Montecatini Gran Premio Citta' di Montecatini 4 åriga och äldre
  Datum Premio     Vinnare Kön   Härstamning   Körsven   Tränare Tid Dist. Odds     Tvåa   Trea
  2017-08-15 110 000     Timone Ek h   Mr Vic - Gemona   Enrico Bellei   Philippe Billard 1.11,8a 1640 1.35     Pascia’  Lest   Totoo del Ronco
  14 300     Pascia’  Lest h   Varenne - Superiors Sun   Roberto Vecchione   Philippe Billard 1.13,1a 1640 3.23     Rue du Bac   Positano d'Ete
  14 300     Timone Ek h   Mr Vic - Gemona   Enrico Bellei   Philippe Billard 1.12,7a 1640 2.15     Stankovic Ok   Peace Of Mind
  2016-08-15 103 400     Ringostarr Treb h   Classic Photo - Farsalo Egral   Roberto Vecchione   Mouloudi El Taldaoui 1.12,2a 1640 1.32     Radio Wise   Osiride Grif
  14 300     Ringostarr Treb h   Classic Photo - Farsalo Egral   Roberto Vecchione   Mouloudi El Taldaoui 1.13,0a 1640 1.57     Radio Wise   Stankovic Ok
  14 300     Newyork Newyork h   Supergill - Viola d'Amore   Lorenzo Baldi   Lorenzo Baldi 1.13,9a 1640 3.62     Saba del Ronco   Radiofreccia Fi
  2015-08-15 103 400     Orsia s   Angus Hall - Tigre Om   Antonino di Nardo   Massimo Finetti 1.11,9a 1640 1.69     Napoleon Bar   Papandreu
  14 300     Orsia s   Angus Hall - Tigre Om   Antonino di Nardo   Massimo Finetti 1.13,2a 1640 4.16     Olona Ok   Probo Op
  14 300     Napoleon Bar h   Varenne - Dalmazia   Enrico Bellei   Catello  Savarese 1.12,1a 1640 1.38     Nephenta Lux   Rombo di Cannone
  2014-08-15 103 400     Mack Grace Sm h   CC's Chuckie T - Ambro Grace Sm   Roberto Andreghetti   Roberto Andreghetti 1.12,5a 1640 1.37     Owen Cr   Louvre
  14 300     Mack Grace Sm h   CC's Chuckie T - Ambro Grace Sm   Roberto Andreghetti   Roberto Andreghetti 1.12,8a 1640 1.06     Louvre   Newyork Newyork
  14 300     Owen Cr h   Cantab Hall - Boemia Cr   Pietro Gubellini   Pietro Gubellini 1.12,7a 1640 2.63     Papalla   Mineiro As
  2013-08-15 102 300     Mack Grace Sm h   CC's Chuckie T - Ambro Grace Sm   Roberto Andreghetti   Lucio Colletti 1.13,2a 1640 1.28     Owen Cr   Nicholas Cage
  14 300     Mack Grace Sm h   CC's Chuckie T - Ambro Grace Sm   Roberto Andreghetti   Lucio Colletti 1.13,3a 1640 1.62     Nicholas Cage   Louvre
  14 300     Orleans Om s   S J's Caviar - Deux De Mai   Giuseppe Lombardo J:r   Lucio Colletti 1.13,4a 1640 8.56     Owen Cr   Irambo Jet
  2012-08-15 101 970     Mack Grace Sm h   CC's Chuckie T - Ambro Grace Sm   Roberto Andreghetti   Lucio Colletti 1.12,1a 1640 1.52     Linda di Casei   Newyork Newyork
  15 015     Mack Grace Sm h   CC's Chuckie T - Ambro Grace Sm   Roberto Andreghetti   Lucio Colletti 1.12,9a 1640 1.33     Newyork Newyork   Looney Tunes
  15 015     Linda di Casei s   Uronometro - Comtesse Ferm   Alessandro Gocciadoro   Enrico Gocciadoro 1.12,3a 1640 2.18     Italiano   Nera Azzurra
  2011-08-15 200 200     Mack Grace Sm h   CC's Chuckie T - Ambro Grace Sm   Enrico Bellei   Lucio Colletti 1.13,1a 1640 2.45     Look Mp   Miele d'Alfa
  20 020     Mack Grace Sm h   CC's Chuckie T - Ambro Grace Sm   Enrico Bellei   Lucio Colletti 1.13,0a 1640 5.67     Linda di Casei   Look Mp
  20 020     Lavec Kronos h   Enjoy Lavec - Dame Lavec   Erik Adielsson   Lutfi Kolgjini 1.13,0a 1640 1.57     Miguel Wf   Miele d'Alfa
  2010-08-15 200 200     Opal Viking h   Turnpike Taylor - Zippelina Coeur   Roberto Andreghetti   Nils Enqvist 1.12,0a 1640 1.99     Italiano   Linda di Casei
