Abraham Abrahamsson, Bygdeå, dräng 1827-00-00   Lovisa Isaksdotter, Näs, piga
  Abraham Andersson, Gullmark, dräng 1821-06-24   Anna Maria Polack, Bobacken, corporalsdotter
  Abraham Anton Marklund, Gullmark, bondeson 1846-01-11   Brita Cajsa Persdotter, Gullmark, bondedotter
  Abraham Bergström, Gumboda, Nysätra, skattebonde 1858-11-18   Brita Sofia Larsdotter, Rickleå, inhysesdotter
  Abraham Bäckström, Rickleå, dräng 1851-06-24   Magdalena Johanna Persdotter, Rickleå, bondedotter
  Abraham Eriksson, Sävar, Umeå lfs., bonde 1779-09-00   Margareta Olofsdotter, Sjulsmark, piga
  Abraham Ferdinand von Ahn, Kyrkostaden, änkling och organist 1828-11-00   Elisabet Wikberg, Ratan, änka
  Abraham Ferdinand von Ahn, Umeå lfs., fältväbelson 1800-12-07   Brita Greta From, Täfteå, Umeå lfs., corporalsdotter
  Abraham From, Bygdeå, soldat 1825-10-30   Stina Cajsa Larsdotter, Gullmark, bondedotter
  Abraham Gås, Bygdeå, soldat 1761-10-11   Catharina Olofsdotter, Kålaboda, Nysätra, piga
  Abraham Högberg, Djäkneboda, trumslagare 1821-01-28   Magdalena Kraft, Bäck, soldatdotter
  Abraham Högberg-Abrahamsson, Rickleå, nybyggare 1803-10-23   Magdalena Smedberg, Dalkarlså, bondedotter
  Abraham Hök-Jonsson, Bygdeå, soldat 1764-10-28   Anna Johansdotter, Rickleå, piga
  Abraham Hök-Jonsson, Rickleå, fältjägare 1835-08-06   Anna Olofsdotter, Edfastmark, piga
  Abraham Jakobsson, Gullmark, bonde 1788-10-12   Catharina Hansdotter, Legdeå, tolvmansdotter
  Abraham Jonsson, Gumboda, Nysätra, bonde 1812-06-30   Anna Stina Isaksdotter, Överklinten, bondedotter
  Abraham Jonsson, Rickleå, gästgivare 1782-09-29   Anna Johansdotter, Öndebyn, bondedotter
  Abraham Lindgren, Risvattnet, Burträsk, torpare och änkling 1844-11-12   Lisa Persdotter, Korssjön, änka
  Abraham Marklund, Gullmark, bonde 1821-06-11   Anna Maja Larsdotter, Gullmark, bondedotter
  Abraham Marklund-Abrahamsson, Gullmark, bonde och änkling 1835-06-08   Sara Cajsa Olofsdotter, Överklinten, bondedotter
  Abraham Nilsson, Bjänsjön, dräng 1855-09-20   Catharina Margareta Johansdotter, Bjänsjön, piga
  Abraham Nilsson, Ratu, hemmanstillträdande 1854-10-24   Maria Österlund, Ratu, piga
  Abraham Olofsson, Bygdsiljum, Burträsk, bonde 1799-12-26   Lisa Greta Danielsdotter, Åkullsjön, bondedotter
  Abraham Ormstedt, Bygdeå, soldat 1815-06-24   Catharina Olofsdotter, Robertsfors, piga
  Abraham Persson, Grimsmark, Nysätra, bonde 1839-06-25   Magdalena Ulrika Karlsdotter, Legdeå, bondedotter
  Abraham Thomasson, Ytterklinten, dräng 1786-05-21   Anna Helena Bäck-Isaksdotter, Bygdeå, trumslagare Bäcks dotter
  Adolf Fredrik Robert Levander, Gotland, sjöman 1855-10-14   Johanna Sofia Norling, Ratan, jungfru
  Adolf Norling, Torstuna (C), coopvardie skeppare och borgare 1844-01-01   Greta Catharina Olofsdotter, Åkullsjön, bondedotter
  Agnes Margrete Charlotta Busch, Bygdeå, demoiselle 1839-05-20   Johan Adolf Bergholm, Bygdeå, bruksinspektor
  Amelie Catharina Maria Bergman, Ratan, demoiselle 1853-07-31   Knut Octavus Bergmark, Umeå stadsförsamling, handlande
  Anders Abrahamsson, Gullmark, bondeson 1830-10-10   Greta Brita Larsdotter, Gullmark, bondedotter
  Anders Andersson, Andersliden, krononybyggare 1859-11-28   Anna Fredrika Andersdotter, Andersliden, piga
  Anders Andersson, Antfäboda, kolarson 1825-05-24   Anna Greta Jonsdotter, Isakfäboda, kolardotter
  Anders Andersson, Bjänfors, bondeson 1835-10-25   Cajsa Greta Larsdotter, Bäcknäs, nybyggardotter
  Anders Andersson, Bodan, Lövånger, dräng 1784-10-24   Catharina Larsdotter, Bygdeå, Lars Sjömans dotter
  Anders Andersson, Brednoret, bondeson 1800-12-14   Catharina Bäckman-Olofsdotter, Sävar, Umeå lfs., soldatdotter
  Anders Andersson, Bygdsiljum, Burträsk, bondeson 1825-04-17   Maria Nilsdotter, Åkullsjön, bondedotter
  Anders Andersson, Bäck, dräng 1860-12-16   Margareta Charlotta Bäckman, Bäck, bondedotter
  Anders Andersson, Dalkarlså, 1753-09-23   Kerstin Jönsdotter, Junkboda,
  Anders Andersson, Dalkarlså, bonde 1784-10-00   Helena Jonsdotter, Bäck, bondedotter
  Anders Andersson, Dalkarlså, dräng 1854-11-03   Fredrika Bergsten, Dalkarlså, piga
  Anders Andersson, Djäkneboda, gästgivare 1753-09-30   Anna Erasmusdotter, Brednoret,
  Anders Andersson, Estersmark, Nysätra, dräng 1771-05-00   Karin Isaksdotter, Sikeå, piga
  Anders Andersson, Frodtjärnbäck, hemmanstillträdande 1822-12-25   Brita Maria Johansdotter, Åkullsjön, bondedotter
  Anders Andersson, Fräkenbäcken, dräng 1808-10-20   Brita Johansdotter, Fräkenbäcken, piga
  Anders Andersson, Grimsmark, Nysätra, dräng 1843-12-05   Magdalena Jonsdotter, Stortjärn, piga
  Anders Andersson, Gunnismark, Umeå lfs., dräng 1777-10-12   Christina Klingberg, Risträsk, nybyggardotter
  Anders Andersson, Ivarsboda, Sävar, bondeson och hemmansäg. 1841-02-04   Ulla Lovisa Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter
  Anders Andersson, Ratan, dräng 1827-11-25   Magdalena Larsdotter, Gullmark, piga
  Anders Andersson, Rickleå, bonde 1808-01-31   Magdalena Olofsdotter, Bjänsjöå, bondedotter
  Anders Andersson, Rickleå, hemmanstillträdande 1813-10-10   Anna Antonia Andersdotter, Legdeå, bondedotter
  Anders Andersson, Risvattnet, Nysätra, bondeson 1860-07-05   Barbro Catharina Olofsdotter, Jomark, hemmansägarinna
  Anders Andersson, Robertsfors, bruksarbetare 1856-07-06   Carolina Wilhelmina Larsdotter, Överklinten, piga
  Anders Andersson, Sikeå, bonde 1811-12-01   Catharina Olofsdotter, Jomark, bondedotter
  Anders Andersson, Sikeå, bonde och änkling 1815-12-10   Sara Lisa Hansdotter, Robertsfors, piga
  Anders Andersson, Sikeå, hemmansäg. 1841-11-18   Maria Charlotta Persdotter, Sikeå, bondedotter
  Anders Andersson, Skinnarbyn (hyresfolk), dräng 1856-11-16   Catharina Erika Herrman, Skinnarbyn, bleckslagardotter
  Anders Andersson, Sävar by, Sävar, hemmansägare 1856-06-26   Catharina Matilda Isberg, Lantvallen, krononybyggardotter
  Anders Andersson, Tåme, Skellefteå lfs., dräng 1810-12-03   Brita Stina Jönsdotter, Gryssjön, piga
  Anders Andersson, Ultervattnet, bonde 1763-09-25   Catharina Hansdotter, Holmön, Umeå lfs., piga
  Anders Andersson, Ultervattnet, bonde 1789-10-18   Maria Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Anders Andersson, Ultervattnet, bonde 1790-06-13   Christina Nilsdotter, Korssjön, bondedotter
  Anders Andersson, Ultervattnet, bondeson 1841-10-31   Maria Magdalena Isaksdotter, Sörbäck, nybyggardotter
  Anders Andersson, Västerteg, Umeå lfs., bonde 1781-10-00   Anna Johansdotter, Öndebyn, bondedotter
  Anders Andersson, Ytterklinten, hemmanstillträdande 1810-09-30   Maja Stina Larsdotter, Öndebyn, piga
  Anders Andersson, Åkullsjön, bonde 1782-04-01   Catharina Andersdotter, Åkullsjön, piga
  Anders Andersson, Åkullsjön, bonde 1843-07-02   Magdalena Sofia Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Anders Andersson, Åkullsjön, bondeson 1854-07-11   Maria Lovisa Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Anders Andersson, Överklinten, bonde 1824-05-30   Sara Stina Jakobsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Anders Aron Bäckström, Ivarsboda, Sävar, torpare och änkling 1842-01-06   Brita Cajsa Sundstedt, Gryssjön, bondedotter
  Anders Aron Bäckström, Sävar, sockenskräddare 1848-07-20   Lisa Sofia Norlin, Ratan, piga
  Anders Arvidsson, Robertsfors, bruksdräng 1771-10-06   Catharina Zakrisdotter, Robertsfors bruk, piga
  Anders Benjamin Andersson, Onsala, Finland, coopvardie capitain 1852-08-20   Catharina Sofia Röring, Ratan (Gransjö), tullvaktardotter
  Anders Bergstedt, Bygdeå, strandfiskare 1805-11-27   Maria Andersdotter, Sikeå, piga
  Anders Bergsten, Bygdeå, fjärdningskarl 1812-05-03   Anna Burstedt, Bygdeå, vice corporalsänka
  Anders Bergsten, Bygdeå, fjärdningskarl 1819-05-31   Anna Greta Mellin, Dalkarlså, styrmansdotter
  Anders Bjurman, Ratan, visiteur 1805-02-00   Ulrika Charlotta Sundström, Skinnarbyn, jungfru
  Anders Boberg, Bygdeå, coopvardie capitain 1790-02-14   Anna Lena Christophersdotter, Rickleå, bondedotter
  Anders Bodén-Andersson, Bygdeå, clarinettblåsare 1805-10-17   Christina Catharina Norlin-Jonsdotter, Ratan, besökardotter
  Anders Bodström-Olofsson, Bodbyn, Burträsk, bonde 1804-06-1?   Anna Magdalena Persdotter, Bobacken, bondedotter
  Anders Boman, Dalkarlså, dräng 1826-11-05   Cajsa Ulla Andersdotter, Näs, bondedotter
  Anders Boman, Skinnarbyn, kyrkovakt 1844-04-08   Anna Magdalena Sikström, Rickleå, gästgivaredotter och jungfru
  Anders Boström, Robertsfors, bruksarbetare 1799-06-00   Catharina Nilsdotter, Sikeå, soldatänka
  Anders Brännström, Dalkarlså, sågdräng 1847-04-28   Anna Johanna Burström, Dalkarlså, sågställardotter
  Anders Brännström, Öndebyn, konstapel 1859-10-11   Anna Margareta Larsdotter, Öndebyn, bondedotter
  Anders Brännström-Andersson, Bränndalen, nybyggarson 1834-12-24   Anna Brita Markusdotter, Bränndalen, piga
  Anders Burman-Olofsson, Bygdsiljum, Burträsk, arbetskarl 1854-06-25   Christina Wilhelmina Zingmark, Gulltjärn, änka
  Anders Burström, Bygdeå, sockenskräddare 1785-10-02   Catharina Norberg, Robertsfors, masmästardotter
  Anders Burström-Andersson, Bygdeå, brännardräng 1784-10-17   Magdalena Persdotter, Rickleå, piga
  Anders Burström-Olofsson, Skellefteå lfs., gästgivarson 1830-10-12   Stina Cajsa Sikström, Rickleå, gästgivardotter
  Anders Bäckman, Björntjälen, Degerfors, änkling och bonde 1833-00-00   Anna Cajsa Persdotter, Överklinten, piga
  Anders Bäckström, Dalkarlså, sjöman 1800-06-29   Magdalena Isaksdotter, Dalkarlså, bondedotter
  Anders Bäckström, Robertsfors, bruksarbetare 1799-06-16   Maria Christina Hansdotter, Robertsfors, uppsättardotter
  Anders Bäckström-Johansson, Sikeå, dräng 1840-12-27   Anna Lisa Persdotter, Sikeå, änka
  Anders Christophersson, Ultervattnet, bonde 1746-11-23   Kerstin Jakobsdotter, Ratu, piga
  Anders Christophersson, Ultervattnet, bondeson 1857-10-20   Anna Maria Persdotter, Ultervattnet, piga
  Anders Dahlberg, Siknäs, hemmanstillträdande 1859-11-04   Margareta Catharina Wall, Siknäs, bondedotter
  Anders Dahlberg-Andersson, Dalkarlså, bondeson 1818-12-03   Ulrika Maria Högström, Skinnarbyn, bondedotter
  Anders Danielsson, Gulltjärn, hemmanstillträdande 1849-12-04   Anna Stina Jonsdotter, Gulltjärn, piga
  Anders Degerström, Bygdeå, mantalskommisarie 1748-04-19   Anna Lindbom, Bygdeå, jungfru
  Anders Eriksson, Robertsfors, arbetskarl 1856-07-20   Fredrika Charlotta Jakobsdotter, Stenfors, landbondedotter
  Anders Eriksson, Ön, Umeå lfs., bonde och änkeman 1804-09-25   Margareta Larsdotter, Åkullsjön, bondedotter
  Anders Ersson, Holmön, bondeson 1823-06-24   Maja Brita Mattsdotter, Ratan, bondedotter
  Anders Ersson, Klinten, 1754-10-01   Elsa Andersdotter, Junkboda,
  Anders Ersson, Skinnarbyn, bonde 1811-11-03   Eva Persdotter, Bobacken, piga
  Anders Ersson, Sävar, Umeå lfs., bonde 1778-10-04   Maja Stina Johansdotter, Öndebyn, piga
  Anders Ersson, Ytterklinten, bonde 1777-06-15   Maria Hansdotter, Näs, piga
  Anders Ersson, Ytterklinten, dräng 1776-06-30   Magdalena Mosesdotter, Ytterklinten, piga
  Anders Ferdinand Wall, Robertsfors bruk, inspektor 1844-12-26   Carolina Holmberg, Robertsfors, demoiselle
  Anders Forsberg, Näs, fd. coopvardie styrman och hemmansägare 1849-10-28   Cajsa Stina Sundström, Junkboda, bondedotter
  Anders Forsberg-Hansson, Gullmark, bonde 1785-10-02   Magdalena Johansdotter, Edfastmark, piga
  Anders Forsberg-Persson, Sikeå, bonde 1776-10-00   Magdalena Mattsdotter, Rickleå, piga
  Anders Forsgren, Vännäs, garvaregesäll 1849-12-11   Ulrika Johanna Persdotter, Ratu, bondedotter
  Anders Forsmark, Robertsfors, knipsmedsdräng 1850-04-01   Cajsa Greta Hammarsten, Robertsfors, mästersmedsdotter
  Anders Fredrik Häggbom, Bjurmyrkammen, Nysätra, krononybyggare 1844-07-02   Brita Charlotta Mattsdotter, Rickleå, bondeänka
  Anders Frimodig, Bygdeå, soldat 1753-02-16   Karin Andersdotter, Ultervattnet,
  Anders Frimodig, Bygdeå, soldat 1763-09-29   Brita Jönsdotter, Överklinten, piga
  Anders Frisk, Bygdeå, soldat 1755-10-26   Maria Persdotter, Rickleå,
  Anders Glas, Gumboda, Nysätra, gästgivare 1774-09-27   Margareta Catharina Östergren, Umeå lfs., jungfru
  Anders Groth, Robertsfors, mästersven 1811-12-03   Catharina Hammarstedt, Bygdeå, änka
  Anders Groth, Robertsfors, mästersven 1830-11-21   Magdalena Isaksdotter, Edfastmark, bondedotter
  Anders Grubbström, Ratan, strandfiskare 1828-01-06   Stina Greta Isaksdotter, Edfastmark, bondedotter
  Anders Gustaf Bygdén, Dalkarlså, handelsbokhållare 1839-03-05   Brita Sofia Häggström, Dalkarlså, demoiselle
  Anders Gustaf Dahlström, Dalkarlså, inhysesman 1839-10-24   Margareta Andersdotter, Nysätra, piga
  Anders Gustaf Dahlström, Dalkarlså, torparänkling 1854-11-12   Lovisa Zakrisdotter, Ratu, piga
  Anders Gustaf Eklund, Sikeå, hemmanstillträdande 1843-07-09   Cajsa Magdalena Persdotter, Ratuvik, nämndemansdotter
  Anders Gustaf From, Gullmark, fältjägare 1857-03-29   Maria Lovisa Persdotter, Gullmark, bondedotter
  Anders Gustaf Hansson, Flarken, Nysätra, bonde 1837-07-02   Greta Stina Johansdotter, Korssjön, bondedotter
  Anders Gustaf Hansson, Nya Storbäcken, dräng 1856-01-13   Brita Elisabet Hammarstedt, Ytterklinten hyresfolk, piga
  Anders Gustaf Isberg, Flarken, Nysätra, hemmansägare 1847-07-11   Maria Lovisa Mattsdotter, Bobacken, bondedotter
  Anders Gustaf Johansson, Bygdeå, bondeson 1841-11-21   Anna Greta Persdotter, Korssjön, bondedotter
  Anders Gustaf Johansson, Täfteböle, Umeå lfs., bonde 1832-10-17   Stina Lena Johansdotter, Bobacken, bondedotter
  Anders Gustaf Larsson, Flarken, Nysätra, inhyses änkling 1857-12-27   Christina Magdalena Lindgren, Sikeå, sjömansänka
  Anders Gustaf Lundbom, Sikeå, dräng 1837-10-29   Greta Cajsa Hansdotter, Sikeå, torpardotter
  Anders Gustaf Mann, Bygdeå compani nr.4, fältjägare 1839-11-29   Ulla Johanna Nilsdotter, Ratu, bondedotter
  Anders Gustaf Nilsson, Johanneslund, Robertsfors, kolarson 1836-00-00   Anna Elisabet Olofsdotter, Rickleå, piga
  Anders Gustaf Norlin, Ratan, kronolots 1856-11-25   Magdalena Sofia Andersdotter, Skinnarbyn, bondedotter
  Anders Gustaf Schön, Legdeå, fältjägare 1851-01-12   Margareta Catharina Jonsdotter, Överklinten, landbondedotter
  Anders Gustaf Sjöström, Sävar by, Sävar, dräng 1842-10-22   Beata Johanna Nilsdotter, Sikeå, torpardotter
  Anders Gustaf Sturk, Ultervattnet, fältjägare 1858-11-09   Ulrika Lovisa Nilsdotter, Skinnarbyn, piga
  Anders Gustaf Thurnström, Näs, bonde 1852-06-24   Catharina Johanna Persdotter, Näs, piga
  Anders Gustaf Wärn, Edfastmark, fältjägare 1844-01-21   Anna Brita Persdotter, Fågelsång, änka
  Anders Göransson, Överklinten, blivande hemmansägare 1850-06-24   Anna Maria Jonsdotter, Överklinten, piga
  Anders Hansson, Flarken, Nysätra, bonde och änkling 1813-12-19   Anna Lena Persdotter, Rickleå, bondedotter
  Anders Hansson, Legdeå, bonde 1786-01-03   Anna Brita Persdotter, Skinnarbyn, bondedotter
  Anders Hansson, Legdeå, bonde 1822-11-30   Christina Zingmark, Skinnarbyn, jungfru
  Anders Hansson, Norum, hemmanstillträdande 1807-10-18   Magdalena Persdotter, Norum, bondedotter
  Anders Hansson, Rickleå, hemmanstillträdande 1858-11-18   Christina Magdalena Holm, Rickleå, piga
  Anders Hansson, Sikeå, dräng 1826-11-11   Ulrika Sofia Larsdotter, Robertsfors, piga
  Anders Hansson, Åkulla, arbetare 1854-10-01   Sara Gustava Efraimsdotter, Kroksjönäs, piga
  Anders Hansson, Åkullsjön, bondeson 1851-11-09   Elsa Johanna Olofsdotter, Åkullsjön, piga
  Anders Hansson, Överklinten, bonde och änkling 1830-11-28   Magdalena Johansdotter, Överklinten, piga
  Anders Hedberg, Kyrkobordet, arbetare 1859-12-04   Margareta Charlotta Persdotter, Gullmark, bondedotter
  Anders Holmström, Skinnarbyn, dräng 1851-04-06   Cajsa Maria Johansdotter, Gullmark, bondedotter
  Anders Hultman-Persson, Bygdsiljum, Burträsk, bondeson 1860-06-21   Margareta Wilhelmina Israelsdotter, Brednoret, bondeänka
  Anders Humbla-Nilsson, Bygdeå, soldat 1787-10-21   Maria Morqvist-Eriksdotter, Robertsfors, kolardotter
  Anders Högström-Persson, Klintsjön, Nysätra, bondeson 1856-12-01   Magdalena Charlotta Jonsdotter, Sikeå, bondedotter
  Anders Hök, Rickleå, avskedad soldat och änkling 1825-07-17   Brita Stina Olofsdotter, Bäck, bondedotter
  Anders Jakobsson, Gullmark, bonde och änkling 1811-02-05   Anna Greta Larsdotter, Robertsfors, piga
  Anders Jakobsson, Gullmark, hemmansägare 1856-10-07   Catharina Magdalena Olofsdotter, Fällfors, bondedotter
  Anders Jakobsson, Ultervattnet, dräng 1835-10-11   Maja Cajsa Nilsdotter, Korssjön, bondedotter
  Anders Jakobsson, Överklinten, dräng 1780-06-27   Christina Andersdotter, Överklinten, piga
  Anders Johansson, Korssjön, bonde 1823-10-12   Anna Stina Nilsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Anders Johansson, Liden, nybyggare och änkling 1839-08-11   Cajsa Olofsdotter, Lugnet, nybyggaränka
  Anders Johansson, Rickleå, bonde 1761-12-01   Anna Göransdotter, Rickleå, piga
  Anders Johansson, Robertsfors, kolare 1860-01-15   Maria Gustava Schön, Legdeå, arbeterska
  Anders Jonsson, Bygdsiljum, Burträsk, bonde och änkeman 1796-07-03   Anna Brita Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Anders Jonsson, Bölesbäcken, hemmanstillträdande 1856-11-20   Catharina Margareta Bäckström, Norum, piga
  Anders Jonsson, Djäkneboda, bonde 1842-03-28   Stina Magdalena Berg, Umeå lfs., bondedotter
  Anders Jonsson, Gumboda, Nysätra, dräng 1762-09-05   Magdalena Johansdotter, Öndebyn, piga
  Anders Jonsson, Isakfäboda, Robertsfors, kolare 1844-09-22   Anna Magdalena Nilsdotter, Johanneslund, Robertsfors, kolardotter
  Anders Jonsson, Näs, bonde 1797-06-18   Anna Olofsdotter, Näs, bondedotter
  Anders Jonsson, Rickleå, bonde 1831-07-17   Cajsa Maja Zakrisdotter, Djäkneboda, piga
  Anders Jonsson, Rickleå, bonde och änkling 1843-10-00   Ulla Greta Persdotter, Åkulla, bondedotter
  Anders Jonsson, Åsjön eller Frodtjärnbäck, dräng 1822-06-09   Christina Catharina Andersdotter, Frodtjärnbäck, änka
  Anders Jönsson, Gravmark, Umeå lfs., dräng 1780-06-04   Greta Israelsdotter, Skinnarbyn, piga
  Anders Jönsson, Junkboda, 1758-10-08   Margareta Larsdotter, Sikeå, piga
  Anders Jönsson, Öndebyn, inhysesman 1776-05-12   Catharina Persdotter, Ivarsboda,
  Anders Jönsson, Överklinten, dräng 1770-09-23   Stina Boberg, Bygdeå, änka
  Anders Karlsson, Överklinten, bonde 1852-10-10   Catharina Elisabet Andersdotter, Storrödningsberget, bondedotter
  Anders Klint, Bygdeå, soldat 1802-12-19   Stina Salomonsdotter, Ratan, bondedotter från Anundsjö
  Anders Kraft-Jonsson, Bäck, fältjägare 1834-04-25   Ulla Andersdotter, Skinnarbyn, piga
  Anders Larsson, Bäcknäs, fd. livgardist 1841-08-25   Anna Magdalena Israelsdotter, Ryssjön, piga
  Anders Larsson, Gulltjärn, bondeson 1834-06-22   Anna Olofsdotter, Selsfors, bondedotter
  Anders Larsson, Junkboda, skattebonde 1851-09-30   Sara Ulrika Dahlberg, Dalkarlså, bondedotter
  Anders Larsson, Robertsfors, dräng 1781-09-2?   Sara Johansdotter, Robertsfors, piga
  Anders Larsson, Ultervattnet, bondeson 1807-02-08   Brita Stina Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Anders Larsson, Åkullsjön, bonde 1807-10-18   Anna Magdalena Jonsdotter, Sjulsmark, nämndemansdotter
  Anders Larsson, Överklinten, skattebonde 1852-04-18   Maria Margareta Eliasdotter, Strandholm, Burträsk, piga
  Anders Lax-Larsson, Bygdeå, grenadeur 1777-06-01   Christina Johansdotter, Öndebyn, piga
  Anders Lindfors-Johansson, Riset, Robertsfors, kolareson 1832-06-11   Anna Fredrika Sundström, Robertsfors, piga
  Anders Lindgren, Öndebyn, hemmanstillträdande 1842-10-23   Charlotta Sofia Karlsdotter, Rickleå, bondedotter
  Anders Lindström, Robertsfors, befallningsman 1790-10-05   Anna Greta Forsman, Robertsfors, bruksarbetardotter
  Anders Ling, Bygdeå compani, fältjägare 1839-01-07   Margareta Nilsdotter, Junkboda, piga
  Anders Lundqvist-Andersson, Yttre Storbäcken, nybyggare 1819-06-27   Brita Ström, Näs, linvävaredotter
  Anders Mattsson, Bobacken, bonde 1773-10-03   Anna Brita Eriksdotter, Bobacken,
  Anders Mattsson, Bobacken, bonde 1779-05-18   Anna Andersdotter, Junkboda, piga
  Anders Mårtensson, Burträsk, bonde 1788-06-2?   Catharina Larsdotter, Åkullsjön, änka
  Anders Mårtensson, Bygdeå, lappdräng 1769-03-12   Gunilla Clementsdotter, Bygdeå, lappiga
  Anders Mårtensson, Edfastmark, 1754-10-20   Margareta Andersdotter, Skäran, Nysätra, änka
  Anders Mårtensson, Åsjön, bondeson 1848-06-20   Lisa Maja Strid, Åsjön, bondedotter
  Anders Nathanaelsson, Gulltjärn, dräng 1849-12-10   Anna Magdalena Larsdotter, Gulltjärn, bondedotter
  Anders Nessler-Johansson, Västerbotten, räntmästare 1768-02-07   Sofia Margareta Nordin, Bygdeå, jungfru
  Anders Nilsson, Flarken, Nysätra, bonde 1791-10-02   Magdalena Olofsdotter, Junkboda, bondedotter
  Anders Nilsson, Flarken, Nysätra, dräng 1834-11-23   Anna Cajsa Persdotter, Tryssjön, nybyggardotter
  Anders Nilsson, Gumboda, Nysätra, inhysesman och änkling 1843-01-01   Ingeborg Isaksdotter, Legdeå, änka
  Anders Nilsson, Rickleå, bondeson 1832-10-12   Greta Cajsa Andersdotter, Ultervattnet, nämndemansdotter
  Anders Nilsson, Täfteå, Umeå lfs., dräng 1758-10-25   Brita Christophersdotter, Rickleå, piga
  Anders Nilsson, Ultervattnet, bonde 1835-06-15   Brita Stina Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Anders Nilsson, Ultervattnet, dräng 1758-10-30   Maria Andersdotter, Ultervattnet, piga
  Anders Nilsson, Åkullsjön, landbonde 1851-09-20   Sara Johanna Jakobsdotter, Gulltjärn, piga född i Burträsk
  Anders Nilsson, Överklinten, bonde 1782-06-11   Anna Larsdotter, Näs, piga
  Anders Norberg, Robertsfors, hyttdräng 1790-08-29   Stina Stark, Robertsfors, bruksarbetardotter
  Anders Norgren, Gryssjön, nybyggare 1829-04-26   Magdalena Nilsdotter, Sävar, soldatänka
  Anders Norlund, Umeå stadsförsamling, snickare 1774-05-12   Anna Andersdotter, Robertsfors bruk, piga
  Anders Norman-Andersson, Flarken, Nysätra, torpare 1790-11-07   Anna Stina Andersdotter, Åkullsjön, bondedotter
  Anders Nyström, Prästgården, dräng 1848-10-29   Anna Magdalena Westman, Prästgården, piga
  Anders Olofsson, Flarken, Nysätra, dräng 1770-10-07   Catharina Larsdotter, Junkboda, piga
  Anders Olofsson, Häggnäs, hemmanstillträdande 1826-10-08   Maria Jakobsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Anders Olofsson, Legdeå, änkling 1751-05-05   Malin Andersdotter, Öndebyn, änka
  Anders Olofsson, Västervik, nybyggare 1839-11-10   Anna Magdalena Olofsdotter, Kroksjönäs, piga
  Anders Olofsson, Åkullsjön, hemmanstillträdande 1830-12-15   Brita Stina Andersdotter, Bjänfors, bondedotter
  Anders Olsson, Djäkneboda, postförare 1786-06-20   Catharina Jonsdotter, Näs, bondedotter
  Anders Olsson, Flarken, Nysätra, bonde 1789-10-18   Maria Brita Hansdotter, Legdeå, bondedotter
  Anders Olsson, Rickleå, bonde 1797-11-05   Stina Lena From, Rickleå, piga
  Anders Persson, Bobacken, bonde 1803-10-02   Anna Stina Persdotter, Rickleå, bondedotter
  Anders Persson, Brednoret, dräng 1759-10-09   Maria Olofsdotter, Norum, piga
  Anders Persson, Brednoret, hemmanstillträdande 1823-10-26   Stina Cajsa Karlsdotter, Legdeå, bondedotter
  Anders Persson, Bäck, bondeson 1829-12-11   Maja Lena Persdotter, Skinnarbyn, bondedotter
  Anders Persson, Bäck, dräng 1759-10-14   Catharina Christiersdotter, Åkulla, piga
  Anders Persson, Dalkarlså, bonde 1786-06-11   Magdalena Johansdotter, Öndebyn, bondedotter
  Anders Persson, Djäkneboda, bonde 1760-10-07   Kerstin Mosesdotter, Skinnarbyn, piga
  Anders Persson, Innertavle, Umeå lfs., bonde 1775-10-08   Christina Isaksdotter, Rickleå, piga
  Anders Persson, Ivarsboda, bonde 1797-12-00   Brita Olofsdotter, Brednoret, bondeänka
  Anders Persson, Ivarsboda, bonde 1801-12-00   Anna Greta Andersdotter, Ivarsboda, bondedotter
  Anders Persson, Ivarsboda, dräng 1764-12-11   Anna Larsdotter, Ivarsboda, piga
  Anders Persson, Korssjön, tillträdande skattebonde 1853-02-08   Margareta Sofia Ultin, Ultervattnet, bondedotter
  Anders Persson, Lövånger, bondeson 1822-11-00   Magdalena Olofsdotter, Skinnarbyn, bondedotter
  Anders Persson, Mjösjön, nybyggarson 1827-12-26   Margareta Cajsa Andersdotter, Mjösjön, soldatänka
  Anders Persson, Mångbyn, Lövånger, inhysesman 1801-05-11   Catharina Persdotter, Ratubäck, piga
  Anders Persson, Norum, bonde 1768-03-27   Catharina Persdotter, Sjulsmark, piga
  Anders Persson, Risböle, tillträdande nybyggare 1842-11-27   Brita Lovisa Zakrisdotter, Risträsk, bondedotter
  Anders Persson, Robertsfors bruk, dräng 1765-07-14   Maria Löfman, Bygdeå, piga
  Anders Persson, Skäran, Nysätra, dräng 1784-10-24   Magdalena Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Anders Persson, Trehörningen, Nysätra, bonde 1775-02-14   Christina Larsdotter, Junkboda, piga
  Anders Persson, Ultervattnet, 1773-06-20   Anna Stina Persdotter, Korssjön, piga
