Enghien  2017-08-16
Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
7 1 Aubrion du Gers v Memphis du Rib - J'Arrive du Gers Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.13,0 2875 67 500
4 2 Valko Jenilat h Kepler - Perle du Roc Eric Raffin Sebastien Guarato 1.13,2 2875 37 500
5 3 Uppercut de Manche v Neutron du Cebe- Nuit de Manche Damien Bonne Thierry Raffegeau 1.13,3 2875 21 000
8
4 Bird Parker h Ready Cash - Belisha Jean Philippe Monclin Philippe Allaire 1.13,3 2875 12 000
1 5 Tony Gio h Varenne - Ilaria Jet Christophe Martens Vincent Martens 1.13,6 2875 7 500
3 6
Ave Avis
h Kesaco Phedo - Magna Avis Matthieu Abrivard Jean Michel Bazire 1.13,8 2875 3 000
2 7
Beau Gamin
h Quinoa du Gers - Cadette Yoann Lebourgeois Sebastien Guarato 1.14,0 2875 1 500
6 0 Amiral Sacha h Ganymede - Nostalgique Sacha Gabriele Gelormini Florent Lamare 1.14,3 2875
Enghien  2016-08-17
Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
6 1
Bird Parker
h Ready Cash - Belisha Jean Philippe Monclin Philippe Allaire 1.14,0 2875 67 500
7 2
Your Highness
s Chocolatier - La Belle Lady Franck Nivard Fabrice Souloy 1.14,1 2875 37 500
1 3
Rocky Winner
h Credit Winner - Level Fortytwo Gabriele Gelormini Jörgen Westholm 1.14,2 2875 21 000
4 4
Olmo Holz
h Uronometro - Veuve du Kras Christophe Martens Vincent Martens 1.14,3 2875 12 000
5 5
Brillantissime
h Ready Cash - Ivre de Victoire Pierre Vercruysse Philippe Allaire 1.14,4 2875 7 500
9 6 Tiego d'Etang h Chaillot - Harolene Charles Julien Bigeon Christian Bigeon 1.14,4 2875 3 000
3
7
Sierra Leone
s John Arifant - Une d'Havetot Jean Claude Hallais Jean William Hallais 1.14,4 2875 1 500
8
0
Akim du Cap Vert
h First de Retz - Prima du Cap Vert Franck Anne Franck Anne 1.14,4 2875
2
0
Ave Avis
h Kesaco Phedo - Magna Avis Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.14,4 2875
Enghien  2015-08-12
Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
1 1 Romanesque h Love You - Guantanamera Christophe Martens Christophe Martens 1.15,3 2875 67 500
6 2 Ustinof du Vivier v Look de Star - Melba du Vivier Mathieu Abrivard Sebastien Guarato 1.15,3 2875 37 500
4
3 Vinci de L'Abbaye h Otello Pierji - Kyboumette Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.15,4 2875 21 000
10 4 Roxane Griff s Tenor de Baune - Julia Mesloise Eric Raffin Sebastien Guarato 1.15,5 2875 12 000
9 5 Pascia' Lest h Varenne - Superiors Sun Franck Nivard Fabrice Souloy 1.15,5 2875 7 500
5 6 Moses Rob h Ganymede - Etoile Rob Thomas Levesque Salvatore Carro 1.15,6 2875 3 000
7 7 Brillantissime h Ready Cash - Ivre de Victoire Pierre Vercruysse Philippe Allaire 1.15,6 2875 1 500
8
0 Une Fille D'Amour s Infant du Bossis - Never So Great Cyril Raimbaud Cyril Raimbaud 1.16,2 2875
3 d Trophee de Jaba v Kesaco Phedo - Otika Vita Jos Verbeeck Jean Michel Bazire dg 2875
2 str Duke of Greenwood h Otello Pierji - Nikki Groenhof
Peter J. Strooper
Enghien  2014-08-13
Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
5 1 Un Mec d'Heripre h Orlando Vici - I Love You Darling Franck Ouvrie Fabrice Souloy 1.14,4 2875 67 500
9 2 Roxane Griff s Tenor de Baune - Julia Mesloise Eric Raffin Sebastien Guarato 1.14,5 2875 37 500
1 3 Global Manhattan h Love You - Devilish Yankee Roberto Andreghetti Fabrice Souloy 1.14,5 2875 21 000
7 4 Quoumba de Guez s Urfist des Pres - Vanina de Mareuil Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.14,6 2875 12 000
8 5 Reve de Beylev h Fortuna Fant - Heloise Poterie Mathieu Abrivard Sebastien Guarato 1.14,6 2875 7 500
4 6 Swedishman v Gogo - Volgana Thierry Duvaldestin Thierry Duvaldestin 1.14,7 2875 3 000
6 7 Quinoa du Gers h Ganymede - Targa du Chalange Michel Houel Fabrice Souloy 1.14,9 2875 1 500
2 0 Amour d'Occagnes h Diamant Gede - Naomi November Christophe Martens Vincent Martens 1.15,0 2875
3 0 Quarlos h l'As de Viretaute - Cette Angevine Mathieu Mottier Michel Dabouis 1.15,6 2875
Enghien  2013-08-14
Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
5 1 Quoumba de Guez s Urfist des Pres - Vanina de Mareuil Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.15,5 2875 67 500
