Charlottenlund Danskt Trav-Derby 4 åriga
  Datum   Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare   Tid Dist. Odds   1:a pris     Tvåa   Trea
  2016-08-28   Axel v   Love You - Hioubov Lykke   René Kjær   Karsten Holm   1.15,5a 3000 16   560 000     Aron The Baron   Albatros
  2015-08-30   Winston Sisa h   Ens Snapshot - Keenness Sisa - Carmody Lobell   Jan Dahlgaard   Jan Dahlgaard   1.13,3a 3000 15   525 000     Wizard Simoni   United K K
  2014-08-31   Tumble Dust h   Crazed - Affinity - Victory Dream   Björn Goop   Tomas Malmqvist   1.14,7a 3000 17   600 000     Tano Bork   Tango Vang
  2013-08-25   Stand And Deliver h   Kadabra - Ghana Roland - Speedy Herve   Birger Jörgensen   Peter Rudbeck   1.15,0a 3000 70   710 000     Scirocco Sisa   Stelton
  2012-08-26   Repay Merci h   Offshore Dream - News From Heaven - Super News   Knud Mönster   Knud Mönster   1.16,5a 3000 39   695 000     Ronaldo C N   Rolf Lynghöj
  2011-08-28   Peak h   Ganymede - Elegant Lady - Sugarcane Hanover   Johnny Takter   Kari Lähdekorpi   1.15,3a 3000 155   665 000     Pure Vacation   Please Perfect
  2010-08-29   Okay Bee h   Turbo Sandy - Song Of Winter - Gusto B   Flemming Jensen   Bent Ole Pedersen   1.15.4a 3000 15   690 000     Open   Ozone Möldgård
  2009-08-30   Nice Little Ärt h   Golden Globe - Cirkeline Tess - Meadow Roland   Johnny Takter   Tomas Malmqvist   1.16,2a 3000 71   690 000     Neo Smed   Nero Shadow
  2008-08-31   Magic Sisa v   Carmody Lobell - Outstanding - Speed Merchant   Johnny Takter   Gitte Madsen   1.15.3a 3000 91   650 000     Mars   Mombasa Bee
  2007-08-26   Leviti v   Alf Palema - Black Market - Mark Six   Steen Juul   Steen Juul   1.17,2a 3000 31   650 000     Leader Chip   Lux Line
  2006-08-27   Kanonis Lobell v   Carmody Lobell - Bingo Lunde - Speed Merchant   Kenneth Nielsen   Kenneth Nielsen   1.16,5a 3000 35   550 000     Kassio Roland   Keep On Flying
  2005-08-28   I'm a Photo v   S J's Photo - Waking Saltum - New Quick   Staffan Nilsson   Staffan Nilsson   1.16,6a 3000 31   460 000     Juvel Tröjborg   Jungle Hill
  2004-08-29   Home Blåbjerg v   S J's Photo - Starlight Blåbjerg - Sea Chanty   Thomas Uhrberg   Thomas Uhrberg   1.17,5a 3000 69   420 000     Hr Siem   Hennessey
  2003-08-31   Good Guy D.K. h   S J's Photo - Olympia Guy - Pay Dirt   Bent Svendsen   Bent Svendsen   1.17,0a 3000 76   415 000     Golden Photo F.H.   Ginger Ale
  2002-08-25   Fräkke Frederik h   Speedy Tomali - Moonshine - Copperfield   Preben Kjaersgaard   Preben Kjaersgaard   1.16,4a 3000 25   535 000     Fighting Molar   Frökjär Jeans
  2001-08-26   Esterel Sunset h   Victor Victor - Ligne - Netted   Flemming Jensen   Gordon Dahl   1.16,3a 3000 28   520 000     Eddie Skov   Euro Sunset
  2000-08-27   Dragon Flamingo h   Carmody Lobell - Rumina - Scott   Nicolaj Andersen   Per Nielsen   1.17,1a 3000 28   525 000     Dikan Lundtoft   Daily Wonder
  1999-08-29   Chopin Toftebjerg v   Ride the Wave - Philadelphia Filly - Joie De Vie   Nicolaj Andersen   Nicolaj Andersen   1.16,2a 3000 128   460 000     Cowboybuks Frökjaer   Copper Lund
  1998-08-30   Bell Shadow h   Quick Pay - Moonlight Shadow - Pay Dirt   Torbjörn Jansson   Per Iversen   1.17,4a 3000 90   470 000     Besög Frökjaer   Bounty Toftebjerg
  1997-08-31   Atom Tess h   Smokin Yankee - Goldie - Ronson R   Steen Juul   Peter Rasmussen   1.17,7a 3000 17   455 000     Aqua New   Aladdin Star
  1996-08-25   Wee Hjordal h   Shane T.Hanover - Feicy Hjordal - Beau Brummel   Henrik Lönborg   Egon Nörlem   1.17,2a 3000 41   425 000     Why Shadow   Up to Date Grökjaer
  1995-08-27   Treasure Ås h   Balanced Image - Village Gossip - Speedy Crown   Erik Berglöf   Erik Berglöf   1.16,5a 3000 15   525 000     Töjexperten   Titan Tax