  Anders Persson, Ytterklinten, bondeson 1856-06-15   Anna Ulrika Sund-Jakobsdotter, Bäck, bondedotter
  Anders Rönnbäck, Bygdeå, soldat 1766-04-06   Magdalena Zakrisdotter, Ultervattnet, piga
  Anders Röring, Ratan, visiteur 1791-10-23   Christina Andersdotter, Junkboda, bondedotter
  Anders Siklund, Bygdeå, sjöman 1850-11-17   Brita Ulrika Svanström, Robertsfors , piga
  Anders Sikström, Sikeå, styrman 1844-12-00   Ulla Stina Andersdotter, Sikeå, piga
  Anders Sjöström, Stortjärn, nybyggare 1838-10-09   Maja Cajsa Jonsdotter, Stortjärn, nybyggardotter
  Anders Sjöström-Östensson, Överklinten, dräng 1801-10-1?   Sara Lisa Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Anders Skiär-Johansson, Bygdeå, avskedad soldat 1769-10-22   Lisa Mosesdotter, Sjulsmark, piga
  Anders Strandberg, Strandfors, Nysätra, bondeson 1846-11-29   Eva Greta Johansdotter, Sörfors, piga
  Anders Stridbar, Bygdeå, corporal 1771-11-17   Anna Högmodig, Bygdeå, änka
  Anders Stridfeldt, Bygdeå compani, fältjägare 1838-11-04   Cajsa Magdalena Högström, Överklinten, skräddardotter
  Anders Sturk, Bygdeå, soldat 1815-06-04   Beata Larsdotter, Ultervattnet, piga
  Anders Sundberg-Ersson, Näs, hemmanstillträdande 1824-09-12   Ulrika Maria Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Anders Svala, Ultervattnet, avskedad soldat 1783-07-13   Brita Persdotter, Djäkneboda, piga
  Anders Svala-Ersson, Bygdeå, soldat 1785-03-28   Anna Lilja-Hansdotter, Robertsfors, piga
  Anders Svala-Håkansson, Bygdeå, soldat 1762-02-24   Malin Lekare-Larsdotter, Hertsånger, Nysätra,
  Anders Svala-Håkansson, Bygdeå, soldat 1776-12-01   Stina Olofsdotter, Norum, piga
  Anders Söderström, Bränndalen, skattebonde 1852-08-22   Sara Johanna Johansdotter, Bränndalen, piga
  Anders Söderström, Bygdeå, trumslagare 1762-03-28   Anna Olofsdotter, Vännäs, Umeå lfs.,
  Anders Trast, Bygdeå, sockenskomakare 1764-06-13   Maria Persdotter, Bobacken, piga
  Anders Trygg, Dalkarlså, soldat 1827-10-14   Catharina Jakobsdotter, Dalkarlså, bondedotter
  Anders Wik, Bygdeå, soldat 1810-12-26   Magdalena Sofia Sundström, Häggnäs, piga
  Anders Wikström, Skinnarbyn, dräng 1849-06-24   Anna Greta Larsdotter, Åkulla, piga och bondedotter
  Anders Wilhelm Boman, Ytterklinten, inhysesman 1856-12-22   Margareta Johanna Forssén, Risböle, piga
  Anders Wilhelm Hallström, Strömbäck, Umeå lfs., bruksinspektör 1838-11-06   Elsa Ulrika Turdfjell, Elfsbacka (Dalkarlså), demoiselle
  Anders Wilhelm Markström, Dalkarlså, varvsarbetare 1859-07-03   Catharina Wilhelmina Sundberg, Skinnarbyn, arbeterska
  Anders Willkattensköld, Bygdeå, soldat 1745-06-00   Karin Larsdotter, Sikeå, piga
  Anders von Ahn, Legdeå, hemmansägare och änkling 1857-10-18   Brita Magdalena Andersdotter, Legdeå, piga
  Anders von Ahn, Robertsfors, rättare 1830-04-25   Sara Stina Johansdotter, Skinnarbyn, piga
  Anders Zakrisson, Brednoret, hemmanstillträdande 1829-11-01   Brita Christina Järf, Brednoret, piga
  Anders Zakrisson, Edfastmark, dräng 1745-06-23   Anna Olofsdotter, Sikeå, piga
  Anders Åberg, Bygdeå, sockenskrivare 1797-07-02   Sara Lisa Näslund, Näs, jungfru
  Anders Ådén, Överklinten, snickare 1849-04-09   Maja Brita Andersdotter, Robertsfors, kolardotter
  Anders Åman, Bäckliden, hemmanstillträdande 1856-11-06   Anna Johanna Andersdotter, Häggnäs, bondedotter
  Anders Åman, Rickleå, fältjägare 1851-10-07   Greta Cajsa Danielsdotter, Öndebyn, krononybyggare
  Anders Åman, Rickleå, änkling och corporal 1824-02-15   Maja Cajsa Hansdotter, Legdeå, piga
  Anders Ångerman-Mattsson, Bygdeå, soldat 1759-12-02   Anna Hansdotter, Norum, piga
  Anders Åström, Överklinten, dräng 1803-11-27   Catharina Magdalena Larsdotter, Kåddis, Umeå lfs., piga
  Anna Andersdotter, Bobacken, piga 1786-10-08   Per Lohm-Larsson, Bygdeå, soldat
  Anna Andersdotter, Dalkarlså, bondedotter 1787-11-06   Matts Norström, Robertsfors bruk, mästersven
  Anna Andersdotter, Junkboda, piga 1779-05-18   Anders Mattsson, Bobacken, bonde
  Anna Andersdotter, Klintsjön, Nysätra, piga 1766-04-27   Erik Mattsson, Robertsfors, änkling och bruksarbetare
  Anna Andersdotter, Korssjön, piga 1807-06-21   Nils Nilsson, Korssjön, bonde
  Anna Andersdotter, Robertsfors bruk, piga 1774-05-12   Anders Norlund, Umeå stadsförsamling, snickare
  Anna Andersdotter, Robertsfors, piga 1833-11-17   Johan Lindfors, Robertsfors, änkling och kolare
  Anna Andersdotter, Robertsfors, änka 1775-01-29   Erik Nilsson, Robertsfors, bruksarbetare
  Anna Andersdotter, Sjulsmark, bondedotter 1829-00-00   Johan Olofsson, Risträsk, bonde och hemmansägare
  Anna Andersdotter, Skinnarbyn, piga 1763-06-24   Nils Högmodig-Nilsson, Bygdeå, soldat
  Anna Andersdotter, Åkullsjön, 1753-10-09   Erik Ersson, Botsmark, Umeå lfs.,
  Anna Andersdotter, Åkullsjön, bondedotter 1787-00-00   Matthias Jonsson, Uttersjön, Lövånger, dräng
  Anna Antonia Andersdotter, Legdeå, bondedotter 1813-10-10   Anders Andersson, Rickleå, hemmanstillträdande
  Anna Antonia Andersdotter, Rickleå, bondedotter 1826-04-15   Nils Boman-Johansson, Klintsjön, Nysätra, bondeson
  Anna Barbro Andersdotter, Ultervattnet, Rönnbäcks dotter 1818-06-28   Lars Andersson, Ultervattnet, tolvman och änkeman
  Anna Beata Hååf, Dalkarlså, jungfru 1749-10-12   Matthias Hackzell, Bygdeå, lantmätare
  Anna Bergqvist, Bygdeå, jungfru 1784-00-00   Olof Alm, Bygdeå, byggmästare
  Anna Brita Andersdotter, Sikeå, piga 1768-11-20   Johan Persson, Botsmark, Umeå lfs., dräng
  Anna Brita Andersdotter, Sikeå, piga 1850-06-30   Per Persson, Sikeå, bondeson
  Anna Brita Andersdotter, Ultervattnet, nämndemansdotter 1800-11-23   Per Jönsson, Skäran, Nysätra, bonde
  Anna Brita Andersdotter, Öndebyn, bondedotter 1794-05-18   Per Fiskare-Olofsson, Bygdeå, soldat
  Anna Brita Brännström-Persdotter, Mjösjön, nybyggardotter 1824-09-26   Matts Forsmark, Robertsfors, knipsmedsdräng
  Anna Brita Edström, Robertsfors, skräddardotter 1795-10-18   Johan Hammarstedt, Robertsfors, spiksmedsgesäll
  Anna Brita Eriksdotter, Bobacken, 1773-10-03   Anders Mattsson, Bobacken, bonde
  Anna Brita Hansdotter, Aftonmora, Robertsfors, piga 1830-06-20   Olof Nilsson, Aftonmora, Robertsfors, kolarson
  Anna Brita Hansdotter, Öndebyn, piga 1821-05-20   Jakob Andersson, Gullmark, dräng
  Anna Brita Holmér, Holmön, Umeå lfs., lotsänka 1775-10-29   Jonas Norlin, Bygdeå, besökare
  Anna Brita Isaksdotter, Robertsfors, piga 1834-11-26   Erik Jonsson, Kvarnfors, sågdräng
  Anna Brita Jakobsdotter, Ratu, bondedotter 1803-10-09   Isak Fermstedt, Bygdeå, soldat
  Anna Brita Johansdotter, Överklinten, bondedotter 1796-07-03   Anders Jonsson, Bygdsiljum, Burträsk, bonde och änkeman
  Anna Brita Jonsdotter, Rickleå, bondedotter 1816-09-15   Nils Persson, Rickleå, hemmanstillträdande
  Anna Brita Jonsdotter, Överklinten, piga 1808-07-31   Jon Isaksson, Ultervattnet, hemmanstillträdande
  Anna Brita Kronbäck, Ratan, sjömansänka 1815-01-08   Hans Bygdén, Djäkneboda, torpare
  Anna Brita Larsdotter, Ivarsboda, bondedotter 1828-07-08   Per Johansson, Sjulsmark, bondeson
  Anna Brita Larsdotter, Näs, bondedotter 1840-11-08   Olof Petter Olofsson, Sävar, bonde
  Anna Brita Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1832-12-00   Jakob Andersson, Ultervattnet, dräng
  Anna Brita Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1850-04-01   Nils Nilsson, Ultervattnet, hemmanstillträdande
  Anna Brita Lindqvist, Robertsfors, sågställardotter 1834-11-09   Karl Hammarstedt, Robertsfors, mästersven
  Anna Brita Markusdotter, Bränndalen, piga 1834-12-24   Anders Brännström-Andersson, Bränndalen, nybyggarson
  Anna Brita Nilsdotter, Aftonmora, Robertsfors, piga 1825-10-23   Hans Petter Hammarsten, Robertsfors, mästersven
  Anna Brita Olofsdotter, Dalkarlså, piga 1783-02-23   Jöns Jonsson, Gravmark, Umeå lfs., dräng
  Anna Brita Olofsdotter, Rickleå, bondedotter 1814-10-09   Göran Arvidsson, Överklinten, hemmanstillträdande
  Anna Brita Olofsdotter, Åkulla, piga 1805-10-20   Jon Jonsson, Åkulla, dräng
  Anna Brita Olofsdotter, Överklinten, bondeänka 1823-10-26   Nils Jonsson, Överklinten, bondeson
  Anna Brita Olofsdotter, Överklinten, bondeänka 1827-01-14   Karl Johan Brandt, Bygdeå, soldat
  Anna Brita Persdotter, Dalkarlså, piga 1841-06-24   Johan Petter Lindström, Skinnarbyn, bondeson
  Anna Brita Persdotter, Fågelsång, änka 1844-01-21   Anders Gustaf Wärn, Edfastmark, fältjägare
  Anna Brita Persdotter, Näs, änka 1851-04-21   Olof Petter Larsson, Rickleå, dräng
  Anna Brita Persdotter, Ratu, bondedotter 1819-10-19   Erik Wilhelm Lundgren, Ratan, tullvaktmästare
  Anna Brita Persdotter, Rickleå, bondedotter 1839-04-16   Jonas Pettersson, Näs, hemmanstillträdande
  Anna Brita Persdotter, Skinnarbyn, bondedotter 1786-01-03   Anders Hansson, Legdeå, bonde
  Anna Brita Persdotter, Ultervattnet, bondedotter 1838-09-27   Olof Olofsson, Ultervattnet, hemmanstillträdande
  Anna Brita Samuelsdotter, Övre Åkulla, bondedotter 1824-09-19   Jonas Christiansson, Sävar, bondeson
  Anna Brita Thomasdotter, Bäck, bondedotter 1843-10-10   Johan Lindgren, Granberget, fd. styrman
  Anna Brita Zakrisdotter, Näs, piga 1847-10-07   Per Lundqvist-Persson, Legdeå, dräng
  Anna Brita Zingmark, Bygdeå, jungfru 1763-06-21   Jakob Högström, Bygdeå, klockare
  Anna Bröms, Bygdeå, 1775-07-00   Olof Stenbäck-Olofsson, Umeå lfs., soldat
  Anna Burstedt, Bygdeå, vice corporalsänka 1812-05-03   Anders Bergsten, Bygdeå, fjärdningskarl
  Anna Cajsa Abrahamsdotter, Korssjön, piga 1835-01-20   Nils Nilsson, Korssjön, bondeänkling
  Anna Cajsa Andersdotter, Bjänfors, bondedotter 1836-11-06   Zakris Persson, Kättbergsheden, dräng
  Anna Cajsa Andersdotter, Kroksjönäs, piga 1847-10-17   Hans Gustaf Sjöman, Kroksjönäs, bondeson och hemmansägare
  Anna Cajsa Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter 1807-11-03   Lars Larsson, Ultervattnet, bonde
  Anna Cajsa Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter 1805-02-10   Per Olofsson, Ytterklinten, dräng
  Anna Cajsa Bodén, Bobacken, bondedotter 1838-08-26   Karl Fredrik Enqvist, Umeå compani, fältjägare
  Anna Cajsa Christiansdotter, Åkulla, bondedotter 1831-07-03   Karl Abrahamsson, Övre Åkulla, bonde
  Anna Cajsa Eklund, Sikeå, bondedotter 1837-10-08   Johan Åström, Kvarnbyn, Burträsk, bondeson och handlande
  Anna Cajsa Eriksdotter, Bobacken, bondedotter 1818-06-07   Henrik Berg-Christiansson, Tväråmark, Umeå lfs., snickare och hemmansägare
  Anna Cajsa Ersdotter, Robertsfors, piga 1823-06-12   Olof Olofsson, Robertsfors, dagakarl
  Anna Cajsa Isaksdotter, Djäkneboda, piga född i Hjoggmark, Umeå lfs. 1839-02-05   Erik Jonsson, Djäkneboda, bondeson och hemmansäg.
  Anna Cajsa Isaksdotter, Ultervattnet, piga 1812-06-28   Hans Isaksson, Näs, bondeson
  Anna Cajsa Jakobsdotter, Dalkarlså, piga 1827-05-02   Erik Persson, Brände, Nysätra, bondeson
  Anna Cajsa Jakobsdotter, Lugnet, nybyggardotter 1829-11-29   Karl Erik Persson, Lövånger, dräng, född i Överklinten
  Anna Cajsa Jonsdotter, Bobacken, bondedotter 1825-10-03   Jonas Jönsson, Fällfors, bondeson
  Anna Cajsa Jonsdotter, Sjulsmark, piga 1782-06-09   Jon Danielsson, Öndebyn, bonde
  Anna Cajsa Karlsdotter, Rickleå, piga 1828-08-03   Lars Brandt-Jonsson, Rickleå, avskedad soldat och dräng
  Anna Cajsa Larsdotter, Gullmark, bondedotter 1781-05-13   Per Persson, Sikeå, bonde
  Anna Cajsa Larsdotter, Rickleå, piga 1822-12-29   Johan Erik Wik, Bygdeå, soldat
  Anna Cajsa Larsdotter, Sikeå, bondeänka 1822-11-03   Per Hansson, Sikeå, fd. bonde
  Anna Cajsa Meijer, Robertsfors, piga 1836-02-24   Per Bäckström, Robertsfors, kolardräng
  Anna Cajsa Olofsdotter, Bjänsjöå, bondedotter 1818-06-28   Johan Fältboga-Jonsson, Korssjön, soldat
  Anna Cajsa Olofsdotter, Klintsjön, Nysätra, piga 1818-12-06   Markus Andersson, Häggnäs, bonde
  Anna Cajsa Olofsdotter, Åkulla, piga 1816-12-09   Per Hansson, Högfors, dräng
  Anna Cajsa Persdotter, Bäck, piga 1823-10-24   Lars Hansson, Öndebyn, bonde
  Anna Cajsa Persdotter, Norum, bondedotter 1840-10-04   Enok Gustaf Bäckström, Sävar, smed
  Anna Cajsa Persdotter, Sikeå, piga 1825-10-09   Karl Qvick, Robertsfors, hyttarbetare
  Anna Cajsa Persdotter, Tryssjön, nybyggardotter 1834-11-23   Anders Nilsson, Flarken, Nysätra, dräng
  Anna Cajsa Persdotter, Överklinten, piga 1833-00-00   Anders Bäckman, Björntjälen, Degerfors, änkling och bonde
  Anna Cajsa Persdotter, Överklinten, piga 1836-12-26   Johan Andersson, Botsmark, Sävar, bondeänkling
  Anna Cajsa Siklund, Sikeå, bondedotter 1818-07-12   Jonas Högström, Skinnarbyn, klockare
  Anna Carolina Karlsdotter, Överklinten, piga 1854-09-26   Per Karlsson, Överklinten, hemmansägare
  Anna Catharina Andersdotter, Gulltjärn, bondedotter 1859-09-04   Johan Borg, Gravfors, bondeson
  Anna Catharina Andersdotter, Ratu, 1754-03-00   Lars Larsson, Sikeå,
  Anna Catharina Andersdotter, Åkulla, bondedotter 1796-09-25   Nils Håkansson, Tväråmark, Umeå lfs., bonde
  Anna Catharina Boman, Skinnarbyn, kyrkovärdsdotter 1851-06-29   Olof Anton Brännström, Skinnarbyn, hemmansägare
  Anna Catharina Ersdotter, Näs, bondedotter 1814-10-21   Per Larsson, Sikeå, bonde
  Anna Catharina Järf, Skinnarbyn, soldatdotter 1801-10-11   Jonas Högberg, Bygdeå, trumslagare
  Anna Catharina Larsdotter, Gullmark, tolvmansdotter 1789-06-01   Jakob Thomasson, Ytterklinten, bonde
  Anna Catharina Larsdotter, Sikeå, piga 1806-06-24   Nils Burström, Bygdeträsk, Burträsk, bonde
  Anna Catharina Lundberg, Lugnet, bondedotter 1857-02-10   Gustaf Nilsson, Lappvattnet, Burträsk, dräng
  Anna Catharina Marklund, Nysätra, bondedotter 1826-10-22   Jonas Gustaf Bergqvist, Dalkarlså, dräng
  Anna Catharina Nilsdotter, Bygdeå, piga 1805-11-17   Göran Willskytt, Bygdeå, soldat
  Anna Catharina Nilsdotter, Dalkarlså, piga 1854-05-30   Jon Nilsson, Sandåsen, bonde och änkling
  Anna Catharina Nylén, Djäkneboda, fältjägaränka 1859-09-27   Nils Olof Andersson, Djäkneboda, dräng
  Anna Catharina Nylén, Nyvik, nybyggardotter 1847-01-01   Nils Samuel Säll-Andersson, Ultervattnet, fältjägare nr. 27
  Anna Catharina Olofsdotter, Överklinten, piga 1781-10-16   Per Johansson, Överklinten, dräng
  Anna Catharina Persdotter, Bobacken, piga 1772-10-04   Isak Jonsson, Rickleå, bonde
  Anna Catharina Persdotter, Gumboda, Nysätra, bondedotter 1793-12-10   Hans Hansson, Legdeå, bonde
  Anna Catharina Persdotter, Norum, bondedotter 1783-05-11   Fredrik Kröger, Österbotten, Finland, bondeson
  Anna Catharina Wincent, Robertsfors, byggmästardotter 1785-10-09   Johan Forsmark, Bygdeå, kniphammarsmed
  Anna Catharina Zakrisdotter, Edfastmark, piga 1851-02-16   Per Wärn, Edfastmark, fältjägare nr.38
  Anna Charlotta Ahlqvist, Rickleå, mademoiselle 1817-07-22   Johan Bergstedt, Avan, Lövånger, fd. bruksbokhållare
  Anna Charlotta Nilsdotter, Öndebyn, bondedotter 1855-11-25   Jonas Björk, Umeå lfs., fältjägare
  Anna Charlotta Olofsdotter, Robertsfors, piga 1845-02-02   Per Bäckström, Robertsfors, mästersven
  Anna Charlotta Persdotter, Häggnäs, piga 1843-10-29   Olof Jonsson, Häggnäs, kronoskattebonde
  Anna Charlotta von Ahn, Näs, piga 1857-11-01   Johan Erik Olofsson, Bäck, dräng
  Anna Christiersdotter, Rickleå, gästgivaredotter 1798-03-04   Per Olofsson, Tryssjön, nybyggare
  Anna Christiersdotter, Åkulla, 1752-09-29   Erik Persson, Bobacken,
  Anna Christina Andersdotter, Djäkneboda, bondedotter 1792-02-05   Per Boman-Nilsson, Bygdeå, corporal
  Anna Christina Eriksdotter, Dalkarlså, bondedotter 1860-10-21   Johan Lantz, Bobacken, fältjägare
  Anna Christina Hammarsten, Robertsfors, hammarsmedsdotter 1841-02-14   Johan Anton Sundström, Bygdeå, sjöman
  Anna Christina Högberg, Dalkarlså, piga 1834-04-20   Nils Persson, Rickleå, bonde och änkling
  Anna Christina Jonsdotter, Bölesbäcken, bondedotter 1855-01-01   Aron Bäckström, Norum, bondeson
  Anna Christina Lidén, Ratuvik, jungfru 1764-02-19   Peter Bergendahl-Olofsson, Grimsmark, Nysätra, dräng
  Anna Christina Nordbrandt, Bobacken, mademoiselle 1848-04-09   Karl Petter Nordin, Bygdeå, båtskeppare
  Anna Christina Persdotter, Norum, bondedotter 1824-02-08   Lars Strandberg-Olofsson, Strandfors, Nysätra, hemmanstillträdande
  Anna Christina Röring, Ratan, tullvaktardotter 1843-00-00   Jakob Sund, Bäck, bonde och änkling
  Anna Christophersdotter, Rickleå, piga 1757-10-09   Per Hansson, Jomark, dräng
  Anna Christophersdotter, Robertsfors bruk, änka 1769-12-17   Olof Ramblare, Bygdeå, soldat
  Anna Elisabet Olofsdotter, Rickleå, piga 1836-00-00   Anders Gustaf Nilsson, Johanneslund, Robertsfors, kolarson
  Anna Erasmusdotter, Brednoret, 1753-09-30   Anders Andersson, Djäkneboda, gästgivare
  Anna Eriksdotter, Bäck, bondedotter 1777-09-20   Per Zakrisson, Stöcke, Umeå lfs., bonde
  Anna Eriksdotter, Åkullsjön, piga 1760-12-07   Johan Andersson, Bygdsiljum, Burträsk, dräng
  Anna Ersdotter, Sikeå, nämndemansdotter 1856-05-29   Johan August Åman, Sikeå, tullvaktmästare
  Anna Fredrika Andersdotter, Andersliden, piga 1859-11-28   Anders Andersson, Andersliden, krononybyggare
  Anna Fredrika Andersdotter, Bäck, piga 1854-02-07   Johan Gustaf Persson, Bäck, bondeson
  Anna Fredrika Andersdotter, Näs, bondedotter 1832-12-31   Isak Larsson, Näs, bondeson
  Anna Fredrika Karlsdotter, Bäckliden, nybyggardotter 1857-04-14   Samuel Andersson, Gravfors, Sävar, bonde
  Anna Fredrika Lindfors, Riset, Robertsfors, kolaränka född Sandström 1844-06-16   Jonas Gustaf Lindgren-Olofsson, Robertsfors, dräng
  Anna Fredrika Nilsdotter, Slyberget, bondedotter 1856-11-11   Nils Andersson, Korssjön, hemmansägare
  Anna Fredrika Norbrandt, Ratu, bondedotter 1849-11-29   Per Wilhelm Bäcklund, Ratu, fd. sjöman
  Anna Fredrika Näswall, Överklinten, piga 1855-07-09   Elias Nilsson, Norrfors, dräng
  Anna Fredrika Sundström, Robertsfors, piga 1832-06-11   Anders Lindfors-Johansson, Riset, Robertsfors, kolareson
  Anna Fredrika Sundström, Sävar, piga 1849-03-18   Olof Hansson, Norum, bonde
  Anna Greta Andersdotter, Ivarsboda, bondedotter 1801-12-00   Anders Persson, Ivarsboda, bonde
  Anna Greta Bygdén, Djäkneboda, jungfru 1839-10-01   Johan Erik Bjurman, Ratan (Stensäter), mästerlots
  Anna Greta Danielsdotter, Gulltjärn, bondedotter 1842-11-24   Karl Johan Åström, Åträsk, Degerfors, bondeson
  Anna Greta Forsman, Robertsfors, bruksarbetardotter 1790-10-05   Anders Lindström, Robertsfors, befallningsman
  Anna Greta Grundman, Dalkarlså, Moréns piga 1813-12-05   Stephan Morén, Bygdeå, avskedad rustmästare
  Anna Greta Johansdotter, Robertsfors, piga 1826-11-26   Olof Gabrielsson, Flarken, Nysätra, dräng
  Anna Greta Jonsdotter, Isakfäboda, kolardotter 1825-05-24   Anders Andersson, Antfäboda, kolarson
  Anna Greta Jönsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1837-10-01   Nils Persson, Estersmark, Nysätra, bonde
  Anna Greta Jönsdotter, Uttersjön, Lövånger, tolvmansdotter 1820-10-01   Lars Larsson, Junkboda, bondeson
  Anna Greta Karlsdotter, Ratu, bondedotter 1848-12-26   Lars Petter Söderlund, Ratu, matros
  Anna Greta Larsdotter, Djäkneboda, bondedotter 1841-10-10   Per Boberg, Djäkneboda, bonde
  Anna Greta Larsdotter, Robertsfors, piga 1811-02-05   Anders Jakobsson, Gullmark, bonde och änkling
  Anna Greta Larsdotter, Storbäcken, bondeänka 1822-10-22   Johan Johansson, Korssjön, hemmanstillträdande
  Anna Greta Larsdotter, Åkulla, piga och bondedotter 1849-06-24   Anders Wikström, Skinnarbyn, dräng
  Anna Greta Mellin, Dalkarlså, styrmansdotter 1819-05-31   Anders Bergsten, Bygdeå, fjärdningskarl
  Anna Greta Norberg, Norum, piga 1844-11-06   Olof Nilsson, Norum, bonde och änkling
  Anna Greta Persdotter, Bobacken, bondedotter 1820-10-29   Jakob Sund, Bäck, soldat
  Anna Greta Persdotter, Djäkneboda, bondedotter 1797-06-18   Hans Andersson, Ultervattnet, bonde
  Anna Greta Persdotter, Korssjön, bondedotter 1841-11-21   Anders Gustaf Johansson, Bygdeå, bondeson
  Anna Greta Svanström, Nya Storbäcken, bondedotter 1847-04-18   Nils Erik Hammarstedt, Stenfors, Robertsfors, dräng
  Anna Gustava Zakrisdotter, Risträsk, bondedotter 1849-01-21   Nils Fredrik Nilsson, Fällfors, hemmanstillträdande
  Anna Göransdotter, Rickleå, piga 1761-12-01   Anders Johansson, Rickleå, bonde
  Anna Göransdotter, Överklinten, bondedotter 1789-10-25   Olof Olsson, Kålaboda, Nysätra, dräng
  Anna Hansdotter, Legdeå, bondedotter 1785-10-23   Johan Andersson, Sikeåfjärden, bruksvakt
  Anna Hansdotter, Norum, piga 1759-12-02   Anders Ångerman-Mattsson, Bygdeå, soldat
  Anna Hansdotter, Näs, piga 1776-01-21   Jon Jonsson, Carlsöhr, landbonde
  Anna Hansdotter, Ultervattnet, piga 1767-10-11   Hans Lilja-Johansson, Robertsfors bruk, kolare
  Anna Helena Arctaedia, Bygdeå, jungfru 1748-02-02   Zakarias Renhorn-Hansson, Bygdeå, rådman
  Anna Helena Bäck-Isaksdotter, Bygdeå, trumslagare Bäcks dotter 1786-05-21   Abraham Thomasson, Ytterklinten, dräng
  Anna Håkansdotter, Ivarsboda, piga 1760-10-12   Olof Andersson, Sjulsmark, änkling
  Anna Högmodig, Bygdeå, änka 1771-11-17   Anders Stridbar, Bygdeå, corporal
  Anna Isaksdotter, Dalkarlså, bondedotter 1785-10-09   Isak Larsson, Näs, bonde
  Anna Isaksdotter, Sikeå, piga 1749-11-05   Hans Håkansson, Tväråmark, Umeå lfs., dräng
  Anna Jakobsdotter, Bygdeträsk, Burträsk, 1752-09-27   Olof Andersson, Ytterklinten,
  Anna Jakobsdotter, Gullmark, piga 1779-09-26   Nils Larsson, Rickleå, bonde
  Anna Jakobsdotter, Ratu, piga 1747-09-20   Per Larsson, Korssjön, bonde
  Anna Johanna Andersdotter, Häggnäs, bondedotter 1856-11-06   Anders Åman, Bäckliden, hemmanstillträdande
  Anna Johanna Andersdotter, Åkullsjön, bondedotter 1851-01-06   Nils Petter Andersson, Botsmark, Sävar, bondeson
  Anna Johanna Burström, Dalkarlså, sågställardotter 1847-04-28   Anders Brännström, Dalkarlså, sågdräng
  Anna Johanna Hansdotter, Ultervattnet, bondedotter 1853-10-02   Johan Olof Lindström, Korssjön, dräng
  Anna Johanna Högström, Skinnarbyn, klockardotter 1842-06-07   Olof Lindström, Gumboda, Nysätra, gästgivare och nämndeman
  Anna Johanna Johansdotter, Sikeå, piga 1845-12-21   Zakris Snabbman-Persson, Holmfors, Sävar, fd. fältjägare och nybyggare
  Anna Johanna Thurnström, Näs, bondedotter 1850-10-24   Karl Jonas Karlsson, Ratu, bonde
  Anna Johansdotter, Fornböle, Hökhuvud (C), piga 1769-02-07   Johan Wins-Mattsson, Robertsfors bruk, byggmästare
  Anna Johansdotter, Klintsjön, Nysätra, corporalsänkan Flasare 1762-01-21   Olof Lekare-Nilsson, Bygdeå, soldat
  Anna Johansdotter, Rickleå, piga 1764-10-28   Abraham Hök-Jonsson, Bygdeå, soldat
  Anna Johansdotter, Öndebyn, bondedotter 1781-10-00   Anders Andersson, Västerteg, Umeå lfs., bonde
  Anna Johansdotter, Öndebyn, bondedotter 1782-09-29   Abraham Jonsson, Rickleå, gästgivare
  Anna Johansdotter, Överklinten, bondedotter 1841-11-07   Isak Jonsson, Ultervattnet, bondeson
  Anna Jonsdotter, Rickleå, bondedotter 1785-10-23   Erik Weijer, Umeå lfs., soldat
  Anna Jonsdotter, Rickleå, piga 1771-11-24   Jöns Persson, Skäran, Nysätra, dräng
  Anna Jonsdotter, Risträsk, piga 1811-10-15   Jon Lindgren-Andersson, Risträsk, dräng
  Anna Jönsdotter, Junkboda, piga 1769-09-24   Lars Olofsson, Skinnarbyn, dräng
  Anna Klingström, Bygdeå, jungfru 1763-09-25   Lars Isaksson, Rickleå, bonde
  Anna Larsdotter, Ivarsboda, piga 1764-12-11   Anders Persson, Ivarsboda, dräng
  Anna Larsdotter, Nya Storbäcken, corporalsdotter 1817-11-07   Jakob Röring, Ratan, strandfiskare
  Anna Larsdotter, Näs, piga 1782-06-11   Anders Nilsson, Överklinten, bonde
  Anna Larsdotter, Rickleå, änka 1754-10-15   Per Ersson, Bobacken,
  Anna Larsdotter, Sikeå, piga 1751-01-13   Johan From-Johansson, Bygdeå, soldat
  Anna Lena Burman, Västerhiske, Umeå lfs., piga 1814-03-06   Erik Lindgren, Dalkarlså, sågdräng
  Anna Lena Christophersdotter, Rickleå, bondedotter 1790-02-14   Anders Boberg, Bygdeå, coopvardie capitain
  Anna Lena Persdotter, Rickleå, bondedotter 1813-12-19   Anders Hansson, Flarken, Nysätra, bonde och änkling
  Anna Lilja-Hansdotter, Robertsfors, piga 1785-03-28   Anders Svala-Ersson, Bygdeå, soldat
  Anna Lindbom, Bygdeå, jungfru 1748-04-19   Anders Degerström, Bygdeå, mantalskommisarie
  Anna Lisa Nathanaelsdotter, Dalkarlså, piga 1845-10-02   Lars Nordbrandt, Umeå stadsförsamling, postiljon
  Anna Lisa Persdotter, Sikeå, änka 1840-12-27   Anders Bäckström-Johansson, Sikeå, dräng
  Anna Lisa Persdotter, Ultervattnet, piga 1838-06-24   Johan Göran Nilsson, Legdeå, dräng
  Anna Lisa Sundstedt, Gryssjön, bondedotter 1838-10-02   Johan Fredrik Lundberg, Vännäs, Bygdeå, nybyggare
  Anna Lovisa Göransdotter, Djäkneboda, bondedotter 1840-08-23   Olof Boström, Dalkarlså, skomakare
  Anna Lovisa Holmström, Dalkarlså, torpardotter 1845-01-00   Karl Jonas Säfström, Bygdeå, styrman
  Anna Lovisa Lantz, Högfors, bondedotter 1855-11-11   Nils Brännström-Efraimsson, Västervik, dräng
  Anna Lovisa Olsdotter, Rickleå, piga 1855-11-18   Olof Wiklund, Ultervattnet, nämndeman och skattebonde
  Anna Lovisa Rehn, Umeå, piga 1839-07-14   Lars Andersson, Bjänfors, bondeson