10 2 Commander Crowe v Juliano Star - Somack Franck Ouvrie Fabrice Souloy 1.15,5 2875 37 500
9 3 Roxane Griff s Tenor de Baune - Julia Mesloise Eric Raffin Sebastien Guarato 1.15,6 2875 21 000
6 4 Quinoa du Gers h Ganymede - Targa du Chalange Franck Nivard Fabrice Souloy 1.15,6 2875 12 000
7 5 The Best Madrik h Coktail Jet - Lady Madrik Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.15,6 2875 7 500
1
6 Napoleon Bar h Varenne - Dalmazia David Thomain Fabrice Souloy 1.15,7 2875 3 000
4 7 Roxana de Barbray s Speed Clayettois - Iriane des Enclos Dominik Locqueneux Roberto Donati 1.15,7 2875 1 500
2 0 Marielles s Kick Tail - Egida Play Pierre Vercruysse Fabrice Souloy 1.15,8 2875
3 d Roi Vert h Achille - La Chasse Verte Alexandre Abrivard Jean Michel Bazire dg 2875
8 str Main Wise As h Yankee Glide - Desert Flower K Mike Lenders
Enghien  2012-08-16
Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
8 1 Roxane Griff s Tenor de Baune - Julia Mesloise Eric Raffin Sebastien Guarato 1.15,8 2875 75 000
6 2 Perlando h Giant Cat - Keralda Jos Verbeeck Alphonse Vanberghen 1.15,8 2875 37 500
4 3 Reve de Beylev h Fortuna Fant - Heloise Poterie Franck Nivard Sebastien Guarato 1.15,8 2875 19 500
5 4 Rodrigo Jet h Coktail Jet - Ita Maria Pierre Vercruysse Jean Etienne Dubois 1.15,9 2875 9 000
1 5 Le Cannibale h Jag de Bellouet - Heart's Queen Mathieu Abrivard Fabrice Souloy 1.15,9 2875 4 500
9 6 Oyonnax h In Love With You - Hermine d'Urga Yves Dreux Vincent Brazon 1.16,0 2875 3 000
2 7 Zorro Photo h S.J.'s Photo - Zarrasotha Dominik Locqueneux Stephanie Lepetit 1.16,0 2875 1 500
3 0 Roi Vert h Achille - La Chasse Verte Benoit Robin Jean Michel Bazire 1.16,9 2875
7 d Main Wise As h Yankee Glide - Desert Flower K Sebastien Ernault Mike Lenders dg 2875
Enghien  2011-08-17 Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
2 1
Roxane Griff
s Tenor de Baune - Julia Mesloise Eric Raffin Sebastien Guarato 1.14,4 2875 75 000
8 2
Commander Crowe
v Juliano Star - Somack Christophe Martens Fabrice Souloy 1.14,4 2875 37 500
7 3
Quaker Jet
h Love You - Jenny Jet Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.14,7 2875 19 500
3 4
Riglorieux du Bois
v Indy de Vive - Glorieuse du Bois Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.14,8 2875 9 000
6 5
Perlando
h Giant Cat - Keralda Jos Verbeeck Alphonse Vanberghen 1.14,8 2875 4 500
5 6
Main Wise As
h Yankee Glide - Desert Flower K Pierre Levesque Pierre Levesque 1.15,0 2875 3 000
4 7
Quilon du Chatelet
h Giant Cat - Vara du Chatelet Axel Lenoir Axel Lenoir 1.15,5 2875 1 500
1 d
Irina
s Ganymede - Zarina Tony Le Beller Alice Dubert dg 2875
Enghien  2010-08-18 Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
9 1 Ilaria Jet s Pine Chip - Toby's Taxi Christophe Martens Vincent Martens 1.12,8 2875 75 000
10 2 Nelumbo v Corot - Dynamite Castelets Franck Blandin Franck Blandin 1.12,8 2875 37 500
6 3 Paris Haufor h Vivier de Montfort - Feline du Relais Christian Bigeon Christian Bigeon 1.12,9 2875 19 500
13 4 Orlando Sport h Hand du Vivier - Idea Josselyn Sebastien Baude Roger Coueffin 1.12,9 2875 9 000
2 5 Paradis Cordiere s Historien - Esther Jean Louis Labigne Jean Louis Labigne 1.13,0 2875 4 500
4 6 Prodigious h Goetmals Wood - Imagine d'Odyssee Julien Dubois Philippe Moulin 1.13,1 2875 3 000
15 7 Olga du Biwetz s Cezio Josselyn - Brise de la Tour Tony Le Beller Fabrice Souloy 1.13,1 2875 1 500
16 0 One du Rib h First de Retz - Bourse de Bellouet Jean Loic Claude Dersoir Joel Hallais 1.13,1 2875
14 0 Ready Cash h Indy de Vive - Kidea Jos Verbeeck Philippe Allaire 1.13,2 2875
11 0 Perlando h Giant Cat - Keralda Dominik Locqueneux Alphonse Vanberghen 1.13,3 2875
3 0 Othello Bourbon h Coktail Jet - Urika Speed Stephane Delasalle Jean Paul Marmion i.t. 2875
5 0 Nuit Torride s Bolero du Coq - Bandoline Rose Guillaume Gillot Philippe Gillot i.t. 2875
7 0 Obelo Darche v Danube Castelets - Aurore du Houlme Bernard Piton Franck Blandin i.t. 2875
8 0 Quarla s Extreme Dream - Isba Franck Nivard Claude Campain i.t. 2875
12 0 Quaker Jet h Love You - Jenny Jet Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois i.t. 2875