  1994-08-28   Skalflex v   Espay - Flying Star - Hercules Hanover   Steen Juul   Hans Söndergaard   1.18,2a 3000 35   575 000     Sorte Stensgård   Sultan Tröjborg
  1993-08-29   Rudolf Le Ann h   Why Not - Lucretia Hanover - Florida Pro   Steen Juul       1.15,9a 3000 13   550 000     Royal Pershing   Rokoko
  1992   Predator h   Speedy Somolli - Scorpio Lobell - Noble Victory   Jim Frick       1.17,9a 3000 97   550 000     Poco Hofen   Pascal Hanover
  1991   O'Bidjar h   Heriz - Golden Nevele - My Nevele   Torben Fischer       1.18,0a 3000 32   400 000     Old Man River   Onius Vigga
  1990   New Quick h   Quick Pay - Dilli Hanover - Pay Dirt   Steen Juul       1.18,8a 3000 173   365 000     Nicky Lunde   Noblesse
  1989   Macon h   Banana Peel - Boco - Pay Dirt   Jörn Laursen       1.19,6a 3000           Marius Möllegård   Mester Frökjær
  1988   Lancelot Broholm h   Pay Dirt - Sally Sögård - Francis Senator   Birger Jörgensen       1.18,3a 3000           Lord Folle   La Paz
  1987   Konsonant h   Vokal N. - Beauty Crown - Fine Shot   Steen Juul       1.18,3a 3000           Kevin Kjærsholm   Ken McGuire
  1986   Indus h   Linus T. - Pouline - Oscar Den Store   Lars Lindberg       1.17,9a 3000           Julius Royal Canin   Igen Bork
  1985   Hawkeye h   Vokal N. - Rebekka Valentine - Lord Valentine   Axel Jacobsen       1.18,7a 3000           Hairos   Habib
  1984   Game Högh h   Pay Dirt - Nita L. - Devacourt   Axel Jacobsen       1.18,0a 3000           Granit Bangsbo   Gunga
  1983   For Ever Vixi h   Fine Shot - Venus Hedegård - Pay Dirt   Steen Juul       1.19,3a 3000           Fight Löjbjerg   Fernando Pan
  1982   Ejnar Vogt h   Frosty Hanover - Twiggy Lunde - Francis Senator   Veijo Heiskanen       1.19,0a 3000           Enok Tårs   Epeiros
  1981   Duvil s   Pay Dirt - Napalm - Frosty Hanover   Jörn Laursen       1.20,4a 3000           Dwight Vixi   Frosty Lep
  1980   Chianti Pitt h   Pay Dirt - Pia Hedegård - Frosty Hanover   Ove Andersen       1.21,0a 3000           Capalm   Copperfield
  1979   Brilliant H h   Frosty Hanover - Onyx Senator - Francis Senator   Veijo Heiskanen       1.22,0a 3000           Bombay Focus   Brix H
  1978   Adam Paradiso h   Flicking Star - Cleo Kignaes - Lincoln   Preben Kjaersgaard       1.19,4a 3000           Ax Luneborg   Asser Knab
  1977   Vixi Bird h   Francis Senator - Olivia L. - Devacourt   Jörn Laursen       1.19,6a 3000           Vokal N   Uglaa Nera
  1976   Tarok h   Pay Dirt - Tina Virup - Ax Frisco   Jörn Laursen       1.19,9a 3000           Tulle Sögård   Talisman Sus
  1975   Spathrine C. s   Lord Valentine - Flying Olympia - Barlow Hanover   Mogens Larsen       1.20,7a 3000           Silius   Stuart Reerstrup
  1974   Ritha Lyngholm s   Lord Valentine - Janni - Logan   Hans Svensson       1.21,1a 3000           Royal C   Robinson Vixi
  1973   Patricia Garbo s   Devacourt - Chriss Garbo - Joe's Pride   Thorkild Jensen       1.22,0a 3000           Paw Senator   Panzer Lyngholm
  1972   Osman Bogö h   Joe's Pride - Echella - Kuno   Harald Lund       1.22,2a 3000           Ocitta   Osiris Salar
  1971   Nu Bangsbo h   Frosty Hanover - Annse the Great - Casino The Great   Villy Pedersen       1.23,1a 3000           Ny Örnebjerg   Newbrask L
  1970   Max Hanover h   Frosty Hanover - Avec Hanover - Lance Hanover   Börge Simonsen       1.23,3a 3000           Mylord L   Mighty Scotch
  1969   Loyal h   Newport Orbit - Cici Harwester - Casino The Great   Eivind Schnell       1.22,0a 3000           Lau   Lideal
  1968   Karina Axworthy s   Leo Axworthy - Gina Poppelgaard - Kuno   Hans Svensson       1.21,7a 3000           Krudt Örnebjerg   Kaiserdrengen
  1967   If Klokkedal h   Joe's Pride - Bonnie Harvester - Game Warden   Jörgen Hill       1.24,0a 3000           Iboune   Ikaros
  1966   Hansa h   Kaptajn Hald - Karina - Famous Mc   Jörgen Olsen       1.22,8a 3000           H. R. Cathrineberg   Halle Hammer
