Travsidan qhurth |
Vincennes |
Criterium des 5 ans (Group 1, Nationale, attelé) |
5 åriga hingstar &
ston |
Resultat 1992 - |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Datum |
Vinnare |
Kön |
Härstamning |
Körsven |
Tränare |
Tid |
Dist. |
1:a pris |
Tvåa |
Trea |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-09-17 |
Idao de Tillard |
h |
Severino - America de Tillard - First de Retz |
Clement Duvaldestein |
Thierry Duvaldestein |
1.11,7 |
3000 |
€ 135 000 |
Inmarosa |
It's A Dollarmaker |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2022-09-18 |
Hussard Du Landret |
h |
Bird Parker - Anakine du Bellay - Look de Star |
Benoit Robin |
Benoit Robin |
1.12,4 |
3000 |
€ 135 000 |
Hohneck |
Happy Valley |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2021-09-04 |
Galius |
h |
Love You - Star de Villeneuve - Jag de Bellouet |
Yoann Lebourgeois |
Severine Raimond |
1.13,0 |
3000 |
€ 90 000 |
Gangster du Wallon |
Ganay de Banville |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2020-08-29 |
Face Time Bourbon |
h |
Ready Cash - Vita Bourbon - Love You |
Björn Goop |
Sebastien Guarato |
1.12,1 |
3000 |
€ 76 500 |
Feliciano |
Flamme du Goutier |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2019-08-31 |
Eugenito du Noyer |
h |
Saxo de Vandel - Pakarina - Full Account |
Eric Raffin |
Jean Michel Baudouin |
1.12,2 |
3000 |
€ 90 000 |
Enino du Pommereux |
Epic Julry |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2018-09-01 |
Davidson du Pont |
h |
Pacha du Pont - Laguna du Pont - Pelican du Font |
Jean Michel Bazire |
Jean Michel Bazire |
1.12,5 |
3000 |
€ 108 000 |
Delia du Pommereux |
Detroit Castelets |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2017-09-02 |
Carat Williams |
h |
Prodigious - Miss Williams - Sancho Panca |
David Thomain |
Sebastien Guarato |
1.13,0 |
3000 |
€ 108 000 |
Charly du Noyer |
Coquin Bebe |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2016-09-03 |
Bold Eagle |
h |
Ready Cash - Reethi Rah Jet - Love You |
Franck Nivard |
Sebastien Guarato |
1.14,0 |
3000 |
€ 108 000 |
Belina Josselyn |
Baltic Charm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015-08-29 |
Ave Avis |
h |
Kesaco Phedo - Magna Avis - Tenor de Baune |
Jean Michel Bazire |
Jean Michel Bazire |
1.12,6 |
3000 |
€ 108 000 |
Akim du Cap Vert |
Africaine |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014-08-30 |
Vabellino |
h |
Ouragan de Celland - Girl de Chantepie - Uriel des Baux |
Eric Raffin |
Sebastien Guarato |
1.12,7 |
3000 |
€ 108 000 |
Vulcain de Vandel |
Viking de Val |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2013-08-31 |
Up And Quick |
h |
Buvetier d'Aunou - Fichtre - Quiton du Coral |
Franck Nivard |
Franck Leblanc |
1.11,5 |
3000 |
€ 108 000 |
Uhlan du Val |
Univers de Pan |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2012-09-01 |
The Best Madrik |
h |
Coktail Jet - Lady Madrik - Biesolo |
Christophe Martens |
Jean Etienne Dubois |
1.12,9 |
3000 |
€ 120 000 |
Tintin d'Ecouves |
Timoko |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2011-09-03 |
Scoop d'Yvel |
h |
Quadrophenio - Flora - Jet du Vivier |
Mathieu Fribault |
Daniel Bethouart |
1.12,7 |
3000 |
€ 120 000 |
Severino |
Santa Rosa France |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2010-09-04 |
Roc Meslois |
h |
Look de Star - Heroique Mesloise - Blue Dream |
Pierre Belloche |
Pierre Belloche |
1.13,4 |
3000 |
€ 120 000 |
Renommee d'Obret |
Recia du Closet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2009-08-29 |
Queen's Glory |
s |
Love You - Know How - Blue Dream |
Jean Philippe Dubois |
Philippe Moulin |
1.13,1 |
3000 |
€ 120 000 |
Quarla |
Quilien d'Isques |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2008-08-30 |
Paris Haufor |
h |
Vivier de Montfort - Feline du Relais - Podosis |
Christian Bigeon |
Christian Bigeon |
1.13,3 |
3000 |
€ 120 000 |
Pirogue Jenilou |
Prince Gede |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2007-09-02 |