1 d Quoumba de Guez s Urfist des Pres - Vanina de Mareuil Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire dg 2875
Enghien  2009-07-22 Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
4 1 Perlando h Giant Cat - Keralda  Jos Verbeeck Alphonse Vanberghen 1.14,4 2875 75 000
7 2 Nimrod Borealis v Arnaqueur - Hermine Diam Matthieu Abrivard Matthieu Abrivard 1.14,4 2875 37 500
6 3 Russel November h General November - Lacoste Hugo Langeweg J:r Hugo Langeweg J:r 1.14,5 2875 19 500
8 4 One du Rib h First de Retz - Bourse de Bellouet Jean Loic Claude Dersoir Joel Hallais 1.14,5 2875 9 000
2 5 Punch de Chenu v Corot - Deesse d'Isques Eric Raffin Jean Michel Baudouin 1.14,5 2875 4 500
5 6 Monte Georgio v Ganymede - Sissi d'Aunou Pierre Levesque Pierre Levesque 1.14,8 2875 3 000
3 7 Nana du Las Vegas s Gazouillis - Elite du Las Vegas  Charles Antoine Mary Jacques Fernandes 1.15,5 2875 1 500
1 0 Ocapri s Capriccio - Idee Baroque Alice Dubert Jean Michel Baudouin 1.16,2 2875
Enghien  2008-07-20 Prix Jean-Luc Lagardère € 150 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
7 1 Notre Haufor h Podosis - Diane Des Essarts Christian Bigeon Christian Bigeon 1.16,2 2875 75 000
3 2 Nana du Las Vegas s Gazouillis - Elite du Las Vegas  Franck Nivard Jacques Fernandes 1.16,2 2875 37 500
1 3 Nana du Boisnant s Vivier de Montfort - Ecume de Donzy Tony Le Beller Luc Bourgoin 1.16,4 2875 19 500
9 4 Nouba du Saptel s Canada - France Douce Pascal Andre Geslin Pascal Andre Geslin 1.16,4 2875 9 000
8 5 L'Ocean d'Urfist h Pelops - Flo de la Piliere Junior Guelpa Stephane Guelpa 1.16,5 2875 4 500
2 6 Otello Pierji h Buvetier d'Aunou - Brettia Michel Lenoir Michel Lenoir 1.16,6 2875 3 000
10 7 King Prestige v Big Prestige - Troade Laurent Claude Abrivard Laurent Claude Abrivard 1.16,7 2875 1 500
12 0 Lady d'Auvrecy s Dorenzo  -  Everilda Sebastien Ernault Franck Harel 1.16,1 2900
6 0 Negre du Digeon v Urfist des Pres - Elle Bruc Mathieu Abrivard Loic Desire Abrivard 1.17,4 2875
5 0 Lourmarin h Rubis de la Noe - Affriolante Pierre Vercruysse Jean Francois Popot 1.18,4 2875
4 d Monte Georgio v Ganymede - Sissi d'Aunou Pierre Levesque Pierre Levesque dg 2875
11 d Marathon Man v Tadzio de la Motte - Hola de Pommereux Jean Michel Bazire Igor Pierre Blanchon dg 2875
Enghien  2007-07-21 Prix Jean-Luc Lagardère € 140 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
4 1 Notre Haufor h Podosis - Diane Des Essarts Christian Bigeon Christian Bigeon 1.13,5 2875 70 000
4 2 Milord de Melleray v Biesolo - Energance Thierry Duvaldestin Thierry Duvaldestin 1.13,6 2875 35 000
10 3 L'Ocean d'Urfist h Pelops - Flo de la Piliere Junior Guelpa Stephane Guelpa 1.13,7 2875 18 200
11 4 Judoka Royal v Coktail Jet - Allez Star Alain Laurent Alain Laurent 1.13,8 2875 8 400
12 5 King Prestige v Big Prestige - Troade Laurent Claude Abrivard Laurent Claude Abrivard 1.13,8 2875 4 200
1 6 Lontzac h Sebrazac - Fanny du Pont Michel Lenoir Michel Lenoir 1.13,9 2875 2 800
2 7 Lourmarin h Rubis de la Noe - Affriolante Pierre Vercruysse Jean Francois Popot 1.14,2 2875 1 400
13 0 Nouba Turgot s Canada - Daljemosa Eric Raffin Franck Anne 1.14,4 2875
6 0 Nijinski Blue h Extreme Dream - Goalie Jessy Yves Dreux Michel Donio 1.14,7 2875
3 0 Jumbo de la Basle v Sancho Panca - Vahine de la Basle Patrick Cimarosti Franck Blandin i.t. 2875
8 0 Ni Ho Ped d'Ombree h Bassano - Fantasia d'Ombree Jean Raoul Deshayes Jean Raoul Deshayes i.t. 2875
14 0 One du Rib h First de Retz - Bourse de Bellouet Jean Loic Claude Dersoir Joel Hallais i.t. 2875
5 d Laura d'Amour s Viking's Way - Gloria d'Amour Dominik Locqueneux Vincent Brazon dg 2875
9 d Loumana Flor s Coktail Jet - Quettehouaise Jean Michel Bazire Bertrand Kernivinen dg 2875
15 d Meaulnes du Corta h Voici du Niel  -  Cigale Pierre Levesque Pierre Levesque dg 2900
Enghien  2006-07-22 Prix Jean-Luc Lagardère € 140 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
15 1 Jardy h Cygnus d'Odyssee - Courtisane Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.13,8 2900 70 000