  Anna Lovisa Svanström, Robertsfors bruk, piga 1844-09-18   Olof Hammarsten, Robertsfors, sjöman
  Anna Magdalena Andersdotter, Högaliden, piga 1841-04-12   Gustaf Wilhelm Andersson, Stortjärn, dräng
  Anna Magdalena Andersdotter, Legdeå, bondedotter 1835-04-20   Nils Petter Sjöberg, Skäran, Nysätra, sjöman
  Anna Magdalena Andersdotter, Storrödningsberget, bondedotter 1851-11-18   Per Anton Olofsson, Selsfors, dräng
  Anna Magdalena Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter 1833-09-02   Olof Olofsson, Bastuliden, nybyggare
  Anna Magdalena Andersdotter, Ultervattnet, inhysesänka 1855-05-28   Nils Modig-Larsson, Ultervattnet, dräng och änkling
  Anna Magdalena Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter 1835-07-05   Isak Mattsson, Ivarsboda, bondeson
  Anna Magdalena Andersdotter, Åkulla, bondedotter 1856-10-26   Per Anton Boman, Skinnarbyn, kyrkovaktare och bondeson
  Anna Magdalena Andersdotter, Åkulla, änka 1811-10-13   Per Olofsson, Bäck, bondeson
  Anna Magdalena Andersdotter, Öndebyn, nämndemansdotter 1803-10-09   Nils Jonsson, Sjulsmark, bonde
  Anna Magdalena Bäckström, Robertsfors, bondedotter 1850-02-03   Johan Gustaf Mattsson, Robertsfors, skomakare
  Anna Magdalena Ersdotter, Ytterklinten, bondeänka 1853-04-17   Jakob Jakobsson, Junkboda, dräng
  Anna Magdalena From-Andersdotter, Ratuvik, corporalsdotter 1808-06-07   Olof Christiersson, Dalkarlså, bondeson
  Anna Magdalena Gabrielsdotter, Näs, arbeterska 1860-09-30   Jonas Bygdeman, Djäkneboda, sjöman
  Anna Magdalena Genberg, Bygdeå, demoiselle 1823-11-30   Nils Erik Höglund, Bygdeå, sockenpredikant
  Anna Magdalena Grubbström, Ratan, jungfru 1833-09-21   Per Säfsten, Ratan, värdshusidkare
  Anna Magdalena Hammarstedt, Robertsfors, klensmedsdotter 1795-06-21   Hans Johansson, Robertsfors, kolare
  Anna Magdalena Hammarstedt, Ytterklinten, bondedotter 1839-01-18   Johan Hammarstedt-Mattsson, Ytterklinten, hemmanstillträdande
  Anna Magdalena Hansdotter, Näs, bondedotter 1837-01-13   Karl Jakob Högström, Skinnarbyn, styrman och änkling
  Anna Magdalena Hansdotter, Åkulla, bondedotter 1826-06-19   Östen Anton Östensson, Skinnarbyn, kyrkovärdsson
  Anna Magdalena Högström, Rickleå, bondedotter 1846-10-25   Nils Petter Sundström, Bäck, bondeson
  Anna Magdalena Högström, Rickleå, nämndemansänka 1849-10-25   Nils Nilsson, Rickleå, byasmed
  Anna Magdalena Isberg, Lantvallen, piga 1845-09-21   Johan Jonsson, Norum, inhysesman
  Anna Magdalena Israelsdotter, Ryssjön, piga 1841-08-25   Anders Larsson, Bäcknäs, fd. livgardist
  Anna Magdalena Jakobsdotter, Bobacken, bondedotter 1847-09-12   Nils Petter Lindström, Bobacken, inhysesman
  Anna Magdalena Johansdotter, Bäck, bondedotter 1830-03-07   Per Nilsson, Umeå lfs., bondeson, född i Rickleå
  Anna Magdalena Johansdotter, Djäkneboda, piga 1843-07-09   Johan Petter Hägglund, Djäkneboda, hemmanstillträdande
  Anna Magdalena Jonsdotter, Bobacken, bondedotter 1825-10-16   Karl Erik Ramstedt, Åkulla, soldat
  Anna Magdalena Jonsdotter, Bäcksjön, piga 1845-00-00   Per Östensson, Bäcklund, tillträdande nybyggare
  Anna Magdalena Jonsdotter, Sjulsmark, nämndemansdotter 1807-10-18   Anders Larsson, Åkullsjön, bonde
  Anna Magdalena Jonsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1827-04-18   Markus Persson, Bäck, bonde
  Anna Magdalena Larsdotter, Brattliden, bondedotter 1846-10-25   Samuel Jonsson, Yttre Åkulla, hemmanstillträdande
  Anna Magdalena Larsdotter, Bäcknäs, nybyggardotter 1841-10-03   Per Persson, Vännäs, blivande nybyggare nu i Sjulsmark
  Anna Magdalena Larsdotter, Dalkarlså, bondedotter och piga 1848-01-27   Johan Bäckström, Dalkarlså, blivande bonde och änkling
  Anna Magdalena Larsdotter, Gulltjärn, bondedotter 1849-12-10   Anders Nathanaelsson, Gulltjärn, dräng
  Anna Magdalena Lindfors, Robertsfors, piga 1842-10-30   Isak Petter Nordqvist, Robertsfors, skogvaktarson
  Anna Magdalena Lindgren, Robertsfors, piga 1832-03-25   Nils Bäckström, Robertsfors, bruksarbetarson
  Anna Magdalena Lindqvist, Robertsfors, gjutardotter 1847-04-18   Clas Adolf Henriksson, Robertsfors, gjutare
  Anna Magdalena Markusdotter, Häggnäs, piga 1814-10-12   Olof Olofsson, Bäck, hemmanstillträdande
  Anna Magdalena Mattsdotter, Bobacken, jungfru 1839-01-24   Karl Johan Thurdin, Umeå stadsförsamling, coopvardie capitain och borgare
  Anna Magdalena Mattsdotter, Bobacken, nämndemansdotter 1826-04-24   Olof Häggström, Stockholm (AB), skeppsbyggmästare
  Anna Magdalena Nilsdotter, Djäkneboda, piga 1847-11-02   Matthias Glad, Dalkarlså, fältjägare nr.6
  Anna Magdalena Nilsdotter, Johanneslund, Robertsfors, kolardotter 1844-09-22   Anders Jonsson, Isakfäboda, Robertsfors, kolare
  Anna Magdalena Nilsdotter, Ratu, nämndemansänka 1823-11-06   Per Andersson, Sävar, bonde och änkling
  Anna Magdalena Nilsdotter, Sjöarödd, nybyggardotter 1804-12-02   Hans Persson, Bobacken, dräng
  Anna Magdalena Nilsdotter, Ultervattnet, piga 1838-04-24   Per Isaksson, Smårödningen, landbonde
  Anna Magdalena Olofsdotter, Djäkneboda, bondeänka 1840-12-20   Hans Persson, Djäkneboda, bonde och änkling
  Anna Magdalena Olofsdotter, Kroksjönäs, piga 1839-11-10   Anders Olofsson, Västervik, nybyggare
  Anna Magdalena Olofsdotter, Legdeå, bondedotter 1822-11-07   Olof Jonsson, Djäkneboda, hemmanstillträdande
  Anna Magdalena Olofsdotter, Överklinten, bondedotter 1823-10-26   Karl Petter Persson, Överklinten, hemmanstillträdande
  Anna Magdalena Olofsdotter, Överklinten, bondedotter 1827-04-16   Johan Johansson, Flurkmark, Umeå lfs., bondeson
  Anna Magdalena Palm, Dalkarlså, piga 1846-01-27   Karl Jakob Byström, Åkulla, bonde
  Anna Magdalena Persdotter, Bobacken, bondedotter 1804-06-1?   Anders Bodström-Olofsson, Bodbyn, Burträsk, bonde
  Anna Magdalena Persdotter, Bäck, bondedotter 1821-10-07   Per Persson, Ytterklinten, bonde
  Anna Magdalena Persdotter, Nyböle, piga 1844-04-08   Johan Mårtensson, Nyböle, dräng
  Anna Magdalena Persdotter, Rickleå, piga 1845-06-20   Jonas Wikström, Åkulla, byaskräddare
  Anna Magdalena Persdotter, Sikeå, bondedotter 1846-12-13   Petrus Sikström, Sikeå, bondeson
  Anna Magdalena Persdotter, Ytterklinten, bondedotter 1833-12-08   Olof Hammarstedt-Eriksson, Stenfors, nybyggarson
  Anna Magdalena Sikström, Rickleå, gästgivaredotter och jungfru 1844-04-08   Anders Boman, Skinnarbyn, kyrkovakt
  Anna Magdalena Säfsten, Sörfors, piga 1856-09-25   Per Hansson, Kroksjö, Umeå lfs., hemmansägare
  Anna Magdalena Westman, Prästgården, piga 1848-10-29   Anders Nyström, Prästgården, dräng
  Anna Magdalena Östensdotter, Skinnarbyn, kyrkovärdsdotter 1846-03-08   Karl Anton Sundström, Sjulsmark, bonde
  Anna Maja Larsdotter, Gullmark, bondedotter 1821-06-11   Abraham Marklund, Gullmark, bonde
  Anna Margareta Andersdotter, Bäck, bondedotter 1850-09-01   Nils Olof Wik, Bobacken, fältjägare
  Anna Margareta Andersdotter, Ivarsboda, bondeänka 1822-11-03   Nils Fredrik Persson, Åkulla, hemmanstillträdande
  Anna Margareta Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter 1859-10-16   Erik Hansson, Åkullsjön, bondeson
  Anna Margareta Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter 1805-06-30   Lars Andersson, Ytterklinten, bondeson
  Anna Margareta Bygdén, Gransjö, J.E Bjurmans änka 1850-07-07   Johan Henrik Burström, Broträsk, Lövånger, coopvardie capitain
  Anna Margareta Hammarström, Robertsfors, piga 1839-07-21   Gabriel Svanström, Robertsfors, uppsättare och änkling
  Anna Margareta Jakobsdotter, Dalkarlså, bondedotter 1831-10-10   Lars Johan Ersson, Prästgården, dräng
  Anna Margareta Larsdotter, Öndebyn, bondedotter 1804-09-30   Jon Andersson, Öndebyn, bonde
  Anna Margareta Larsdotter, Öndebyn, bondedotter 1859-10-11   Anders Brännström, Öndebyn, konstapel
  Anna Margareta Nygren, Bygdeå, jungfru 1832-10-14   Nils Fredrik Lind, Lövånger, första förare
  Anna Margareta Olofsdotter, Bobacken, bondedotter 1854-10-15   Per Jonsson, Sjulsmark, bonde
  Anna Margareta Strid, Åsjön, bondedotter 1859-09-11   Isak Fredriksson, Krokbäcken, kronobonde
  Anna Margareta Wigren, Ratuvik, tolvmansdotter 1846-10-18   Markus Reinhold Sundberg, Umeå stadsförsamling, tullvaktmästare
  Anna Maria Andersdotter, Korssjön, piga 1855-10-11   Johan Petter Johansson, Korssjön, bonde och änkling
  Anna Maria Andersdotter, Norum, bondedotter 1791-06-10   Olof Järf-Olsson, Bygdeå, soldat
  Anna Maria Andersdotter, Norum, piga 1830-02-18   Jon Nilsson, Norum, dräng
  Anna Maria Andersdotter, Robertsfors, piga 1846-07-12   Hans Petter Nordqvist, Robertsfors , koldräng
  Anna Maria Eriksdotter, Bobacken, bondedotter 1821-10-14   Daniel Hansson, Öndebyn, bondeson
  Anna Maria Glad, Ratu, piga 1854-10-26   Per Gustaf Holmström-Johansson, Ratu, bondeson
  Anna Maria Hammarsten, Bygdeå, mästaredotter 1790-12-00   Olof Hansson, Robertsfors, kolardräng
  Anna Maria Håkansdotter, Robertsfors, piga 1781-09-00   Lars Larsson, Robertsfors, bruksarbetare
  Anna Maria Häggström, Dalkarlså, demoiselle 1841-05-18   Jakob Christoffer Robert Bruhn, Bygdeå, coopvardie capitain
  Anna Maria Johansdotter, Bobacken, bondedotter 1843-10-08   Nils Petter Krigsberg, Näs, fältjägare
  Anna Maria Johansdotter, Kyrkobordet, arbeterska och bondedotter 1857-11-08   Samuel Karlsson, Kyrkobordet, dräng
  Anna Maria Johansdotter, Ultervattnet, piga 1801-04-06   Karl Karlsson, Innerträsk, Degerfors, bonde
  Anna Maria Jonsdotter, Bygdsiljum, Burträsk, piga 1844-06-09   Johan Johansson, Gamla Storbäcken, inhysesman och änkling
  Anna Maria Jonsdotter, Överklinten, piga 1850-06-24   Anders Göransson, Överklinten, blivande hemmansägare
  Anna Maria Jonsdotter, Överklinten, soldatdotter 1796-11-2?   Nils Larsson, Grimsmark, Nysätra, dräng
  Anna Maria Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1853-11-13   Nils Andersson, Brände, Nysätra, änkling och skattebonde
  Anna Maria Nilsdotter, Korssjön, bondedotter 1802-02-28   Östen Olofsson, Skäran, Nysätra, bonde
  Anna Maria Nilsdotter, Rickleå, bondedotter 1859-10-25   Karl Anders Bäckström, Sikeå, sjöman
  Anna Maria Nilsdotter, Rickleå, nämndemansdotter 1844-10-06   Jonas Anton Dahlman, Rickleå, bonde
  Anna Maria Nilsdotter, Övre Åkulla, bondedotter 1831-10-09   Olof Högström, Högfors, nybyggare
  Anna Maria Olofsdotter, Kroksjösundet, piga 1858-04-11   Matts Adolf Ling, Rickleå, fältjägare
  Anna Maria Persdotter, Gullmark, bondeänka 1827-09-23   Per Andersson, Gullmark, bondeson
  Anna Maria Persdotter, Sikeå, bondedotter 1800-11-16   Johan Eriksson, Bygdsiljum, Burträsk, bonde
  Anna Maria Persdotter, Ultervattnet, piga 1857-10-20   Anders Christophersson, Ultervattnet, bondeson
  Anna Maria Persdotter, Överklinten, piga 1816-10-09   Jon Olofsson, Risvattnet, Nysätra, dräng
  Anna Maria Polack, Bobacken, corporalsdotter 1821-06-24   Abraham Andersson, Gullmark, dräng
  Anna Maria Sundström, Skinnarbyn, commisariedotter 1803-06-00   Olof Wiklund, Bygdeå, sockenskräddare
  Anna Markusdotter, Korssjön, piga 1760-10-08   Lars Olofsson, Sjulsmark, bonde
  Anna Markusdotter, Korssjön, änka 1770-10-14   Olof Persson, Burträsk, dräng
  Anna Matilda Jonsdotter, Näs, bondedotter 1860-09-30   Per Anton Lund, Skinnarbyn, fältjägare
  Anna Mosesdotter, Sjulsmark, 1752-11-01   Lars Sjöman, Bygdeå,
  Anna Nilsdotter, Edfastmark, 1756-02-24   Lars Jonsson, Sjulsmark,
  Anna Nilsdotter, Norum, piga 1750-11-18   Isak Högmodig-Olofsson, Bygdeå, soldat
  Anna Nilsdotter, Sjulsmark, änka 1772-06-28   Nils Olofsson, Gullmark,
  Anna Nilsdotter, Ultervattnet, bondeänka 1791-06-00   Nils Jonsson, Edfastmark, bonde
  Anna Nilsdotter, Ultervattnet, piga 1764-10-07   Jakob Ersson, Ratu, dräng
  Anna Nilsdotter, Åkullsjön, bondedotter 1818-12-20   Erik Hammarstedt, Stenfors, krononybyggare och änkling
  Anna Norman-Larsdotter, Skinnarbyn, corporalsdotter 1805-02-03   Matthias Burstedt, Vargliden, soldat och nybyggare
  Anna Näslund, Näs, jungfru 1781-09-00   Markus Sundström, Bygdeå, förare
  Anna Olofsdotter, Bjänsjöå, bondedotter 1803-09-2?   Jon Andersson, Sörfors, Umeå lfs., bonde
  Anna Olofsdotter, Bäck, piga 1770-10-14   Johan Järf, Bygdeå, soldat
  Anna Olofsdotter, Edfastmark, piga 1761-10-13   Nils Olofsson, Överklinten, dräng
  Anna Olofsdotter, Edfastmark, piga 1835-08-06   Abraham Hök-Jonsson, Rickleå, fältjägare
  Anna Olofsdotter, Gullmark, piga 1774-04-10   Per Boström-Persson, Bösta, Umeå lfs., bonde
  Anna Olofsdotter, Norum, piga 1761-10-04   Per Jonsson, Norum, bonde
  Anna Olofsdotter, Näs, bondedotter 1797-06-18   Anders Jonsson, Näs, bonde
  Anna Olofsdotter, Rickleå, piga (fr.Rättvik) 1851-11-16   Karl Erik Brandt, Rickleå, fältjägare
  Anna Olofsdotter, Robertsfors, bruksarbetardotter 1782-11-19   Jonas Zakrisson, Sörmjöle, Umeå lfs., bonde
  Anna Olofsdotter, Robertsfors, Olof Jönssons dotter 1798-11-04   Johan Hammarstedt, Robertsfors, bruksarbetare
  Anna Olofsdotter, Selsfors, bondedotter 1834-06-22   Anders Larsson, Gulltjärn, bondeson
  Anna Olofsdotter, Sikeå, piga 1745-06-23   Anders Zakrisson, Edfastmark, dräng
  Anna Olofsdotter, Sikeå, änka 1747-10-04   Per Menlös-Nilsson, Bygdeå, soldat
  Anna Olofsdotter, Sjulsmark, piga 1775-10-01   Christian Frisk, Bygdeå, soldat
  Anna Olofsdotter, Vännäs, Umeå lfs., 1762-03-28   Anders Söderström, Bygdeå, trumslagare
  Anna Olofsdotter, Ytterklinten, bondedotter 1798-10-07   Nils Eriksson, Robertsfors, dräng
  Anna Persdotter, Bäck, bondedotter 1783-04-00   Erik Thomasson, Flarken, Nysätra, bonde
  Anna Persdotter, Jomark, bondedotter 1788-03-16   Olof Eliasson, Bygdeträsk, Burträsk, bondeson
  Anna Persdotter, Korssjön, bondedotter 1819-10-17   Jonas Springfeldt, Bygdeå, soldat
  Anna Persdotter, Kålaboda, Nysätra, piga 1751-05-21   Per Andersson, Innertavle, Umeå lfs., dräng
  Anna Persdotter, Rickleå, 1754-09-29   Per Jonsson, Rickleå,
  Anna Persdotter, Sikeå, piga 1777-06-24   Per Hansson, Sikeå, bonde
  Anna Persdotter, Ultervattnet, piga 1779-01-17   Olof Hansson, Broträsk, Lövånger, bonde
  Anna Roslander, Gumboda, Nysätra, piga 1757-10-16   Johan Persson, Ytterklinten, dräng
  Anna Sjöman-Larsdotter, Robertsfors, piga 1790-10-03   Jon Larsson, Gravfors, Umeå lfs., nybyggare
  Anna Sofia Bjurman, Ratan, jungfru 1849-03-18   Karl Johan Möller, Bygdeå, handelsman
  Anna Sofia Isaksdotter, Robertsfors, piga 1837-10-22   Erik Jonsson, Robertsfors, sågdräng
  Anna Sofia Nilsdotter, Rickleå, nämndemansdotter 1827-06-24   Per Persson, Rickleå, bonde
  Anna Sofia Nordqvist, Robertsfors, skogvaktardotter 1844-09-19   Per Fågelberg, Överklinten, fd. corporal och änkling
  Anna Sofia Persdotter, Ytterklinten, bondedotter 1846-10-04   Johan Gustaf Andersson, Ytterklinten, bonde
  Anna Sofia Wiklund-Ersdotter, Legdeå, bondedotter 1854-01-01   Jonas Fredrik Persson, Sikeå, dräng
  Anna Sofia Zetterström, Dalkarlså, huspiga 1810-12-26   Johan Magnus von Ahn, Bygdeå, avskedad corporal
  Anna Stina Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter 1789-02-03   Jakob Isaksson, Ultervattnet, bonde
  Anna Stina Andersdotter, Åkullsjön, bondedotter 1790-11-07   Anders Norman-Andersson, Flarken, Nysätra, torpare
  Anna Stina Christiersdotter, Dalkarlså, nämndemansdotter 1802-11-07   Per From-Andersson, Ratuvik, bonde
  Anna Stina Hansdotter, Djäkneboda, bondedotter 1795-09-00   Johan Abrahamsson, Djäkneboda, dräng
  Anna Stina Hansdotter, Legdeå, bondedotter 1802-12-00   Per Johansson, Hissjön, Umeå lfs., bonde
  Anna Stina Hansdotter, Legdeå, piga 1816-02-02   Per Thomasson, Ultervattnet, bonde
  Anna Stina Herrman, Bygdeå, 1777-05-04   Nils Andersson, Gumboda, Nysätra, dräng
  Anna Stina Isaksdotter, Överklinten, bondedotter 1812-06-30   Abraham Jonsson, Gumboda, Nysätra, bonde
  Anna Stina Isaksdotter, Överklinten, bondedotter 1817-11-16   Jonas Persson, Överklinten, bonde
  Anna Stina Johansdotter, Brednoret, piga 1809-11-08   Zakris Persson, Norum, nybyggare
  Anna Stina Johansdotter, Överklinten, bondedotter 1841-10-24   Erik Mattsson, Överklinten, bonde och änkling
  Anna Stina Jonsdotter, Degerfors, bondedotter 1820-10-29   Hans Nilsson, Åkullsjön, hemmanstillträdande
  Anna Stina Jonsdotter, Gulltjärn, piga 1849-12-04   Anders Danielsson, Gulltjärn, hemmanstillträdande
  Anna Stina Karlsdotter, Överklinten, bondedotter 1821-01-28   Jakob Arvidsson, Överklinten, bonde
  Anna Stina Larsdotter, Rickleå, piga 1838-11-04   Jon Jonsson, Sakrisborg, änkling och förgångsman
  Anna Stina Larsdotter, Åkullsjön, bondedotter 1802-10-10   Olof Sjöström, Klintsjön, Nysätra, dräng
  Anna Stina Mårtensdotter, Åsjön, bondedotter 1837-11-26   Olof Adam Jonsson, Bjurfors, Burträsk, hemmanstillträdande
  Anna Stina Nathanaelsdotter, Åkullsjön, nybyggardotter 1792-10-00   Arvid Andersson, Åkullsjön, bonde
  Anna Stina Nilsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1823-10-12   Anders Johansson, Korssjön, bonde
  Anna Stina Olofsdotter, Dalkarlså, piga 1786-10-22   Per Olsson, Dalkarlså, dräng
  Anna Stina Olofsdotter, Djäkneboda, piga 1778-06-21   Olof Persson, Bäck, bonde
  Anna Stina Persdotter, Korssjön, piga 1773-06-20   Anders Persson, Ultervattnet,
  Anna Stina Persdotter, Rickleå, bondedotter 1803-10-02   Anders Persson, Bobacken, bonde
  Anna Stina Persdotter, Sikeå, bondedotter 1778-06-14   Isak Persson, Ultervattnet, bonde
  Anna Stina Persdotter, Sikeå, piga 1777-00-00   Nils Humbla-Johansson, Bygdeå, soldat
  Anna Stina Östensdotter, Korssjön, soldatdotter 1799-00-00   Matthias Boström-Jonsson, Burträsk, dräng
  Anna Stridbar-Jonsdotter, Skinnarbyn, soldatdotter 1815-12-10   Johan Petter Fiskare, Bygdeå, soldat
  Anna Ström, Nykarleby, Finland, 1798-06-24   Karl Grubbström-Eriksson, Ratan, fiskare
  Anna Thomasdotter, Ytterklinten, bondedotter 1789-06-14   Per Persson, Ytterklinten, bonde
  Anna Ulla Johansdotter, Bygdeträsk, Burträsk, syskonbarn till mannen 1844-07-07   Jonas Andersson, Ultervattnet, tolvman och änkeman
  Anna Ulrika Brandt, Överklinten, piga 1850-04-23   Isak Petter Jonsson, Överklinten, bondeson
  Anna Ulrika Larsdotter, Överklinten, bondedotter 1848-11-28   Johan Sturk, Ultervattnet, fältjägare
  Anna Ulrika Sund-Jakobsdotter, Bäck, bondedotter 1856-06-15   Anders Persson, Ytterklinten, bondeson
  Anna Östensdotter, Skinnarbyn, bondedotter 1786-05-23   Per Åström, Umeå stadsförsamling, timmerman
  Anton Persson, Rickleå, bonde 1849-10-06   Beata Magdalena Andersdotter, Rickleå, piga
  Anton Siklund, Näs, bondeson och hemmansägare 1859-10-02   Catharina Lovisa Andersdotter, Gullmark, bondedotter
  Anton Wilhelm Boström, Bobacken, dräng 1860-10-09   Margareta Brita Nilsdotter, Bobacken, bondeänka
  Aron Bäckström, Norum, bondeson 1855-01-01   Anna Christina Jonsdotter, Bölesbäcken, bondedotter
  Arvid Andersson, Åkullsjön, bonde 1792-10-00   Anna Stina Nathanaelsdotter, Åkullsjön, nybyggardotter
  Arvid Arvidsson, Rickleå, bonde 1778-12-27   Margareta Larsdotter, Rickleå, piga
  Arvid Göransson, Överklinten, bonde 1779-09-26   Sara Isaksdotter, Ultervattnet, nybyggardotter
  Axel Glader-Persson, Bygdeå, soldat 1804-09-23   Ulrika Christina Sundström, Bygdeå, bokhållaredotter
  Axel Norbrandt, Bygdeå, skeppare 1833-12-00   Ulla Magdalena Bjurman, Ratan, jungfru
  Axel von Ahn, Bygdeå, fältväbel 1780-10-17   Maria Christina Sundström, Bygdeå, jungfru
  Barbro Catharina Olofsdotter, Jomark, hemmansägarinna 1860-07-05   Anders Andersson, Risvattnet, Nysätra, bondeson
  Barbro Christina Johansdotter, Nya Ånäset, piga 1857-01-06   Olof Olofsson, Nya Ånäset, landbonde
  Barbro Christina Östergren, Bygdeå, jungfru 1807-05-31   Karl Gustaf Aron Flodin, Umeå stadsförsamling, vice länsman
  Barbro Greta Silfver, Kroksjönäs, piga 1847-10-17   Jonas Anton Norström, Bobacken, inhysesman
  Barbro Helena Nilsdotter, Robertsfors, dagakarlsdotter 1851-01-26   Karl Johan Johansson, Fräkenbäcken, hemmanstillträdande
  Barbro Hök, Rickleå, corporalsdotter 1787-02-09   Per Kraft-Nilsson, Skinnarbyn, dräng
  Barbro Magdalena Norberg-Jonsdotter, Bölesbäcken, piga 1825-07-31   Karl Boström-Persson, Holmön, dräng
  Barbro Margareta Johansdotter, Krokbäcken, piga 1825-01-30   Jonas Uddesson, Krokbäcken, dräng
  Barbro Margareta Persdotter, Sikeå, bondedotter 1820-04-09   Erik Mattsson, Bobacken, bondeson
  Barbro Stina Larsdotter, Rickleå, piga och bondedotter 1847-10-21   Lars Gustaf Nilsson, Rickleå, hemmanstillträdande
  Beata Andersdotter, Sikeå, bondedotter 1796-10-16   Christian Andersson, Åkulla, bonde
  Beata Christina Eleonora von Ahn, Skinnarbyn, piga 1847-10-31   Lars Berglund, Skinnarbyn, dräng
  Beata Christina Olofsdotter, Överklinten, piga 1853-07-03   Olof Lundström, Överklinten, fd. dräng
  Beata Hansdotter, Flarken, Nysätra, bondedotter 1785-10-25   Peter Jernberg, Umeå lfs., soldat
  Beata Jakobsdotter, Robertsfors, piga 1843-11-14   Lars Sjögren, Robertsfors, inhysesman och änkling
  Beata Johanna Nilsdotter, Sikeå, torpardotter 1842-10-22   Anders Gustaf Sjöström, Sävar by, Sävar, dräng
  Beata Jonsdotter, Fällfors, piga 1856-04-06   Jon Jönsson, Fällfors, bonde och änkling
  Beata Jonsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1796-06-26   Per Larsson, Strandholm, nybyggare
  Beata Larsdotter, Ultervattnet, piga 1815-06-04   Anders Sturk, Bygdeå, soldat
  Beata Magdalena Andersdotter, Rickleå, piga 1849-10-06   Anton Persson, Rickleå, bonde
  Beata Magdalena Zakrisdotter, Ultervattnet, piga 1836-04-04   Nils Andersson, Korssjön, dräng
  Beata Olofsdotter, Dalkarlså, piga 1831-04-04   Jonas Olofsson, Västervik, nybyggare
  Beata Samuelsdotter, Hertsånger, Nysätra, piga 1816-02-09   Jon Andersson, Bjänfors, bonde och änkling
  Beata Samuelsdotter, Liljabäck, änka 1847-06-26   Per Lundqvist, Krokån, fd. nämndeman
  Berndt Meijer, Robertsfors, bruksarbetare 1833-10-13   Cajsa Greta Nordqvist, Robertsfors, klensmedsdotter
  Brita Andersdotter, Dalkarlså, bondedotter 1816-01-28   Erik Häggström, Umeå stadsförsamling, handelsman
  Brita Andersdotter, Djäkneboda, piga 1749-06-13   Olof Zakrisson, Edfastmark, dräng
  Brita Andersdotter, Ivarsboda, piga 1770-06-05   Nils Lohm-Persson, Bygdeå, soldat
  Brita Andersdotter, Junkboda, piga 1775-01-15   Johan Nilsson, Ytterklinten, bonde
  Brita Andersdotter, Klintsjön, Nysätra, piga 1770-10-07   Olof Edström-Olofsson, Robertsfors, dräng
  Brita Andersdotter, Norum, soldatänka 1791-11-01   Olof Eriksson, Robertsfors, bruksarbetare
  Brita Andersdotter, Ratu, piga 1745-11-00   Lars Andersson, Nysätra, klockare
  Brita Andersdotter, Strandmora, soldatänka 1783-11-23   Jon Hansson, Bygdeå, sockenmurarmästare
  Brita Andersdotter, Ultervattnet, piga 1762-09-26   Jakob Bruse-Mattsson, Bygdeå, soldat
  Brita Andersdotter, Överklinten, piga 1777-06-10   Jon Persson, Hökmark, Lövånger, bonde
  Brita Arvidsdotter, Överklinten, bondedotter 1805-11-17   Olof Hansson, Överklinten, bondeson
  Brita Cajsa Abrahamsdotter, Bobacken, bondedotter 1825-10-02   Jonas Anton Andersson, Näs, bondeson
  Brita Cajsa Andersdotter, Bullmark, Sävar, änka 1841-12-25   Lars Jonsson, Bäcknäs, kronohemmansåboen och änkling
  Brita Cajsa Andersdotter, Djäkneboda, bondedotter 1813-10-24   Karl Gustaf Abrahamsson, Djäkneboda, landbonde
  Brita Cajsa Christiersdotter, Dalkarlså, nämndemansdotter 1798-05-25   Per Stark-Persson, Robertsfors, sågdräng
  Brita Cajsa Danielsdotter, Rickleå, bondedotter 1827-06-14   Olof Petter Jonsson, Bullmark, Sävar, bondeson
  Brita Cajsa Jonsdotter, Holmön, Umeå lfs., piga 1807-10-11   Lars Gustaf Rönnbäck, Bygdeå, soldat
  Brita Cajsa Jonsdotter-Rönnbäck, Ultervattnet, soldatänka 1841-10-24   Zakris Ersson, Dalkarlså, sågdräng
  Brita Cajsa Persdotter, Gullmark, bondedotter 1846-01-11   Abraham Anton Marklund, Gullmark, bondeson
  Brita Cajsa Samuelsdotter, Rickleå, piga 1831-07-10   Hans Persson, Tväråmark, Umeå lfs., landbonde
  Brita Cajsa Sundstedt, Gryssjön, bondedotter 1842-01-06   Anders Aron Bäckström, Ivarsboda, Sävar, torpare och änkling
  Brita Catharina Boström, Norum, bondedotter 1850-11-26   Elias Bäckström, Norum, hemmanstillträdande
  Brita Catharina Olofsdotter, Bobacken, bondedotter 1844-01-21   Lars Johan Lantz, Bobacken, fältjägare
  Brita Charlotta Boström, Bobacken, bondedotter 1836-07-03   Per Hansson, Dalkarlså, dräng
  Brita Charlotta Mattsdotter, Rickleå, bondeänka 1844-07-02   Anders Fredrik Häggbom, Bjurmyrkammen, Nysätra, krononybyggare
  Brita Christina Andersdotter, Ratubäck, nybyggardotter 1794-11-02   Jonas Abrahamsson, Ratubäck, dräng
  Brita Christina Järf, Brednoret, piga 1829-11-01   Anders Zakrisson, Brednoret, hemmanstillträdande
  Brita Christina Larsdotter, Ratu, bondedotter 1798-01-14   Nils Christophersson, Rickleå, bonde
  Brita Christina Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1806-11-16   Per Andersson, Ultervattnet, bondeson
  Brita Christina Persdotter, Ultervattnet, bondeänka 1841-04-13   Jonas Gustaf Larsson, Ultervattnet, bondeson