  1965   Gigant h   Oscar Den Store - Aff Sus - Susan Axworthy   Mogens Ingvard       1.22,3a 3000           Gam Pride   General Virup
  1964   Fox Hanover h   Stuart Hanover - Cassandra - Joe's Pride   Leif Löfgren       1.24,4a 3000           Flying McElwyn   Firebird
  1963   Emigrant h   Safari the Great - Takina - Game Warden   Walther Kaiser-Hansen       1.23,8a 3000           Eminent   Eugen
  1962   Dina Lloyd s   Lloyd Hanover - Judy - Vic McElwyn   Karl Pettersson       1.22,9a 3000           Don Albert   Davy Crockett
  1961   Carl Aage h   Joe's Pride - Oda - Pastime   Ernst Petersen       1.25,6a 3000           Ca Va Richmond   Casiana
  1960   Bambino h   Casino the Great - Lena Tally Ho - Captain Axworthy   Mark Ingdam       1.23,9a 3000           B T   Boccacio
  1959   Aprilsnar h   Fux Director - Lydia Bingen - Jim Bingen   Leif Nielsen       1.23,9a 3000           Aconto    
  1958   Victory King h   Speed King - Nica Axworthy - Ax Frisco   Georg Andersen       1.24,7a 3000           Captain Frost   Ursus The Great
  1957   Tjavs h   Joe's Pride - Maggie - Styrmand   John Petersen       1.24,7a 3000           Two-Step    
  1956   Snowflake h   Rex the Great - Gisela - Susan Axworthy   Mark Ingdam       1.23,5a 3000                
  1955   Rex Junior h   Rex the Great - Lilly Warden - Game Warden   Kurt Köppen       1.24,0a 3000                
  1954   Princess The Great s   Rex the Great - Fillerup - Moore Dear   Fredi Sölberg       1.25,8 3000                
  1953   Onward Eagle h   Josedale Eagle - Fan - King Ben   Hans Hansen       1.25,3 3000                
  1952   Nollo     New England - Gertrud Guy - Brother Guy   Mark Ingdam       1.28,2 3000                
  1951   Minus s   Sonny Diamond - Geni - Calumet Douglas   Arnold Jensen       1.28,1 3000                
  1950   Lykkeprins     Silver Prince - Beatrice - Moore Dear   Vagn Lönborg       1.26,9 3000                
  1949   Kuno h   Rex the Great - Sunny Morn - Tillworthy   Aage Kristoffersen       1.25,8 3000                
  1948   Jolly s   Jim Bingen - Catarina - Guy Bellwood   Poul Stripp       1.29,4 3000                
  1947   Ilka Nichols h   Silver Prince - Sally Nichols - Athlone Guy   Sophus Sörensen       1.31,1 3000                
  1946   Hickory h   Styrman - Mary Laurel - The Laurel Hall   Oluf Månsson       1.28,5 3000                
  1945   Garant h   Full Tilt - Bebsie Guy - Brother Guy   Niels Jan Koster       1.30,5 3000                
  1944   Future h   Full Tilt - Ann Diamond - Diamond Axworthy   Aage Kristoffersen       1.25,7 3000                
  1943   Ebbe Axworthy h   Captain Axworthy - Bolette - San Walker   Aage Kristoffersen       1.26,8 3000                
  1942   Dixie Star s   Zed Hanover - Morning Star - San Walker   Arnold Jensen       1.27,3 3000                
  1941   Carl Hof h   Calumet Dick - Clara Hanover - Dillon Volo   Sophus Sörensen       1.27,1 3000                
  1940   Bellwood h   Guy Bellwood - The Real Lady - Moko   Arnold Jensen       1.25,8 3000                
  1939   Aerolit h   Worthy Harwester - Miss Worthy Peter - Worthy Peter   Hans Hansen       1.28,9 3000                
  1938   U S A h   Brusiloff - Oscawana - Brooke Worthy   William Jensen       1.28,1 3000                
  1937   Tella the Great s   Forest Fire - Marie the Great - Peter The Great   Gerhard Petersen       1.26,7 3000                
  1936   Sonny Diamond h   Diamond Axworthy - Anna Laura - Bohun   Niels Jan Koster       1.24,4 3000                
  1935   Rex the Great h   Sandy Flash - Marie the Great - Peter The Great   Hans Hansen       1.26,7 3000                
  1934   Patsy s   Quadrille - Dillon Girl - Cortella   Sophus Sörensen       1.26,7 3000                