14 2 Mara Bourbon s And Arifant - Etta Extra Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois 1.14,0 2900 35 000
13 3 Lady d'Auvrecy s Dorenzo  -  Everilda Sebastien Baude Franck Harel 1.14,1 2900 18 200
5 4 Krysos Speed v Tenor de Baune - For Ever In Love Christian Bigeon Jean Michel Bazire 1.14,8 2875 8 400
6 5 Judoka Royal v Coktail Jet - Allez Star Pierre Vercruysse Alain Laurent 1.14,9 2875 4 200
11 6 Isn"t It Pacha h Titi Barbes - Une Qui Gagne Laurent Coubard Laurent Coubard 1.14,9 2875 2 800
1 7 Nuage de Lait h Defi d'Aunou - Harlotta Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.14,9 2875 1 400
3 0 Nijinski Blue h Extreme Dream - Goalie Jessy Yves Dreux Michel Donio 1.15,2 2875
2 0 Karikal h Jiosco - Anne Speed Pierre Yves Verva Thibault Lamare 1.15,2 2875
7 0 Ispalion Jarzeen h As d'Espiens - Erika de Rogdan Bernard Piton Jean Warin i.t. 2875
10 0 Ni Ho Ped d'Ombree h Bassano - Fantasia d'Ombree Michel Lenoir Jean Raoul Deshayes i.t. 2875
12 0 Pegasus Boko h Barbeque - Keystone Sheena Fabrice Souloy Fabrice Souloy i.t. 2900
8 d Ladakh Jiel h Derby du Gite - Tokelia d'Alsace Jos Verbeeck Jean Luc Dersoir dg 2875
4 d Lhassa s Capriccio - Anne Speed Pierre Levesque Pierre Levesque dg 2875
9 d Loumana Flor s Coktail Jet - Quettehouaise Sebastien Ernault Pierre Levesque dg 2875
Enghien  2005-07-23 Prix Jean-Luc Lagardère € 140 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
11 1 Joyau d'Amour h Viking's Way - Taja du Vivier Jos Verbeeck Michael Jean Ruault 1.14,3 2900 70 000
8 2 Kazire de Guez h Udo de Touraine - Egyptia de Salomon Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.14,9 2875 35 000
3 3 Lady d'Auvrecy s Dorenzo  -  Everilda Sebastien Baude Franck Harel 1.15,1 2875 18 200
6 4 Kito du Vivier h Quito de Talonay - Urfa du Vivier Franck Nivard Franck Boismartel 1.15,2 2875 8 400
7 5 Jalba du Pont s Baccarat du Pont - Alba du Pont Jean Yves Rayon Albert Rayon 1.15,3 2875 4 200
2 6 Krysos Speed v Tenor de Baune - For Ever In Love Laurent Claude Abrivard Jean Michel Bazire 1.15,3 2875 2 800
1 7 Ni Ho Ped d'Ombree h Bassano - Fantasia d'Ombree Michel Lenoir Jean Raoul Deshayes 1.15,5 2875 1 400
4 0 Joyau d'Urbain v Blue Eyes America - Lyzonia Olivier Raffin Jean Raffin 1.15,5 2875
10 0 Mara Bourbon s And Arifant - Etta Extra Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois 1.16,9 2900
5 0 Jackal v Uno Atout - Une Reine Gitane Dominik Locqueneux Pierre Desire Allaire dg 2875
9 d Jeanbat du Vivier h Coktail Jet - Duchesse des Vaux Pierre Vercruysse Philippe Allaire dg 2900
Enghien  2004-07-24 Prix Jean-Luc Lagardère € 140 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
5 1 Jackal h Uno Atout - Une Reine Gitane Dominik Locqueneux Pierre Desire Allaire 1.13,6 2875 70 000
7 2 Jeanbat du Vivier h Coktail Jet - Duchesse des Vaux Michel Lenoir Philippe Allaire 1.13,6 2875 35 000
12 3 Energetic h Flying Irishman - Play Around Pierre Vercruysse Stefan Hultman 1.13,6 2875 18 200
6 4 Jaminska s Jet du Vivier - Bihamika Pierre Levesque Pierre Levesque 1.13,6 2875 8 400
1 5 Kreuilly v Bijou du Bignon - Chloe du Loir Gerard Delaunai Gerard Delaunai 1.13,8 2875 4 200
4 6 Tsar d'Inverne h Arnaqueur - Toormore Robert Bergh Robert Bergh 1.14,0 2875 2 800
14 7 General du Lupin v Lutin d'Isigny - Uvanita Jean Michel Bazire Jean Paul Marmion 1.13,4 2900 1 400
13 0 Ipson de Mormal h Biesolo - Vera Vera Dof Ulf Nordin Ulf Nordin 1.13,6 2900
11 0 Royal Gull h Alf Palema - Fuxia Pride Sebastien Baude Hennie Grift 1.14,4 2875
2 0 Instant Gede h Jet du Vivier - Bom Gede Eric Duperche Patrick Marc Mottier i.t. 2875
3 0 Ispalion Jarzeen h As d'Espiens - Erika de Rogdan Yves Dreux Jean Warin i.t. 2875
8 0 Jalba du Pont s Baccarat du Pont - Alba du Pont Jean Yves Rayon Albert Rayon i.t. 2875
9 0 Ideal de l'Iton h Cygnus d'Odyssee - Victoria d'Atout Florian Boudet Jules Lepennetier i.t. 2875
15 d Abano As h Dylan Lobell - Armbro Junction Bernard Piton Gerhard Holtermann dg 2900
10 d Lazio du Bourg s Tadzio de la Motte - Fee de Marancourt Joel Van Eeckhaute Joel Van Eeckhaute dg 2875
Enghien  2003-07-26 Prix d'Europé € 140 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