  22 000     Opal Viking h   Turnpike Taylor - Zippelina Coeur   Roberto Andreghetti   Nils Enqvist 1.12,1a 1640 1.51     Look Mp   Linda di Casei
  22 000     Italiano v   Giant Cat - Coming Up Cash   Gaetano di Nardo   Enrico Bellei 1.12,5a 1640 3.11     Irambo Jet   Lana del Rio
  2009-08-15 200 200     Irina s   Ganymede - Zarina   Giampaolo Minnucci   Holger Ehlert 1.13,4a 1640 31.95     Opal Viking   Iago d´Alfa
  22 000     Camilla Highness s   Super Arnie - Union Highness   Peter Ingves   Petri Puro 1.12,3a 1640 1.49     Irina   Irambo Jet
  22 000     Opal Viking h   Turnpike Taylor - Zippelina Coeur   Andrea Guzzinati   Nils Enqvist 1.13,5a 1640 1.26     Iago d´Alfa   Algiers Hall
  2008-08-15 160 160     Ghiaccio del Nord h   Bon Vivant - Toga Del Nord   Enrico Bellei   Claus Ernst Hollman 1.12,7a 1640 1.70     Algiers Hall   Scarlets Aino
  20 020     Sundance Clover h   Keller Lobell - Hot Shot Dexter   Conrad Lugauer   Conrad Lugauer 1.13,5a 1640 2.23     Gustav Diamant   El Nino
  20 020     Ghiaccio del Nord h   Bon Vivant - Toga Del Nord   Enrico Bellei   Claus Ernst Hollman 1.13,5a 1640 1.64     Algiers Hall   Scarlets Aino
  2007-08-15 160 160     El Nino h   Stallone Jet - Popgun   Enrico Bellei   Claus Ernst Hollman 1.12,3a 1640 2.07     Camilla Highness   Unforgettable
  20 020     Digger Crown h   Lindy's Crown - O'Chita   Erik Adielsson   Stig H Johansson 1.12,4a 1640 1.71     Unforgettable   Ele Code
  20 020     El Nino h   Stallone Jet - Popgun   Enrico Bellei   Claus Ernst Hollman 1.12,3a 1640 1.36     Scarlets Aino   Alexia Ås
  2006-08-15 150 700     Smashing Victory h   Smasher - Grades Singing   Björn Goop   Olle Goop 1.14,9a 1640 1.28     Lets Go   For Kelly Park
  15 400     Smashing Victory h   Smasher - Grades Singing   Björn Goop   Olle Goop 1.11,8a 1640 1.41     Etico Gual    New Aldo 
  15 400     Lets Go h   Aristote - Tulip Fc   Enrico Bellei   Holger Ehlert 1.13,8a 1640 1.35     Pegasus Boko    For Kelly Park
  2005-08-15 150 700     Smashing Victory h   Smasher - Grades Singing   Olle Goop   Olle Goop 1.13,4a 1640 2.01     Java Darche   First Lavec
  15 400     Smashing Victory h   Smasher - Grades Singing   Olle Goop   Olle Goop 1.13,1a 1640 9.95     Java Darche   Dart Boss 
  15 400     Lets Go h   Aristote - Tulip Fc   Enrico Bellei   Holger Ehlert 1.13,6a 1640 3.90     Pegasus Boko   Cold Hard Wind 
  2004-08-15 138 600     Java Darche s   Baccarat du Pont - Berenice de Sial   Roberto Andreghetti   Fabrice Souloy 1.11,6a 1640 1.61     Pegasus Boko   Another Lindy
  16 500     Pegasus Boko h   Barbeque - Keystone Sheena   Roberto Andreghetti   Fabrice Souloy 1.12,3a 1640 1.61     Calvin Capar    Freiherr As 
  16 500     Java Darche s   Baccarat du Pont - Berenice de Sial   Roberto Andreghetti   Fabrice Souloy 1.12,2a 1640 1.82     Another Lindy    Blue Glass
  2003-08-15 138 600     Intact Hornline v   Lindy's Crown - Stonegate Saunter   Hugo Langeweg   Hugo Langeweg 1.13,9a 1640 1.59     Java Darche   Another Lindy
  16 500     Intact Hornline v   Lindy's Crown - Stonegate Saunter   Hugo Langeweg   Hugo Langeweg 1.13,6a 1640 1.59     Another Lindy   Den Ms 
  16 500     Java Darche s   Baccarat du Pont - Berenice de Sial   Jos Verbeeck   Fabrice Souloy 1.12,8a 1640 16.64     Cindy Bob    Com Karat 
  2002-08-15 127 600     Istis Darnoperle h   Keystone Patriot - Opis   Gerhard Biendl   Gerhard Biendl 1.14,6a 1640 8.38     Volomist   Vidar