Ozio Royal |
h |
Cezio Josselyn - Dany Royale - Le Cocher |
Jean Michel Bazire |
Jean Michel Bazire |
1.13,8 |
3000 |
€ 120 000 |
Offshore Dream |
Osieau de Feux |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2006-09-02 |
Notre Haufor |
h |
Podosis - Diane des Essarts - Neric Barbes |
Christian Bigeon |
Christian Bigeon |
1.14,1 |
3000 |
€ 120 000 |
Nouba du Saptel |
Nuage Noir |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2005-09-03 |
Meaulnes du Corta |
h |
Voici du Niel - Cigale - Florestan |
Pierre Levesque |
Pierre Levesque |
1.14,4 |
3000 |
€ 120 000 |
Mara Bourbon |
My Love Lady |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2004-08-28 |
Lady d'Auvrecy |
s |
Dorenzo - Everilda - Haut de Bellouet |
Sebastien Baude |
Franck Harel |
1.14,5 |
3000 |
€ 120 000 |
Lolo de Vauvert |
Loumana Flor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2003-08-30 |
Kenya du Pont |
h |
Baccarat du Pont - Violetta du Pont - Lurabo |
David Janvier |
Jean Luc Janvier |
1.14,9 |
3000 |
€ 120 000 |
Kerido du Donjon |
Karikal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2002-09-01 |
Jasmin de Flore |
h |
Vivier de Montfort - Etoile du Pasteret - Mon Tourbillon |
Jos Verbeeck |
Michael Jean Ruault |
1.14,9 |
3000 |
€ 120 000 |
Jasoda |
Jalba du Pont |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2001-09-02 |
Ipson de Mormal |
h |
Biesolo - Vera Vera Dof - Pontcaral |
Ulf Nordin |
Ulf Nordin |
1.13,7 |
3000 |
750 000 FRF |
Ingen |
Ipsos de Montfort |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2000-09-02 |
Handy Horse |
h |
Theo del Amor - Une Canniere - Uccello B |
Jean Claude Hallais |
Guy Chaudet |
1.15,9 |
3000 |
600 000 FRF |
Hextasia Volo |
Hulk des Champs |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1999-08-28 |
General du Pommeau |
h |
Sebrazac - Actrice du Pommeau - Le Loir |
Jules Lepennetier |
Jules Lepennetier |
1.13,6 |
3000 |
600 000 FRF |
Goetmals Wood |
Giant Cat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1998-08-29 |
Fleuron Perrine |
h |
Tenor de Baune - Neresse - Buffet II |
Jean Baptiste Bossuet |
Jean Baptiste Bossuet |
1.15,3 |
3000 |
600 000 FRF |
Finger Deus |
Filou de la Grille |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1997-08-30 |
Elito de Manerbe |
h |
Mon Ouiton - Patty de Manerbe - Diable de Gournay |
Didier Brohier |
Francois Brohier |
1.15,5 |
3000 |
600 000 FRF |
Echo |
Elise du Donjon |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1996-09-01 |
Defi d'Aunou |
h |
Armbro Goal - Nesmile - Caprior |
Jean Etienne Dubois |
Jean Etienne Dubois |
1.16,1 |
3000 |
600 000 FRF |
Djames de Clermont |
Dryade des Bois |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1995-08-26 |
Coktail Jet |
h |
Quouky Williams - Armbro Glamour - Super Bowl |
Jean Etienne Dubois |
Jean Etienne Dubois |
1.15,9 |
3000 |
600 000 FRF |
Camino |
Capitole |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1994-08-27 |
Balou Boy |
h |
Moscantido - Orelie Girl - Greyhound |
Yves Dreux |
Yves Dreux |
1.15,7 |
3000 |
600 000 FRF |
Bahama |
Blue Dream |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1993-08-28 |
Avenir de See |
h |
Quito de Talonay - Legende de See - Uccello B |
Ulf Nordin |
Ulf Nordin |
1,17,3 |
2800 |
600 000 FRF |
Autour d'Aunou |
Alpha Barbes |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1992-08-29 |
Vivier de Montfort |
h |
Kronos du Vivier - Hotesse du Houx - Uno |
Christian Bigeon |
Christian Bigeon |
1.17,2 |
3000 |
600 000 FRF |
Vourasie |
Vivaldi de Chenu |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1991-08-29 |
Ultra Ducal |
h |
Buffet II - Juvisy - Fandango |
Paul Viel |
Paul Viel |
1.17,1 |
3000 |
600 000 FRF |
Uri |
Uzo Charmeur |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1990-08-30 |
Tenor de Baune |
h |
Le Loir - Colivette - Pacha Grandchamp |
Jean Baptiste Bossuet |
Jean Baptiste Bossuet |
1.16,5 |
3000 |
600 000 FRF |
Tabac Blond |
Tak Tak |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1989-08-31 |