14 1 General du Lupin v Lutin d'Isigny - Uvanita Michel Lenoir Jean Paul Marmion 1.14,7 2900 70 000
13 2 Kesaco Phedo h Caballio In Blue - Feria de Vrie Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.15,5 2875 35 000
9 3 Hamster Dore v Pythagoras - Vicky Derro Jean Christophe Sorel Stephane Guelpa 1.15,5 2875 18 200
5 4 Com Karat h J.R.Broline - Com Estancia Sebastien Baude Jan Kruithof 1.15,6 2875 8 400
2 5 Hardi Tenor h Tenor de Baune - Cantiniere Dominik Locqueneux Ulf Nordin 1.15,6 2875 4 200
11 6 Royal Gull h Alf Palema - Fuxia Pride Pierre Levesque Hennie Grift 1.15,7 2875 2 800
8 7 Jag de Bellouet h Viking's Way - Vaunoise Christophe Gallier Christophe Gallier 1.15,7 2875 1 400
1 0 Ighanian h Volcan - Barbariane Bernard Piton Eric Prudhon 1.15,7 2875
12 0 Ideal de L'Iton h Cygnus d'Odyssee - Victoria d'Atout Gilles Delacour Jules Lepennetier 1.15,8 2875
3 0 Jest h Buvetier d'Aunou - Fornella Christophe Martens Johan Teerlinck i.t. 2875
4 0 Love You h Coktail Jet - Guilty of Love Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois i.t. 2875
6 0 Korean h Dahir de Prelong - Calmness Fabrice Souloy Fabrice Souloy i.t. 2875
7 0 Jam Pridem h Coktail Jet - Krille Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois i.t. 2875
10 0 Zinzan Brooke Tur h Enguerillero - Roquebrune Marco Smorgon Marco Smorgon i.t. 2875
15 0 Ipson de Mormal h Biesolo - Vera Vera Dof Ulf Nordin Ulf Nordin i.t. 2900
16 0 General du Pommeau h Sebrazac  -  Actrice du Pommeau Jules Lepennetier Jules Lepennetier i.t. 2900
Enghien  2002-07-27 Prix d'Europé € 140 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
5 1 Kiss Melody s Extreme Dream - Norabelle Dominik Locqueneux Pierre Desire Allaire 1.14,2 2875 70 000
12 2 General du Pommeau h Sebrazac  -  Actrice du Pommeau Jules Lepennetier Jules Lepennetier 1.13,6 2900 35 000
2 3 Royal Gull h Alf Palema - Fuxia Pride Jos Verbeeck Hennie Grift 1.14,5 2875 18 200
9 4 Flambeau Des Pins h Quiton du Coral - Nuit des Pins Mathieu Fribault Mathieu Fribault 1.14,7 2875 8 400
11 5 Jackhammer h Demilo Hanover - Cullti Ulf Nordin Ulf Nordin 1.14,0 2900 4 200
1 6 Alesi Om h Waikiki Beach - Ortensia Om Giampaolo Minnucci Jori Turja 1.14,8 2875 2 800
10 7 Etonne Moi h James Pile - Sissi d'Aunou Jean Pierre Bizoux Jean Pierre Bizoux 1.14,1 2900 1 400
7 0 Hirosaka s Jet du Vivier - Querelle d'Image Nicolas Roussel Alain Roussel 1.14,9 2875
3 0 Gaiete de Lune s Quadrophenio - Season Michel Lenoir Jacques Bruneau 1.14,9 2875
4 0 Incisif Gede h Blue Eyes America - Battante Gede Yves Dreux Patrick Marc Mottier i.t. 2875
8 0 Eros du Rocher h Quito de Talonay - Miss Cleville Per Olof Pettersson Per Olof Pettersson i.t. 2875
6 d Ideal de L'Iton h Cygnus d'Odyssee - Victoria d'Atout Alain Rogier Jules Lepennetier dg 2875
Enghien  2001-07-28 Prix d'Europé FRF 800 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
15 1 General du Pommeau h Sebrazac - Actrice du Pommeau Jules Lepennetier Jules Lepennetier 1.14,0 2900 400 000
11 2 Ipson de Mormal h Biesolo - Vera Vera Dof Jos Verbeeck Ulf Nordin 1.14,9 2875 200 000
2 3 Grand Farceur v Buvetier d'Aunou - Sissi Daunou Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois 1.14,9 2875 104 000
12 4 Gebrazac h Sebrazac - Salamine Serge Peltier Jean Marie Monclin 1.14,9 2875 48 000
1 5 Ultrason h Buvetier d'Aunou- Snow Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.15,0 2875 24 000
13 6 Insert Gede h Jet du Vivier - Cadence Gede Yves Dreux Jean Luc Bigeon 1.15,0 2875 16 000
5 7 Hermes de Pericard h Workaholic - Quaprika Alain Laurent Alain Laurent 1.15,2 2875 8 000
14 0 First de Retz h Podosis - Ballerine de Retz Pierre Levesque Pierre Desire Allaire 1.14,6 2900
4 0 Faro du Houlbet h Marco Bonheur - Nadia du Houlbet Michel Lenoir Michel Lenoir 1.15,3 2875
3 0 Grassano h Ultra Ducal - Pleitida Gede Paul Viel Paul Viel i.t. 2875
8 0 Hulk des Champs h Blue Dream - Olga de Riviere Pierre Coignard Philippe Allaire i.t. 2875
6 d Always New h New Quick - Okibur Anders Lindqvist Anders Lindqvist dg 2875
