1936   Lykkeper h   Jak - Svanhild   Nils Buer   1.47,4 2000           Sölvstjerna   Seierblåen
  1935   Kördes ej                                
  1934   Donnagubben h   Omergubben - Donna Jakson   Gudmund G Borstad   1.40,9 2000           Toka   Tor Salomon
  1933   Donna Vilter s   Vilter   Gunnar Bratberg   1.48,4 2000           Sol   Embla
  1932   Mari s   Gelmin - Dalterna   Erik Garberg   1.50,2 2000           Hövde   Neptun
Loppet kördes 1932-1934 för 4-åriga, från 1936-1954 ( Bella Di ) för 5-åriga, därefter för 4-åriga