Travsidan qhurth |
Vincennes |
Criterium Continental (Groupe 1, Européenne, attelé) |
4-åriga hingstar och
ston |
Resultatlistor 1990 - |
|
Datum |
Vinnare |
Kön |
Härstamning |
Körsven |
Tränare |
Tid |
Dist. |
1:a pris |
Tvåa |
Trea |
|
2023-12-24 |
Jushua Tree |
h |
Bold Eagle - Ma Sissi James - Buvetier d'Aunou |
Jean-Michel Bazire |
Jean-Michel Bazire |
1.09,8a |
2100 |
€ 108 000 |
Josh Power |
Just Love You |
|
2022-12-24 |
Idao de Tillard |
h |
Severino - America de Tillard - First de Retz |
Clement Duvaldestein |
Thierry Duvaldestein |
1.10,3a |
2100 |
€ 90 000 |
Imhatra Am |
Callmethebreeze |
|
2021-12-26 |
Hohneck |
h |
Royal Dream - Caranca - Ready Cash |
Francois Lagadeuc |
Philippe Allaire |
1.10,4a |
2100 |
€ 90 000 |
Hussard du Landret |
Hooker Berry |
|
2020-12-27* |
Gu d'Heripre |
h |
Coktail Jet - Vedetta d'Heripre - Orlando Vici |
Franck Nivard |
Philippe Billard |
1.11,0a |
2100 |
€ 76 500 |
Go On Boy |
Aetos Kronos |
|
2019-12-22 |
Face Time Bourbon |
h |
Ready Cash - Vita Bourbon - Love You |
Björn Goop |
Sebastien Guarato |
1.10,6 |
2100 |
€ 90 000 |
Fleche du Yucca |
Frisbee d'Am |
|
2018-12-23 |
Eridan |
h |
Ready Cash - Topaze d'Atout - Coktail Jet |
David Thomain |
Sebastien Guarato |
1.10,3a |
2100 |
€ 108 000 |
Vitruvio |
Earl Simon |
|
2017-12-24 |
Doria Desbois |
s |
In Love With You - Ivaniez - Ursis |
Mattieu Abrivard |
Christophe Feyte |
1.10,7a |
2100 |
€ 108 000 |
Dream Life |
Delia du Pommereux |
|
2016-12-25 |
Treasure Kronos |
s |
Raja Mirchi - Glide About - Yankee Glide |
Christoffer Eriksson |
Jerry Riordan |
1.11,8a |
2100 |
€ 108 000 |
Day or Night In |
Charly du Noyer |
|
2015-12-27 |
Bold Eagle |
h |
Ready Cash - Reethi Rah Jet - Love You |
Franck Nivard |
Sebastien Guarato |
1.10,5a |
2100 |
€ 108 000 |
Specialess |
Bird Parker |
|
2014-12-21 |
Tumble Dust |
h |
Crazed - Affinity - Victory Dream |
Björn Goop |
Tomas Malmqvist |
1.10,7a |
2100 |
€ 108 000 |
Amiral Sacha |
Backfire |
|
2013-12-22 |
Victoire |
s |
Kitko - Juventa Blue - Boy du Pre |
Mathieu Mottier |
Danielle Mottier |
1.12,4a |
2100 |
€ 108 000 |
Village Mystic |
Viking de Val |
|
2012-12-23 |
Un Mec d'Heripre |
h |
Orlando Vici - I Love You Darling - Buvetier d'Aunou |
Mattieu Abrivard |
Fabrice Souloy |
1.10,3a |
2100 |
€ 120 000 |
Uhlan du Val |
Up And Quick |
|
2011-12-25 |
Timoko |
h |
Imoko - Kiss Me Coulonces - And Arifant |
Richard Westerink |
Richard Westerink |
1.11,6a |
2100 |
€ 120 000 |
Kadett C.D. |
The Best Madrik |
|
2010-12-26 |
Severino |
h |
Gobernador - Katia de Tillard - Mon Tourbillon |
Christian Bigeon |
Christian Bigeon |
1.12,1a |
2100 |
€ 120 000 |
Save The Quick |
Zorro Photo |
|
2009-12-27 |
Rolling d'Heripre |
h |
Dahir de Prelong - Harmony Blue - Blue Dream |
Jean Michel Bazire |
Fabrice Souloy |
1.11,2a |
2100 |
€ 120 000 |
Noras Bean |
Rancho Gede |
|
2008-12-21 |
Qualita Bourbon |
s |
Love You - Etta Extra - Florestan |
Jos Verbeeck |
Jean Baudron |
1.12,3a |
2100 |
€ 120 000 |
Qualmio de Vandel |
Quarla |
|
2007-12-23 |
Prodigious |
h |
Goetmals Wood - Imagine d'Odyssee - Buvetier d'Aunou |
Jean Philippe Dubois |
Jean Philippe Dubois |
1.11,9a |
2100 |
€ 120 000 |
Ghibellino |