7 d Groom de Bootz h Vroum d'Or - Sada de la Chaise Jean Michel Bazire René Fouassier dg 2875
9 d Ideal de L'Iton h Cygnus d'Odyssee - Victoria d'Atout Alain Rogier Jules Lepennetier dg 2875
10 d Honneur de France h Tipouf - Ria de Hoc Laurent Claude Abrivard Laurent Claude Abrivard dg 2875
Enghien  2000-07-30 Prix d'Europé FRF 800 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
2 1 Jackhammer  h Demilo Hanover - Cullti Ulf Nordin Ulf Nordin 1.15,3 2875 400 000
4 2 Eros du Rocher  h Quito de Talonay - Miss Cleville Jos Verbeeck Per Olof Pettersson 1.15,6 2875 200 000
10 3 First de Retz  h Podosis - Ballerine de Retz Pierre Levesque Philippe Allaire 1.15,0 2900 120 000
3 4 Groom de Bootz  h Vroum d'Or - Sada de la Chaise Jean Michel Bazire Jean Michel Bazire 1.15,7 2875 48 000
11 5 Draga  s Polstock - Ragusa Michel Lenoir Michel Lenoir 1.15,2 2900 32 000
9 0 Goetmals Wood  h And Arifant - Tahitienne Bernard Piton Jean Pierre Dubois 1.15,2 2900
8 0 Frascati  h Reel Chouan - Rasquita Jean Roussel Jean Roussel 1.15,9 2875
7 0 Etonne Moi  v James Pile - Sissi d'Aunou Michel Bizoux Jean Pierre Bizoux it 2875
1 0 Grand Frisson  h Pan de la Vaudere - Adria de l'Arrete Alain Laurent Francois  Barbezat it 2875
5 0 Hermes du Buisson h Buvetier d'Aunou - Neuilly Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois it 2875
6 d Grace Ducal  s Ultra Ducal - Salette Joel Van Eeckhaute Joel Van Eeckhaute dg 2875
Enghien  1999-08-01 Prix d'Europé FRF 750 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
4 1 Giant Cat h Quito de Talonay - Pussy Cat Nicolas Roussel Nicolas Roussel 1.14,9 2825 375 000
2 2 First de Retz h Podosis - Ballerine de Retz Pierre Vercruysse Jacky Bethouart 1.14,9 2825 187 500
3 3 Ezira Josselyn s Royal Prestige - Quezira Jean Michel Bazire Laurent G Fernandes 1.15,0 2825 112 500
13 4 Draga s Polstock - Ragusa Michel Lenoir Michel Lenoir 1.14,5 2850 45 000
12 5 Ganymede h Buvetier d'Aunou - Udames Bernard Piton Jean Pierre Dubois 1.14,5 2850 30 000
11 0 Rocky Kim h Ogorek - Cristy Kim Dominik Locqueneux Anders Lindqvist 1.14,7 2850
5 0 Hiosco du Vivier h Park Ridge Lobell - Siosca du Vivier Jos Verbeeck Alphonse Vanberghen 1.15,4 2825
1 0 Enigme de Chenu s Le Loir - Smyrne Franck Pellerot Franck Pellerot i.t 2825
14 0 General du Pommeau h Sebrazac - Actrice du Pommeau Jules Lepennetier Jules Lepennetier i.t 2850
8 0 Gavroche Perrine h Tenor de Baune - Tina Perrine Jean Baptiste Bossuet Jean Baptiste Bossuet i.t 2825
7 0 Elvis de Rossignol h Sancho Panca - Velvet Slipper Anders Lindqvist Joel Hallais i.t 2825
9 0 David Ceda h Dansor Tilly - Annie Song Joel Hallais Anders Lindqvist i.t 2825
10 0 Mr Quickstep h Mr Drew - My Joy Ulf Nordin Ulf Nordin i.t 2825
6 d Goetmals Wood h And Arifant - Tahitienne Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois dg 2825
Enghien  1998-07-26 Prix d'Europé FRF 750 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
3 1 Nevele Cero O h My Nevele - Never Behind Pierre Vercruysse Aonne De Wrede 1.16,5 2825 375 000
9 2 Draga s Polstock - Ragusa Michel Lenoir Michel Lenoir 1.16,7 2825 187 500
6 3 Ecrin Castelets h Marpheulin - Pandora Yves Dreux Bernard Desmontils 1.16,7 2825 112 500
4 4 Ekir de Leau h Fakir du Vivier - Noix de Coco Jules Lepennetier Jules Lepennetier 1.16,7 2825 45 000
13 5 Defi d'Aunou h Armbro Goal - Nesmile Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.16,0 2850 30 000
8 0 Bengali du Loir h Quebir de Chenu - Quovaria du Loir Alain Laurent Alain Laurent 1.17,0 2825
11 0 Paparazzy h Quito de Talonay - Wind Of Desert Gilbert Martens Gilbert Martens 1.16,4 2850
5 0 Fleuron Perrine h Tenor de Baune - Neresse Jean Baptiste Bossuet Jean Baptiste Bossuet i.t 2825
7 0 Filou du Boscail h Mathusalem - Kaline du Vivier Eric Lebon Eric Lebon i.t 2825
1 0 Daso h Paso Fino - Quilote Pierre Levesque Arnold J. Mollema i.t 2825
10 0 His Majesty h Ideal du Gazeau - Aminne Anders Lindqvist Annelie Henriksson i.t 2825
12 0 Don Paulo h Hurgo - Quida Franck Blandin Franck Blandin i.t 2850
2 d Mr Quickstep h Mr Drew - My Joy Ulf Nordin Ulf Nordin dg 2825