  Brita Christina Persdotter, Umeå lfs., bondedotter 1827-10-14   Nils Westman, Överklinten, bonde och änkling
  Brita Christina Silfver, Sikeå, soldatänka 1795-10-00   Olof Ferm, Bygdeå, trumslagare
  Brita Christophersdotter, Rickleå, piga 1758-10-25   Anders Nilsson, Täfteå, Umeå lfs., dräng
  Brita Dahlström, Dalkarlså, skräddardotter 1813-10-31   Hans Jakobsson, Ösjön, krononybyggare
  Brita Elisabet Hammarberg, Robertsfors, mästersmedsdotter 1822-10-22   Johan Hammarstedt-Johansson, Bygdeå, hammarsmedsmästare
  Brita Elisabet Hammarstedt, Ytterklinten hyresfolk, piga 1856-01-13   Anders Gustaf Hansson, Nya Storbäcken, dräng
  Brita Eriksdotter, Näs, piga 1751-04-14   Johan Persson, Näs,
  Brita Flink-Olofsdotter, Estersmark, Nysätra, piga 1768-10-23   Lars Norman-Larsson, Bygdeå, soldat
  Brita Greta Andersdotter, Bobacken, bondedotter 1824-09-05   Hans Boström, Bobacken, bonde
  Brita Greta Andersdotter, Öndebyn, piga och kyrkovärdsdotter 1807-06-28   Olof Olofsson, Storbäcken, bondeson
  Brita Greta From, Täfteå, Umeå lfs., corporalsdotter 1800-12-07   Abraham Ferdinand von Ahn, Umeå lfs., fältväbelson
  Brita Greta Jonsdotter, Näs, piga 1771-11-24   Olof Larsson, Ersmark, Umeå lfs., bonde
  Brita Greta Jonsdotter, Näs, torpardotter 1806-06-29   Johan Boman, Bygdeå, soldat
  Brita Greta Jonsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1829-10-11   Isak Petter Persson, Ultervattnet, bonde
  Brita Greta Markström, Dalkarlså, torpardotter 1851-04-21   Jonas Mann, Ratu, fältjägare
  Brita Greta Nilsdotter, Dalkarlså, piga 1843-06-13   Olof Dahlund, Dalkarlså, bonde och änkling
  Brita Greta Nilsdotter, Gullmark, bondedotter 1795-06-14   Lars Olofsson, Junkboda, bonde
  Brita Greta Nilsdotter, Rickleå, piga 1811-10-14   Olof From-Andersson, Bygdeå, soldat
  Brita Greta Nilsdotter, Robertsfors, kolardotter 1837-10-08   Zakris Sjöström, Robertsfors, bruksarbetare
  Brita Greta Persdotter, Bäck, bondedotter 1797-06-11   Samuel Frigren, Umeå lfs., soldat
  Brita Greta Persdotter, Jomark, bondeänka 1832-00-00   Olof Anton Karlsson, Jomark, bondeson
  Brita Greta Persdotter, Jomark, bondeänka 1836-01-01   Per Isaksson, Jomark, dräng
  Brita Greta Persdotter, Överklinten, bondedotter 1822-10-16   Per Olofsson, Jomark, hemmanstillträdande
  Brita Greta Rönnbäck-Andersdotter, Bobacken, piga 1825-10-09   Per Dahlgren-Olofsson, Dalkarlså, smed
  Brita Göransdotter, Överklinten, piga 1774-12-11   Per Olofsson, Västerteg, Umeå lfs., bonde
  Brita Hansdotter, Luleå (BD), piga 1810-07-14   Johan Ersson, Berga, Robertsfors, nybyggare och kolare
  Brita Hansdotter, Överklinten, bondedotter 1800-12-14   Nils Johansson, Överklinten, bonde
  Brita Isaksdotter, Rickleå, piga 1763-06-14   Mårten Jönsson, Överklinten, bonde
  Brita Johanna Hammarsten, Robertsfors, mästersmedsdotter 1831-10-09   Erik Nilsson, Robertsfors, klensmed
  Brita Johanna Jakobsdotter, Antfäboda, Robertsfors, piga 1851-03-25   Nils Nilsson, Antfäboda, Robertsfors, kolare
  Brita Johanna Johansdotter, Bobacken, bondedotter 1845-06-24   Per Otto Isberg, Flarken, Nysätra, bondeson
  Brita Johanna Persdotter, Ytterklinten, bondedotter 1855-09-30   Karl Erik Johansson, Sjulsmark, bonde
  Brita Johanna Rehn, Åkulla, bondedotter 1858-10-10   Olof Fredrik Fredriksson, Bjänsjöå, skattebonde
  Brita Johansdotter, Fräkenbäcken, piga 1808-10-20   Anders Andersson, Fräkenbäcken, dräng
  Brita Jonsdotter, Rickleå, bondedotter 1781-06-00   Erik Hansson, Överklinten, bonde
  Brita Jönsdotter, Överklinten, piga 1763-09-29   Anders Frimodig, Bygdeå, soldat
  Brita Larsdotter, Junkboda, piga 1758-10-01   Mårten Persson, Gumboda, Nysätra, dräng
  Brita Larsdotter, Robertsfors, piga 1782-10-20   Johan Hammarstedt, Robertsfors, smedsdräng
  Brita Lena Larsdotter, Tryssjön, piga 1811-11-21   Nils Andersson, Sikeå, dräng
  Brita Lisa Jonsdotter, Isakfäboda, Robertsfors, kolardotter 1827-10-14   Erik Mårtensson, Robertsfors, brukskarl
  Brita Lovisa Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1847-03-07   Lars Isaksson, Ultervattnet, bonde och änkling
  Brita Lovisa Zakrisdotter, Risträsk, bondedotter 1842-11-27   Anders Persson, Risböle, tillträdande nybyggare
  Brita Magdalena Andersdotter, Legdeå, piga 1857-10-18   Anders von Ahn, Legdeå, hemmansägare och änkling
  Brita Magdalena Andersdotter, Ytterklinten, piga 1810-10-28   Johan Fredrik Lundbom-Andersson, Fräkenbäcken, dräng
  Brita Magdalena Holmström, Dalkarlså, torpardotter 1847-11-18   Jonas Anton Dahlberg, Dalkarlså, styrman
  Brita Magdalena Marklund, Gullmark, bondedotter 1855-05-28   Jon Holmström, Ratu, arbetskarl
  Brita Magdalena Persdotter, Åkulla, bondedotter 1835-06-28   Östen Anton Östensson, Skinnarbyn, kyrkovärdsson
  Brita Margareta Persdotter, Bobacken, piga 1851-06-23   Lars Johan Brändström, Brände, krononybyggare
  Brita Maria Johansdotter, Gravmark, Umeå lfs., piga 1811-12-03   Göran Persson, Norum, bonde
  Brita Maria Johansdotter, Åkullsjön, bondedotter 1822-12-25   Anders Andersson, Frodtjärnbäck, hemmanstillträdande
  Brita Mårtensdotter, Överklinten, 1752-10-04   Jakob Isaksson, Edfastmark,
  Brita Nilsdotter, Dalkarlså, änka 1767-10-11   Erik Eriksson, Överklinten, dräng
  Brita Nilsdotter, Edfastmark, piga 1747-05-22   Olof Christiersson, Dalkarlså, bonde
  Brita Nilsdotter, Flarken, Nysätra, änka 1759-12-04   Per Christiersson, Ultervattnet, änkling och nämndeman
  Brita Nilsdotter, Gumboda, Nysätra, piga 1761-10-06   Olof Dunder, Legdeå, soldat
  Brita Norbrandt-Axelsdotter, Bygdeå, 1752-05-09   Johan Polack-Mattsson, Bygdeå, soldat
  Brita Olofsdotter, Bobacken, tolvmansdotter 1787-02-18   Erik Renmark, Bygdeå, skräddarlärling
  Brita Olofsdotter, Brednoret, bondeänka 1797-12-00   Anders Persson, Ivarsboda, bonde
  Brita Olofsdotter, Gullmark, piga 1768-11-29   Olof Dunder-Larsson, Bjänsjöå, nybyggare
  Brita Olofsdotter, Junkboda, piga 1746-04-13   Per Olofsson, Bäck, bonde
  Brita Olofsdotter, Norum, piga 1767-02-17   Olof Larsson, Brednoret, strandfiskare
  Brita Olofsdotter, Rickleå, bondedotter 1794-06-15   Hans Stadig-Johansson, Bygdeå, soldat
  Brita Olofsdotter, Skinnarbyn, soldatänka 1793-01-27   Christian Frisk-Larsson, Häggnäs, nybyggare
  Brita Persdotter, Bobacken, bondedotter 1798-09-30   Jon Persson, Rickleå, bonde
  Brita Persdotter, Bobacken, piga 1757-09-25   Olof Christiersson, Dalkarlså, änkling
  Brita Persdotter, Bäck, piga 1747-04-19   Hans Persson, Bobacken, dräng
  Brita Persdotter, Dalkarlså, bondeänka 1777-11-18   Nils Willskytt-Persson, Åbyn, Burträsk, pipare
  Brita Persdotter, Dalkarlså, änka 1803-04-12   Erik Eriksson, Dalkarlså, fd. nybyggare
  Brita Persdotter, Djäkneboda, piga 1783-07-13   Anders Svala, Ultervattnet, avskedad soldat
  Brita Persdotter, Rickleå, änka 1810-06-26   Matts Ersson, Bobacken, dräng
  Brita Sofia Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter 1850-11-03   Per Andersson, Sävar by, Sävar, hemmanstillträdande
  Brita Sofia Häggström, Dalkarlså, demoiselle 1839-03-05   Anders Gustaf Bygdén, Dalkarlså, handelsbokhållare
  Brita Sofia Larsdotter, Rickleå, inhysesdotter 1858-11-18   Abraham Bergström, Gumboda, Nysätra, skattebonde
  Brita Sofia Olofsdotter, Sjulsmark, piga 1855-10-26   Jakob Bäckman-Andersson, Sörfors, dräng
  Brita Sofia Vård, Robertsfors, smedsdotter 1826-11-26   Lars Jonas Forsmark, Robertsfors, knipsmedsdräng
  Brita Stina Andersdotter, Bjänfors, bondedotter 1830-12-15   Anders Olofsson, Åkullsjön, hemmanstillträdande
  Brita Stina Andersdotter, Gullmark, bondedotter 1811-11-21   Gabriel Olofsson, Skinnarbyn, hemmanstillträdande
  Brita Stina Andersdotter, Norum, landbondedotter 1793-11-17   Per Hansson, Ratu, bonde
  Brita Stina Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter 1807-02-08   Anders Larsson, Ultervattnet, bondeson
  Brita Stina Andersdotter, Ultervattnet, änka 1815-12-31   Nils Frimodig-Andersson, Bygdeå, soldat
  Brita Stina Hansdotter, Rickleånäs, piga 1846-09-13   Zakris Nilsson, Johanneslund, Robertsfors, dräng
  Brita Stina Johansdotter, Överklinten, bondedotter 1835-06-15   Anders Nilsson, Ultervattnet, bonde
  Brita Stina Jönsdotter, Gryssjön, piga 1810-12-03   Anders Andersson, Tåme, Skellefteå lfs., dräng
  Brita Stina Lohm-Persdotter, Ratu, piga 1815-10-22   Olof Boman, Bygdeå, soldat
  Brita Stina Nilsdotter-Polack, Kyrkostaden, piga 1829-07-21   Per Thurdin-Hansson, Näs, bonde och änkling
  Brita Stina Nordqvist, Robertsfors, smedsdotter 1841-03-25   Olof Forsström-Andersson, Bygdeå, mästersven
  Brita Stina Olofsdotter, Bäck, bondedotter 1825-07-17   Anders Hök, Rickleå, avskedad soldat och änkling
  Brita Stina Olofsdotter, Överklinten, bondedotter 1827-02-25   Karl Andersson, Flurkmark, Umeå lfs., bondeson
  Brita Stina Olsdotter, Överklinten, bondedotter 1838-09-23   Lars Larsson, Ultervattnet, bondeson
  Brita Stina Persdotter, Ultervattnet, piga 1836-06-19   Jakob Isaksson, Ultervattnet, fd. bonde
  Brita Ström, Näs, linvävaredotter 1819-06-27   Anders Lundqvist-Andersson, Yttre Storbäcken, nybyggare
  Brita Thomasdotter, Ytterklinten, bondedotter 1795-06-07   Erik Sik-Olofsson, Bygdeå, soldat
  Brita Ulla Jakobsdotter, Gullmark, bondedotter 1856-06-08   Karl Olof Marklund, Gullmark, byaskräddare
  Brita Ulrika Svanström, Robertsfors , piga 1850-11-17   Anders Siklund, Bygdeå, sjöman
  Brita Östensdotter, Skinnarbyn, piga 1765-06-16   Per Lax, Bygdeå, soldat
  Cajsa Brännlund-Jonsdotter, Dalkarlså, piga 1830-10-18   Olof Wiklund, Bobacken, skräddare och änkling
  Cajsa Charlotta Bjurman, Ratan, strandfiskardotter 1828-12-28   Johan Fredrik von Ahn, Bygdeå, coopvardie skeppare
  Cajsa Fredriksdotter, Åkullsjön, piga 1846-10-11   Nils Hansson, Åkullsjön, bondeson
  Cajsa Greta Andersdotter, Edfastmark, Robertsfors, torparbruksarbetardotter 1831-10-02   Jonas Edström, Robertsfors, kolardräng
  Cajsa Greta Andersdotter, Åkullsjön, nämndemansdotter 1839-07-21   Olof Strandberg, Eskilstuna (D), järnhandlare
  Cajsa Greta Danielsdotter, Prästgården, piga 1841-10-26   Olof Anton Bäckström, Dalkarlså, kvartersman
  Cajsa Greta Hammarsten, Robertsfors, mästersmedsdotter 1850-04-01   Anders Forsmark, Robertsfors, knipsmedsdräng
  Cajsa Greta Jonsdotter, Dalkarlså, piga 1825-09-25   Johan Olofsson, Västervik, nybyggarson
  Cajsa Greta Larsdotter, Bäcknäs, nybyggardotter 1835-10-25   Anders Andersson, Bjänfors, bondeson
  Cajsa Greta Nordqvist, Robertsfors, klensmedsdotter 1833-10-13   Berndt Meijer, Robertsfors, bruksarbetare
  Cajsa Greta Olofsdotter, Flarken, Nysätra, piga 1850-01-06   Hans Petter Nordqvist, Robertsfors bruk, koldräng
  Cajsa Greta Zakrisdotter, Kvarnrödningen, piga 1834-04-06   Johan Olofsson, Kvarnrödningen, nybyggarson
  Cajsa Greta Östman, Robertsfors bruk, piga 1848-09-24   Erik Hammarsten, Robertsfors, mästersven
  Cajsa Helena Olofsdotter, Åsjön, piga 1828-11-00   Per Johansson, Åsjön, dräng
  Cajsa Johanna Hedlund, Robertsfors, dagakarlsdotter 1844-05-26   Erik Gustaf Hammarström, Robertsfors, hjälpsmedsson
  Cajsa Johanna Karlsdotter, Överklinten, bondedotter 1844-12-24   Per Olof Ersson, Selsberg, landbonde
  Cajsa Johanna Larsdotter, Brattliden, nybyggardotter 1843-00-00   Nils Johan Boström-Andersson, Burträsk, dräng
  Cajsa Johanna Olofsdotter, Junkboda, piga 1857-10-25   Olof Anton Sundström, Bäck, bondeson
  Cajsa Larsdotter, Bjursjön, nybyggardotter 1818-07-24   Per Andersson, Kättbergsheden, nybyggare
  Cajsa Lena Andersdotter, Yttre Storbäcken, piga 1823-11-13   Olof Ljungblad-Hansson, Lövånger, soldat
  Cajsa Lena Karlsdotter, Smårödningen, nybyggardotter 1845-02-07   Lars Gustaf Stephansson, Överklinten, inhyses änkling
  Cajsa Lisa Andersdotter, Norum, piga 1823-11-23   Nils Petter Polack, Bygdeå, soldat
  Cajsa Lisa Andersdotter, Strandholm, piga 1842-05-15   Lars Tysk-Johansson, Junkboda, fältjägare
  Cajsa Lisa Gerding, Ratan, piga 1807-10-11   Nils Olofsson, Ratan, dräng
  Cajsa Lisa Hansdotter, Norum, bondeänka 1840-12-01   Lars Svahn-Persson, Överklinten, dräng
  Cajsa Lotta Klint-Olofsdotter, Nya Storbäcken, piga 1841-12-26   Karl Erik Hammarstedt, Stenfors, Robertsfors, dräng
  Cajsa Lovisa Nilsdotter, Näs, piga 1855-04-17   Nils Petter Abrahamsson, Bäck, hemmansägare
  Cajsa Lovisa Nilsdotter, Robertsfors, kolardotter 1838-07-15   Lars Gustaf Lindqvist, Kvarnfors, sågställareson
  Cajsa Lovisa Nordbrandt, Bobacken, jungfru 1850-03-19   Henrik Johan Boström, Bobacken, coopvardie styrman
  Cajsa Lovisa Palm, Bobacken, piga 1848-04-23   Per Söderström-Gabrielsson, Sikeå, dräng
  Cajsa Lovisa Persdotter, Sikeå, bondedotter 1840-11-01   Isak Petter Pettersson, Sikeå, bondeson
  Cajsa Magdalena Bäckman, Rickleå, torpardotter 1849-07-01   Karl Anton Lindström, Rickleå, repslagare
  Cajsa Magdalena Högström, Överklinten, skräddardotter 1838-11-04   Anders Stridfeldt, Bygdeå compani, fältjägare
  Cajsa Magdalena Johansdotter, Sörbäck, nybyggardotter 1846-02-27   Per Wilhelm Berg, Bullmark, Sävar, byasmed
  Cajsa Magdalena Johansdotter, Överklinten, bondedotter 1855-09-11   Johan Petter Johansson, Överklinten, bondeson
  Cajsa Magdalena Karlsdotter, Överklinten, bondedotter 1840-10-05   Erik Johansson, Kroksjö, Umeå lfs., bondeson
  Cajsa Magdalena Lundgren, Umeå, skomakardotter 1821-07-01   Johan Gustaf Bäckström, Bäck, bonde
  Cajsa Magdalena Nilsdotter, Rickleå, piga, född i Sikeå 1837-11-05   Erik Gustaf Zakrisson, Junkboda, dräng
  Cajsa Magdalena Orrstiert, Sikeå, skeppardotter 1835-01-29   Per Hedberg-Persson, Gumboda, Nysätra, skräddarlärling
  Cajsa Magdalena Persdotter, Ratuvik, nämndemansdotter 1843-07-09   Anders Gustaf Eklund, Sikeå, hemmanstillträdande
  Cajsa Magdalena Persdotter, Ultervattnet, piga 1847-12-26   Jonas Gustaf Andersson, Ultervattnet, bondeson
  Cajsa Maja Zakrisdotter, Djäkneboda, piga 1831-07-17   Anders Jonsson, Rickleå, bonde
  Cajsa Maria Johansdotter, Gullmark, bondedotter 1851-04-06   Anders Holmström, Skinnarbyn, dräng
  Cajsa Maria Johansdotter, Slyberget, nybyggardotter 1847-03-04   Gustaf Jonsson, Korssjön, dräng
  Cajsa Maria Larsdotter, Gulltjärn, bondedotter 1835-03-25   Johan Fredrik Olofsson, Lubboträsk, Burträsk, bondeson
  Cajsa Maria Larsdotter, Robertsfors bruk, piga 1813-05-02   Erik Olofsson, Robertsfors bruk, dräng
  Cajsa Maria Markström, Dalkarlså, snickardotter 1837-10-19   Karl Gustaf Lindgren, Bygdeå, matros
  Cajsa Maria Nilsdotter, Dalkarlså, piga 1836-11-14   Olof Sikström, Dalkarlså, mjölnare
  Cajsa Mårtensdotter, Åsjön, bondedotter 1837-01-15   Johan Bygdeman-Johansson, Rickleå, bonde
  Cajsa Nilsdotter, Rickleå, änka 1841-11-19   Olof Persson, Rickleå, bonde
  Cajsa Olofsdotter, Lugnet, nybyggaränka 1839-08-11   Anders Johansson, Liden, nybyggare och änkling
  Cajsa Persdotter, Antfäboda, Robertsfors, kolaränka 1849-12-30   Johan Samuel Andersson, Antfäboda, Robertsfors, dräng
  Cajsa Persdotter, Legdeå, piga 1829-12-27   Erik Andersson, Antfäboda, Robertsfors, kolarson
  Cajsa Persdotter, Mjösjön, bondedotter 1825-04-24   Nils Erik Esaiasson, Överklinten, dräng
  Cajsa Persdotter, Prästgården, piga 1819-04-12   Lars Isaksson, Prästgården, dräng
  Cajsa Sofia Johansdotter, Bobacken, bondedotter 1848-10-08   Per Olofsson, Täfteå, Sävar, bondeson
  Cajsa Sofia Lundsten, Brednoret, bondedotter 1850-11-19   Nils Sandström, Ratu, hemmanstillträdande
  Cajsa Sofia Sundqvist, Ratan, sjömansdotter 1848-11-02   Per Gustaf Bäckström, Ratan, matros
  Cajsa Stina Andersdotter, Norum, bondedotter 1833-06-01   Olof Nilsson, Ytterboda, Sävar, bondeson
  Cajsa Stina Persdotter, Sikeå, bondedotter 1835-10-15   Olof Olofsson, Brände, Nysätra, bondeson
  Cajsa Stina Sundström, Junkboda, bondedotter 1849-10-28   Anders Forsberg, Näs, fd. coopvardie styrman och hemmansägare
  Cajsa Stina Thurdin, Ratan, jungfru 1810-11-26   Karl Johan Sundström, Bygdeå, förare
  Cajsa Ulla Andersdotter, Näs, bondedotter 1826-11-05   Anders Boman, Dalkarlså, dräng
  Cajsa Ulrika Isaksdotter, Edfastmark, bondedotter 1825-00-00   Matts Jonsson, Isakfäboda, Robertsfors, kolarson
  Carolina Albertina Moritz, Öndebyn, demoiselle 1842-00-00   Olof Bygdén, Bygdeå, kungliga postverket
  Carolina Efraimsdotter, Lantnäs, piga 1855-07-01   Olof Anton Nilsson, Högfors, bondeson
  Carolina Erika Bylund, Skog (Y), demoiselle 1854-06-29   Olof Petter Bygdén, Bygdeå, regementsskrivare
  Carolina Hansdotter, Nya Storbäcken, piga 1851-09-28   Matthias Adolf Svanström, Nya Storbäcken, landbondeson
  Carolina Holmberg, Robertsfors, demoiselle 1844-12-26   Anders Ferdinand Wall, Robertsfors bruk, inspektor
  Carolina Johanna Höglund, Bäck, piga 1847-11-08   Karl Jonas Bäckström, Bäck, bonde
  Carolina Margareta Nessler, Umeå stadsförsamling, mademoiselle 1792-08-07   Jakob Unaus, Piteå (BD), magister
  Carolina Molin, Lantvallen, piga 1859-12-26   Johan Petter Isberg, Lantvallen, nybyggarson
  Carolina Nilsdotter, Ratu, bondedotter 1859-12-26   Hieronymus Österlund, Norum, skattebonde och änkling
  Carolina Sandberg, Yttre Storbäcken, piga 1859-06-05   Johan Andersson, Yttre Storbäcken, landbondeson
  Carolina Wilhelmina Larsdotter, Överklinten, piga 1856-07-06   Anders Andersson, Robertsfors, bruksarbetare
  Catharina Andersdotter, Bjänsjön, nybyggaränka 1817-12-21   Nathanael Johansson, Risträsk, förra nybyggaren
  Catharina Andersdotter, Dalkarlså, piga 1777-06-29   Erik Mattsson, Bobacken, dräng
  Catharina Andersdotter, Djäkneboda, bondedotter 1803-05-00   Jonas Grehn, Umeå lfs., soldat
  Catharina Andersdotter, Djäkneboda, soldat Grens änka 1825-11-13   Olof Pollet, Djäkneboda, torpare och änkling
  Catharina Andersdotter, Ivarsboda, bondedotter 1798-02-2?   Johan Persson, Tålsmark, Umeå lfs., bonde
  Catharina Andersdotter, Junkboda, änka 1769-01-22   Nils Jonsson, Skinnarbyn, änkeman
  Catharina Andersdotter, Klintsjön, Nysätra, piga 1760-06-15   Nils Nilsson, Åkullsjön, bonde
  Catharina Andersdotter, Rickleå, änka 1761-06-07   Olof Persson, Rickleå, bonde
  Catharina Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter 1799-10-06   Matthias Hammarstedt, Robertsfors, klensmedsdräng
  Catharina Andersdotter, Åkullsjön, piga 1782-04-01   Anders Andersson, Åkullsjön, bonde
  Catharina Andersdotter, Överklinten, piga 1779-10-31   Elias Lundström, Lövånger, soldat
  Catharina Arvidsdotter, Rickleå, piga 1780-06-18   Lars Persson, Ultervattnet, landbonde
  Catharina Bäckman-Olofsdotter, Sävar, Umeå lfs., soldatdotter 1800-12-14   Anders Andersson, Brednoret, bondeson
  Catharina Charlotta Isaksdotter, Söderbäck, piga 1856-10-26   Nils Andersson, Estersmark, Nysätra, hemmansägare
  Catharina Charlotta Larsdotter, Junkboda, bondedotter 1854-06-18   Olof Petter Olofsson, Bobacken, bonde
  Catharina Charlotta Lundström, Alkvittern, landbondedotter 1851-10-14   Zakarias Lindström, Klintsjön, Nysätra, arbetskarl
  Catharina Charlotta Strid, Åsjön, bondedotter 1859-11-22   Karl Johan Larsson, Gulltjärn, dräng
  Catharina Christiansdotter, Gravfors, nybyggardotter 1828-10-00   Johan Borg, Bygdeå, soldat
  Catharina Christiersdotter, Åkulla, piga 1759-10-14   Anders Persson, Bäck, dräng
  Catharina Christina Hansdotter, Gullmark, bondedotter 1859-10-16   Lars Abrahamsson, Lustigkulla, bondeson
  Catharina Christina Olofsdotter, Djäkneboda, postbondedotter 1856-04-03   Fredrik Anton Röring, Ratan (Gransjö), secund lots och hemmansägare
  Catharina Christina Olofsdotter, Edfastmark, torpardotter 1855-09-23   Per Gustaf Persson, Ytterklinten, bondeson
  Catharina Elisabet Andersdotter, Storrödningsberget, bondedotter 1852-10-10   Anders Karlsson, Överklinten, bonde
  Catharina Erika Herrman, Skinnarbyn, bleckslagardotter 1856-11-16   Anders Andersson, Skinnarbyn (hyresfolk), dräng
  Catharina Eriksdotter, Bobacken, bondedotter 1790-06-20   Erik Jonsson, Näs, bonde
  Catharina From, Bygdeå, corporalsdotter 1788-10-19   Olof Grubbström, Grubbe, Umeå lfs., visiteur
  Catharina Göransdotter, Överklinten, piga 1774-10-02   Olof Fiskare, Bygdeå, soldat
  Catharina Hammarstedt, Bygdeå, änka 1811-12-03   Anders Groth, Robertsfors, mästersven
  Catharina Hammarsten, Robertsfors bruk, piga 1811-06-15   Nils Bäckström, Robertsfors, hammarsmedsdräng
  Catharina Hansdotter, Holmön, Umeå lfs., piga 1763-09-25   Anders Andersson, Ultervattnet, bonde
  Catharina Hansdotter, Legdeå, tolvmansdotter 1788-10-12   Abraham Jakobsson, Gullmark, bonde
  Catharina Håkansdotter, Rickleå, piga 1761-10-18   Wanich Frisk, Bygdeå, soldat
  Catharina Håkansdotter, Överklinten, soldatänka 1778-06-00   Karl Bygdeman, Bygdeå, kyrkvaktare
  Catharina Isaksdotter, Ultervattnet, bondedotter 1784-10-10   Karl Jonsson, Överklinten, bonde
  Catharina Isaksdotter, Ultervattnet, piga 1808-12-18   Johan Jonsson, Överklinten, hemmanstillträdande
  Catharina Jakobsdotter, Dalkarlså, bondedotter 1827-10-14   Anders Trygg, Dalkarlså, soldat
  Catharina Jakobsdotter, Strandmora, soldatdotter 1800-11-2?   Per Persson, Sävar, Umeå lfs., bonde
  Catharina Johanna Johansdotter, Överklinten, bondedotter 1859-09-11   Jon Jonsson, Gullmark, arbetare
  Catharina Johanna Persdotter, Näs, piga 1852-06-24   Anders Gustaf Thurnström, Näs, bonde
  Catharina Johansdotter, Dalkarlså, soldatdotter 1800-05-04   Isak Isaksson, Dalkarlså, sågdräng
  Catharina Johansdotter, Ultervattnet, landbondedotter 1789-10-25   Markus Jonsson, Överklinten, dräng
  Catharina Jonsdotter, Näs, bondedotter 1786-06-20   Anders Olsson, Djäkneboda, postförare
  Catharina Jonsdotter, Rickleå, bondedotter 1784-10-10   Nils Isaksson, Ytterklinten, brukslandbonde
  Catharina Jonsdotter, Rickleå, corporal Höks dotter 1785-10-23   König Ekström-Axelsson, Umeå lfs., soldat
  Catharina Jonsdotter, Rickleå, piga 1782-11-17   Olof Persson, Ultervattnet, bonde
  Catharina Jonsdotter, Sjulsmark, piga 1760-10-12   Per Persson, Bäck, bonde
  Catharina Jonsdotter, Ytterklinten, bondedotter 1801-12-1?   Per Karlsson, Överklinten, landbonde
  Catharina Jonsdotter, Överklinten, landbondeänka 1821-05-20   Daniel Danielsson, Gulltjärn, förre bonden
  Catharina Jonsdotter-Ekström, Sävar, Umeå lfs., soldatänka 1791-07-31   Per Kraft-Andersson, Bygdeå, soldat
  Catharina Larsdotter, Bygdeå, Lars Sjömans dotter 1784-10-24   Anders Andersson, Bodan, Lövånger, dräng
  Catharina Larsdotter, Ivarsboda, soldatänka 1794-06-22   Olof Andersson, Norum, bonde
  Catharina Larsdotter, Junkboda, piga 1770-10-07   Anders Olofsson, Flarken, Nysätra, dräng
  Catharina Larsdotter, Rickleå, bondedotter 1785-10-30   Jonas Olofsson, Ultervattnet, bonde
  Catharina Larsdotter, Risböle, änka 1832-06-24   Nils Gustaf Forssén, Bobacken, dräng
  Catharina Larsdotter, Ytterklinten, piga 1782-10-00   Nils Johansson, Åkullsjön, bonde
  Catharina Larsdotter, Åkullsjön, änka 1788-06-2?   Anders Mårtensson, Burträsk, bonde
  Catharina Lidén, Ratuvik, piga 1748-03-00   Olof Ramblare-Nilsson, Klintsjön, Nysätra, vice korpral
  Catharina Liström, Skellefteå lfs., piga 1779-05-24   Nils Humbla-Johansson, Bygdeå, soldat
  Catharina Lovisa Andersdotter, Gullmark, bondedotter 1859-10-02   Anton Siklund, Näs, bondeson och hemmansägare
  Catharina Lovisa Brännström, Öndebyn, piga 1855-09-25   Per Andersson, Öndebyn, dräng
  Catharina Lovisa Forsmark, Dalkarlså, piga 1855-11-11   Jonas Andersson, Dalkarlså, dräng
  Catharina Lovisa Marklund, Dalkarlså, piga född i Gullmark 1851-11-09   Olof Johansson, Dalkarlså, dräng
  Catharina Lovisa Olofsdotter, Junkboda, bondedotter 1850-04-24   Olof Daniel Krigsberg, Bygdeå, fältjägare nr.17
  Catharina Magdalena Andersdotter, Bäck, bondedotter 1858-11-07   Per Johan Högberg, Bäck, strandfiskare
  Catharina Magdalena Grubbström, Dalkarlså, bondedotter 1856-08-31   Erik Hansson, Bygdeå, hemmansägare Norra socken
  Catharina Magdalena Högström, Skinnarbyn, klockardotter 1851-01-06   Johan Wilhelm Nilsson, Bygdeå, coopvardie timmerman
  Catharina Magdalena Isberg, Bobacken, hemmansägare 1854-11-05   Johan Petter Häggström, Ånäset, Nysätra, dräng
  Catharina Magdalena Larsdotter, Kåddis, Umeå lfs., piga 1803-11-27   Anders Åström, Överklinten, dräng
  Catharina Magdalena Lindfors, Överklinten, piga 1854-02-19   Karl Johan Jonsson, Överklinten, landbondeson
  Catharina Magdalena Lund, Skinnarbyn, piga 1855-12-27   Salomon Markström-Samuelsson, Dalkarlså, arbetskarl
  Catharina Magdalena Norgren, Gryssjön, bondedotter 1858-01-28   Erik Bäckström, Sävar, skräddare
  Catharina Magdalena Olofsdotter, Fällfors, bondedotter 1856-10-07   Anders Jakobsson, Gullmark, hemmansägare
  Catharina Magdalena Olofsdotter, Junkboda, arrendatoränka 1860-01-26   Per Edström, Djäkneboda, snickare
  Catharina Magdalena Olofsdotter, Junkboda, kyrkovärdsdotter 1856-10-09   Nils Jakob Forsgren-Larsson, Näs, bondeson
  Catharina Magdalena Persdotter, Bobacken, bondedotter 1820-04-03   Per Willskytt, Dalkarlså, soldat
  Catharina Magdalena von Ahn, Robertsfors, jungfru 1829-06-08   Olof Hammarstedt, Robertsfors, gjutare