Premiere Steed |
|
2006-12-24 |
Offshore Dream |
h |
Reve d'Udon - Enfilade - Tarass Boulba |
Pierre Levesque |
Pierre Levesque |
1.12,6a |
2100 |
€ 120 000 |
Faliero As |
Olimede |
|
2005-12-25 |
Nijinski Blue |
h |
Extreme Dream - Goalie Jessy - Buvetier d'Aunou |
Yves Dreux |
Michel Donio |
1.11,7a |
2100 |
€ 120 000 |
Triton Sund |
Niky |
|
2004-12-26 |
Opal Viking |
h |
Turnpike Taylor - Zippelina Coeur - Lord Of All |
Jorma Kontio |
Nils Enqvist |
1.13,1a |
2100 |
€ 120 000 |
Mara Bourbon |
Memphis du Rib |
|
2003-08-30 |
Love You |
h |
Coktail Jet - Guilty of Love - And Arifant |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.12,4a |
2100 |
€ 100 000 |
Lazio du Bourg |
Lejacque d'Houlbec |
|
2002-09-01 |
Korean |
h |
Dahir de Prelong - Calmness - Robespierre |
Jean Michel Bazire |
Fabrice Souloy |
1.12,6a |
2100 |
€ 100 000 |
Kerido du Donjon |
Kim d'Ouxy |
|
2001-09-02 |
Abano As |
h |
Dylan Lobell - Armbro Junction - Meadow Road |
Peter Strooper |
Gerd Holtermann |
1.12,6a |
2100 |
600 000 FRF |
Freiherr AS |
Janson d'Ailly |
|
2000-09-02 |
German Titan |
h |
Titan Way - Primadonna - Mr Drew |
Heinz Wewering |
Heinz Wewering |
1.14,9a |
2100 |
500 000 FRF |
Ivulcania |
Jay November |
|
1999-08-28 |
Hermes du Buisson |
h |
Buvetier d'Aunou - Neuilly - Amyot |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.14,5a |
2100 |
500 000 FRF |
Himo Josselyn |
Tarport Goal SL |
|
1998-08-29 |
General du Pommeau |
h |
Sebrazac - Actrice du Pommeau - Le Loir |
Jules Lepennetier |
Jules Lepennetier |
1.13,0a |
2100 |
500 000 FRF |
Ganymede |
Giant Cat |
|
1997-08-30 |
Fripon Rose |
h |
Tipouf - Queen Emeraude - Bellouet |
Jean Michel Bazire |
Jean Michel Bazire |
1.13,1a |
2100 |
500 000 FRF |
Full Account |
Florilege |
|
1996-09-01 |
Extreme Dream |
h |
Quito de Talonay - Tahitienne - Ura |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.14,0a |
2100 |
500 000 FRF |
Echo |
Easy to Drive |
|
1995-09-09 |
Mr Lavec |
h |
Speedy Somolli - Kramer Samba - Allen Hanover |
Jos Verbeeck |
Jimmy Takter |
1.13,4a |
2100 |
500 000 FRF |
Dahir de Prelong |
Don Giovanni |
|
1994-09-10 |
Classe de Tillard |
s |
Workaholic - Olympe de Tillard - Valmont |
Jean Claude Hallais |
Jean Claude Hallais |
1.14,8a |
2100 |
500 000 FRF |
Camino |
Capitole |
|
1993-05-08 |
Bahama |
s |
Quito de Talonay - Libyssa - Nivose |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.16,4a |
2100 |
500 000 FRF |
Big Prestige |
Bambina |
|
1992-09-12 |
Axe des Sarts |
h |
Mon Ouiton - Ode des Sarts - Florestan |
Fernand Floribert Dubois |
Fernand Floribert Dubois |
1.14,4a |
2100 |
500 000 FRF |
Amie Cherie |
Avenir de See |
|
1991-08-24 |
Ideal |
h |
Rubis Royal - Caravelle - Wulf |
Hans Joachim Tipke |
Hans Joachim Tipke |
1.15,1 |
2300 |
500 000 FRF |
Chergon |
Vizir Pont Vautier |
|
1990-08-25 |
Uristan |
h |
Florestan - Hyamie - Olten L |
Ulf Nordin |
Ulf Nordin |
1.14,2a |
2100 |
500 000 FRF |
Ultra Ducal |
Unique James |
|
1989-08-26 |
Tenor de Baune |
h |
Le Loir - Colivette - Pacha Grandchamp |
Jean Baptiste Bossuet |
Jean Baptiste Bossuet |
1.14,3a |
2100 |
350 000 FRF |
Tabac Blond |
Turquetil |
|
1988-08-27 |
Sebrazac |
h |