Sebrazac |
h |
Ejakval - Kalinka - Beau Ludois L |
Michel Roussel |
Jean Lou Peupion |
1.17,7 |
3000 |
500 000 FRF |
Stirwen |
Sabre d'Avril |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1988-09-01 |
Reve d'Udon |
h |
Ejakval - Mavia du Vivier - Ursin L |
Yves Dreux |
Bernard Desmontils |
1.20,7 |
3000 |
450 000 FRF |
Rodrigo |
Royal Ludois |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1987-08-27 |
Quartz |
h |
Granit - Deauville - Fandango |
Jean Claude Hallais |
Jean Claude Hallais |
1.17,1 |
3000 |
450 000 FRF |
Quito de Talonay |
Querdowa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1986-08-30 |
Pan de la Vaudere |
h |
Ruy Blas IV - Kina de la Vaudere - Quasipyl |
Jean Claude Hallais |
Louis Decaudin |
1.17,9 |
3000 |
375 000 FRF |
Paugayen Port |
Pabeilo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1985-08-31 |
Ourasi |
h |
Greyhound - Fleurasie - Remember |
Jean Rene Gougeon |
Jean Rene Gougeon |
1.18,7 |
3000 |
375 000 FRF |
Ogorek |
Omnifer |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1984-09-01 |
Noble Atout |
h |
Ura - Tierce Atout - Euripide |
Jan Kruithof |
Jan Kruithof |
1.19,6 |
3000 |
350 000 FRF |
Neric Barbes |
Noiraud des Etangs |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1983-09-03 |
Mon Ouiton |
h |
Kerjacques - Beltis - Nolten L |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.20,2 |
3000 |
325 000 FRF |
Madone |
Mon Tourbillon |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1982-08-28 |
Lurabo |
h |
Ura - Quelle Boum C - Boum III |
Michel Marcel Gougeon |
Jean Lou Peupion |
1.19,0 |
3000 |
300 000 FRF |
Lutin d'Isigny |
Lindsey |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1981-08-29 |
Kisin |
h |
Vallenay - Ustikao - Hector II |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.18,3 |
3000 |
275 000 FRF |
Katinka |
Kaiser Trot |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1980-08-30 |
Jorky |
h |
Kerjacques - Vanina B - Carioca II |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.18,5 |
3000 |
250 000 FRF |
Javaza |
Jezabel d'Ouches |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1979-09-01 |
Ideal du Gazeau |
h |
Alexis III - Venise du Gazeau - Loiron D |
Eugene Lefevre |
Eugene Lefevre |
1.18,6 |
3000 |
225 000 FRF |
Igor du Beauvoisin |
Idylle Charmeuse |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1978-09-02 |
Hight Echelon |
h |
Patara - Spezia - Dubonnet |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.19,9 |
3000 |
200 000 FRF |
Himere |
Hêtre Vif |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1977 |
Girl Blanche |
s |
Seddouk - Rose Blanche - Voronoff |
Gerard Mascle |
Gerard Mascle |
1.20,6 |
3000 |
|
Garinella |
Gadames |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1976 |
Feinte |
s |
Kerjacques - Tornade IV - Chabrier |
Jean Pierre Viel |
Jean Pierre Viel |
1.21.5 |
3000 |
|
Feu Violet |
Feu Vert |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1975 |
Equileo |
h |
Paleo - Vive Kaqui - Jocrisse |
Bernard Froger |
Pierre Desiré Allaire |
1.20,3 |
3000 |
|
Espoir de See |
Equileo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1974 |
Drassuh |
h |
Hussard III - Terida - Kimono Royal |
Jacques Ensch |
Jacques Ensch |
1.20,4 |
3000 |
|
Dark |
Dimitria |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1973 |
Catharina |
s |
Fandango - Mercedes IV - Cyrano II |
Jean Pierre Viel |
|
1.20,8 |
3000 |
|
Casdar |
Canino |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1972 |
Bill D |
h |
Kerjacques - Darling - Quebec IV |
Andre Louis Dreux |
|
1.20,4 |
3000 |
|
Buffet Ii |
Bellino Ii |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1971 |
Amyot |
h |
Garde-Moi - Ouistreham II - Gi |
Michel Marcel Gougeon |
|
1.20,2 |
3000 |
|
Aramis Ix |
Armenie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1970 |
Vanina B |
s |
Carioca II - La Coulonces - Atus II |
Jean Rene Gougeon |
|
1.19,4 |
3000 |
|
Vinci Ii |