  Catharina Margareta Andersdotter, Legdeå, piga 1844-02-04   Johan Wiklund, Robertsfors, dagakarl
  Catharina Margareta Andersdotter, Yttre Storbäcken, landbondedotter 1851-10-07   Erik Stadig, Öndebyn, fältjägare
  Catharina Margareta Andersdotter-Strandberg, Rickleå, hemmansägare änka 1857-07-09   Efraim Höglund, Rickleå, dräng
  Catharina Margareta Bäckström, Norum, piga 1856-11-20   Anders Jonsson, Bölesbäcken, hemmanstillträdande
  Catharina Margareta Bäckström, Robertsfors bruk, piga 1851-06-22   Didrik Hammarström, Robertsfors bruk, koldräng
  Catharina Margareta Flodin, Junkboda, corporalsdotter 1851-06-24   Zakris Wilhelm Sundström, Ultervattnet, arbetskarl
  Catharina Margareta Holmberg, Bygdeå, Widmans hushållerska 1852-12-26   Per Johan Widman, Ultervattnet, handlande
  Catharina Margareta Johansdotter, Bjänsjön, piga 1855-09-20   Abraham Nilsson, Bjänsjön, dräng
  Catharina Margareta Nilsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1852-09-19   Erik Eriksson, Korssjön, bondeson
  Catharina Maria Forsberg, Gullmark, piga 1782-04-07   Johan Bröms, Skinnarbyn, strandfiskare
  Catharina Maria Grubbström, Ratan, strandfiskardotter 1821-11-11   Olof Bergvall, Holmön, Umeå lfs., kapellpredikant
  Catharina Maria Hansdotter, Ultervattnet, bondedotter 1857-10-06   Per Berglund, Flarken, Nysätra, arbetare
  Catharina Maria Hansdotter, Ultervattnet, piga 1860-11-11   Jonas Westerlund, Bjänfors, bondeson
  Catharina Maria Mattsdotter, Rickleå, bondedotter 1859-11-24   Olof Petter Johansson, Gullmark, skattebonde
  Catharina Matilda Isberg, Lantvallen, krononybyggardotter 1856-06-26   Anders Andersson, Sävar by, Sävar, hemmansägare
  Catharina Mattsdotter, Rickleå, piga 1778-06-12   Nils Forsberg-Persson, Sikeå, bonde
  Catharina Nilsdotter, Ratu, bondedotter 1825-05-03   Lars Persson, Rickleå, bonde och änkling
  Catharina Nilsdotter, Rickleå, 1775-06-10   Johan Hansson, Rickleå, bonde
  Catharina Nilsdotter, Rickleå, bondedotter 1783-10-00   Erik Olsson, Estersmark, Nysätra, bonde
  Catharina Nilsdotter, Rickleå, bondedotter 1802-06-13   Nils Jakobsson, Ratu, bonde
  Catharina Nilsdotter, Sikeå, soldatänka 1799-06-00   Anders Boström, Robertsfors, bruksarbetare
  Catharina Nilsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1824-05-30   Hans Persson, Rickleå, bonde
  Catharina Nilsdotter, Ytterklinten, piga 1776-10-06   Olof Larsson, Ytterklinten, dräng
  Catharina Nilsdotter, Överklinten, piga 1793-02-00   Lars Flank-Andersson, Bygdeå, soldat nr.39
  Catharina Norberg, Robertsfors, masmästardotter 1785-10-02   Anders Burström, Bygdeå, sockenskräddare
  Catharina Nordin, Öndebyn, bondedotter 1819-09-28   Petter Westman, Bygdeå, soldat
  Catharina Nyberg, Ratan, jungfru 1793-07-00   Jakob Lejonberg, Ratan, betjent
  Catharina Olofsdotter, Bobacken, piga 1775-10-15   Johan Persson, Kräkånger, Lövånger, dräng
  Catharina Olofsdotter, Bäck, piga 1812-01-26   Karl Jonas Linder-Ling, Bygdeå, soldat
  Catharina Olofsdotter, Edfastmark, änka 1764-07-03   Nils Jonsson, Ånäset, Nysätra, dräng
  Catharina Olofsdotter, Jomark, bondedotter 1811-12-01   Anders Andersson, Sikeå, bonde
  Catharina Olofsdotter, Jomark, piga 1750-04-03   Zakris Persson, Bygdeå, dräng
  Catharina Olofsdotter, Junkboda, bondedotter 1801-06-21   Per Persson, Trehörningen, Nysätra, bonde
  Catharina Olofsdotter, Kålaboda, Nysätra, piga 1761-10-11   Abraham Gås, Bygdeå, soldat
  Catharina Olofsdotter, Norum, kvinnsperson 1774-11-13   Per Andersson, Brednoret, dräng
  Catharina Olofsdotter, Robertsfors, arbetardotter 1790-01-03   Peter Brännström, Robertsfors, bruksskomakare
  Catharina Olofsdotter, Robertsfors, piga 1815-06-24   Abraham Ormstedt, Bygdeå, soldat
  Catharina Olofsdotter, Sjulsmark, bondedotter 1804-11-04   Mårten Nilsson, Klintsjön, Nysätra, dräng
  Catharina Persdotter, Gullmark, piga 1833-09-21   Lars Petter Larsson, Gullmark, dräng
  Catharina Persdotter, Ivarsboda, 1776-05-12   Anders Jönsson, Öndebyn, inhysesman
  Catharina Persdotter, Jomark, hemmansägarinna 1776-06-12   Per Larsson, Överklinten, dräng
  Catharina Persdotter, Jomark, änka 1787-06-01   Johan Johansson, Botsmark, Umeå lfs., änkling
  Catharina Persdotter, Norum, bondedotter 1813-10-03   Hans Holmsten, Holmön, Umeå lfs., hemmanstillträdande
  Catharina Persdotter, Näs, piga 1764-11-06   Olof Persson, Bobacken, bonde
  Catharina Persdotter, Ratubäck, piga 1801-05-11   Anders Persson, Mångbyn, Lövånger, inhysesman
  Catharina Persdotter, Rickleå, bondeänka 1832-07-14   Per Liten, Gumboda, Nysätra, avskedad soldat
  Catharina Persdotter, Sikeå, 1775-06-27   Lars Persson, Sikeå, bonde
  Catharina Persdotter, Sjulsmark, piga 1768-03-27   Anders Persson, Norum, bonde
  Catharina Roslander-Johansdotter, Gumboda, Nysätra, piga 1745-06-00   Olof Andersson, Junkboda, dräng
  Catharina Sofia Johansdotter, Bobacken, änka 1854-07-02   Erik Forsberg, Täfteå, Sävar, bondeson
  Catharina Sofia Röring, Ratan (Gransjö), tullvaktardotter 1852-08-20   Anders Benjamin Andersson, Onsala, Finland, coopvardie capitain
  Catharina Sofia Sturk, Ratu, bondedotter 1853-01-16   Johan Jakob Nilsson, Ratu, dräng
  Catharina Ulrika Jonsdotter, Skinnarbyn, piga 1851-11-16   Nils Erik Boström, Skinnarbyn, dräng
  Catharina Ulrika Smed, Legdeå, bondedotter 1859-09-18   Ole Halling-Olsén, Sikeå lastageplats, brädfaktor och änkling
  Catharina Wilhelmina Sundberg, Skinnarbyn, arbeterska 1859-07-03   Anders Wilhelm Markström, Dalkarlså, varvsarbetare
  Catharina Wins, Robertsfors, piga 1769-10-22   Erik Hammarstedt-Johansson, Robertsfors, smedsdräng
  Catharina Zakrisdotter, Burträsk, änka 1804-06-24   Hans Thurdin, Ratan, visiteur
  Catharina Zakrisdotter, Edfastmark, 1774-10-00   Per Persson, Estersmark, Nysätra, dräng
  Catharina Zakrisdotter, Robertsfors bruk, piga 1771-10-06   Anders Arvidsson, Robertsfors, bruksdräng
  Catharina Zingmark, Rickleå, gästgivardotter 1794-06-00   Olof Persson, Sikeå, landbonde
  Cecilia Gudmundsdotter, Bjänsjöå, piga 1760-09-28   Nathanael Hansson, Bjänfors, dräng
  Charlotta Jakobsdotter, Dalkarlså, piga 1845-03-11   Olof Petter Olofsson, Högfors, bondeson
  Charlotta Sofia Karlsdotter, Rickleå, bondedotter 1842-10-23   Anders Lindgren, Öndebyn, hemmanstillträdande
  Cherstin Andersdotter, Ultervattnet, 1757-10-09   Erik Ersson, Vännäs, Umeå lfs., dräng
  Cherstin Hansdotter, Jomark, piga 1774-05-29   Nils Stolterström, Bygdeå, avskedad rustmästare
  Cherstin Isaksdotter, Ultervattnet, 1755-06-07   Lars Nilsson, Ultervattnet,
  Cherstin Mattsdotter, Bygdeå, 1752-05-13   Olof Skomakare-Johansson, Bygdeå, soldat
  Cherstin Mårtensdotter, Brednoret, piga 1758-12-12   Hans Svensson, Ratu, dräng
  Cherstin Olofsdotter, Edfastmark, 1755-10-28   Per Stark-Olsson, Bygdeå, soldat
  Christian Andersson, Åkulla, bonde 1796-10-16   Beata Andersdotter, Sikeå, bondedotter
  Christian Anton Borg, Gravfors, bondeson 1855-09-27   Christina Magdalena Persdotter, Bjänfors, bondedotter
  Christian Ersson, Åkulla, bonde 1771-09-29   Susanna Johansdotter, Bygdeå, piga
  Christian Frisk, Bygdeå, soldat 1775-10-01   Anna Olofsdotter, Sjulsmark, piga
  Christian Frisk-Larsson, Häggnäs, nybyggare 1793-01-27   Brita Olofsdotter, Skinnarbyn, soldatänka
  Christier Göransson, Rickleå, bonde 1778-02-15   Maria Andersdotter, Sikeå, piga
  Christier Olofsson, Dalkarlså, bonde 1773-10-05   Stina Zakrisdotter, Edfastmark,
  Christier Olofsson, Dalkarlså, nämndeman och änkeman 1802-10-24   Margareta Jönsdotter, Bobacken, bondeänka
  Christier Persson, Gravmark, Umeå lfs., nybyggare 1772-12-05   Margareta Östensdotter, Ultervattnet, piga
  Christier Persson, Skinnarbyn, bonde 1788-06-24   Magdalena Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Christier Sturk-Persson, Bygdeå, avskedad soldat 1763-06-19   Sara Nilsdotter, Ultervattnet, piga
  Christina Andersdotter, Bobacken, bondedotter 1820-01-30   Per Norbrandt, Skinnarbyn, skeppare
  Christina Andersdotter, Junkboda, bondedotter 1791-10-23   Anders Röring, Ratan, visiteur
  Christina Andersdotter, Risträsk, piga 1811-02-30   Erik Söderlund, Bjänsjön, dräng
  Christina Andersdotter, Sikeå, bondedotter 1805-06-06   Lars Orrstiert, Ratan, strandfiskare
  Christina Andersdotter, Ultervattnet, nämndemansdotter 1791-12-00   Nils Andersson, Ultervattnet, bonde
  Christina Andersdotter, Överklinten, piga 1780-06-27   Anders Jakobsson, Överklinten, dräng
  Christina Beata Strotman, Umeå stadsförsamling, mademoiselle 1783-07-22   Daniel Erik Naezén, Bygdeå, provincialmedicus
  Christina Catharina Andersdotter, Frodtjärnbäck, änka 1822-06-09   Anders Jonsson, Åsjön eller Frodtjärnbäck, dräng
  Christina Catharina Byström, Robertsfors, jungfru 1845-01-06   Johan Henrik Grahn, Robertsfors, bruksbokhållare
  Christina Catharina Isaksdotter, Överklinten, landbondedotter 1853-10-28   Nils Johan Karlsson, Överklinten, arbetskarl
  Christina Catharina Norlin-Jonsdotter, Ratan, besökardotter 1805-10-17   Anders Bodén-Andersson, Bygdeå, clarinettblåsare
  Christina Catharina Nygren, Edfastmark, piga 1857-10-11   Johan Anton Karlsson, Fågelsång, dräng
  Christina Christiersdotter, Rickleå, gästgivaredotter 1794-06-00   Nils Bäckström-Jonsson, Bäck, bonde
  Christina Christophersdotter, Rickleå, bondedotter 1795-04-12   Jonathan Hök-Jonsson, Bygdeå, soldat
  Christina Ekman, Bygdeå, carduansmakareänka 1789-02-22   Erik Wåhlin, Umeå stadsförsamling, carduansmakaregesäll
  Christina Eliasdotter, Korssjön, piga 1770-12-11   Per Persson, Korssjön, bonde
  Christina Erika Zakrisdotter, Sandåsen, piga 1860-01-12   Jonas Gustaf Jonsson, Ratu, dräng
  Christina Hansdotter, Djäkneboda, piga 1778-09-29   Mårten Grönlund-Persson, Bygdeå, soldat
  Christina Hansdotter, Legdeå, piga 1762-06-20   Hans Östensson, Legdeå, bonde
  Christina Hansdotter, Rickleå, nämndemansänka 1803-09-11   Olof Andersson, Överklinten, bonde och änkeman
  Christina Isaksdotter, Bygdeå, änka 1810-11-07   Markus Krigsberg, Bygdeå, soldat
  Christina Isaksdotter, Rickleå, piga 1775-10-08   Anders Persson, Innertavle, Umeå lfs., bonde
  Christina Isaksdotter, Ultervattnet, bondedotter 1792-02-19   Per Andersson, Estersmark, Nysätra, bonde
  Christina Johanna Bäckman, Ultervattnet, piga 1852-09-26   Olof Hammarberg, Robertsfors, mästersven
  Christina Johanna Norlin, Ratan, piga 1856-02-26   Karl Anton Stenman, Fjäderägg, Holmön, fyrvaktare
  Christina Johanna Trast-Persdotter, Öndebyn, skomakardotter 1860-11-18   Per Nygren-Andersson, Öndebyn, dräng
  Christina Johansdotter, Öndebyn, piga 1777-06-01   Anders Lax-Larsson, Bygdeå, grenadeur
  Christina Jonsdotter, Sjulsmark, bondedotter 1793-09-01   Jöns Olofsson, Junkboda, bonde
  Christina Jonsdotter, Överklinten, bondedotter 1784-10-03   Olof Persson, Jomark, bonde
  Christina Jönsdotter, Fällfors, bondedotter 1822-10-08   Olof Andersson, Djäkneboda, hemmansägare
  Christina Klingberg, Risträsk, nybyggardotter 1777-10-12   Anders Andersson, Gunnismark, Umeå lfs., dräng
  Christina Klingström, Rickleå, jungfru 1764-06-19   Jonas Zingmark, Umeå landscancellie, betjent
  Christina Larsdotter, Dalkarlså, bondedotter 1820-06-04   Per Christiansson, Dalkarlså, bondeson
  Christina Larsdotter, Junkboda, bondedotter 1822-06-24   Jon Olofsson, Ultervattnet, bonde
  Christina Larsdotter, Junkboda, piga 1775-02-14   Anders Persson, Trehörningen, Nysätra, bonde
  Christina Larsdotter, Rickleå, corpral Höks dotter 1784-05-31   Johan Abrahamsson, Nasafjäll, dräng
  Christina Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1784-06-20   Johan Gabrielsson, Skinnarbyn, bonde
  Christina Lax, Bygdeå, soldatdotter 1783-06-22   Hans Giers-Ersson, Bygdeå, soldat
  Christina Lax-Andersdotter, Yttre Storbäcken, corporalsdotter 1818-12-27   Lars Lögdström, Robertsfors, bruksarbetare
  Christina Lovisa Bom, Djäkneboda, fältjägardotter 1859-10-16   Karl Erik Wikström, Djäkneboda, torpare
  Christina Lovisa Christiansdotter, Åkulla, bondedotter 1847-06-27   Lars Petter Åström, Åkulla, blivande bonde
  Christina Lovisa Dahlberg, Dalkarlså, bondedotter 1858-10-31   Erik Anton Åberg, Dalkarlså, dräng
  Christina Lovisa Grehn, Sörbäck, nybyggardotter 1859-09-16   Karl Jonas Nylén, Nyvik, nybyggarson
  Christina Lovisa Jonsdotter, Överklinten, landbondedotter 1853-11-27   Per Brännström, Överklinten, bondeson
  Christina Magdalena Ekberg, Innertavle, Umeå lfs., piga 1840-10-04   Erik Samuel Sund, Bäck, fältjägare och corpral
  Christina Magdalena Hansdotter, Rickleå, bondedotter 1856-06-15   Per Anton Persson, Bäck, bondeson
  Christina Magdalena Holm, Rickleå, piga 1858-11-18   Anders Hansson, Rickleå, hemmanstillträdande
  Christina Magdalena Isberg, Lantvallen, nybyggardotter 1853-03-28   Nils Adam Olofsson, Åkullsjön, dräng
  Christina Magdalena Lindgren, Sikeå, sjömansänka 1857-12-27   Anders Gustaf Larsson, Flarken, Nysätra, inhyses änkling
  Christina Magdalena Lundqvist, Krokån, nybyggardotter 1856-09-23   Lars Persson, Bjänfors, hemmansägare
  Christina Magdalena Nilsdotter, Ratu, bondedotter 1850-04-01   Johan Lejon, Holmön, fältjägare nr.89
  Christina Magdalena Olofsdotter, Junkboda, bondedotter 1852-10-17   Hans Ulrik Persson, Rickleå, bondeson
  Christina Magdalena Persdotter, Bjänfors, bondedotter 1855-09-27   Christian Anton Borg, Gravfors, bondeson
  Christina Magdalena Persdotter, Bäck, bondedotter 1856-06-24   Hans Åke Stein, Hjo (R), skomakare
  Christina Magdalena Sundström, Bygdeå, jungfru 1789-06-21   Per Jonsson, Bäck, bonde
  Christina Margareta Andersdotter, Sikeå, piga 1857-11-01   Per Anton Lundberg, Trybäcken, arbetare
  Christina Margareta Dahlgren, Dalkarlså, mästersmedsdotter 1829-10-11   Lars Andersson, Brände, Nysätra, bondeson
  Christina Margareta Isaksdotter, Ultervattnet, bondedotter 1818-06-07   Karl Gustaf Abrahamsson, Ratu, bonde och änkling
  Christina Margareta von Ahn, Bygdeå, jungfru 1840-07-16   Johan Samuel Högström, Bygdeå, klockare
  Christina Maria Karlsdotter, Överklinten, bondedotter 1852-11-21   Jonas Anton Ersson, Selsberg, dräng
  Christina Markusdotter, Häggnäs, piga 1808-11-02   Karl Johan Sundström, Häggnäs, hemmanstillträdande
  Christina Nilsdotter, Bäck, piga 1850-11-10   Nils Nilsson, Legdeå, dräng
  Christina Nilsdotter, Korssjön, bondedotter 1790-06-13   Anders Andersson, Ultervattnet, bonde
  Christina Norbrandt-Axelsdotter, Bygdeå, 1752-09-13   Sven Magnus Abborre, Bygdeå, soldat
  Christina Olofsdotter, Junkboda, nämndemansdotter 1804-09-30   Göran Larsson, Trehörningen, Nysätra, bonde
  Christina Olofsdotter, Sikeå, piga 1829-10-25   Per Flank, Bygdeå, soldat
  Christina Persdotter, Jomark, bondedotter 1786-06-11   Olof Larsson, Korssjön, bonde
  Christina Persdotter, Korssjön, bondedotter 1855-11-12   Johan Petter Persson, Ultervattnet, bondeson
  Christina Persdotter, Robertsfors, piga 1781-11-00   Jon Andersson, Gumboda, Nysätra, bruksarbetare
  Christina Persdotter, Sikeå, bondedotter 1786-06-18   Per Olsson, Rickleå, bonde
  Christina Persdotter, Skinnarbyn, bondedotter 1784-01-11   Markus Jonsson, Sjulsmark, bonde
  Christina Schön-Nilsdotter, Legdeå, piga 1856-12-28   Johan Olof Lindström, Ultervattnet, inhysesman och änkling
  Christina Sofia Lindström, Kyrkostaden, piga 1852-11-21   Per Brännström, Dalkarlså, dräng
  Christina Stolterström, Bygdeå, rustmästareänka 1786-07-16   Johan Åberg, Rödå, Umeå lfs., sockenhantverkare
  Christina Thurdin-Olofsdotter, Bygdeå, jungfru 1748-02-02   Johannes Lochneus, Bygdeå, magister
  Christina Wilhelmina Wahlström, Rickleå, bondedotter 1849-10-14   Nils Sundström, Junkboda, bonde
  Christina Wilhelmina Zakrisdotter, Jomark, bondedotter 1858-11-30   Jakob Andersson, Jomark, dräng
  Christina Wilhelmina Zingmark, Gulltjärn, änka 1854-06-25   Anders Burman-Olofsson, Bygdsiljum, Burträsk, arbetskarl
  Christina Zingmark, Skinnarbyn, jungfru 1822-11-30   Anders Hansson, Legdeå, bonde
  Christopher Andersson, Ultervattnet, 1756-10-05   Sara Persdotter, Gumboda, Nysätra,
  Christopher Aron Moritz, Bygdeå, löjtnant och landsräntmästare 1783-06-10   Sofia Margareta Nordin, Bygdeå, räntmästare Nesslers änka
  Christopher Christophersson, Rickleå, bonde 1761-06-14   Maria Nilsdotter, Edfastmark, piga
  Clara Fredrika Markström, Dalkarlså, piga 1852-10-03   Lars Larsson, Öndebyn, timmerman
  Clas Adolf Henriksson, Robertsfors, gjutare 1847-04-18   Anna Magdalena Lindqvist, Robertsfors, gjutardotter
  Daniel Danielsson, Gulltjärn, dräng 1805-06-17   Magdalena Olofsdotter, Jomark, piga
  Daniel Danielsson, Gulltjärn, förre bonden 1821-05-20   Catharina Jonsdotter, Överklinten, landbondeänka
  Daniel Erik Naezén, Bygdeå, provincialmedicus 1783-07-22   Christina Beata Strotman, Umeå stadsförsamling, mademoiselle
  Daniel Hansson, Öndebyn, bondeson 1821-10-14   Anna Maria Eriksdotter, Bobacken, bondedotter
  Daniel Jonsson, Öndebyn, bonde 1817-06-24   Stina Lena Henriksdotter, Bobacken, bondedotter
  Daniel Marklund, Bygdeå, organist 1804-06-24   Stina Lena Olofsdotter, Storbäcken, bondedotter
  Daniel Nilsson, Rickleå, bonde 1788-10-00   Magdalena Persdotter, Bäck, bondedotter
  Daniel Persson, Djäkneboda, bonde 1802-06-00   Sara Christina Jakobsdotter, Ratu, bondedotter
  Daniel Persson, Djäkneboda, bonde och änkling 1816-01-15   Maria Andersdotter, Gunsmark, Nysätra, piga
  Daniel Samuelsson, Risträsk, Sävar, nybyggare 1838-00-00   Sara Lisa Karlsdotter, Överklinten, änka
  Daniel Whippa-Danielsson, Gulltjärn, förgångsman och änkling 1835-12-21   Magdalena Hansdotter, Skinnarbyn, soldatänka
  Didrik Hammarström, Robertsfors bruk, koldräng 1851-06-22   Catharina Margareta Bäckström, Robertsfors bruk, piga
  Dorotea Opitz, Robertsfors, demoiselle 1831-11-27   Lars Widelund, Robertsfors, bruksförvaltare
  Efraim Abborre, Bygdeå, soldat 1816-10-30   Maja Cajsa Johansdotter, Korssjön, bondedotter
  Efraim Fredriksson, Olsliden, nybyggare 1847-06-22   Lisa Cajsa Hansdotter, Åkullsjön, bondedotter
  Efraim Höglund, Rickleå, dräng 1857-07-09   Catharina Margareta Andersdotter-Strandberg, Rickleå, hemmansägare änka
  Elias Bäckström, Norum, hemmanstillträdande 1850-11-26   Brita Catharina Boström, Norum, bondedotter
  Elias Johansson, Slyberget, nybyggarson 1838-12-16   Sigrid Cajsa Wangberg, Skursjön, nybyggardotter
  Elias Lundström, Lövånger, soldat 1779-10-31   Catharina Andersdotter, Överklinten, piga
  Elias Nilsson, Korssjön, bonde 1805-03-03   Margareta Jonsdotter, Tavelsjö, Umeå lfs., bondedotter
  Elias Nilsson, Korssjön, bonde och änkling 1839-06-30   Sara Greta Johansdotter, Korssjön, bondeänka
  Elias Nilsson, Norrfors, dräng 1855-07-09   Anna Fredrika Näswall, Överklinten, piga
  Elisabet Catharina Andersdotter, Frodtjärnbäck, bondedotter 1854-10-17   Lars Gustaf Larsson, Gulltjärn, dräng
  Elisabet Ersdotter, Robertsfors, dannemansdotter 1822-10-22   Erik Hammarberg, Bygdeå, hammarsmedsmästare
  Elisabet Fredrika Brännström, Överklinten, bondedotter 1859-11-13   Isak Isaksson, Överklinten, bondeson och hemmanstillträdande
  Elisabet Mattsdotter, Bobacken, piga 1770-06-06   Olof Persson, Näs, dräng
  Elisabet Olofsdotter, Legdeå, bondedotter 1833-12-17   Nils Nilsson, Legdeå, bonde
  Elisabet Persdotter, Korssjön, bondedotter 1825-10-02   Nils Johansson, Korssjön, bondeson
  Elisabet Sofia Lantz, Högfors, bondedotter 1859-04-24   Hans Brännström-Andersson, Baggböle sågverk, Umeå lfs., arbetare och änkling
  Elisabet Sofia Mårtensdotter, Rickleå, piga 1852-11-14   Karl Mattsson, Rickleå, skattebonde
  Elisabet Sofia Smed, Legdeå, bondedotter 1857-10-20   Nils Lindberg-Johansson, Estersmark, Nysätra, varvsarbetare
  Elisabet Stephansdotter, Kålaboda, Nysätra, bondedotter 1794-09-21   Matthias Eriksson, Bobacken, bonde
  Elisabet Ulrika Persdotter, Bygdeå, piga utan bestämd vistelseort 1851-03-15   Nils Johan Boström, Överklinten, dräng
  Elisabet Wikberg, Ratan, änka 1828-11-00   Abraham Ferdinand von Ahn, Kyrkostaden, änkling och organist
  Elsa Andersdotter, Bobacken, piga 1749-06-04   Nils Fiskare-Nilsson, Bygdeå, soldat
  Elsa Andersdotter, Junkboda, 1754-10-01   Anders Ersson, Klinten,
  Elsa Andersdotter, Sjulsmark, änka 1848-11-23   Per Andersson, Åkulla, fd. bonde
  Elsa Johanna Olofsdotter, Åkullsjön, piga 1851-11-09   Anders Hansson, Åkullsjön, bondeson
  Elsa Jönsdotter, Rickleå, 1755-09-14   Jon Persson, Rickleå,
  Elsa Maja Nilsdotter, Åkullsjön, bondedotter 1848-03-14   Jon Hansson, Åkullsjön, bondeson och hemmanstillträdande
  Elsa Olofsdotter, Sikeå, piga 1746-10-07   Hans Zakrisson, Edfastmark, dräng
  Elsa Ulrika Turdfjell, Elfsbacka (Dalkarlså), demoiselle 1838-11-06   Anders Wilhelm Hallström, Strömbäck, Umeå lfs., bruksinspektör
  Enok Gustaf Bäckström, Norum, bonde och änkling 1856-03-26   Maria Magdalena Persdotter, Norum, piga
  Enok Gustaf Bäckström, Sävar, smed 1840-10-04   Anna Cajsa Persdotter, Norum, bondedotter
  Erik Anders Nygren, Bäcken, Umeå lfs., ministeri adjuncten 1832-08-02   Sofia Magdalena Åberg, Dalkarlså, demoiselle
  Erik Andersson, Antfäboda, Robertsfors, kolarson 1829-12-27   Cajsa Persdotter, Legdeå, piga
  Erik Andersson, Sörfors, Umeå lfs., dräng 1751-02-05   Margareta Persdotter, Bäck, piga
  Erik Andersson, Ösjön, nybyggare och änkling 1844-10-17   Ulrika Johansdotter, Ratubäck, nybyggardotter
  Erik Anton Ersson, Dalkarlså, hemmanstillträdande 1845-11-20   Eva Cajsa Larsdotter, Ratu, bondedotter
  Erik Anton Johansson, Bäcknäs, dräng 1852-01-04   Johanna Wilhelmina Olofsdotter, Bäcknäs, piga
  Erik Anton Thomasson, Bäck, bondeson 1837-10-15   Eva Cajsa Zakrisdotter, Junkboda, bondedotter
  Erik Anton Wiklund, Bobacken, sockenskräddare 1827-07-01   Sofia Magdalena Andersdotter, Legdeå, bondedotter
  Erik Anton Åberg, Dalkarlså, dräng 1858-10-31   Christina Lovisa Dahlberg, Dalkarlså, bondedotter
  Erik Axel Nordengren, Bäck, kakelugnsmakaregesäll 1849-07-08   Johanna Fredrika Söderström, Jomark, jungfru
  Erik Bäckström, Sävar, skräddare 1858-01-28   Catharina Magdalena Norgren, Gryssjön, bondedotter
  Erik Christiersson, Åkulla, 1752-09-20   Karin Andersdotter, Rickleå,
  Erik Daniel Lund, Jyljens bruk, Överkalix, bruksinspektor 1826-12-10   Greta Cajsa Hammarberg, Robertsfors, jungfru
  Erik Eriksson, Dalkarlså, fd. nybyggare 1803-04-12   Brita Persdotter, Dalkarlså, änka
  Erik Eriksson, Korssjön, bondeson 1852-09-19   Catharina Margareta Nilsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Erik Eriksson, Överklinten, dräng 1767-10-11   Brita Nilsdotter, Dalkarlså, änka
  Erik Ersson, Bobacken, bonde 1815-11-05   Maja Stina Persdotter, Bobacken, bondedotter
  Erik Ersson, Botsmark, Umeå lfs., 1753-10-09   Anna Andersdotter, Åkullsjön,
  Erik Ersson, Framnäs, landbonde 1844-09-21   Maja Brita Persdotter, Legdeå, piga
  Erik Ersson, Vännäs, Umeå lfs., dräng 1757-10-09   Cherstin Andersdotter, Ultervattnet,
  Erik Forsberg, Täfteå, Sävar, bondeson 1854-07-02   Catharina Sofia Johansdotter, Bobacken, änka
  Erik Grubbström, Ratan, strandfiskare 1819-11-14   Greta Cajsa Mattsdotter, Ivarsboda, bondedotter
  Erik Gustaf Hammarström, Robertsfors, hjälpsmedsson 1844-05-26   Cajsa Johanna Hedlund, Robertsfors, dagakarlsdotter
  Erik Gustaf Zakrisson, Junkboda, dräng 1837-11-05   Cajsa Magdalena Nilsdotter, Rickleå, piga, född i Sikeå
  Erik Hammarberg, Bygdeå, hammarsmedsmästare 1822-10-22   Elisabet Ersdotter, Robertsfors, dannemansdotter
  Erik Hammarstedt, Stenfors, krononybyggare och änkling 1818-12-20   Anna Nilsdotter, Åkullsjön, bondedotter
  Erik Hammarstedt, Yttre Storbäcken, dräng 1855-09-16   Ulrika Christina Andersdotter, Yttre Storbäcken, landbondedotter
  Erik Hammarstedt-Johansson, Robertsfors, smedsdräng 1769-10-22   Catharina Wins, Robertsfors, piga
  Erik Hammarstedt-Mattsson, Ytterklinten, bondeson 1831-11-13   Fredrika Sofia Karlsdotter, Överklinten, bondedotter
  Erik Hammarsten, Robertsfors, mästersven 1848-09-24   Cajsa Greta Östman, Robertsfors bruk, piga
  Erik Hansson, Bygdeå, hemmansägare Norra socken 1856-08-31   Catharina Magdalena Grubbström, Dalkarlså, bondedotter
  Erik Hansson, Åkullsjön, bondeson 1859-10-16   Anna Margareta Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Erik Hansson, Överklinten, bonde 1781-06-00   Brita Jonsdotter, Rickleå, bondedotter
  Erik Horner, Bygdeå, bruksinspektor 1792-11-06   Maria Ulrika Askberg, Bygdeå, mademoiselle
  Erik Häggström, Dalkarlså, handlande 1850-10-29   Maria Christina Widmark, Dalkarlså, demoiselle
  Erik Häggström, Umeå stadsförsamling, handelsman 1816-01-28   Brita Andersdotter, Dalkarlså, bondedotter
  Erik Johan Hammarstedt, Ytterklinten, bondeson 1860-09-30   Magdalena Christina Olofsdotter, Stenfors, landbondedotter
  Erik Johansson, Kroksjö, Umeå lfs., bondeson 1840-10-05   Cajsa Magdalena Karlsdotter, Överklinten, bondedotter
  Erik Jonsson, Djäkneboda, bondeson och hemmansäg. 1839-02-05   Anna Cajsa Isaksdotter, Djäkneboda, piga född i Hjoggmark, Umeå lfs.