Enghien  1997-07-27 Prix d'Europé FRF 750 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
6 1 Chaillot h Jet du Vivier - Jackisa Pierre Levesque Pierre Levesque 1.16,4 2825 375 000
1 2 Louise Laukko s Fly Caster - Hanna Crown Jean Michel Bazire Laurent Claude Abrivard 1.16,5 2825 187 500
8 3 Paparazzy h Quito de Talonay - Wind Of Desert Gilbert Martens Gilbert Martens 1.16,5 2825 112 500
13 4 Balou Boy h Moscantido - Orelie Girl Yves Dreux Yves Dreux 1.15,9 2850 45 000
4 5 Classique Celeste s Beausejour Ii - Fougere d'Aubier Serge Douaneau Stephane Douaneau 1.16,6 2825 30 000
14 0 Arcadia s Jiosco - Lamyotiere Michel Lenoir Bernard Desmontils 1.16,0 2850
7 0 Elision s Mon Tourbillon - Selision Jean Claude Hallais Paul Viel 1.16,8 2825
10 0 Easy to Drive h Royal Ludois - Romantique d'Avril Pierre Desire Allaire Pierre Desire Allaire i.t 2825
9 0 Destin de Busset h Opus Dei - Joncheraye Laurent Claude Abirvard Laurent Claude Abrivard i.t 2825
12 0 Cedre du Vivier h Hetre Vert - Maja du Vivier Jean Yves Lecuyer Jean Yves Lecuyer i.t 2850
5 0 Eclair de Vandel h Sancho Panca - Scottish de Vandel Joel Hallais Joel Hallais i.t 2825
2 d Rocky Kim h Ogorek - Cristy Kim Anders Lindqvist Anders Lindqvist dg 2825
3 d Belle Argence s Noble Atout - Sainte Genevieve Nicolas Roussel Valery Goetz dg 2825
11 d Derby du Gite h Riton du Gite - Obrizia Sylvain Lelievre Sylvain Lelievre dg 2850
Enghien  1996-07-28 Prix d'Europé FRF 750 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
13 1 Coktail Jet h Quouky Williams - Armbro Glamour Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.14,9 2850 375 000
14 2 Abo Volo h Lurabo - Grande Volo Jos Verbeeck Paul Viel 1.15,1 2850 187 500
7 3 Attirant h Ludo du Chignon - Quabuleuse Alain Laurent Alain Laurent 1.15,8 2825 112 500
1 4 Huxtable Hornline h Sherwood - Hi Crown Anders Lindqvist Lars Ove Larsson 1.15,9 2825 45 000
5 5 Filou du Boscail h Mathusalem - Kaline du Vivier Christophe Martens S.A. du Boscail 1.15,9 2825 30 000
8 0 Bricassard h Lutin d'Isigny - Marika Jolie Joel van Eeckhaute Joel Van Eeckhaute 1.15,9 2825
3 0 Corot h Workaholic - Natacha du Buisson Nicolas Roussel Alain Roussel 1.15,9 2825
2 0 Colombo du Gite h Florestan - Picarella Sylvain Lelievre Sylvain Lelievre i.t 2825
11 0 Camino h Firstly - Tangala Markku Vartiainen Jean Pierre Dubois i.t 2850
9 0 Bleuet de Crepon h Orchis d'Odyssee - Lara de L'If Gerard Mascle Laurent Leduc i.t 2825
4 0 Extreme Dream h Quito de Talonay - Tahitienne Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois i.t 2825
6 0 Classe de Tillard s Workaholic - Olympe de Tillard Jean William Hallais Jean Claude Hallais i.t 2825
10 0 Viking de Crepon h Tony M - Romy des Castelets Lucien Leduc Laurent Leduc i.t 2850
12 d Courlis du Pont h Opus Dei - Hirondelle du Pont Ulf Nordin Ulf Nordin dg 2850
Enghien  1995-07-22 Prix d'Europé FRF 750 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
15 1 Abo Volo h Lurabo - Grande Volo Jos Verbeeck Paul Viel 1.16,2 2850 375 000
4 2 Bleuet de Crepon h Orchis d'Odyssee - Lara de L'If Jean Michel Bazire Laurent Leduc 1.17,2 2825 187 500
5 3 Balou Boy h Moscantido - Orelie Girl Yves Dreux Yves Dreux 1.17,3 2825 112 500
1 4 Derby du Gite h Riton du Gite - Obrizia Sylvain Lelievre Sylvain Lelievre 1.17,3 2825 45 000
2 5 Abercrombie h Chambon P - Mangala Jean Etienne Dubois Jean Etienne Dubois 1.17,3 2825 30 000
13 0 Bonheur de Tillard h Podosis - Joie de Tillard Jean Claude Hallais Jean Claude Hallais 1.16,7 2850
9 0 Vallee du Loir s Hurgo - Quovaria du Loir Alain Sionneau Alain Sionneau 1.17,5 2825
6 0 Blue Eyes America h Fakir du Vivier - Squaw d'Ombree Joel Hallais Joel Hallais i.t 2825
12 0 Axe des Sarts h Mon Ouiton - Ode des Sarts Fernand Floribert Dubois Fernand Floribert Dubois i.t 2850
7 0 Arestan du Ruet h Florestan - Joie du Minerai Ulf Nordin Ulf Nordin i.t 2825
8 0 Uthman h Ignifuge - Queen du Trio Eric Ruault Emmanuel Ruault i.t 2825
10 0 Balzac h Niflosac - Jorade Bertrand de Folleville Bertrand de Folleville i.t 2825
11 0 Viking de Crepon h Tony M - Romy des Castelets Lucien Leduc Laurent Leduc i.t 2850