  22 000     Grace Ducal s   Ultra Ducal - Salette   Joel Van Eeckhaute   Joel Van Eeckhaute 1.13,4a 1640 23.35     Vidar   Istis Darnoperle
  22 000     Royal Pit v   Diamond Way - Lana Pit   Hannu Voutilainen   Helmut Biendl 1.13,4a 1640 60.51     Andrea di Jesolo   Volomist
  2001-08-15 242,0 Milj.     Brads Photo h   S J's Photo - Keystone Impala   Wim Paal   Holger Ehlert 1.12,0a 1640 1.30     Kejsare Sund   Signorelli
  55,0 Milj.     Brads Photo h   S J's Photo - Keystone Impala   Wim Paal   Holger Ehlert 1.12,9a 1640 1.20     Kejsare Sund   Francis Diamond
  55,0 Milj.     Not A Spacecase s   Barbeque - Classical Music   Esa Holopainen   Petri Puro 1.13,1a 1640 1.70     Armbro Romeo   Always New
  2000-08-15 220,0 Milj.     Attention Flamingo h   Carmody Lobell - Orkide Flamingo   Andrea Guzzinati   Edoardo Gubellini 1.14,6a 1640 3.70     Bell Shadow   Tome de Sousa
  55,0 Milj.     Attention Flamingo h   Carmody Lobell - Orkide Flamingo   Pietro Gubellini   Edoardo Gubellini 1.13,4a 1640 3.60     Tome de Sousa   Bell Shadow
  55,0 Milj.     Giant Keeper h   Giant Victory - Town Keeper   Pietro Gubellini   Edoardo Gubellini 1.13,3a 1640 3.30     Vai di Jesolo   Francis Diamond
  1999-08-15 165,0 Milj.     Nuke it Linsay s   Garland Lobell - Atomic Reactor   Heinz Wewering   Heinz Wewering 1.13,3a 1640 1.60     Diamond Circle   Big Smoker
  38,5 Milj.     Nuke it Linsay s   Garland Lobell - Atomic Reactor   Heinz Wewering   Heinz Wewering 1.15,8a 1640 1.80     Dino As   Hasse Leber
  38,5 Milj.     Demon Sid h   Demilo Hanover - Sidonette   Björn Linder   Björn Linder 1.13,5a 1640 12.00     Diamond Circle   Big Smoker
  1998-08-15 220,0 Milj.     Louise Laukko s   Fly Caster - Hanna Crown   Erik Adielsson   Anders Lindqvist 1.15,9a 1640 3.10     Diamond Circle   Kramer Boy
  44,0 Milj.     Kramer Boy h   Sugarcane Hanover - Traffic Jam   Johnny Takter   Johnny Takter 1.14,4a 1640 1.10     Paparazzy   Keystone Sinatra
  44,0 Milj.     Louise Laukko s   Fly Caster - Hanna Crown   Anders Lindqvist   Anders Lindqvist 1.12,6a 1640 6.90     Lookout Victory   Diamond Circle
  1997-08-15 330,0 Milj.     Gum Ball h   Speedy Crown - Tea Room   Stig H Johansson   Stig H Johansson  1.13,7a 1640 1.40     Jonas Laukko   Famous November
  55,0 Milj.     Foot Bowl s   Valley Victory - Flitting Speed   Stig H Johansson   Stig H Johansson  1.14,4a 1640 4.20     Jonas Laukko   Famous November
  55,0 Milj.     Gum Ball h   Speedy Crown - Tea Room   Stig H Johansson   Stig H Johansson  1.13,8a 1640 2.40     Maybe Tomorrow   Probing
  1996-08-15 220,0 Milj.     C.R. Track Master h   Royal Troubador - Country Janine   Lorenzo Baldi   Rod Allen  1.12,7a 1640       Toss Out   Crowning Classic
  1995-08-15 220,0 Milj.     Toss Out h   Supergill - Foreign Waters   Wim Paal   Karl Heinz Zysk  1.12,7a 1640       Quick Step   Bullville Victory
  1994-08-15 200,0 Milj.     Uconn Don h   Super Bowl - Double Coverage   Andrea Baveresi   Andrea Baveresi  1.13,3a 1640       Furman   Campo Ass
  1993-08-22 250,0 Milj.     Campo Ass h   Diamond Way - Campala   Heinz Wewering   Heinz Wewering  1.13,0a 1640       Crown's Invitation   Herschel Walker
  1992-08-15 200,0 Milj.     Incredible D.J. h   Incredible Nevele - Sapling   Vittorio Guzzinati   Vittorio Guzzinati  1.14,8a 1640       Cayster   Bon Vivant
  1991-08-15 200,0 Milj.     Miss Baltic s   Baltic Speed - Maiden Aunt   Giovanni Mauri   Giovanni Mauri  1.14,2a 1640       Lugano Red   Gambit Lobell