Vat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1969 |
Upsalin |
h |
Ecusson - Kalisz II - Chambon |
Louis Sauve |
|
1.19,9 |
3000 |
|
Uno |
Urielle |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1968 |
Tenebreuse D |
s |
Fandango - Kita LB - Janus |
Henri Cogne |
|
1.20,0 |
3000 |
|
Tony M |
Toscan |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1967 |
Seigneur |
h |
Vermont - Tira - Messidor |
Michel Marcel Gougeon |
|
1.21,7 |
3000 |
|
Sabi Pas |
Sonore |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1966 |
Roquepine |
s |
Atus II - Jalna IV - Kairos |
Henri Levesque |
|
1.22,1 |
3000 |
|
Ricotte |
Rex Grandchamp |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1965 |
Quasipyl |
h |
In Extremis - Grande Pile - Atus II |
Eddy Freundt |
|
1.20,8 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1964 |
Patara |
h |
Gutemberg A - Francette - Prince Rose |
A Faure |
|
1.20,2 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1963 |
Olten L |
h |
Carioca II - Qualifiee - Net Worth |
Jean Rene Gougeon |
|
1.22,8 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1962 |
Nicias Grandchamp |
h |
Fandango - Altesse de Grandchamp - Mistral |
Jean Rene Gougeon |
|
1.21,0 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1961 |
Masina |
s |
Quinio - Belgarde III - Quiproquo II |
F Brohier |
|
1.20,8 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1960 |
Le Roi d'Atout D |
h |
Echec au Roi - Unic Atout - Jakow |
Georges Dreux |
|
1.22,0 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1959 |
Kerjacques |
h |
Quinio - Arlette III - Loudeac |
B Simonard |
|
1.22,8 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1958 |
Jamin |
h |
Abner - Dladys - Hernani III |
Jean Riaud |
|
1.20,2 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1957 |
Icare IV |
h |
Javari - Dame des Ondes - Rouge Gorge |
Henri Levesque |
|
1.21,6 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1956 |
Honore II |
h |
Just Volo - Orfeuilles - Duc de Normandie II |
R Goullier |
|
1.23,7 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1955 |
Gao B |
h |
Djerid - Alouette de Bourgoin - Oranais |
M Vercruysse |
|
1.23,1 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1954 |
Fortunato II |
h |
Kito T - Upsala III - Elison |
Charley Mills |
|
1.22,2 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1953 |
Enfant des Houlles |
h |
Ri - Nacelle II - Fakir V |
Charley Mills |
|
1.23,5 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1952 |
Darius II |
h |
Souarus - Nomarchie - Gael |
M Perlbarg |
|
1.25,3 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1951 |
Christiana |
h |
Farceur X - Helenia - Ontario |
A Choisselet |
|
1.25,1 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1950 |
Banco III |
h |
Quiroga II - Sonate - Calumet Delco |
G Bottoni |
|
1.23,9 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1949 |
Agramant |
h |
Mon Adjudant - Orange II - Filibert |
Charley Mills |
|
1.23,9 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1948 |
Volcano |
h |
Mastic - Issaland - Binland |
Charley Mills |
|
1.25,8 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1947 |
Urgons |
h |
Jakow - Ballerine - Passeport |
H Durand |
|
1.26,0 |
2900 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1946 |
Tais-Toi |
h |
Enfant de Troupe - Heroïne B - Passeport |
R Geenens |
|
1.26,2 |
2900 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1945 |
Sa Bourbonnaise |
s |
Karoly II - Beresina II - Nenni |
P Forcinal |
|
1.24,9 |
2900 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1944 |
R. Elle |
s |
Fidus - Chio - Pro Patria |
A Forcinal |
|
1.29,4 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1943 |
Quick Williams |
h |
Sam Williams - Villageoise - Intermede |
R Ceran Maillard |
|
1.26,7 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1942 |
Pharaon |
h |
Ramses - Babiole - Pro Patria |
J Jansen |
|
1.28,4 |
3000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|