Ejakval - Kalinka - Beau Ludois L |
Michel Marcel Gougeon |
Ulf Nordin |
1.15,9a |
2100 |
350 000 FRF |
Baron Darby |
Sonia Williams |
|
1987-08-22 |
Rangone |
s |
High Echelon - Dourga II - Seddouk |
Jean Pierre Dubois |
Jean Pierre Dubois |
1.15,6a |
2100 |
350 000 FRF |
Rainbow Runner |
Renoso |
|
1986-08-23 |
Quadrophenio |
h |
Dekeel - Halte à la Biche - Valiant P |
Daniel Béthouart |
Daniel Béthouart |
1.14,6a |
2100 |
300 000 FRF |
Quito de Couronne |
Diamond Way |
|
1985-08-24 |
Passionnant |
h |
Florestan - Vesubie III - Hermes D |
Michel Roussel |
Michel Roussel |
1.17,5a |
2100 |
300 000 FRF |
Pythagoras |
Pelican du Pont |
|
1984-08-25 |
Ogorek |
h |
Borgia III - Fly - Seddouk |
Michel Roussel |
Jean Lou Peupion |
1.16,9a |
2100 |
275 000 FRF |
Option |
Off Gy |
|
1983-08-28 |
Neuilly |
s |
Amyot - Francesca - Seigneur |
Jean René Gougeon |
Leopold Verroken |
1.16,1a |
2100 |
250 000 FRF |
Natacha du Buisson |
Noble Atout |
|
1982-08-22 |
Mon Tourbillon |
h |
Amyot - Tornade IV - Chabrier |
Jean Paul Viel |
Jean Paul Viel |
1.16,0a |
2100 |
225 000 FRF |
Marco Bonheur |
Monquier |
|
1981-08-23 |
Lancon |
h |
Toledo II - Ecaille Sourdine - Rubis Royal |
Ali Hawas. |
Ali Hawas. |
1.15,2a |
2100 |
200 000 FRF |
L'Alezan |
Loustic de la Tour |
|
1980-08-24 |
Khali de Vrie |
s |
Quirinus III - Minerve - Bathylle |
Roger Baudron |
Roger Baudron |
1.17,2a |
2100 |
175 000 FRF |
Kaolino |
Katinka |
|
1979-08-26 |
Jorky |
h |
Kerjacques - Vanina B - Carioca II |
Leopold Verroken |
Leopold Verroken |
1.18,2a |
2100 |
175 000 FRF |
Javaza |
Jamboree |
|
1978-08-27 |
Ideal du Gazeau |
h |
Alexis III - Venise du Gazeau - Loiron D |
Eugene Lefevre |
Eugene Lefevre |
1.19,3 |
2050 |
175 000 FRF |
Italia du Pont |
Infant d'Autize |
|
1977 |
Hadol du Vivier |
h |
Mitsouko - Ua Uka - Kerjacques |
|
|
1.18,8 |
2050 |
175 000 FRF |
Charme Asserdal |
Halise |
|
1976 |
Gamelia |
s |
Kerjacques - Idumee - Atus II |
Pierre Leopold Marie |
|
1.19,1 |
2050 |
|
Girl Blanche |
Gars de Fontaine |
|
1975 |
Fakir du Vivier |
h |
Sabi Pas - Ua Uka - Kerjacques |
|
|
1.16,8 |
2050 |
|
Feinte |
Feroe |
|
1974 |
Espoir de See |
h |
Uccello B - Vallee de See - Nestoc |
Alain Houssin |
|
1.17,9 |
2050 |
|
Ephese |
Equileo |
|
1973 |
Duvinoir |
h |
Montaigu - Sardenia - Cyrano II |
|
|
1.17,4 |
2050 |
|
Dona |
Discret Amour |
|
1972 |
Chabichou |
h |
Quelogaden - Mab - Curiace |
|
|
1.17,3 |
2050 |
|
Cerise Ii |
Casdar |
|
1971 |
Buffet Ii |
h |
Nonant le Pin - Paola III - Ettlingen |
Louis Hanse |
|
1.20,0 |
2050 |
|
Boy de Retz |
Bill D |
|
1970 |
Amyot |
h |
Garde-Moi - Ouistreham II - Gi |
|
|
1.18,7 |
2050 |
|
Stangaro |
Armoricain |
|
1969 |
Verdict |
h |
Majac - Jophee - Quiproquo II |
|
|
1.20,5 |
2050 |
|
Volnay Ii |
Version F |
|
1968 |
Upsalin |
h |
Ecusson - Kalisz II - Chambon |
|
|
1.17,8 |
2050 |
|
Une de Mai |
Uti Rogas Ii |
|
1967 |
Tiki R |
h |
Jokaï - Fort de France R - Siky du Padouin |
|
|
1.18,8 |
2050 |
|
Toscan |
Tony M |
|
1966 |
Seddouk |
h |
Carioca II - Arlette III - Loudeac |
|
|
1.20,2 |
2050 |
|
Sans Atout Ii |
Seigneur |
|
* Resultatet
korrigerat i efterhand |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|