  1990-10-28       Fiaccola Effe s   Mustache - Lolita   Roberto Benedetti      1.14,0a 1640       Lancaster Om   Lemoyne Square
  1989-08-15       Friendly Face h   Speedy Somolli - About Face   Pekka Korpi      1.13,5a 1640       Ajax Håleryd   Blue Rage
  1988-08-15       Hollyhurst h   Florida Pro - Charmelle Hanover   Lorenzo Baldi      1.13,6a 1640       Esotico Prad   Kenvil
  1987       Esotico Prad h   Sharif di Iesolo - Chanson   Giuseppe Guzzinati      1.14,5a 1640            
  1986       Noble Atout h   Ura - Tierce d'Atout   Jan Kruithof      1.14,3a 1640            
  1985       Kenvil h   Anvil - Miss Kentucky   Björn Lindblom      1.14,4a 1640            
  1984       Atod Mo v   Tom Swift - Decusse   Luciano Bechicchi      1.15,8a 1640            
  1983       Atod Mo v   Tom Swift - Decusse   Luciano Bechicchi      1.15,1a 1640            
  1982       Lanson  h   Bourbon - Evidana   Sergio Brighenti      1.16,0a 1640            
  1981       Gator Bowl h   Super Bowl - Serengeti   Giancarlo Baldi      1.14,9a 1640            
  1980       The Last Hurra h   Ayres - Parisian Model   Vivaldo Baldi      1.16,4a 1640            
  1979       Quick Hollandia h   Lindy's Pride - Emma Arden   Ugo Baldi      1.17,3a 1640            
  1978       Atollo h   Snow Speed - Aviva   Carlo Bottoni      1.17,0a 1640            
  1977       Waymaker h   Star's Pride - Brief Romance   Antonio Quadri      1.14,6a 1640            
  1976       Wayne Eden h   Speedy Rodney - Rebecca Eden   Anselmo Fontanesi      1.15,9a 1640            
  1975       Wayne Eden h   Speedy Rodney - Rebecca Eden   Anselmo Fontanesi      1.15,7a 1640            
  1974       Timothy T. h   Ayres - Flicka Frost   Giancarlo Baldi      1.17,3a 1640            
  1973       Carosio h   Hurst Hanover - Pulce   Giancarlo Baldi      1.16,9a 1640            
  1972       Keystone Spartan h   Hickory Pride - Stenographer   Walter Baroncini      1.17,7a 1640            
  1971       Smokey Morn h   Hickory Smoke - Frosty Morn   Giuseppe Nogara      1.16,6a 1640            
  1970       Barbablu h   Mistero - Navata   Giancarlo Baldi      1.16,9a 1640            
  1969       Agaunar s   Oriolo - Gautier                        
  1968       Valpiana s   Cariddi - Val Staffora                        
  1967       Dashing Rodney h   Rodney - Dorie Hanover                        
  1966       Davey Hanover s   Hickory Smoke - Darice Hanover                        
  1965       Bettors Choice h   Diller Hanover - Name Entice                        
  1964       Pack Hanover h   Hoot Mon - Phyllis Mite                        
  1963       Hurst Hanover h   Kimberly Kid - Hoot Lassie                        
  1962       Tornese h   Pharaon - Balboa                        
  1961       Crevalcore h   Mighty Ned - Taggia                        
  1960       Tornese h   Pharaon - Balboa                        
  1959       Crevalcore h   Mighty Ned - Taggia                        
  1958       Tornese h   Pharaon - Balboa                        
  1957       Checco Pra s   Mighty Ned - Greta Garbo                        
  1956       Zecca s   De Sota - Honey Moon                        
  1955       Birbone h   Inverno - Tonga                        
  1954       Birbone h   Inverno - Tonga                        
  1953       Tryhussey h   Truax - Maid of Athlone