14 0 Une Fleur s Degel - Orelie des Bois Gaston Gallard Jacques Andre Fribault i.t 2850
3 d Cezio Josselyn h Armbro Goal - Quezira Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois dg 2825
Enghien  1994-07-24 Prix d'Europé FRF 750 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
11 1 Vourasie s Fakir du Vivier - Fleurasie Bernard Oger Leopold Verroken 1.18,8 2825 375 000
9 2 Bahama s Quito de Talonay - Libyssa Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois 1.18,9 2825 187 500
10 3 Uno Atout h Istraeki - Lura d'Atout Nicolas Roussel Alain Roussel 1.19,1 2825 112 500
4 4 Victoire Viennoise s Granit - Ariane Viennoise Pierre Levesque Pierre Levesque 1.19,2 2825 45 000
2 5 Arestan du Ruet h Florestan - Joie du Minerai Ulf Nordin Ulf Nordin 1.19,4 2825 30 000
6 0 Lucky Tilly h Chambon P - Divina Tilly Jos Verbeeck Jacky Bethouart 1.19,4 2825
5 0 Viking de Crepon h Tony M - Romy des Castelets Gerard Mascle Laurent Leduc 1.19,6 2825
1 d Abercrombie h Chambon P - Mangala Christian Bigeon Jean Etienne Dubois dg 2825
3 d Urs d'Erevan h Jiosco - Jasmina Williams Jean Etienne Dubois Jean Claude Hallais dg 2825
7 d Blue Dream h Pershing - Frisonne Jean Claude Hallais Philippe Allaire dg 2825
8 d Alpha Barbes h Neric Barbes - Girl Tyska Philippe Allaire Christian Bigeon dg 2825
Enghien  1993-07-25 Prix d'Europé FRF 750 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
8 1 Arnaqueur h Fakir du Vivier - Morgaflore Karim Hawas Ali Hawas 1.16,7 2825 375 000
12 2 Strabo h Quioco - Bahia Iii Yves Dreux Bernard Desmontils 1.16,7 2825 187 500
10 3 Avenir de See h Quito de Talonay - Legende de See Ulf Nordin Ulf Nordin 1.17,3 2825 112 500
2 4 Toba s Lupi - Hetula Gerard Mascle Bernard Desmontils 1.17,3 2825 45 000
14 5 Uno Atout h Istraeki - Lura d'Atout Nicolas Roussel Alain Roussel 1.16,7 2850 30 000
1 0 Valberg h Duc de Vrie - Playa Philippe Allaire Philippe Allaire 1.17,5 2825
3 0 As d'Espiens h Qlorest du Vivier - Nelfa Jos Verbeeck Jean Louis Peupion 1.17,6 2825
13 0 Alpha Barbes h Neric Barbes - Girl Tyska Christian Bigeon Christian Bigeon 1.17,6 2825
9 0 Lucky Tilly h Chambon P - Divina Tilly Torbjörn Jansson Jacky Bethouart 1.17,7 2825
11 0 Axe des Sarts h Mon Ouiton - Ode des Sarts Fernand Floribert Dubois Fernand Floribert Dubois 1.17,8 2825
4 0 Ideal h Diamond Way - Garwi Hans Joachim Tipke Hans Joachim Tipke i.t 2825
6 0 Useria s Jorky - Frenesie Seguinel Gilles Baudron Gilles Baudron i.t 2825
7 0 Viking de Crepon h Tony M - Romy des Castelets Jean Philippe Mary Laurent Leduc i.t 2825
15 0 Ursulo de Crouay h Mivus - Jamylene de Blay Joel Hallais Joel Hallais i.t 2850
5 d Uranica s Iobarko - Malufhka Christophe Chalon Guy Maurice Dreux dg 2825
Enghien  1992-07-26 Prix d'Europé FRF 700 000
N:r Plac. Häst Kön Härstamning Kusk Tränare Tid Dist. Pris
11 1 Strabo h Quioco - Bahia Iii Gerard Mascle Bernard Desmontils 1.16,4 2825 350 000
14 2 Unique James h James Pile - Nemesis Bernard Oger Leopold Verroken 1.16,5 2825 175 000
2 3 Lucky Tilly h Chambon P - Divina Tilly Jean Claude Hallais Jacky Bethouart 1.16,5 2825 105 000
1 4 Habsburger h Ballon Rouge - Ernis Joseph Verbeeck Jean Louis Peupion 1.16,6 2825 42 000
5 5 Ufland h Kimberland - Florella Thierry David Thierry David 1.16,6 2825 28 000
3 0 Soudan h Ejakval - Edesse Ulf Nordin Ulf Nordin 1.16,9 2825
10 0 Urane Sautonne h Jorky - Noria Sautonne Yves Dreux Bernard Desmontils i.t 2825
12 0 Une Fleur s Degel - Orelie des Bois Jean Antoine Fribault Jacques Andre Fribault i.t 2825
9 0 Quatalinska s Amour N - Azalee M Pierre Fevrier-Vincent Pierre Fevrier Vincent i.t 2825
15 0 Vizir Pont Vautier h Manay Port - Lise Pont Vautier Jean Philippe Dubois Jean Philippe Dubois i.t 2825
7 0 Uri h Jiosco - Islena Jean Pierre Dubois Jean Pierre Dubois u 2825
13 0 Urf du Vast h Moktar - Parade du Vast Jean Paul Viel Jean Pierre Viel u 2825
4 d Trimytis h Eliosus - Gymnetis Pierre Vercruysse Michel Lordenimus dg 2825
6 d Reine de Musette s Fier Reveillon - Epernay Christian Bigeon Francis Lucien Adam dg 2825
8 d Viking de Crepon h Tony M - Romy des Castelets Lucien Leduc Laurent Leduc dg 2825