  Erik Jonsson, Kvarnfors, sågdräng 1834-11-26   Anna Brita Isaksdotter, Robertsfors, piga
  Erik Jonsson, Näs, bonde 1790-06-20   Catharina Eriksdotter, Bobacken, bondedotter
  Erik Jonsson, Robertsfors, sågdräng 1837-10-22   Anna Sofia Isaksdotter, Robertsfors, piga
  Erik Jonsson, Sakrisborg, nybyggare 1846-03-15   Maria Catharina Johansdotter, Sakrisborg, piga
  Erik Jonsson, Sjulsmark, dräng 1858-01-10   Sofia Johansdotter, Nya Storbäcken, piga
  Erik Järf-Larsson, Bygdeå, soldat 1801-11-08   Maria Hansdotter, Klintsjön, Nysätra, bondedotter
  Erik Lindgren, Dalkarlså, sågdräng 1814-03-06   Anna Lena Burman, Västerhiske, Umeå lfs., piga
  Erik Löfman, Robertsfors bruk, smed 1760-11-11   Maria Wins-Mattsdotter, Robertsfors, piga
  Erik Mattsson, Bobacken, bondeson 1820-04-09   Barbro Margareta Persdotter, Sikeå, bondedotter
  Erik Mattsson, Bobacken, dräng 1777-06-29   Catharina Andersdotter, Dalkarlså, piga
  Erik Mattsson, Robertsfors, änkling och bruksarbetare 1766-04-27   Anna Andersdotter, Klintsjön, Nysätra, piga
  Erik Mattsson, Sikeå, tolvman 1828-07-05   Stina Cajsa Karlsdotter, Brednoret, änka
  Erik Mattsson, Överklinten, bonde och änkling 1841-10-24   Anna Stina Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Erik Mårtensson, Robertsfors, brukskarl 1827-10-14   Brita Lisa Jonsdotter, Isakfäboda, Robertsfors, kolardotter
  Erik Nilsson, Robertsfors, bruksarbetare 1775-01-29   Anna Andersdotter, Robertsfors, änka
  Erik Nilsson, Robertsfors, klensmed 1831-10-09   Brita Johanna Hammarsten, Robertsfors, mästersmedsdotter
  Erik Olofsson, Dalkarlså, bonde 1787-10-00   Magdalena Persdotter, Jomark, bondedotter
  Erik Olofsson, Robertsfors bruk, dräng 1813-05-02   Cajsa Maria Larsdotter, Robertsfors bruk, piga
  Erik Olsson, Estersmark, Nysätra, bonde 1783-10-00   Catharina Nilsdotter, Rickleå, bondedotter
  Erik Olsson, Robertsfors bruk, kolare 1792-09-23   Maria Brita Hansdotter, Legdeå, nämndemansdotter
  Erik Olsson, Robertsfors, bruksarbetare 1781-09-09   Magdalena Persdotter, Robertsfors, arbetardotter
  Erik Persson, Bobacken, 1752-09-29   Anna Christiersdotter, Åkulla,
  Erik Persson, Brände, Nysätra, bondeson 1827-05-02   Anna Cajsa Jakobsdotter, Dalkarlså, piga
  Erik Persson, Sävar, dräng 1748-11-29   Ingrid Mårtensdotter, Brednoret, piga
  Erik Petter Ersson, Kullholm, hemmanstillträdande 1845-09-17   Maja Greta Johansdotter, Dalkarlså, piga
  Erik Petter Holmberg, Sikeå, arbetare 1854-10-22   Ulrika Christina Sikström, Sikeå, sjömansänka
  Erik Renmark, Bygdeå, skräddarlärling 1787-02-18   Brita Olofsdotter, Bobacken, tolvmansdotter
  Erik Samuel Herrman, Ånäset, Nysätra, bleckslagarelärling 1834-02-01   Stina Maria Orrstiert, Sikeå, jungfru
  Erik Samuel Sund, Bäck, fältjägare och corpral 1840-10-04   Christina Magdalena Ekberg, Innertavle, Umeå lfs., piga
  Erik Sik-Olofsson, Bygdeå, soldat 1795-06-07   Brita Thomasdotter, Ytterklinten, bondedotter
  Erik Sjöman-Eriksson, Bygdeå, soldat nr.22 1798-11-11   Eva Olofsdotter, Bobacken, soldatänka
  Erik Stadig, Öndebyn, fältjägare 1851-10-07   Catharina Margareta Andersdotter, Yttre Storbäcken, landbondedotter
  Erik Sundberg, Ratan, dykare och strandfiskare 1823-11-03   Maria Helena Lind, Ratan, änkefru
  Erik Sundqvist, Österbotten, Finland, sjöman 1821-12-30   Greta Cajsa Nordström, Ratan, piga
  Erik Sundström, Bygdeå, commisarie och kronolänsman 1785-10-11   Maria Olofsdotter, Estersmark, Nysätra, bondedotter
  Erik Sundström, Bygdeå, vice länsman 1768-06-19   Magdalena Persdotter, Sikeå,
  Erik Sundström, Junkboda, bonde 1845-10-12   Stina Greta Nilsdotter, Rickleå, häradsdomaredotter
  Erik Söderlund, Bjänsjön, dräng 1811-02-30   Christina Andersdotter, Risträsk, piga
  Erik Thomasson, Flarken, Nysätra, bonde 1783-04-00   Anna Persdotter, Bäck, bondedotter
  Erik Weijer, Umeå lfs., soldat 1785-10-23   Anna Jonsdotter, Rickleå, bondedotter
  Erik Widmark, Nysätra, comminister 1789-09-08   Maria Christina Näslund, Näs, jungfru
  Erik Wilhelm Lundgren, Ratan, tullvaktmästare 1819-10-19   Anna Brita Persdotter, Ratu, bondedotter
  Erik Wåhlin, Umeå stadsförsamling, carduansmakaregesäll 1789-02-22   Christina Ekman, Bygdeå, carduansmakareänka
  Erik Östensson, Skinnarbyn, hemmanstillträdande 1843-07-13   Maja Brita Samuelsdotter, Sävar, piga
  Erika Albertina Häggström, Dalkarlså, demoiselle 1856-09-11   Olof Edvard Thurdin, Nordmaling, handlande
  Erika Magdalena Ersdotter, Sikeå, bondedotter 1851-10-19   Olof Petter Edström, Sikeå, dräng och brukstjänare
  Esaias Gustaf Isberg, Robertsfors, klensmed 1852-10-10   Eva Johanna Risberg, Öndebyn, piga
  Eva Andersdotter, Norum, piga 1833-09-01   Per Persson, Norum, hemmansinnehavare
  Eva Andersdotter, Skinnarbyn, bondedotter 1854-09-28   Per Lundsten, Skinnarbyn, landhandlande
  Eva Cajsa Larsdotter, Ratu, bondedotter 1845-11-20   Erik Anton Ersson, Dalkarlså, hemmanstillträdande
  Eva Cajsa Zakrisdotter, Junkboda, bondedotter 1837-10-15   Erik Anton Thomasson, Bäck, bondeson
  Eva Catharina Johansdotter, Skursjön, nybyggardotter 1859-02-13   Olof Berglund, Flarken, Nysätra, inhyses
  Eva Catharina Qvist, Bjänsjön, piga 1860-01-17   Johan Andersson, Bjänsjön, bonde
  Eva Charlotta Brännström, Överklinten, bondedotter 1860-10-30   Gabriel Johansson, Överklinten, hemmanstillträdande
  Eva Charlotta Persdotter, Johanneslund, Robertsfors, piga 1848-10-00   Olof Daniel Söderlund, Johanneslund, Robertsfors, torpare
  Eva Christina Andersdotter, Överklinten, piga 1851-06-11   Johan Christopher Klint, Överklinten, fältjägare nr.19
  Eva Elisabet Jonsdotter, Krokån, piga 1854-10-15   Petrus Lundqvist, Krokån, krononybyggare
  Eva Elisabet Nilsdotter, Ultervattnet, piga 1854-02-07   Nils Olof Nilsson, Korssjön, dräng
  Eva Greta Johansdotter, Sörfors, piga 1846-11-29   Anders Strandberg, Strandfors, Nysätra, bondeson
  Eva Gustava Johansdotter, Bjurselet, Degerfors, bondedotter 1849-10-14   Karl Johan Hansson, Olsliden, nybyggare
  Eva Johanna Flodin, Skinnarbyn, jungfru 1806-06-29   Per Olofsson, Storbäcken, bonde
  Eva Johanna Larsdotter, Skinnarbyn, piga 1855-11-11   Olof Johansson, Högfors, bonde och änkling
  Eva Johanna Risberg, Öndebyn, piga 1852-10-10   Esaias Gustaf Isberg, Robertsfors, klensmed
  Eva Johanna Wigren-Persdotter, Ratuvik, bondedotter 1855-03-15   Olof Petter Wiklund, Bygdeå, furir, fältjägare
  Eva Lisa Olofsdotter, Näs, bondedotter 1801-11-15   Johan Frisk, Skinnarbyn, styrman
  Eva Maria Danielsdotter, Antfäboda, Robertsfors, kolaränka 1844-10-21   Nils Nilsson, Aftonmora, Robertsfors, dräng
  Eva Maria Danielsdotter, Antfäboda, Robertsfors, piga 1836-09-18   Karl Andersson, Antfäboda, Robertsfors, kolarson
  Eva Maria Larsdotter, Bjänsjöå, häradsdomaredotter 1845-06-28   Per Sjöström, Åkullsjön, bonde
  Eva Maria Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1847-12-30   Per Wilhelm Forsberg, Robertsfors, bruksarbetare
  Eva Maria Nilsdotter, Robertsfors, kolardotter 1828-11-09   Isak Nordström, Robertsfors, gjutare
  Eva Maria Olofsdotter, Överklinten, bondedotter 1844-06-03   Göran Petter Göransson, Överklinten, bonde
  Eva Olofsdotter, Altarliden, änka 1841-01-02   Jonas Vaken-Andersson, Rönnliden, Burträsk, förgångsman och änkling
  Eva Olofsdotter, Bobacken, bondedotter 1787-10-14   Nils Olsson, Västerteg, Umeå lfs., dräng
  Eva Olofsdotter, Bobacken, soldatänka 1798-11-11   Erik Sjöman-Eriksson, Bygdeå, soldat nr.22
  Eva Persdotter, Bobacken, piga 1811-11-03   Anders Ersson, Skinnarbyn, bonde
  Eva Sofia Persdotter, Sikeå, bondedotter 1850-06-16   Lars Olof Lindström, Sikeå, bondeson
  Eva Stina Nilsdotter, Brednoret, bondedotter 1828-09-28   Per Andersson, Bobacken, dräng
  Eva Stina Nilsdotter, Djäkneboda, torparänka 1837-03-19   Karl Gustaf Zingmark, Umeå stadsförsamling,
  Fredrik Anton Markström-Andersson, Ratan, dräng 1825-04-11   Greta Stina Dahlqvist, Ratan, piga
  Fredrik Anton Röring, Ratan (Gransjö), secund lots och hemmansägare 1856-04-03   Catharina Christina Olofsdotter, Djäkneboda, postbondedotter
  Fredrik Gustaf Sik, Bygdeå, soldat 1811-06-21   Magdalena Olofsdotter, Sjulsmark, piga
  Fredrik Kröger, Österbotten, Finland, bondeson 1783-05-11   Anna Catharina Persdotter, Norum, bondedotter
  Fredrik Larsson, Innansjön, Burträsk, bondeson 1846-07-28   Lovisa Charlotta Zakrisdotter, Sikeå, bondedotter
  Fredrik Olofsson, Storbäcken, Burträsk, dräng 1824-09-12   Maria Brita Olofsdotter, Bjänsjöå, bondedotter
  Fredrik Rönnberg, Robertsfors, klockare 1849-05-28   Gustava Ullgren, Robertsfors, piga
  Fredrik Rönngren, Näs, dräng 1832-11-28   Maja Stina Sundström, Näs, sergeantdotter, jungfru
  Fredrik Stridfeldt, Bygdeå, soldat 1779-06-00   Maria Göransdotter, Överklinten, piga
  Fredrika Bergsten, Dalkarlså, piga 1854-11-03   Anders Andersson, Dalkarlså, dräng
  Fredrika Charlotta Jakobsdotter, Stenfors, landbondedotter 1856-07-20   Anders Eriksson, Robertsfors, arbetskarl
  Fredrika Elisabet Båga, Lövånger, bondedotter 1829-01-22   Petter Berg, Bygdeå, corporal och änkling
  Fredrika Gustava Markström, Ratan, piga 1853-12-04   Johan Gustaf Forsberg, Ratan, coopvardie styrman
  Fredrika Johanna Hammarbäck, Robertsfors, hammarsmedsdotter 1832-12-26   Jakob Meijer, Robertsfors, bruksarbetare
  Fredrika Lovisa Andersdotter, Öndebyn, piga 1860-09-23   Olof Nordström, Sandåsen, hemmanstillträdande
  Fredrika Lovisa Ersdotter, Brednoret, piga 1835-11-08   Olof Brännström-Andersson, Brednoret (Bränndalen), nybyggarson
  Fredrika Sofia Karlsdotter, Överklinten, bondedotter 1831-11-13   Erik Hammarstedt-Mattsson, Ytterklinten, bondeson
  Fredrika Sofia Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter 1850-02-03   Jonas Jonsson, Ultervattnet, hemmanstillträdande
  Fredrika Wilhelmina Bjurman, Ratan, jungfru 1847-12-05   Jonas Anton Åman, Ratan, tullvaktmästare
  Fredrika Wilhelmina Eklund, Sikeå, jungfru 1856-04-01   Nils Fredrik Häggström, Sikeå, coopvardie skeppare
  Gabriel Johansson, Skinnarbyn, dräng 1750-06-17   Margareta Olofsdotter, Skinnarbyn, piga
  Gabriel Johansson, Överklinten, bonde 1789-06-14   Magdalena Olofsdotter, Bobacken, tolvmansdotter
  Gabriel Johansson, Överklinten, hemmanstillträdande 1860-10-30   Eva Charlotta Brännström, Överklinten, bondedotter
  Gabriel Olofsson, Skinnarbyn, hemmanstillträdande 1811-11-21   Brita Stina Andersdotter, Gullmark, bondedotter
  Gabriel Petter Landfors, Håknäs, Nordmaling, sågdräng 1834-11-23   Lisa Greta Nilsdotter, Aftonmora, kolardotter
  Gabriel Svala, Bygdeå, soldat 1815-06-04   Sara Lisa Östensdotter, Kvarnrödningen, änka
  Gabriel Svanström, Robertsfors, uppsättare och änkling 1839-07-21   Anna Margareta Hammarström, Robertsfors, piga
  Greta Brita Genberg, Bygdeå, jungfru 1809-10-07   Per Wattrang, Umeå stadsförsamling, nödårspredikant och magister
  Greta Brita Larsdotter, Gullmark, bondedotter 1830-10-10   Anders Abrahamsson, Gullmark, bondeson
  Greta Brita Marklund, Gullmark, bondedotter 1855-04-19   Johan Efraimsdotter, Lantnäs, landbonde
  Greta Brita Nilsdotter, Bobacken, piga 1847-11-21   Johan Mattsson, Bobacken, hemmansägare
  Greta Cajsa Andersdotter, Kroksjön, bondedotter 1830-09-26   Per Andersson, Gunnismark, Umeå lfs., hemmanstillträdande
  Greta Cajsa Andersdotter, Sikeå, piga 1827-10-25   Jon Abrahamsson, Sikeå, dräng
  Greta Cajsa Andersdotter, Ultervattnet, nämndemansdotter 1832-10-12   Anders Nilsson, Rickleå, bondeson
  Greta Cajsa Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter 1842-07-24   Hans Gustaf Klint, Överklinten, fältjägare
  Greta Cajsa Danielsdotter, Öndebyn, krononybyggare 1851-10-07   Anders Åman, Rickleå, fältjägare
  Greta Cajsa Hammarberg, Robertsfors, jungfru 1826-12-10   Erik Daniel Lund, Jyljens bruk, Överkalix, bruksinspektor
  Greta Cajsa Hansdotter, Robertsfors, bruksarbetardotter 1798-10-00   Per Hammarsten, Robertsfors, hammarsmed
  Greta Cajsa Hansdotter, Sikeå, torpardotter 1837-10-29   Anders Gustaf Lundbom, Sikeå, dräng
  Greta Cajsa Högström, Rickleå, bondedotter 1839-11-19   Johan Karlsson, Legdeå, mästersmed, nu i Härnösand
  Greta Cajsa Johansdotter, Överklinten, bondedotter 1833-01-13   Olof Westerlund-Olofsson, Överklinten, hemmansinnehavare
  Greta Cajsa Kröger, Sävar, Umeå lfs., bokhållaredotter 1821-03-25   Markus Anton Stridbar, Skinnarbyn, corporal
  Greta Cajsa Larsdotter, Gullmark, nämndemansdotter 1819-04-15   Johan Petter Samuelsson, Gunnismark, Umeå lfs., bonde
  Greta Cajsa Larsdotter, Skinnarbyn, piga 1842-11-00   Lars Gustaf Högberg, Skinnarbyn, dräng
  Greta Cajsa Mattsdotter, Ivarsboda, bondedotter 1819-11-14   Erik Grubbström, Ratan, strandfiskare
  Greta Cajsa Nilsdotter, Junkboda, nämndemansdotter 1815-11-19   Olof Olofsson, Storbäcken, bonde och änkling
  Greta Cajsa Norbrandt, Skinnarbyn, nämndemansdotter 1825-10-23   Hans Marklund-Abrahamsson, Gullmark, hemmanstillträdande
  Greta Cajsa Nordström, Ratan, piga 1821-12-30   Erik Sundqvist, Österbotten, Finland, sjöman
  Greta Cajsa Persdotter, Ivarsboda, bondedotter 1809-12-26   Matts Andersson, Ivarsboda, bonde
  Greta Cajsa Persdotter, Jomark, bondedotter 1804-11-25   Jonas Andersson, Ståbäcken, nybyggare
  Greta Cajsa Persdotter, Överklinten, bondedotter 1810-10-14   Johan Fredrik Frisk, Bygdeå, soldat
  Greta Cajsa Stadig, Bygdeå, soldatdotter 1792-02-12   Nathanael Simonsson, Umeå stadsförsamling, dräng
  Greta Cajsa Sundström, Bäck, jungfru 1805-02-24   Nils Olsson, Junkboda, bonde
  Greta Carolina Olofsdotter, Junkboda, bondedotter 1849-05-06   Nils Persson, Junkboda, dräng och hemmanstillträdande
  Greta Catharina Olofsdotter, Åkullsjön, bondedotter 1844-01-01   Adolf Norling, Torstuna (C), coopvardie skeppare och borgare
  Greta Dorotea Nilsdotter, Korssjön, piga 1845-07-06   Karl Petter Olofsson, Kroksjön, dräng
  Greta Elisabet Nilsdotter, Yttre Storbäcken, nybyggaränka 1834-10-12   Karl Emanuel Jonsson, Överklinten, dräng
  Greta Israelsdotter, Skinnarbyn, piga 1780-06-04   Anders Jönsson, Gravmark, Umeå lfs., dräng
  Greta Jakobsdotter, Prästgården, piga 1816-12-31   Per Persson, Gunsmark, Nysätra, dräng
  Greta Jonsdotter, Brände, Nysätra, piga 1816-09-17   Per Trast, Öndebyn, sockenskomakare
  Greta Jönsdotter, Junkboda, piga 1774-10-02   Per Hansson, Bobacken, dräng
  Greta Lisa Hammarsten, Robertsfors, hammarsmedsdotter 1844-03-25   Johan Persson, Robertsfors, dagakarl
  Greta Magdalena Norbrandt, Ratu, nämndemansdotter 1840-01-28   Karl Österlund-Olofsson, Ostnäs, Sävar, torpare
  Greta Magdalena Risberg, Yttre Storbäcken, bondedotter 1841-07-04   Jonas Jonsson, Yttre Storbäcken, dräng
  Greta Maria Sundström, Skinnarbyn, fältväbelsdotter 1813-05-27   Lars Persson, Djäkneboda, hemmanstillträdande
  Greta Sofia Holmström, Dalkarlså, torpardotter 1844-00-00   Nathanael Nathanaelsson, Umeå stadsförsamling, dräng
  Greta Sofia Larsdotter, Junkboda, bondedotter 1847-09-26   Jonas Byström, Skinnarbyn, constapel
  Greta Stina Dahlqvist, Ratan, piga 1825-04-11   Fredrik Anton Markström-Andersson, Ratan, dräng
  Greta Stina Johansdotter, Korssjön, bondedotter 1837-07-02   Anders Gustaf Hansson, Flarken, Nysätra, bonde
  Greta Stina Nilsdotter, Öndebyn, piga 1845-11-05   Jonas Petter Danielsson, Öndebyn, hemmanstillträdande
  Greta Ulrika Christiersdotter, Dalkarlså, nämndemansdotter 1811-02-10   Per Persson, Bobacken, dräng
  Gunilla Clementsdotter, Bygdeå, lappiga 1769-03-12   Anders Mårtensson, Bygdeå, lappdräng
  Gustaf Bergström, Falun, kronoinspektor 1794-11-00   Sofia Magdalena Nordin, Bygdeå, mademoiselle
  Gustaf Hedlund, Robertsfors, bruksarbetare 1858-09-23   Margareta Matilda Boström, Rickleå, bondedotter
  Gustaf Jonsson, Korssjön, dräng 1847-03-04   Cajsa Maria Johansdotter, Slyberget, nybyggardotter
  Gustaf Markus Bäck, Dalkarlså, fältjägare 1844-05-30   Margareta Sofia Bäckström, Dalkarlså, jungfru
  Gustaf Nilsson, Lappvattnet, Burträsk, dräng 1857-02-10   Anna Catharina Lundberg, Lugnet, bondedotter
  Gustaf Wilhelm Andersson, Stortjärn, dräng 1841-04-12   Anna Magdalena Andersdotter, Högaliden, piga
  Gustaf Wilhelm Persson, Sikeå, dräng 1854-07-09   Maria Charlotta Persdotter, Sikeå, bondeänka
  Gustaf Wilhelm Thurdin, Ratan, coopvardie capitain 1848-11-15   Maria Brigitta Bygdén, Djäkneboda, jungfru
  Gustava Andersdotter, Stortjärn, piga 1859-11-22   Johan Larsson, Storrödningsberget, arbetare
  Gustava Carolina Högström, Rickleå, bondedotter 1847-10-19   Jonas Petter Nilsson, Rickleå, bonde
  Gustava Ek, Öndebyn, demoiselle 1853-10-30   Leonard Josef Fahlander, Robertsfors, bruksbokhållare
  Gustava Regina Sundström, Skinnarbyn, fältväbelsdotter 1820-04-29   Markus Frisk, Bygdeå, soldat
  Gustava Ullgren, Robertsfors, piga 1849-05-28   Fredrik Rönnberg, Robertsfors, klockare
  Göran Arvidsson, Överklinten, hemmanstillträdande 1814-10-09   Anna Brita Olofsdotter, Rickleå, bondedotter
  Göran Hansson, Norum, bonde 1760-10-14   Malin Jonsdotter, Norum, piga
  Göran Johansson, Eskilstuna (D), järnhandlande 1839-11-05   Ulla Stina Eklund, Sikeå, jungfru
  Göran Larsson, Trehörningen, Nysätra, bonde 1804-09-30   Christina Olofsdotter, Junkboda, nämndemansdotter
  Göran Persson, Norum, bonde 1811-12-03   Brita Maria Johansdotter, Gravmark, Umeå lfs., piga
  Göran Petter Göransson, Överklinten, bonde 1844-06-03   Eva Maria Olofsdotter, Överklinten, bondedotter
  Göran Willskytt, Bygdeå, soldat 1805-11-17   Anna Catharina Nilsdotter, Bygdeå, piga
  Hans Ahlberg, Bygdeå, soldat 1769-10-01   Karin Larsdotter, Ivarsboda, piga
  Hans Andersson, Djäkneboda, dräng 1750-11-04   Maria Andersdotter, Bobacken, piga
  Hans Andersson, Flarken, Nysätra, bonde 1776-06-16   Magdalena Andersdotter, Sikeå, bondedotter
  Hans Andersson, Flarken, Nysätra, bondeson 1854-09-10   Magdalena Lovisa Olofsdotter, Jomark, piga
  Hans Andersson, Sikeå, bonde 1783-10-12   Magdalena Larsdotter, Gullmark, bondedotter
  Hans Andersson, Ultervattnet, bonde 1797-06-18   Anna Greta Persdotter, Djäkneboda, bondedotter
  Hans Boberg, Bygdeå, sjöman 1819-03-23   Sara Greta Eriksdotter, Djäkneboda, bondedotter
  Hans Boström, Bobacken, bonde 1824-09-05   Brita Greta Andersdotter, Bobacken, bondedotter
  Hans Brännström, Dalkarlså, sågdräng 1851-09-28   Ulla Margareta Sundström, Kyrkobordet, piga
  Hans Brännström-Andersson, Baggböle sågverk, Umeå lfs., arbetare och änkling 1859-04-24   Elisabet Sofia Lantz, Högfors, bondedotter
  Hans Bröms, Bygdeå, sockenskräddare 1768-06-05   Margareta Olofsdotter, Bobacken,
  Hans Bygdén, Djäkneboda, torpare 1815-01-08   Anna Brita Kronbäck, Ratan, sjömansänka
  Hans Danielsson, Öndebyn, bonde 1785-09-25   Magdalena Larsdotter, Gullmark, bondedotter
  Hans Giers-Ersson, Bygdeå, soldat 1783-06-22   Christina Lax, Bygdeå, soldatdotter
  Hans Gustaf Karlsson, Legdeå, hemmanstillträdande 1836-10-02   Maja Stina Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter
  Hans Gustaf Klint, Överklinten, fältjägare 1842-07-24   Greta Cajsa Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter
  Hans Gustaf Larsson, Överklinten, bondeson 1829-07-12   Maja Stina Persdotter, Mjösjön, nybyggardotter
  Hans Gustaf Sjöman, Kroksjönäs, bondeson och hemmansägare 1847-10-17   Anna Cajsa Andersdotter, Kroksjönäs, piga
  Hans Hammarbäck, Bygdeå, hammarsmed 1827-00-00   Maja Stina Mårtensdotter, Robertsfors, bruksarbetardotter
  Hans Hammarsten, Ön, Älvkarleby (C), stångjärnssmedsmästare 1786-11-26   Maria Forsberg-Andersdotter, Edfastmark, änka
  Hans Hansson, Legdeå, bonde 1793-12-10   Anna Catharina Persdotter, Gumboda, Nysätra, bondedotter
  Hans Hedlund, Öndebyn, rustmästare 1833-11-09   Johanna Jonsdotter, Öndebyn, bondedotter
  Hans Hieronymusson, Ostnäs, Umeå lfs., bonde 1803-00-00   Maria Elisabet Norlin, Ratan, jungfru
  Hans Holmsten, Holmön, Umeå lfs., hemmanstillträdande 1813-10-03   Catharina Persdotter, Norum, bondedotter
  Hans Håkansson, Tväråmark, Umeå lfs., dräng 1749-11-05   Anna Isaksdotter, Sikeå, piga
  Hans Högberg-Jonsson, Djäkneboda, bondeson 1817-05-18   Lisa Greta Eriksdotter, Bobacken, bondedotter
  Hans Högberg-Jonsson, Kullholm, nybyggare och änkling 1829-04-12   Margareta Magdalena Thurdin, Näs, bondedotter
  Hans Isaksson, Näs, bondeson 1812-06-28   Anna Cajsa Isaksdotter, Ultervattnet, piga
  Hans Jakobsson, Ösjön, krononybyggare 1813-10-31   Brita Dahlström, Dalkarlså, skräddardotter
  Hans Johansson, Bäck, dräng 1827-09-28   Maja Brita Andersdotter, Bäck, piga
  Hans Johansson, Robertsfors, kolare 1795-06-21   Anna Magdalena Hammarstedt, Robertsfors, klensmedsdotter
  Hans Jonsson, Rickleå, bondeson 1824-09-05   Magdalena Andersdotter, Kroksjön, bondedotter
  Hans Jonsson, Sjulsmark, bonde 1806-11-09   Maja Stina Zakrisdotter, Gullmark, piga
  Hans Klint-Eriksson, Bygdeå, soldat 1756-10-18   Karin Markusdotter, Korssjön,
  Hans Lilja-Johansson, Robertsfors bruk, kolare 1767-10-11   Anna Hansdotter, Ultervattnet, piga
  Hans Marklund-Abrahamsson, Gullmark, hemmanstillträdande 1825-10-23   Greta Cajsa Norbrandt, Skinnarbyn, nämndemansdotter
  Hans Nilsson, Åkullsjön, hemmanstillträdande 1820-10-29   Anna Stina Jonsdotter, Degerfors, bondedotter
  Hans Olofsson, Flarken, Nysätra, bondeson 1825-05-24   Maria Catharina Jonsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Hans Olofsson, Robertsfors, dräng 1797-02-20   Lisa Johansdotter, Robertsfors, kolardotter
  Hans Olofsson, Ultervattnet, dräng 1783-10-12   Magdalena Olofsdotter, Överklinten, bondedotter
  Hans Olsson, Bobacken, bonde 1786-07-09   Magdalena Olofsdotter, Bobacken, bondedotter
  Hans Persson, Bobacken, dräng 1747-04-19   Brita Persdotter, Bäck, piga
  Hans Persson, Bobacken, dräng 1804-12-02   Anna Magdalena Nilsdotter, Sjöarödd, nybyggardotter
  Hans Persson, Djäkneboda, bonde och änkling 1840-12-20   Anna Magdalena Olofsdotter, Djäkneboda, bondeänka
  Hans Persson, Jomark, bonde 1785-10-30   Magdalena Larsdotter, Korssjön, bondedotter
  Hans Persson, Rickleå, bonde 1824-05-30   Catharina Nilsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Hans Persson, Tväråmark, Umeå lfs., landbonde 1831-07-10   Brita Cajsa Samuelsdotter, Rickleå, piga
  Hans Petter Forsberg, Bygdeå, hjälpsmed 1825-11-27   Ulrika Sofia Backström, Robertsfors, jungfru
  Hans Petter Hammarsten, Robertsfors, mästersven 1825-10-23   Anna Brita Nilsdotter, Aftonmora, Robertsfors, piga
  Hans Petter Jakobsson, Gullmark, hemmansägare 1856-10-07   Margareta Carolina Olofsdotter, Fällfors, bondedotter
  Hans Petter Nordqvist, Robertsfors , koldräng 1846-07-12   Anna Maria Andersdotter, Robertsfors, piga
  Hans Petter Nordqvist, Robertsfors bruk, koldräng 1850-01-06   Cajsa Greta Olofsdotter, Flarken, Nysätra, piga
  Hans Stadig-Johansson, Bygdeå, soldat 1794-06-15   Brita Olofsdotter, Rickleå, bondedotter
  Hans Svensson, Ratu, dräng 1758-12-12   Cherstin Mårtensdotter, Brednoret, piga
  Hans Thurdin, Ratan, visiteur 1783-11-02   Maria From, Bygdeå, corporalsdotter
  Hans Thurdin, Ratan, visiteur 1804-06-24   Catharina Zakrisdotter, Burträsk, änka
  Hans Ulrik Persson, Rickleå, bondeson 1852-10-17   Christina Magdalena Olofsdotter, Junkboda, bondedotter
  Hans Zakrisson, Edfastmark, dräng 1746-10-07   Elsa Olofsdotter, Sikeå, piga
  Hans Åke Stein, Hjo (R), skomakare 1856-06-24   Christina Magdalena Persdotter, Bäck, bondedotter
  Hans Åström, Rickleå, skomakare 1849-07-08   Maria Margareta Olofsdotter, Storbäcken, piga
  Hans Östensson, Legdeå, bonde 1762-06-20   Christina Hansdotter, Legdeå, piga
  Hedda Helena Sundberg, Näs, piga 1852-11-07   Lars Gustaf Sjöström, Sävar bruk, Sävar, knipsmedsdräng
  Hedda Ulrika Johansdotter, Sikeå, piga 1860-08-19   Johan Persson, Sikeå, dräng
  Hedvig Helena Larsdotter, Rickleå, bondedotter 1846-01-27   Lars Olof Spjut, Näs, fältjägare
  Hedvig Högström, Rickleå, piga 1852-04-04   Nils Wahlström, Rickleå, bonde och änkling
  Hedvig Ulrika Klingström, Rickleå, jungfru 1826-06-25   Nils Nilsson, Pellboda, Nysätra, hemmanstillträdande
  Helena Carolina Persdotter, Robertsfors, piga 1841-07-18   Karl Petter Edström, Robertsfors, kolardräng
  Helena Catharina Mattsdotter, Robertsfors, piga 1844-11-11   Johan Hammarsten, Robertsfors, hammarsmed
  Helena Christina Olofsdotter, Näs, bondedotter 1791-05-15   Per Hansson, Innertavle, Umeå lfs., postförare
  Helena Fernborg, Robertsfors, jungfru 1792-06-26   Lars Bygdén, Innertavle, Umeå lfs., gästgivare
  Helena Gustava Karlsdotter, Bäckliden, nybyggardotter 1854-07-09   Per Åström-Olofsson, Bjänsjöå, arbetskarl
  Helena Jonsdotter, Bäck, bondedotter 1784-10-00   Anders Andersson, Dalkarlså, bonde
  Helena Persdotter, Bobacken, piga 1774-03-06   Lars Olofsson, Ultervattnet, dräng
  Henrik Berg-Christiansson, Tväråmark, Umeå lfs., snickare och hemmansägare 1818-06-07   Anna Cajsa Eriksdotter, Bobacken, bondedotter
  Henrik Henriksson, Bygdeträsk, Burträsk, bonde 1795-10-12   Magdalena Olofsdotter, Bobacken, bondeänka
  Henrik Johan Boström, Bobacken, coopvardie styrman 1850-03-19   Cajsa Lovisa Nordbrandt, Bobacken, jungfru
  Hieronymus Österlund, Norum, skattebonde och änkling 1859-12-26   Carolina Nilsdotter, Ratu, bondedotter
  Håkan Bruus-Persson, Bygdeå, soldat 1748-02-00   Margareta Zakrisdotter, Överklinten, piga
  Ingeborg Andersdotter, Bygdeå, piga 1762-06-06   Mikael Stadig-Christiersson, Bygdeå, soldat
  Ingeborg Andersdotter, Sikeå, piga 1750-01-21   Lars Persson, Bäck, bonde
  Ingeborg Andersdotter, Sikeå, piga 1757-10-16   Johan Nilsson, Gumboda, Nysätra, dräng
  Ingeborg Andersdotter, Ultervattnet, piga 1770-10-16   Lars Nilsson, Ultervattnet, bonde
  Ingeborg Dunder-Persdotter, Bygdeå, kvinnsperson 1767-02-22   Per Håkansson, Bygdeå, soldatämne Risberg
  Ingeborg Gudmundsdotter, Bjänsjöå, piga 1761-04-12   Zakris Persson, Norum, dräng
  Ingeborg Isaksdotter, Legdeå, änka 1843-01-01   Anders Nilsson, Gumboda, Nysätra, inhysesman och änkling
  Ingeborg Larsdotter, Sikeå, piga 1758-10-15   Lars Andersson, Ultervattnet, dräng
  Ingeborg Olofsdotter, Bjänsjöå, bondedotter 1833-10-27   Jonas Granroth, Högliden, Degerfors, avskedad fältjägare
  Ingeborg Svensdotter, Ratu, 1756-05-26   Olof Jonsson, Djäkneboda,
  Ingrid Larsdotter, Ratu, bondedotter 1789-11-01   Olof Klingberg-Johansson, Risträsk, nybyggare
  Ingrid Magdalena Mårtensdotter, Åsjön, bondedotter 1860-02-14   Johan Anton Strid-Johansson, Åsjön, bondeson
  Ingrid Mårtensdotter, Brednoret, piga 1748-11-29   Erik Persson, Sävar, dräng
  Ingrid Nathanaelsdotter, Åkullsjön, nybyggardotter 1796-02-07   Jakob Persson, Bjänsjön, nybyggare
  Ingrid Persdotter, Gumboda, Nysätra, piga 1765-02-17   Jakob Norbeck, Obbola, Umeå lfs., skomakargesäll
  Isak Andersson, Gullmark, bondeson 1830-11-05   Stina Greta Olofsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Isak Bäck-Johansson, Bygdeå, trumslagare 1764-05-27   Maria Persdotter, Rickleå, piga
  Isak Dan. Widenmark, Bygdeå, adjunkt 1813-07-04   Maria Christina Genberg, Bygdeå, jungfru
  Isak Fermstedt, Bygdeå, soldat 1803-10-09   Anna Brita Jakobsdotter, Ratu, bondedotter
  Isak Fredriksson, Krokbäcken, kronobonde 1859-09-11   Anna Margareta Strid, Åsjön, bondedotter
  Isak Hansson, Näs, bonde 1784-10-05   Magdalena Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Isak Högmodig-Olofsson, Bygdeå, soldat 1750-11-18   Anna Nilsdotter, Norum, piga
  Isak Isaksson, Dalkarlså, sågdräng 1800-05-04   Catharina Johansdotter, Dalkarlså, soldatdotter
  Isak Isaksson, Ultervattnet, bonde 1786-06-10   Margareta Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Isak Isaksson, Överklinten, bondeson och hemmanstillträdande 1859-11-13   Elisabet Fredrika Brännström, Överklinten, bondedotter