  1933   Odin Hall h   The Laurel Hall - Bondella - Walnut Hall   Olle Månsson       1.28,9 3000                
  1932   Jim Bingen h   Black Jim jr - Bingens Dawn - Bingen   Paul Groch       1.28,7 3000                
  1931   Mars h   Burgoo - Angelica - Antevolo   Leth-Olsen       1.30,3 3000                
  1930   Klondyke s   Burgoo - Danica - Cortella   Niels Jan Koster       1.30,8 3000                
  1929   Kim h   Alabama Bond - Avenir - Souvenir   Niels Jan Koster       1.31,7 3000                
  1928   Johnny Finance h   Alabama Bond - Belford - Buford   Leth-Olsen       1.32,6 3000                
  1927   Hidalgo h   Worthy T - Ruby Dillon - Sidney Dillon   Niels Jan Koster       1.28,4 3000                
  1926   Gibtown h   Lu Princeton - Jane Ann H - Peter The Great   Niels Jan Koster       1.32,3 3000                
  1925   Peter Pouge jr h   Peter Pouge - Worthy Lass - Axworthy   C L Mũller       1.28,6 3000                
  1924   Ego h   Alabama Bond - Sable Trinket - Sable Wilkes   Peder Andersen       1.35,0 3000                
  1923   Golden Arrow h   Arrow Rock - Animus - Echo Dell   Paul Groch       1.34,3 3000                
  1922   Cyrano h   Worthy T - Society Girl - Ambassador   Niels Jan Koster       1.29,4 3000                
  1921   Bella S s   Figaro - Spring Charm - Handspring   Sophus Sörensen       1.32,0 3000                
  1920   Dreamwold h   The Dreamer - Shadeland Girl - Shadeland Lamott   Niels Jan Koster       1.33,0 3000                
  1919   Union Boy h   Worthy T - Lady Dreamer - The Dreamer   Holger Fischmann       1.34,8 3000                
  1918   Tornado h   The Dreamer - Albula - Allerton   Niels Jan Koster       1.33,0 3000                
  1917   Great Miss s   Peter the Great - Hetty McGregor - Jay McGregor   Holger Fischmann       1.33,0 3000                
  1916   Danish Girl s   Cortella - Lady Dreamer - The Dreamer   Holger Fischmann       1.33,3 3000                
  1915   Elegant Bai h   Bobichon - Volanta - Herode   Niels Jan Koster       1.32,0 3000                
  1914   Edelweiss s   Pelle - Alluring - Allerton   Paul Groch       1.34,0 3000                
  1913   Prins Beautaw h   Beautaw - Belle Hayes - Berkshire Chimes   Frank Starr       1.30,2 3000                
  1912   Saturn h   Beautaw - Secunda - Poloter   Nils Brække       1.35,6 3000                
  1911   Excelsior h   Tako - Donia - Okänd   Joe May       1.43,5 3000                
  1910   The Sovereign h   Refero - Fanny Lambert - Prince Lamber   Frantz Smrcka       1.44,0 3000                
  1909   Ingolf h   Jay McGregor - Grattan Light - Grattan Boy   Joe May       1.41,0 3000                
  1908   Tapper h   Jordan - Secunda - Poloter   Frantz Smrcka       1.41,0 3000                
  1907   Dagmar Lamott s   Shadeland Lamott - Lottie M - Amber G   Robert Trautwetter       1.43,0 3000                
  1906   Miss Refero s   Refero - Missie - Lambertus   Julius Pajoncek       1.44,0 3000                
  1905   Elinor s   Potential - Middie - Lambertus   Robert Uhlig       1.47,0 3000                
  1904   Allart h   Antiago - Lebedka - Braladat III   Robert Uhlig       1.46,0 3000                
  1903   Phönix h   Shadeland Lamott - Nette Day - Kaiser   Carl Walker       1.48,0 3000                
  1902   Eva s   Axtell C - Nano - Okänd   Peter Jensen       1.53,0 3000                
  1901   Lady Tom s   Tom Jefferson - Siderite - Rosicrusian   Joe May       1.54,0 3000                
  1900   Harriet A s   Rex Americus - Bobolink - Mambrino King   W Grossman       1.55,4 3000                
  1899   Consul Cook h   E N Cook - Montana - Tempest   Alex Johnstone       1.52,9 3000                
  1898   Clara Greenlander s   Greenlander - Claretta - Orange County   Alex Johnstone       1.49,5 3000