  Isak Jakobsson, Ultervattnet, bondeson 1828-09-25   Magdalena Nilsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Isak Johansson, Överklinten, bondeson 1840-07-05   Sara Magdalena Göransdotter, Överklinten, bondedotter
  Isak Jonsson, Rickleå, bonde 1772-10-04   Anna Catharina Persdotter, Bobacken, piga
  Isak Jonsson, Ultervattnet, bondeson 1841-11-07   Anna Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Isak Larsson, Näs, bonde 1785-10-09   Anna Isaksdotter, Dalkarlså, bondedotter
  Isak Larsson, Näs, bondeson 1832-12-31   Anna Fredrika Andersdotter, Näs, bondedotter
  Isak Mattsson, Ivarsboda, bondeson 1835-07-05   Anna Magdalena Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter
  Isak Mattsson, Smårödningen, bondeson och hemmansägare 1856-10-26   Magdalena Johanna Johansdotter, Ultervattnet, piga
  Isak Nordström, Robertsfors, gjutare 1828-11-09   Eva Maria Nilsdotter, Robertsfors, kolardotter
  Isak Olofsson, Edfastmark, bonde 1762-10-03   Margareta Larsdotter, Sikeå, änka
  Isak Persson, Edfastmark, bonde 1801-09-27   Magdalena Christiersdotter, Dalkarlså, nämndemansdotter
  Isak Persson, Ultervattnet, bonde 1778-06-14   Anna Stina Persdotter, Sikeå, bondedotter
  Isak Petter Hedlund, Umeå stadsförsamling, coopvardie skeppare 1835-04-20   Maria Christina Widgren-Persdotter, Ratuvik, nämndemansdotter
  Isak Petter Isaksson, Edfastmark, bondeson 1835-01-01   Sara Greta Nilsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Isak Petter Jonsson, Överklinten, bondeson 1850-04-23   Anna Ulrika Brandt, Överklinten, piga
  Isak Petter Norbrandt, Ratu, bonde 1849-02-26   Maja Ulla Grehn, Dalkarlså, piga
  Isak Petter Nordqvist, Robertsfors, skogvaktarson 1842-10-30   Anna Magdalena Lindfors, Robertsfors, piga
  Isak Petter Olofsson, Ultervattnet, bondeson 1847-10-05   Sara Cajsa Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Isak Petter Persson, Ultervattnet, bonde 1829-10-11   Brita Greta Jonsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Isak Petter Pettersson, Sikeå, bondeson 1840-11-01   Cajsa Lovisa Persdotter, Sikeå, bondedotter
  Jakob Andersson, Gullmark, dräng 1821-05-20   Anna Brita Hansdotter, Öndebyn, piga
  Jakob Andersson, Jomark, dräng 1858-11-30   Christina Wilhelmina Zakrisdotter, Jomark, bondedotter
  Jakob Andersson, Ultervattnet, dräng 1832-12-00   Anna Brita Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Jakob Arvidsson, Överklinten, bonde 1821-01-28   Anna Stina Karlsdotter, Överklinten, bondedotter
  Jakob Bruse-Mattsson, Bygdeå, soldat 1762-09-26   Brita Andersdotter, Ultervattnet, piga
  Jakob Bäckman-Andersson, Sörfors, dräng 1855-10-26   Brita Sofia Olofsdotter, Sjulsmark, piga
  Jakob Christoffer Robert Bruhn, Bygdeå, coopvardie capitain 1841-05-18   Anna Maria Häggström, Dalkarlså, demoiselle
  Jakob Ersson, Ratu, dräng 1764-10-07   Anna Nilsdotter, Ultervattnet, piga
  Jakob Högström, Bygdeå, klockare 1763-06-21   Anna Brita Zingmark, Bygdeå, jungfru
  Jakob Isaksson, Edfastmark, 1752-10-04   Brita Mårtensdotter, Överklinten,
  Jakob Isaksson, Ultervattnet, bonde 1789-02-03   Anna Stina Andersdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Jakob Isaksson, Ultervattnet, fd. bonde 1836-06-19   Brita Stina Persdotter, Ultervattnet, piga
  Jakob Israelsson, Bullmark, Umeå lfs., bonde 1796-04-03   Maria Andersdotter, Ivarsboda, bondedotter
  Jakob Jakobsson, Junkboda, dräng 1853-04-17   Anna Magdalena Ersdotter, Ytterklinten, bondeänka
  Jakob Jakobsson, Vännäs, Umeå lfs., hemmanstillträdande 1808-05-01   Stina Greta Persdotter, Sikeå, piga
  Jakob Jakobsson, Åkulla, dräng 1821-10-28   Magdalena Hansdotter, Bobacken, bondedotter
  Jakob Johansson, Brattby, Umeå lfs., dräng 1760-09-24   Lisa Christophersdotter, Bäck, piga
  Jakob Johansson, Sävar, bondeson 1823-06-28   Lovisa Charlotta Larsdotter, Sikeå, bondedotter
  Jakob Larsson, Öndebyn, skattebonde 1860-06-24   Maria Charlotta Högsint, Kroksjön (Junkboda), piga
  Jakob Lejonberg, Ratan, betjent 1793-07-00   Catharina Nyberg, Ratan, jungfru
  Jakob Meijer, Robertsfors, bruksarbetare 1832-12-26   Fredrika Johanna Hammarbäck, Robertsfors, hammarsmedsdotter
  Jakob Nilsson, Brände, Nysätra, 1756-02-03   Sara Olofsdotter, Jomark,
  Jakob Nilsson, Kullholm, hemmanstillträdande 1855-10-21   Sofia Albertina Isaksdotter, Dalkarlså, piga
  Jakob Norbeck, Obbola, Umeå lfs., skomakargesäll 1765-02-17   Ingrid Persdotter, Gumboda, Nysätra, piga
  Jakob Olofsson, Sjulsmark, dräng 1759-10-23   Karin Markusdotter, Överklinten, änka
  Jakob Persson, Bjänsjön, nybyggare 1796-02-07   Ingrid Nathanaelsdotter, Åkullsjön, nybyggardotter
  Jakob Persson, Överklinten, bonde 1783-06-12   Maria Jonsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Jakob Röring, Ratan, strandfiskare 1817-11-07   Anna Larsdotter, Nya Storbäcken, corporalsdotter
  Jakob Sund, Bäck, bonde och änkling 1843-00-00   Anna Christina Röring, Ratan, tullvaktardotter
  Jakob Sund, Bäck, soldat 1820-10-29   Anna Greta Persdotter, Bobacken, bondedotter
  Jakob Thomasson, Ytterklinten, bonde 1789-06-01   Anna Catharina Larsdotter, Gullmark, tolvmansdotter
  Jakob Ulrik Lindgren, Bygdeå, bruksbokhållare 1827-10-25   Magdalena Andersdotter-Öberg, Öndebyn, bondeänka
  Jakob Unaus, Piteå (BD), magister 1792-08-07   Carolina Margareta Nessler, Umeå stadsförsamling, mademoiselle
  Jakob Wall-Johansson, Lövånger, dräng 1815-08-06   Stina Lena Ersdotter, Djäkneboda, änka
  Jakob Wilhelm Olofsson, Gulltjärn, dräng 1848-02-08   Ulrika Christina Larsdotter, Gulltjärn, bondedotter
  Jakob Östensson, Ultervattnet, soldatämne 1767-03-02   Stina Andersdotter, Ultervattnet,
  Johan Abrahamsson, Djäkneboda, dräng 1795-09-00   Anna Stina Hansdotter, Djäkneboda, bondedotter
  Johan Abrahamsson, Nasafjäll, dräng 1784-05-31   Christina Larsdotter, Rickleå, corpral Höks dotter
  Johan Abrahamsson, Rickleå, bondeson 1807-01-11   Maja Greta Karlsdotter, Rickleå, piga
  Johan Abrahamsson, Rickleå, torpare och änkling 1834-11-25   Magdalena Persdotter, Jomark, bondedotter
  Johan Adolf Bergholm, Bygdeå, bruksinspektor 1839-05-20   Agnes Margrete Charlotta Busch, Bygdeå, demoiselle
  Johan Andersson, Bjänsjön, bonde 1860-01-17   Eva Catharina Qvist, Bjänsjön, piga
  Johan Andersson, Botsmark, Sävar, bondeänkling 1836-12-26   Anna Cajsa Persdotter, Överklinten, piga
  Johan Andersson, Bygdsiljum, Burträsk, dräng 1760-12-07   Anna Eriksdotter, Åkullsjön, piga
  Johan Andersson, Hemmesmark, Sävar, hemmanstillträdande 1830-05-02   Sara Margareta Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Johan Andersson, Korssjön, bondeson 1848-10-17   Märta Catharina Nilsdotter, Älglund, Burträsk, nybyggardotter
  Johan Andersson, Sikeåfjärden, bruksvakt 1785-10-23   Anna Hansdotter, Legdeå, bondedotter
  Johan Andersson, Yttre Storbäcken, landbondeson 1859-06-05   Carolina Sandberg, Yttre Storbäcken, piga
  Johan Andersson, Ånäset, Nysätra, bonde 1848-07-04   Maja Stina Nilsdotter, Ultervattnet, piga
  Johan Anton Karlsson, Fågelsång, dräng 1857-10-11   Christina Catharina Nygren, Edfastmark, piga
  Johan Anton Strid-Johansson, Åsjön, bondeson 1860-02-14   Ingrid Magdalena Mårtensdotter, Åsjön, bondedotter
  Johan Anton Sundström, Bygdeå, sjöman 1841-02-14   Anna Christina Hammarsten, Robertsfors, hammarsmedsdotter
  Johan Anton Söderström, Näs, skomakare 1851-11-09   Margareta Magdalena Nilsdotter, Rickleå, bondedotter
  Johan Arnqvist-Andersson, Robertsfors, kolarson 1833-10-13   Margareta Eriksdotter, Robertsfors, piga
  Johan August Åman, Sikeå, tullvaktmästare 1856-05-29   Anna Ersdotter, Sikeå, nämndemansdotter
  Johan Axel Magnus von Ahn, Bäck, dräng 1837-01-29   Johanna Nilsdotter, Djäkneboda, piga
  Johan Bergstedt, Avan, Lövånger, fd. bruksbokhållare 1817-07-22   Anna Charlotta Ahlqvist, Rickleå, mademoiselle
  Johan Björkman, Valö (C), sjöman 1848-08-24   Magdalena Johanna Danielsdotter, Öndebyn, bondedotter
  Johan Boman, Bygdeå, soldat 1806-06-29   Brita Greta Jonsdotter, Näs, torpardotter
  Johan Borg, Bygdeå, soldat 1828-10-00   Catharina Christiansdotter, Gravfors, nybyggardotter
  Johan Borg, Gravfors, bondeson 1859-09-04   Anna Catharina Andersdotter, Gulltjärn, bondedotter
  Johan Bratt, Bygdeå, soldat 1755-09-27   Margareta Mosesdotter, Sjulsmark,
  Johan Brunberg-Larsson, Estersmark, Nysätra, bruksdräng 1770-10-07   Maria Olofsdotter, Robertsfors, änka
  Johan Brännström, Dalkarlså, dräng 1841-10-03   Lovisa Jakobsdotter, Dalkarlså, piga
  Johan Brännström-Persson, Robertsfors, klensmedslärling 1836-02-07   Lisa Greta Lindgren, Robertsfors, piga
  Johan Bröms, Skinnarbyn, strandfiskare 1782-04-07   Catharina Maria Forsberg, Gullmark, piga
  Johan Bygdeman-Johansson, Rickleå, bonde 1837-01-15   Cajsa Mårtensdotter, Åsjön, bondedotter
  Johan Bäckström, Dalkarlså, blivande bonde och änkling 1848-01-27   Anna Magdalena Larsdotter, Dalkarlså, bondedotter och piga
  Johan Bäckström, Dalkarlså, bonde 1842-10-26   Sara Stina Bredbäck-Danielsdotter, Prästgården, piga
  Johan Christiansson, Åkulla, bonde 1838-10-16   Maria Christina Högström, Rickleå, bondedotter
  Johan Christopher Klint, Överklinten, fältjägare nr.19 1851-06-11   Eva Christina Andersdotter, Överklinten, piga
  Johan Daniel Danielsson, Gulltjärn, hemmanstillträdande 1850-03-23   Magdalena Christina Larsdotter, Överklinten, piga
  Johan Danielsson, Tålsmark, Sävar, bonde och änkling 1857-07-05   Sofia Magdalena Bäcklund, Ratan, piga
  Johan Edström, Hugget, Nysätra, coopvardie timmerman 1848-04-16   Maria Siklund, Dalkarlså, piga
  Johan Edström, Robertsfors, hammarsmedsmästare 1843-05-21   Johanna Wilhelmina Hammarberg, Robertsfors, knipsmedsdotter
  Johan Efraimsdotter, Lantnäs, landbonde 1855-04-19   Greta Brita Marklund, Gullmark, bondedotter
  Johan Engman, Robertsfors, bruksarbetare 1837-12-03   Sofia Nilsdotter, Aftonmora, Robertsfors, kolardotter
  Johan Erik Bjurman, Ratan (Stensäter), mästerlots 1839-10-01   Anna Greta Bygdén, Djäkneboda, jungfru
  Johan Erik Olofsson, Bäck, dräng 1857-11-01   Anna Charlotta von Ahn, Näs, piga
  Johan Erik Wik, Bygdeå, soldat 1822-12-29   Anna Cajsa Larsdotter, Rickleå, piga
  Johan Eriksson, Bygdsiljum, Burträsk, bonde 1800-11-16   Anna Maria Persdotter, Sikeå, bondedotter
  Johan Ersson, Berga, Robertsfors, nybyggare och kolare 1810-07-14   Brita Hansdotter, Luleå (BD), piga
  Johan Ersson, Djäkneboda, arbetskarl 1854-04-17   Maria Charlotta Nylén, Nyvik, nybyggardotter
  Johan Forsman, Robertsfors, mästersven 1789-10-25   Magdalena Larsdotter, Ratu, bondedotter
  Johan Forsman, Överklinten, bondeson 1844-01-00   Maja Brita Andersdotter, Överklinten, hemmanspiga
  Johan Forsmark, Bygdeå, kniphammarsmed 1785-10-09   Anna Catharina Wincent, Robertsfors, byggmästardotter
  Johan Fredrik Flodin, Skinnarbyn, fjärdningskarl 1807-07-05   Sara Catharina Bjurman, Ratan, jungfru
  Johan Fredrik Frisk, Bygdeå, soldat 1810-10-14   Greta Cajsa Persdotter, Överklinten, bondedotter
  Johan Fredrik Lundberg, Vännäs, Bygdeå, nybyggare 1838-10-02   Anna Lisa Sundstedt, Gryssjön, bondedotter
  Johan Fredrik Lundbom-Andersson, Fräkenbäcken, dräng 1810-10-28   Brita Magdalena Andersdotter, Ytterklinten, piga
  Johan Fredrik Olofsson, Lubboträsk, Burträsk, bondeson 1835-03-25   Cajsa Maria Larsdotter, Gulltjärn, bondedotter
  Johan Fredrik von Ahn, Bygdeå, coopvardie skeppare 1828-12-28   Cajsa Charlotta Bjurman, Ratan, strandfiskardotter
  Johan Frisk, Skinnarbyn, styrman 1801-11-15   Eva Lisa Olofsdotter, Näs, bondedotter
  Johan Frisk, Ytterklinten, fältjägare 1836-10-30   Maja Lisa Forsberg, Nya Storbäcken, piga
  Johan From-Johansson, Bygdeå, soldat 1751-01-13   Anna Larsdotter, Sikeå, piga
  Johan Fältboga-Jonsson, Korssjön, soldat 1818-06-28   Anna Cajsa Olofsdotter, Bjänsjöå, bondedotter
  Johan Gabrielsson, Skinnarbyn, bonde 1784-06-20   Christina Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Johan Grahn, Norum, fältjägare 1854-04-16   Maria Christina Bäckström, Norum, bondedotter
  Johan Gustaf Andersson, Sjulsmark, bondeson 1857-10-11   Johanna Johansdotter, Sjulsmark, bondedotter
  Johan Gustaf Andersson, Ytterklinten, bonde 1846-10-04   Anna Sofia Persdotter, Ytterklinten, bondedotter
  Johan Gustaf Bodén, Kyrkobordet, skollärare och organist 1849-02-20   Ulla Sofia Wigren, Ratuvik, jungfru
  Johan Gustaf Bäckström, Bäck, bonde 1821-07-01   Cajsa Magdalena Lundgren, Umeå, skomakardotter
  Johan Gustaf Forsberg, Ratan, coopvardie styrman 1853-12-04   Fredrika Gustava Markström, Ratan, piga
  Johan Gustaf Mattsson, Robertsfors, skomakare 1850-02-03   Anna Magdalena Bäckström, Robertsfors, bondedotter
  Johan Gustaf Persson, Bäck, bondeson 1854-02-07   Anna Fredrika Andersdotter, Bäck, piga
  Johan Gustaf Turdfjell, Dalkarlså, löjtnant 1831-11-18   Sofia Wilhelmina Hjelm, Rickleå, demoiselle
  Johan Gås-Larsson, Bygdeå, soldat 1745-10-27   Karin Gabrielsdotter, Estersmark, Nysätra, piga
  Johan Göran Nilsson, Legdeå, dräng 1838-06-24   Anna Lisa Persdotter, Ultervattnet, piga
  Johan Hammarstedt, Robertsfors, bruksarbetare 1798-11-04   Anna Olofsdotter, Robertsfors, Olof Jönssons dotter
  Johan Hammarstedt, Robertsfors, smedsdräng 1782-10-20   Brita Larsdotter, Robertsfors, piga
  Johan Hammarstedt, Robertsfors, spiksmedsgesäll 1795-10-18   Anna Brita Edström, Robertsfors, skräddardotter
  Johan Hammarstedt-Eriksson, Nya Storbäcken, dräng 1833-01-13   Maja Lisa Karlsdotter, Nya Storbäcken, fältjägareänka
  Johan Hammarstedt-Johansson, Bygdeå, hammarsmedsmästare 1822-10-22   Brita Elisabet Hammarberg, Robertsfors, mästersmedsdotter
  Johan Hammarstedt-Mattsson, Ytterklinten, hemmanstillträdande 1839-01-18   Anna Magdalena Hammarstedt, Ytterklinten, bondedotter
  Johan Hammarsten, Robertsfors, hammarsmed 1844-11-11   Helena Catharina Mattsdotter, Robertsfors, piga
  Johan Hansson, Rickleå, bonde 1775-06-10   Catharina Nilsdotter, Rickleå,
  Johan Hansson, Robertsfors bruk, kolare 1768-04-06   Maria Persdotter, Åkullsjön, piga
  Johan Henrik Burström, Broträsk, Lövånger, coopvardie capitain 1850-07-07   Anna Margareta Bygdén, Gransjö, J.E Bjurmans änka
  Johan Henrik Grahn, Robertsfors, bruksbokhållare 1845-01-06   Christina Catharina Byström, Robertsfors, jungfru
  Johan Henrik Henriksson, Robertsfors, bruksarbetare 1860-07-01   Johanna Sandberg, Siknäs, landbondedotter
  Johan Holmström, Ratu, skattebonde 1858-06-24   Maria Johanna Lindgren, Ratu, piga
  Johan Hök, Bygdeå, soldat 1825-10-23   Magdalena Johanna Giers, Bäck, soldatdotter
  Johan Isaksson, Gumboda, Nysätra, hemmansägare 1830-04-29   Maja Stina Persdotter, Rickleå, bondedotter
  Johan Jakob Jakobsson, Botsmark, Sävar, hemmanstillträdande 1831-04-04   Stina Cajsa Danielsdotter, Gulltjärn, bondedotter
  Johan Jakob Nilsson, Ratu, dräng 1853-01-16   Catharina Sofia Sturk, Ratu, bondedotter
  Johan Jakob Sundström, Bäck, yngling och länsmansson 1803-01-00   Sara Cajsa Persdotter, Rickleå, bondedotter
  Johan Jakob Wallmark, Djäkneboda, dräng 1844-06-06   Maja Stina Isaksdotter, Djäkneboda, piga
  Johan Jakobsson, Bullmark, Sävar, bondeson 1831-04-10   Lena Stina Andersdotter, Rickleå, bondedotter
  Johan Johansson, Botsmark, Umeå lfs., änkling 1787-06-01   Catharina Persdotter, Jomark, änka
  Johan Johansson, Djäkneboda, dräng 1835-11-29   Magdalena Johansdotter, Djäkneboda, piga
  Johan Johansson, Flurkmark, Umeå lfs., bondeson 1827-04-16   Anna Magdalena Olofsdotter, Överklinten, bondedotter
  Johan Johansson, Gamla Storbäcken, inhysesman och änkling 1844-06-09   Anna Maria Jonsdotter, Bygdsiljum, Burträsk, piga
  Johan Johansson, Korssjön, hemmanstillträdande 1822-10-22   Anna Greta Larsdotter, Storbäcken, bondeänka
  Johan Johansson, Kättbergsheden, skattebonde och änkling 1854-09-21   Ulrika Christina Larsdotter, Kättbergsheden, piga
  Johan Johansson, Risvattnet, Nysätra, bonde 1768-04-26   Kerstin Nilsdotter, Edfastmark, piga
  Johan Johansson, Slyberget, nybyggare 1811-03-04   Maria Christina Zakrisdotter, Bjänsjön, änka
  Johan Jonsson, Norum, inhysesman 1845-09-21   Anna Magdalena Isberg, Lantvallen, piga
  Johan Jonsson, Vargliden, dräng 1857-12-06   Sara Maria Olofsdotter, Vargliden, bondeänka
  Johan Jonsson, Överklinten, hemmanstillträdande 1808-12-18   Catharina Isaksdotter, Ultervattnet, piga
  Johan Järf, Bygdeå, soldat 1770-10-14   Anna Olofsdotter, Bäck, piga
  Johan Karlsson, Legdeå, mästersmed, nu i Härnösand 1839-11-19   Greta Cajsa Högström, Rickleå, bondedotter
  Johan Klingberg-Persson, Bygdeå, soldat 1751-02-03   Malin Mosesdotter, Skinnarbyn, piga
  Johan Kraft, Bäck, fältjägare 1860-06-17   Maria Wilhelmina Rörström, Sikeå, arbeterska
  Johan Lantz, Bobacken, fältjägare 1860-10-21   Anna Christina Eriksdotter, Dalkarlså, bondedotter
  Johan Larsson, Norrfors, nybyggare 1847-10-26   Stina Catharina Andersdotter, Korssjön, bondedotter
  Johan Larsson, Storrödningsberget, arbetare 1859-11-22   Gustava Andersdotter, Stortjärn, piga
  Johan Lejon, Holmön, fältjägare nr.89 1850-04-01   Christina Magdalena Nilsdotter, Ratu, bondedotter
  Johan Lindfors, Robertsfors, änkling och kolare 1833-11-17   Anna Andersdotter, Robertsfors, piga
  Johan Lindfors-Johansson, Bygdeå, kolare 1841-06-20   Maria Lovisa Nordqvist, Robertsfors, skogvaktardotter
  Johan Lindgren, Granberget, fd. styrman 1843-10-10   Anna Brita Thomasdotter, Bäck, bondedotter
  Johan Lindgren, Lövånger, skomakare 1801-06-28   Maria Andersdotter, Näs, corporal Löfgrens änka
  Johan Lundström, Ratubäck, skattebonde och änkling 1860-07-01   Magdalena Sofia Larsdotter, Sörbäck, piga
  Johan Magnus von Ahn, Bygdeå, avskedad corporal 1810-12-26   Anna Sofia Zetterström, Dalkarlså, huspiga
  Johan Mattsson, Bobacken, hemmansägare 1847-11-21   Greta Brita Nilsdotter, Bobacken, piga
  Johan Mårtensson, Nyböle, dräng 1844-04-08   Anna Magdalena Persdotter, Nyböle, piga
  Johan Nilsson, Gumboda, Nysätra, dräng 1757-10-16   Ingeborg Andersdotter, Sikeå, piga
  Johan Nilsson, Korssjön, bondeson 1799-06-16   Sara Margareta Johansdotter, Burträsk, bondedotter
  Johan Nilsson, Sjöbäck, nybyggare och änkling 1842-02-01   Sara Catharina Hansdotter, Burträsk, änka
  Johan Nilsson, Skinnarbyn, profoss 1773-06-06   Sigrid Andersdotter, Bjänsjöå, änka
  Johan Nilsson, Ytterklinten, bonde 1775-01-15   Brita Andersdotter, Junkboda, piga
  Johan Olof Holmström, Dalkarlså, torpare 1853-10-30   Maria Christina Hammarstedt, Dalkarlså, piga
  Johan Olof Lindström, Korssjön, dräng 1853-10-02   Anna Johanna Hansdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Johan Olof Lindström, Ultervattnet, inhysesman och änkling 1856-12-28   Christina Schön-Nilsdotter, Legdeå, piga
  Johan Olofsson, Kvarnrödningen, nybyggarson 1834-04-06   Cajsa Greta Zakrisdotter, Kvarnrödningen, piga
  Johan Olofsson, Pålböle, Umeå lfs., dräng 1768-02-14   Kerstin Jönsdotter, Dalkarlså, änka
  Johan Olofsson, Risträsk, bonde och hemmansägare 1829-00-00   Anna Andersdotter, Sjulsmark, bondedotter
  Johan Olofsson, Sjulsmark, hemmanstillträdande 1811-02-08   Magdalena Jakobsdotter, Sjulsmark, bondedotter
  Johan Olofsson, Västervik, nybyggarson 1825-09-25   Cajsa Greta Jonsdotter, Dalkarlså, piga
  Johan Persson, Bobacken, 1805-06-17   Lovisa Persdotter, Bobacken, bondedotter
  Johan Persson, Botsmark, Umeå lfs., dräng 1768-11-20   Anna Brita Andersdotter, Sikeå, piga
  Johan Persson, Kräkånger, Lövånger, dräng 1775-10-15   Catharina Olofsdotter, Bobacken, piga
  Johan Persson, Näs, 1751-04-14   Brita Eriksdotter, Näs, piga
  Johan Persson, Robertsfors, dagakarl 1844-03-25   Greta Lisa Hammarsten, Robertsfors, hammarsmedsdotter
  Johan Persson, Sikeå, dräng 1860-08-19   Hedda Ulrika Johansdotter, Sikeå, piga
  Johan Persson, Tålsmark, Umeå lfs., bonde 1798-02-2?   Catharina Andersdotter, Ivarsboda, bondedotter
  Johan Persson, Ytterklinten, dräng 1757-10-16   Anna Roslander, Gumboda, Nysätra, piga
  Johan Persson, Överklinten, bonde 1786-06-20   Susanna Eriksdotter, Skinnarbyn, bondeänka
  Johan Petter Dahlberg-Andersson, Dalkarlså, bonde 1828-12-07   Maja Brita Jakobsdotter, Sjulsmark, bondedotter
  Johan Petter Fiskare, Bygdeå, soldat 1815-12-10   Anna Stridbar-Jonsdotter, Skinnarbyn, soldatdotter
  Johan Petter Hägglund, Djäkneboda, hemmanstillträdande 1843-07-09   Anna Magdalena Johansdotter, Djäkneboda, piga
  Johan Petter Häggström, Ånäset, Nysätra, dräng 1854-11-05   Catharina Magdalena Isberg, Bobacken, hemmansägare
  Johan Petter Isberg, Lantvallen, nybyggarson 1859-12-26   Carolina Molin, Lantvallen, piga
  Johan Petter Johansson, Korssjön, bonde 1841-04-12   Sara Magdalena Nilsdotter, Korssjön, bondedotter
  Johan Petter Johansson, Korssjön, bonde och änkling 1855-10-11   Anna Maria Andersdotter, Korssjön, piga
  Johan Petter Johansson, Sjulsmark, bonde 1860-09-16   Ulrika Charlotta Hansdotter, Sjulsmark, piga
  Johan Petter Johansson, Överklinten, bondeson 1855-09-11   Cajsa Magdalena Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Johan Petter Lindström, Skinnarbyn, bondeson 1841-06-24   Anna Brita Persdotter, Dalkarlså, piga
  Johan Petter Löf, Korssjön, fältjägare 1832-12-28   Magdalena Olofsdotter, Korssjön, piga
  Johan Petter Löfgren, Sjulsmark, dräng 1843-11-26   Maria Christina Johansdotter, Sjulsmark, piga
  Johan Petter Markström, Ultervattnet, dräng 1842-07-10   Magdalena Nilsdotter, Ultervattnet, bondeänka
  Johan Petter Persson, Ultervattnet, bondeson 1855-11-12   Christina Persdotter, Korssjön, bondedotter
  Johan Petter Samuelsson, Gunnismark, Umeå lfs., bonde 1819-04-15   Greta Cajsa Larsdotter, Gullmark, nämndemansdotter
  Johan Petter Säfvenberg, Sävar, hovslagarsmed och veterinär 1830-10-10   Maja Stina Mattsdotter, Bobacken, dannemansdotter
  Johan Petter Säll, Bygdeå, soldat 1830-08-08   Maria Stina Eriksdotter, Risträsk, piga
  Johan Polack-Mattsson, Bygdeå, soldat 1752-05-09   Brita Norbrandt-Axelsdotter, Bygdeå,
  Johan Samuel Andersson, Antfäboda, Robertsfors, dräng 1849-12-30   Cajsa Persdotter, Antfäboda, Robertsfors, kolaränka
  Johan Samuel Högström, Bygdeå, klockare 1840-07-16   Christina Margareta von Ahn, Bygdeå, jungfru
  Johan Silfver, Bygdeå, soldat 1802-10-24   Maria Christiansdotter, Skinnarbyn, bondedotter
  Johan Smed, Nysätra, soldat 1776-09-22   Magdalena Jonsdotter, Näs, piga
  Johan Springfeldt-Larsson, Bygdeå, soldat 1778-06-24   Sara Andersdotter, Ultervattnet, piga
  Johan Stare-Christophersson, Flarken, Nysätra, soldat 1773-11-23   Maria Christina Olofsdotter, Bobacken,
  Johan Sturk, Bygdeå, soldat 1824-10-10   Sara Cajsa Persdotter, Ratu, bondedotter
  Johan Sturk, Ultervattnet, fältjägare 1848-11-28   Anna Ulrika Larsdotter, Överklinten, bondedotter
  Johan Sundström, Bygdeå, länsman 1767-03-25   Magdalena Jönsdotter, Junkboda, piga
  Johan Trast-Andersson, Bygdeå, sockenskomakare 1757-10-23   Malin Persdotter, Bäck, piga
  Johan Tysk, Junkboda, corporal 1818-04-05   Maria Catharina Larsdotter, Gullmark, piga
  Johan Tysk-Persson, Bygdeå, soldat 1749-11-19   Karin Larsdotter, Sikeå, änka
  Johan Wiklund, Robertsfors, dagakarl 1844-02-04   Catharina Margareta Andersdotter, Legdeå, piga
  Johan Wilhelm Nilsson, Bygdeå, coopvardie timmerman 1851-01-06   Catharina Magdalena Högström, Skinnarbyn, klockardotter
  Johan Wincent-Persson, Robertsfors bruk, arbetare 1761-10-06   Margareta Lustigbuss-Eriksdotter, Gumboda, Nysätra, soldatänka
  Johan Wins-Mattsson, Robertsfors bruk, byggmästare 1769-02-07   Anna Johansdotter, Fornböle, Hökhuvud (C), piga
  Johan Åberg, Rödå, Umeå lfs., sockenhantverkare 1786-07-16   Christina Stolterström, Bygdeå, rustmästareänka
  Johan Åström, Kvarnbyn, Burträsk, bondeson och handlande 1837-10-08   Anna Cajsa Eklund, Sikeå, bondedotter
  Johan Ölund-Andersson, Rickleå, bonde 1819-11-16   Maja Greta Olofsdotter, Skinnarbyn, bondedotter
  Johanna Andersdotter, Överklinten, piga 1853-04-24   Lars Gustaf Johansson, Överklinten, bondeson
  Johanna Fredrika Genberg, Robertsfors, demoiselle 1827-10-18   Karl Rahm, Gamla Karleby, Finland, handelsman
  Johanna Fredrika Söderström, Jomark, jungfru 1849-07-08   Erik Axel Nordengren, Bäck, kakelugnsmakaregesäll
  Johanna Johansdotter, Sjulsmark, bondedotter 1857-10-11   Johan Gustaf Andersson, Sjulsmark, bondeson
  Johanna Jonsdotter, Öndebyn, bondedotter 1833-11-09   Hans Hedlund, Öndebyn, rustmästare
  Johanna Lovisa Bygdén, Djäkneboda, jungfru 1846-02-25   Nils Fredrik Thurdin, Ratan, coopvardie capitain
  Johanna Lovisa Bygdén, Djäkneboda, änkefru 1858-12-09   Lorentz Holmgren, Piteå (BD), kronolänsman
  Johanna Magdalena Samuelsdotter, Åkulla, piga 1833-06-09   Jonas Olofsson, Västervik, nybyggarson och änkling
  Johanna Markusdotter, Ratan, piga 1828-04-07   Olof Lindgren, Granberget, dräng
  Johanna Nilsdotter, Djäkneboda, piga 1837-01-29   Johan Axel Magnus von Ahn, Bäck, dräng
  Johanna Sandberg, Siknäs, landbondedotter 1860-07-01   Johan Henrik Henriksson, Robertsfors, bruksarbetare
  Johanna Sofia Norling, Ratan, jungfru 1855-10-14   Adolf Fredrik Robert Levander, Gotland, sjöman
  Johanna Wilhelmina Flodin, Skinnarbyn, länsmansdotter, jungfru 1842-00-00   Nils Petter Olofsson, Rickleå, bonde
  Johanna Wilhelmina Hammarberg, Robertsfors, knipsmedsdotter 1843-05-21   Johan Edström, Robertsfors, hammarsmedsmästare
  Johanna Wilhelmina Olofsdotter, Bäcknäs, piga 1852-01-04   Erik Anton Johansson, Bäcknäs, dräng
  Johannes Lochneus, Bygdeå, magister 1748-02-02   Christina Thurdin-Olofsdotter, Bygdeå, jungfru
  Jon Abrahamsson, Sikeå, dräng 1827-10-25   Greta Cajsa Andersdotter, Sikeå, piga
  Jon Andersson, Bjänfors, bonde och änkling 1816-02-09   Beata Samuelsdotter, Hertsånger, Nysätra, piga
  Jon Andersson, Brednoret, dräng 1810-12-26   Maja Stina Andersdotter, Bjänfors, änka
  Jon Andersson, Bölesbäcken, nybyggare 1822-01-06   Maria Hansdotter, Bölesbäcken, piga
  Jon Andersson, Djäkneboda, bonde 1749-11-28   Margareta Klingberg-Persdotter, Själevad (Y), piga
  Jon Andersson, Djäkneboda, bonde 1805-10-14   Stina Lena Eriksdotter, Bobacken, bondedotter
  Jon Andersson, Djäkneboda, änkling 1760-02-17   Lisa Wanichsdotter, Åkullsjön, piga
  Jon Andersson, Gumboda, Nysätra, bruksarbetare 1781-11-00   Christina Persdotter, Robertsfors, piga
  Jon Andersson, Sörfors, Umeå lfs., bonde 1803-09-2?   Anna Olofsdotter, Bjänsjöå, bondedotter
  Jon Andersson, Öndebyn, bonde 1804-09-30   Anna Margareta Larsdotter, Öndebyn, bondedotter
  Jon Danielsson, Öndebyn, bonde 1782-06-09   Anna Cajsa Jonsdotter, Sjulsmark, piga
  Jon Fredrik Persson, Öndebyn, bonde och änkling 1840-01-00   Ulla Johanna Willskytt-Ersdotter, Bygdeå, piga
  Jon Gabrielsson, Rickleå, dräng 1747-05-17   Malin Olofsdotter, Bygdeå,
  Jon Gök-Nilsson, Bygdeå, soldat 1810-11-14   Maja Lisa Larsdotter, Strandholm, piga
  Jon Hansson, Bygdeå, sockenmurarmästare 1783-11-23   Brita Andersdotter, Strandmora, soldatänka
  Jon Hansson, Näs, dräng 1777-06-06   Maria Nilsdotter, Rickleå, piga
  Jon Hansson, Åkullsjön, bondeson och hemmanstillträdande 1848-03-14   Elsa Maja Nilsdotter, Åkullsjön, bondedotter
  Jon Hansson, Överklinten, knektämne 1766-10-26   Magdalena Markusdotter, Korssjön, piga
  Jon Holmström, Ratu, arbetskarl 1855-05-28   Brita Magdalena Marklund, Gullmark, bondedotter
  Jon Hök-Håkansson, Bygdeå, soldat 1748-10-00   Maria Roslander, Gumboda, Nysätra, piga
  Jon Isaksson, Ultervattnet, hemmanstillträdande 1808-07-31   Anna Brita Jonsdotter, Överklinten, piga
  Jon Jonsson, Bjänsjön, hemmanstillträdande 1856-10-14   Maria Johanna Andersdotter, Bjänsjön, bondedotter
  Jon Jonsson, Carlsöhr, landbonde 1776-01-21   Anna Hansdotter, Näs, piga
  Jon Jonsson, Gullmark, arbetare 1859-09-11   Catharina Johanna Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Jon Jonsson, Liljabäck, Robertsfors, nybyggare 1830-07-11   Maria Persdotter, Bjänsjöå, bondedotter
  Jon Jonsson, Rickleå, bonde 1787-05-17   Magdalena Hansdotter, Legdeå, nämndemansdotter
  Jon Jonsson, Sakrisborg, änkling och förgångsman 1838-11-04   Anna Stina Larsdotter, Rickleå, piga
  Jon Jonsson, Ståbäcken, inhysesman 1844-01-01   Sara Margareta Zakrisdotter, Jomark, bondedotter
  Jon Jonsson, Åkulla, dräng 1805-10-20   Anna Brita Olofsdotter, Åkulla, piga
  Jon Jönsson, Fällfors, bonde och änkling 1856-04-06   Beata Jonsdotter, Fällfors, piga
  Jon Larsson, Gravfors, Umeå lfs., nybyggare 1790-10-03   Anna Sjöman-Larsdotter, Robertsfors, piga
  Jon Larsson, Rickleå, dräng 1775-01-29   Maria Jonsdotter, Norum, piga
  Jon Larsson, Sjulsmark, bonde 1781-03-25   Margareta Olofsdotter, Junkboda,
  Jon Lindgren-Andersson, Risträsk, dräng 1811-10-15   Anna Jonsdotter, Risträsk, piga
  Jon Lundström, Nybyn och Skäran, Nysätra, sjöman 1832-04-23   Magdalena Fredling-Nilsdotter, Sikeå, piga
  Jon Markusson, Korssjön, 1756-10-03   Kerstin Eriksdotter, Överklinten,
  Jon Nilsson, Norum, dräng 1830-02-18   Anna Maria Andersdotter, Norum, piga
  Jon Nilsson, Rickleå, bondeson 1834-10-14   Magdalena Christina Mattsdotter, Rickleå, bondedotter
  Jon Nilsson, Sandåsen, bonde och änkling 1854-05-30   Anna Catharina Nilsdotter, Dalkarlså, piga
  Jon Olofsson, Risvattnet, Nysätra, dräng 1816-10-09   Anna Maria Persdotter, Överklinten, piga
  Jon Olofsson, Ultervattnet, bonde 1822-06-24   Christina Larsdotter, Junkboda, bondedotter
  Jon Olofsson, Ultervattnet, bonde och änkling 1816-05-20   Magdalena Thomasdotter, Klintsjön, Nysätra, piga
  Jon Olsson, Ultervattnet, bonde och änkeman 1804-11-25   Magdalena Trast-Johansdotter, Bygdeå, skomakardotter
  Jon Persson, Brände, Nysätra, bonde 1769-10-01   Margareta Nilsdotter, Edfastmark, piga
  Jon Persson, Hökmark, Lövånger, bonde 1777-06-10   Brita Andersdotter, Överklinten, piga
  Jon Persson, Norum, strandfiskare 1793-10-00   Magdalena Andersdotter, Norum, landbondedotter
  Jon Persson, Rickleå, 1755-09-14   Elsa Jönsdotter, Rickleå,
  Jon Persson, Rickleå, bonde 1798-09-30   Brita Persdotter, Bobacken, bondedotter
  Jon Persson, Överklinten, dräng 1751-06-00   Karin Mosesdotter, Sjulsmark, piga
  Jon Petter Boström, Bobacken, skattebonde 1858-10-19   Maria Jonsdotter, Fällfors, bondedotter
  Jon Svensson, Gunnismark, Umeå lfs., bonde 1790-11-21   Margareta Olofsdotter, Dalkarlså, bondedotter
  Jonas Abrahamsson, Ratubäck, dräng 1794-11-02   Brita Christina Andersdotter, Ratubäck, nybyggardotter
  Jonas Andersson, Dalkarlså, dräng 1855-11-11   Catharina Lovisa Forsmark, Dalkarlså, piga
  Jonas Andersson, Ståbäcken, nybyggare 1804-11-25   Greta Cajsa Persdotter, Jomark, bondedotter
  Jonas Andersson, Sävar by, Sävar, dräng 1846-10-25   Stina Lisa Bäckman, Lantvallen, piga
  Jonas Andersson, Ultervattnet, tolvman och änkeman 1844-07-07   Anna Ulla Johansdotter, Bygdeträsk, Burträsk, syskonbarn till mannen
  Jonas Anton Andersson, Näs, bondeson 1825-10-02   Brita Cajsa Abrahamsdotter, Bobacken, bondedotter
  Jonas Anton Dahlberg, Dalkarlså, styrman 1847-11-18   Brita Magdalena Holmström, Dalkarlså, torpardotter
  Jonas Anton Dahlman, Dalkarlså, dräng 1846-10-13   Lovisa Nilsdotter, Dalkarlså, piga
  Jonas Anton Dahlman, Rickleå, bonde 1844-10-06   Anna Maria Nilsdotter, Rickleå, nämndemansdotter
  Jonas Anton Ersson, Selsberg, dräng 1852-11-21   Christina Maria Karlsdotter, Överklinten, bondedotter
  Jonas Anton Jonsson, Överklinten, dräng 1860-10-23   Maria Sofia Borg, Överklinten, piga
  Jonas Anton Nilsson, Rickleå, skattebonde 1859-10-04   Sofia Danielsdotter, Öndebyn, bondedotter
  Jonas Anton Nilsson, Åkulla, hemmanstillträdande 1835-06-21   Lisa Lena Andersdotter, Näs, bondedotter
  Jonas Anton Norström, Bobacken, inhysesman 1847-10-17   Barbro Greta Silfver, Kroksjönäs, piga
  Jonas Anton Åman, Ratan, tullvaktmästare 1847-12-05   Fredrika Wilhelmina Bjurman, Ratan, jungfru
  Jonas Asplund, Frodtjärnbäck, nybyggarson 1847-06-19   Stina Johanna Andersdotter, Altarliden, nybyggardotter
  Jonas Björk, Umeå lfs., fältjägare 1855-11-25   Anna Charlotta Nilsdotter, Öndebyn, bondedotter
  Jonas Boström, Norum, strandfiskare 1860-12-26   Maria Johanna Grubbström, Norum, fiskardotter
  Jonas Bygdeman, Djäkneboda, sjöman 1860-09-30   Anna Magdalena Gabrielsdotter, Näs, arbeterska
  Jonas Byström, Skinnarbyn, constapel 1847-09-26   Greta Sofia Larsdotter, Junkboda, bondedotter
  Jonas Christiansson, Sävar, bondeson 1824-09-19   Anna Brita Samuelsdotter, Övre Åkulla, bondedotter
  Jonas Christophersson, Bäck, 1756-00-00   Margareta Persdotter, Bäck, hustru
  Jonas Dahlberg-Andersson, Dalkarlså, bondeson 1823-11-02   Magdalena Ersdotter, Dalkarlså, bondedotter
  Jonas Edström, Robertsfors, kolardräng 1831-10-02   Cajsa Greta Andersdotter, Edfastmark, Robertsfors, torparbruksarbetardotter
  Jonas Ersson, Näs, dräng 1747-09-13   Karin Andersdotter, Skäran, Nysätra, piga
  Jonas Flank, Bygdeå, soldat 1819-10-17   Ulrika Christina Jonsdotter, Bjänsjön, bondedotter
  Jonas Fredrik Persson, Prästgården, dräng 1812-07-14   Lovisa Andersdotter, Prästgården, piga
  Jonas Fredrik Persson, Sikeå, dräng 1854-01-01   Anna Sofia Wiklund-Ersdotter, Legdeå, bondedotter
  Jonas Fredrik Skytt, Holmön, fältjägare 1855-09-30   Margareta Catharina Högsint-Johansdotter, Bergliden, nybyggardotter
  Jonas Glader, Bygdeå, soldat 1821-10-28   Maria Andersdotter, Dalkarlså, piga
  Jonas Granroth, Högliden, Degerfors, avskedad fältjägare 1833-10-27   Ingeborg Olofsdotter, Bjänsjöå, bondedotter
  Jonas Grehn, Djäkneboda, dräng 1836-07-17   Lovisa Isaksdotter, Kyrkostaden, piga
  Jonas Grehn, Umeå lfs., soldat 1803-05-00   Catharina Andersdotter, Djäkneboda, bondedotter
  Jonas Gustaf Andersson, Djäkneboda, dräng 1821-07-08   Maja Greta Larsdotter, Sikeå, bondedotter
  Jonas Gustaf Andersson, Ultervattnet, bondeson 1847-12-26   Cajsa Magdalena Persdotter, Ultervattnet, piga
  Jonas Gustaf Bergqvist, Dalkarlså, dräng 1826-10-22   Anna Catharina Marklund, Nysätra, bondedotter
  Jonas Gustaf Högberg, Djäkneboda, skattebonde 1860-06-28   Magdalena Charlotta Hansdotter, Rickleå, bondedotter
  Jonas Gustaf Johansson, Sjulsmark, bondeson 1852-04-12   Magdalena Larsdotter, Bjänsjöå, piga
  Jonas Gustaf Jonsson, Ratu, dräng 1860-01-12   Christina Erika Zakrisdotter, Sandåsen, piga
  Jonas Gustaf Larsson, Ultervattnet, bondeson 1841-04-13   Brita Christina Persdotter, Ultervattnet, bondeänka
  Jonas Gustaf Lindgren-Olofsson, Robertsfors, dräng 1844-06-16   Anna Fredrika Lindfors, Riset, Robertsfors, kolaränka född Sandström
  Jonas Håkansson, Tväråmark, Umeå lfs., bonde 1789-10-18   Magdalena Andersdotter, Åkulla, bondedotter
  Jonas Högberg, Bygdeå, trumslagare 1790-12-00   Magdalena Hansdotter, Ratu, bondedotter
  Jonas Högberg, Bygdeå, trumslagare 1801-10-11   Anna Catharina Järf, Skinnarbyn, soldatdotter
  Jonas Högström, Bygdeå, klockare 1794-09-28   Sara Persdotter, Skinnarbyn, kyrkovärdsdotter
  Jonas Högström, Skinnarbyn, klockare 1818-07-12   Anna Cajsa Siklund, Sikeå, bondedotter
  Jonas Högström, Skinnarbyn, styrman 1846-05-12   Maria Christina Åberg, Skinnarbyn, barnmorska
  Jonas Johansson, Överklinten, bondeson 1834-08-01   Magdalena Johansdotter, Överklinten, bondeänka
  Jonas Jonsson, Johannisfors, Sävar, torpare 1842-11-06   Maria Christina Persdotter, Kullholm, änka
  Jonas Jonsson, Ultervattnet, hemmanstillträdande 1850-02-03   Fredrika Sofia Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Jonas Jonsson, Yttre Storbäcken, dräng 1841-07-04   Greta Magdalena Risberg, Yttre Storbäcken, bondedotter
  Jonas Jönsson, Fällfors, bondeson 1825-10-03   Anna Cajsa Jonsdotter, Bobacken, bondedotter
  Jonas Kraft-Jakobsson, Sjulsmark, bonde 1823-10-12   Maja Christina Eriksdotter, Näs, bondedotter
  Jonas Käck, Bygdeå, fältjägare 1841-04-12   Maja Brita Persdotter, Legdeå, piga
  Jonas Lindblom, Överklinten, salpetersjudare 1836-04-11   Margareta Sjöström-Olofsdotter, Selsfors, bondedotter
  Jonas Lindström, Bobacken, byaskomakare 1859-12-04   Maria Charlotta Jonsdotter, Bobacken, piga
  Jonas Mann, Ratu, fältjägare 1851-04-21   Brita Greta Markström, Dalkarlså, torpardotter
  Jonas Norberg-Göransson, Norum, strandfiskare 1802-06-27   Magdalena Olofsdotter, Norum, kvinnsperson
  Jonas Norlin, Bygdeå, besökare 1775-10-29   Anna Brita Holmér, Holmön, Umeå lfs., lotsänka
  Jonas Norlin, Ratan, strandfiskare 1808-06-19   Maja Greta Andersdotter, Djäkneboda, gästgivardotter
  Jonas Norlin, Ratan, strandfiskare 1812-11-09   Ulrika Persdotter, Djäkneboda, piga
  Jonas Olofsson, Ultervattnet, bonde 1785-10-30   Catharina Larsdotter, Rickleå, bondedotter
  Jonas Olofsson, Västervik, nybyggare 1831-04-04   Beata Olofsdotter, Dalkarlså, piga
  Jonas Olofsson, Västervik, nybyggarson och änkling 1833-06-09   Johanna Magdalena Samuelsdotter, Åkulla, piga
  Jonas Olsson, Rickleå, bonde 1784-06-13   Magdalena Jonsdotter, Rickleå, bondedotter
  Jonas Persson, Rickleå, bonde 1848-05-17   Maja Stina Persdotter, Sikeå, bondedotter
  Jonas Persson, Överklinten, bonde 1817-11-16   Anna Stina Isaksdotter, Överklinten, bondedotter
  Jonas Petter Danielsson, Öndebyn, hemmanstillträdande 1845-11-05   Greta Stina Nilsdotter, Öndebyn, piga
  Jonas Petter Jonsson, Rickleå, bondeson 1828-11-23   Sara Greta Larsdotter, Rickleå, piga
  Jonas Petter Nilsson, Rickleå, bonde 1847-10-19   Gustava Carolina Högström, Rickleå, bondedotter
  Jonas Petter Norlin, Ratans lotsplats, mästerlots 1847-10-22   Stina Cajsa Karlsdotter, Ratu, bondedotter
  Jonas Pettersson, Näs, hemmanstillträdande 1839-04-16   Anna Brita Persdotter, Rickleå, bondedotter
  Jonas Rönnmark, Gransjö, dräng 1844-01-25   Ulla Margareta Norlin, Gransjö, fiskardotter
  Jonas Sjöman, Åkullsjön, soldat 1824-06-20   Magdalena Olofsdotter, Rickleå, bondedotter
  Jonas Springfeldt, Bygdeå, soldat 1819-10-17   Anna Persdotter, Korssjön, bondedotter
  Jonas Säfström, Krokån, hemmanstillträdande 1849-01-14   Lisa Sofia Jonsdotter, Sjulsmark, bondedotter
  Jonas Uddesson, Krokbäcken, dräng 1825-01-30   Barbro Margareta Johansdotter, Krokbäcken, piga
  Jonas Vaken-Andersson, Rönnliden, Burträsk, förgångsman och änkling 1841-01-02   Eva Olofsdotter, Altarliden, änka
  Jonas Westerlund, Bjänfors, bondeson 1860-11-11   Catharina Maria Hansdotter, Ultervattnet, piga
  Jonas Wikström, Åkulla, byaskräddare 1845-06-20   Anna Magdalena Persdotter, Rickleå, piga
  Jonas Zakrisson, Sörmjöle, Umeå lfs., bonde 1782-11-19   Anna Olofsdotter, Robertsfors, bruksarbetardotter
  Jonas Zingmark, Umeå landscancellie, betjent 1764-06-19   Christina Klingström, Rickleå, jungfru
  Jonas Åberg, Rickleå, skräddare 1848-09-28   Ulla Maria Sundberg, Näs, piga
  Jonathan Hök-Jonsson, Bygdeå, soldat 1795-04-12   Christina Christophersdotter, Rickleå, bondedotter
  Jöns Jonsson, Gravmark, Umeå lfs., dräng 1783-02-23   Anna Brita Olofsdotter, Dalkarlså, piga
  Jöns Olofsson, Junkboda, bonde 1793-09-01   Christina Jonsdotter, Sjulsmark, bondedotter
  Jöns Persson, Skäran, Nysätra, dräng 1771-11-24   Anna Jonsdotter, Rickleå, piga
  Karin Andersdotter, Rickleå, 1752-09-20   Erik Christiersson, Åkulla,
  Karin Andersdotter, Skäran, Nysätra, piga 1747-09-13   Jonas Ersson, Näs, dräng
  Karin Andersdotter, Ultervattnet, 1753-02-16   Anders Frimodig, Bygdeå, soldat
  Karin Andersdotter, Åkullsjön, piga 1764-04-15   Olof Olofsson, Gravfors, dräng
  Karin Gabrielsdotter, Estersmark, Nysätra, piga 1745-10-27   Johan Gås-Larsson, Bygdeå, soldat
  Karin Hansdotter, Bygdeå, 1753-02-17   Olof Wäppling-Ersson, Bygdeå,
  Karin Hansdotter, Ultervattnet, soldatänka 1759-08-05   Lars Thomasson, Ultervattnet, änkling
  Karin Isaksdotter, Sikeå, piga 1771-05-00   Anders Andersson, Estersmark, Nysätra, dräng
  Karin Larsdotter, Ivarsboda, piga 1769-10-01   Hans Ahlberg, Bygdeå, soldat
  Karin Larsdotter, Sikeå, piga 1745-06-00   Anders Willkattensköld, Bygdeå, soldat
  Karin Larsdotter, Sikeå, änka 1749-11-19   Johan Tysk-Persson, Bygdeå, soldat
  Karin Markusdotter, Korssjön, 1756-10-18   Hans Klint-Eriksson, Bygdeå, soldat
  Karin Markusdotter, Överklinten, änka 1759-10-23   Jakob Olofsson, Sjulsmark, dräng
  Karin Mosesdotter, Sjulsmark, piga 1751-06-00   Jon Persson, Överklinten, dräng
  Karin Nilsdotter, Rickleå, änka 1750-04-26   Per Olofsson, Bäck, änkling
  Karin Nilsdotter, Ultervattnet, änka 1745-06-23   Per Tysk-Isaksson, Bygdeå, soldat
  Karin Persdotter, Rickleå, piga 1745-12-08   Lars Nilsson, Rickleå, dräng
  Karl Abraham Sundberg, Robertsfors, hammarsmedsmästare 1847-09-12   Sofia Magdalena Fjällgren, Robertsfors, jungfru
  Karl Abrahamsson, Övre Åkulla, bonde 1831-07-03   Anna Cajsa Christiansdotter, Åkulla, bondedotter
  Karl Anders Bäckström, Sikeå, sjöman 1859-10-25   Anna Maria Nilsdotter, Rickleå, bondedotter
  Karl Andersson, Antfäboda, Robertsfors, kolarson 1836-09-18   Eva Maria Danielsdotter, Antfäboda, Robertsfors, piga
  Karl Andersson, Flurkmark, Umeå lfs., bondeson 1827-02-25   Brita Stina Olofsdotter, Överklinten, bondedotter
  Karl Anton Lindmark, Robertsfors, bruksarbetare 1858-12-19   Maria Lovisa Jakobsdotter, Stenfors, landbondedotter
  Karl Anton Lindström, Rickleå, repslagare 1849-07-01   Cajsa Magdalena Bäckman, Rickleå, torpardotter
  Karl Anton Sikström, Rickleå, gästgivare 1836-03-16   Sofia Margareta Forsberg, Ratan, jungfru
  Karl Anton Stenman, Fjäderägg, Holmön, fyrvaktare 1856-02-26   Christina Johanna Norlin, Ratan, piga
  Karl Anton Sundström, Sjulsmark, bonde 1846-03-08   Anna Magdalena Östensdotter, Skinnarbyn, kyrkovärdsdotter
  Karl Boström-Persson, Holmön, dräng 1825-07-31   Barbro Magdalena Norberg-Jonsdotter, Bölesbäcken, piga
  Karl Bygdeman, Bygdeå, avskedad trumslagare 1763-11-01   Stina Jonsdotter, Djäkneboda, piga
  Karl Bygdeman, Bygdeå, kyrkvaktare 1778-06-00   Catharina Håkansdotter, Överklinten, soldatänka
  Karl Emanuel Jonsson, Överklinten, dräng 1834-10-12   Greta Elisabet Nilsdotter, Yttre Storbäcken, nybyggaränka
  Karl Emanuel Lundström, Bullmark, Sävar, byasmed 1848-10-08   Ulrika Johansdotter, Sjulsmark, bondedotter
  Karl Erik Andersson, Tryssjön, dräng 1859-12-26   Magdalena Johanna Lundbom, Smårödningen, piga
  Karl Erik Brandt, Rickleå, fältjägare 1851-11-16   Anna Olofsdotter, Rickleå, piga (fr.Rättvik)
  Karl Erik Hammarstedt, Stenfors, Robertsfors, dräng 1841-12-26   Cajsa Lotta Klint-Olofsdotter, Nya Storbäcken, piga
  Karl Erik Johansson, Sjulsmark, bonde 1855-09-30   Brita Johanna Persdotter, Ytterklinten, bondedotter
  Karl Erik Karlsson, Legdeå, bondeson 1835-10-06   Stina Cajsa Göransdotter, Djäkneboda, bondedotter
  Karl Erik Lund-Ersson, Bygdeå, soldat 1825-04-24   Ulrika Krigsberg-Markusdotter, Näs, piga
  Karl Erik Olsson, Broänget, nybyggare 1855-04-17   Stina Margareta Persdotter, Rickleå, bondedotter
  Karl Erik Persson, Lövånger, dräng, född i Överklinten 1829-11-29   Anna Cajsa Jakobsdotter, Lugnet, nybyggardotter
  Karl Erik Ramstedt, Åkulla, soldat 1825-10-16   Anna Magdalena Jonsdotter, Bobacken, bondedotter
  Karl Erik Wedin, Dalkarlså, sågdräng 1848-04-24   Ulla Sofia Jonsdotter, Jomark, piga
  Karl Erik Wikström, Djäkneboda, torpare 1859-10-16   Christina Lovisa Bom, Djäkneboda, fältjägardotter
  Karl Ferdinand von Ahn, Legdeå, bruksbokhållare och hemmansägare 1859-04-25   Maria Christina Danielsdotter, Legdeå, von Ahns hushållerska
  Karl Fredrik Enqvist, Umeå compani, fältjägare 1838-08-26   Anna Cajsa Bodén, Bobacken, bondedotter
  Karl Grubbström-Eriksson, Ratan, fiskare 1798-06-24   Anna Ström, Nykarleby, Finland,
  Karl Gustaf Abrahamsson, Djäkneboda, landbonde 1813-10-24   Brita Cajsa Andersdotter, Djäkneboda, bondedotter
  Karl Gustaf Abrahamsson, Ratu, bonde och änkling 1818-06-07   Christina Margareta Isaksdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Karl Gustaf Aron Flodin, Umeå stadsförsamling, vice kronolänsman 1811-01-23   Stina Cajsa Sundström, Skinnarbyn, jungfru
  Karl Gustaf Aron Flodin, Umeå stadsförsamling, vice länsman 1807-05-31   Barbro Christina Östergren, Bygdeå, jungfru
  Karl Gustaf Holmberg, Strömbäck, Umeå lfs., tullvaktmästare 1850-08-11   Margareta Lovisa Byström, Sikeå, piga
  Karl Gustaf Karlsson, Överklinten, tillträdande skattebonde 1852-06-15   Magdalena Christina Johansdotter, Överklinten, bondedotter
  Karl Gustaf Lindgren, Bygdeå, matros 1837-10-19   Cajsa Maria Markström, Dalkarlså, snickardotter
  Karl Gustaf Zingmark, Umeå stadsförsamling, 1837-03-19   Eva Stina Nilsdotter, Djäkneboda, torparänka
  Karl Hammarstedt, Robertsfors, mästersven 1834-11-09   Anna Brita Lindqvist, Robertsfors, sågställardotter
  Karl Hansson, Legdeå, bonde 1798-10-07   Magdalena Persdotter, Sikeå, bondedotter
  Karl Hansson, Legdeå, bonde och änkling 1832-07-23   Maja Stina Israelsdotter, Brednoret, bondeänka
  Karl Jakob Byström, Åkulla, bonde 1846-01-27   Anna Magdalena Palm, Dalkarlså, piga
  Karl Jakob Högström, Skinnarbyn, sjöman 1835-08-25   Lisa Greta Persdotter, Näs, bondedotter
  Karl Jakob Högström, Skinnarbyn, styrman och änkling 1837-01-13   Anna Magdalena Hansdotter, Näs, bondedotter
  Karl Jakob Löfroth, Umeå stadsförsamling, lantmätare 1828-11-30   Sara Lovisa Åberg, Åkulla, demoiselle
  Karl Jakob Persson, Gullmark, bondeson 1859-06-31   Maria Amalia Andersdotter, Skinnarbyn, bondedotter
  Karl Johan Brandt, Bygdeå, soldat 1827-01-14   Anna Brita Olofsdotter, Överklinten, bondeänka
  Karl Johan Fällman, Hjoggmark, Sävar, skattebonde 1852-09-28   Maria Margareta Smed, Legdeå, bondedotter
  Karl Johan Hansson, Olsliden, nybyggare 1849-10-14   Eva Gustava Johansdotter, Bjurselet, Degerfors, bondedotter
  Karl Johan Isberg, Skinnarbyn, dräng 1860-07-15   Maria Elisabet Burström, Dalkarlså, bondedotter
  Karl Johan Johansson, Fräkenbäcken, hemmanstillträdande 1851-01-26   Barbro Helena Nilsdotter, Robertsfors, dagakarlsdotter
  Karl Johan Jonsson, Överklinten, landbondeson 1854-02-19   Catharina Magdalena Lindfors, Överklinten, piga
  Karl Johan Karlsson, Överklinten, hemmanstillträdande 1822-10-29   Magdalena Christina Johansdotter, Korssjön, bondedotter
  Karl Johan Larsson, Gulltjärn, dräng 1859-11-22   Catharina Charlotta Strid, Åsjön, bondedotter
  Karl Johan Möller, Bygdeå, handelsman 1849-03-18   Anna Sofia Bjurman, Ratan, jungfru
  Karl Johan Persson, Ivarsnäs, dräng och blivande nybyggare 1844-12-08   Stina Cajsa Grahn, Norum, fältjägardotter
  Karl Johan Sundström, Bygdeå, förare 1810-11-26   Cajsa Stina Thurdin, Ratan, jungfru
  Karl Johan Sundström, Häggnäs, hemmanstillträdande 1808-11-02   Christina Markusdotter, Häggnäs, piga
  Karl Johan Sundström-Johansson, Bobacken, arbetare 1859-10-30   Margareta Sofia Larsdotter, Bobacken, piga
  Karl Johan Thurdin, Umeå stadsförsamling, coopvardie capitain och borgare 1839-01-24   Anna Magdalena Mattsdotter, Bobacken, jungfru
  Karl Johan Åström, Åträsk, Degerfors, bondeson 1842-11-24   Anna Greta Danielsdotter, Gulltjärn, bondedotter
  Karl Jonas Bäckström, Bäck, bonde 1847-11-08   Carolina Johanna Höglund, Bäck, piga
  Karl Jonas Karlsson, Ratu, bonde 1850-10-24   Anna Johanna Thurnström, Näs, bondedotter
  Karl Jonas Linder-Ling, Bygdeå, soldat 1812-01-26   Catharina Olofsdotter, Bäck, piga
  Karl Jonas Nylén, Nyvik, nybyggarson 1859-09-16   Christina Lovisa Grehn, Sörbäck, nybyggardotter
  Karl Jonas Siklund, Näs, hemmanstillträdande 1860-06-24   Margareta Catharina Larsdotter, Öndebyn, bondedotter
  Karl Jonas Säfström, Bygdeå, styrman 1845-01-00   Anna Lovisa Holmström, Dalkarlså, torpardotter
  Karl Jonsson, Rickleå, dräng 1773-11-21   Magdalena Arvidsdotter, Rickleå,
  Karl Jonsson, Överklinten, bonde 1784-10-10   Catharina Isaksdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Karl Julius Karlsson, Stockholm (AB), avskedad förare och bruksarbetare 1789-02-15   Stina Johansdotter, Bygdsiljum, Burträsk, piga
  Karl Julius Persson, Överklinten, dräng 1809-11-08   Maria Isaksdotter, Överklinten, änka
  Karl Karlsson, Holmön, Umeå lfs., hemmanstillträdande 1814-02-22   Magdalena Persdotter, Bäck, bondedotter
  Karl Karlsson, Innerträsk, Degerfors, bonde 1801-04-06   Anna Maria Johansdotter, Ultervattnet, piga
  Karl Karlsson, Smårödningen, nybyggare och änkling 1821-03-25   Maja Stina Larsdotter, Smårödningen, änka
  Karl Mattsson, Rickleå, skattebonde 1852-11-14   Elisabet Sofia Mårtensdotter, Rickleå, piga
  Karl Olof Boström, Rickleå, bondeson 1856-11-13   Ulrika Sofia Lindström, Rickleå, piga
  Karl Olof Marklund, Gullmark, byaskräddare 1856-06-08   Brita Ulla Jakobsdotter, Gullmark, bondedotter
  Karl Petter Edström, Robertsfors, kolardräng 1841-07-18   Helena Carolina Persdotter, Robertsfors, piga
  Karl Petter Ersson, Ratu, hemmanstillträdande 1825-06-05   Maria Catharina Olofsdotter, Ratu, bondedotter
  Karl Petter Högström, Rickleå, postbonde 1812-10-27   Maria Jonsdotter, Öndebyn, bondedotter
  Karl Petter Nordin, Bygdeå, båtskeppare 1848-04-09   Anna Christina Nordbrandt, Bobacken, mademoiselle
  Karl Petter Olofsson, Kroksjön, dräng 1845-07-06   Greta Dorotea Nilsdotter, Korssjön, piga
  Karl Petter Persson, Överklinten, hemmanstillträdande 1823-10-26   Anna Magdalena Olofsdotter, Överklinten, bondedotter
  Karl Qvick, Robertsfors, hyttarbetare 1825-10-09   Anna Cajsa Persdotter, Sikeå, piga
  Karl Rahm, Gamla Karleby, Finland, handelsman 1827-10-18   Johanna Fredrika Genberg, Robertsfors, demoiselle
  Karl Österlund-Olofsson, Ostnäs, Sävar, torpare 1840-01-28   Greta Magdalena Norbrandt, Ratu, nämndemansdotter
  Karolina Andersdotter, Näs, arbeterska 1860-10-14   Simon Petter Persson, Näs, torpare
  Kerstin Eriksdotter, Överklinten, 1756-10-03   Jon Markusson, Korssjön,
  Kerstin Hansdotter, Ratu, änka 1754-06-00   Nils Jonsson, Bäck,
  Kerstin Jakobsdotter, Ratu, piga 1746-11-23   Anders Christophersson, Ultervattnet, bonde
  Kerstin Jönsdotter, Dalkarlså, änka 1768-02-14   Johan Olofsson, Pålböle, Umeå lfs., dräng
  Kerstin Jönsdotter, Junkboda, 1753-09-23   Anders Andersson, Dalkarlså,
  Kerstin Mosesdotter, Skinnarbyn, piga 1760-10-07   Anders Persson, Djäkneboda, bonde
  Kerstin Mårtensdotter, Bygdeå, lappiga 1767-04-05   Mårten Clementsson, Umeå, lappdräng
  Kerstin Mårtensdotter, Överklinten, änka 1746-10-26   Per Jonsson, Bygdeå, dräng
  Kerstin Nilsdotter, Edfastmark, piga 1768-04-26   Johan Johansson, Risvattnet, Nysätra, bonde
  Kerstin Olofsdotter, Bäck, piga 1745-05-09   Per Järf-Andersson, Bygdeå, soldat
  Knut Octavus Bergmark, Umeå stadsförsamling, handlande 1853-07-31   Amelie Catharina Maria Bergman, Ratan, demoiselle
  König Ekström-Axelsson, Umeå lfs., soldat 1785-10-23   Catharina Jonsdotter, Rickleå, corporal Höks dotter
  Lars Abrahamsson, Lustigkulla, bondeson 1859-10-16   Catharina Christina Hansdotter, Gullmark, bondedotter
  Lars Andersson, Bjänfors, bondeson 1839-07-14   Anna Lovisa Rehn, Umeå, piga
  Lars Andersson, Bobacken, fd. bonde och änkling 1851-07-01   Ulrika Magdalena Bjurman, Ratan, skepparänka
  Lars Andersson, Brände, Nysätra, bondeson 1829-10-11   Christina Margareta Dahlgren, Dalkarlså, mästersmedsdotter
  Lars Andersson, Estersmark, Nysätra, bonde 1766-09-30   Magdalena Hansdotter, Legdeå, piga
  Lars Andersson, Ivarsboda, bonde 1799-12-29   Margareta Andersdotter, Norum, bondedotter
  Lars Andersson, Nysätra, klockare 1745-11-00   Brita Andersdotter, Ratu, piga
  Lars Andersson, Ultervattnet, tolvman och änkeman 1818-06-28   Anna Barbro Andersdotter, Ultervattnet, Rönnbäcks dotter
  Lars Andersson, Ultervattnet, dräng 1758-10-15   Ingeborg Larsdotter, Sikeå, piga
  Lars Andersson, Ytterklinten, bondeson 1805-06-30   Anna Margareta Andersdotter, Ytterklinten, bondedotter
  Lars Andersson, Åkullsjön, dräng 1818-02-01   Maria Olofsdotter, Åkullsjön,
  Lars Andersson, Överklinten, hemmanstillträdande 1814-10-06   Magdalena Persdotter, Ytterklinten, bondedotter
  Lars Berglund, Skinnarbyn, dräng 1847-10-31   Beata Christina Eleonora von Ahn, Skinnarbyn, piga
  Lars Brandt-Jonsson, Rickleå, avskedad soldat och dräng 1828-08-03   Anna Cajsa Karlsdotter, Rickleå, piga
  Lars Bygdén, Innertavle, Umeå lfs., gästgivare 1792-06-26   Helena Fernborg, Robertsfors, jungfru
  Lars Christiansson, Dalkarlså, inhyses änkling 1821-02-04   Maja Cajsa Wallon, Bobacken, piga
  Lars Christiansson, Skinnarbyn, dräng 1804-11-00   Lisa Cajsa Johansdotter, Hemmyrmarken, Nysätra, bondedotter
  Lars Dahlqvist, Dalkarlså, skattebonde 1854-10-01   Ulrika Lovisa Mattsdotter, Rickleå, bondedotter
  Lars Dunder-Persson, Bygdeå, soldat 1749-10-10   Maria Persdotter, Öndebyn, piga
  Lars Enqvist, Bygdeå, soldat 1812-02-28   Magdalena Jonsdotter, Brände, Nysätra, piga
  Lars Flank-Andersson, Bygdeå, soldat nr.39 1793-02-00   Catharina Nilsdotter, Överklinten, piga
  Lars Forsberg, Strandfors, Nysätra, bondeson 1849-05-06   Magdalena Johanna Olofsdotter, Junkboda, bondedotter
  Lars Fredrik Andersson, Nidolf, nybyggare 1832-03-22   Sara Stina Ersdotter, Dalkarlså, bondedotter
  Lars Fredrik Nilsson, Johanneslund, Robertsfors, dräng 1845-04-06   Maja Lovisa Boström, Junkboda, piga
  Lars Fredrik Samuelsson, Tväråmark, Sävar, dräng 1854-01-29   Stina Johanna Olofsdotter, Sjulsmark, piga
  Lars Gustaf Högberg, Skinnarbyn, dräng 1842-11-00   Greta Cajsa Larsdotter, Skinnarbyn, piga
  Lars Gustaf Johansson, Överklinten, bondeson 1853-04-24   Johanna Andersdotter, Överklinten, piga
  Lars Gustaf Larsson, Gulltjärn, dräng 1854-10-17   Elisabet Catharina Andersdotter, Frodtjärnbäck, bondedotter
  Lars Gustaf Lindqvist, Kvarnfors, sågställareson 1838-07-15   Cajsa Lovisa Nilsdotter, Robertsfors, kolardotter
  Lars Gustaf Nilsson, Rickleå, hemmanstillträdande 1847-10-21   Barbro Stina Larsdotter, Rickleå, piga och bondedotter
  Lars Gustaf Olofsson, Junkboda, skattebonde 1860-07-08   Maria Lovisa Svanström, Junkboda, piga
  Lars Gustaf Ramgren, Robertsfors, bokhållare 1829-03-01   Stina Magdalena Nilsdotter, Robertsfors bruk, piga
  Lars Gustaf Rönnbäck, Bygdeå, soldat 1807-10-11   Brita Cajsa Jonsdotter, Holmön, Umeå lfs., piga
  Lars Gustaf Sjögren, Framnäs, kolare 1853-09-13   Magdalena Zakrisdotter, Jomark, bondedotter
  Lars Gustaf Sjöström, Sävar bruk, Sävar, knipsmedsdräng 1852-11-07   Hedda Helena Sundberg, Näs, piga
  Lars Gustaf Stephansson, Överklinten, dräng 1829-10-11   Stina Johansdotter, Överklinten, piga
  Lars Gustaf Stephansson, Överklinten, inhyses änkling 1845-02-07   Cajsa Lena Karlsdotter, Smårödningen, nybyggardotter
  Lars Göransson, Rickleå, bonde 1775-04-15   Stina Persdotter, Rickleå, piga
  Lars Hansson, Sävar, Umeå lfs., bonde 1805-11-19   Maja Brita Mattsdotter, Näs, bondedotter
  Lars Hansson, Öndebyn, bonde 1823-10-24   Anna Cajsa Persdotter, Bäck, piga
  Lars Högström-Andersson, Överklinten, byaskräddare 1837-07-16   Maria Christina Karlsdotter, Smårödningen, nybyggardotter
  Lars Isaksson, Prästgården, dräng 1819-04-12   Cajsa Persdotter, Prästgården, piga
  Lars Isaksson, Rickleå, bonde 1763-09-25   Anna Klingström, Bygdeå, jungfru
  Lars Isaksson, Rickleå, bonde 1769-06-25   Stina Hansdotter, Legdeå, piga
  Lars Isaksson, Ultervattnet, bonde och änkling 1847-03-07   Brita Lovisa Larsdotter, Ultervattnet, bondedotter
  Lars Johan Brändström, Brände, krononybyggare 1851-06-23   Brita Margareta Persdotter, Bobacken, piga
  Lars Johan Ersson, Prästgården, dräng 1831-10-10   Anna Margareta Jakobsdotter, Dalkarlså, bondedotter
  Lars Johan Fält, Korssjön, fältjägare 1847-03-09   Maria Johanna Grönlund, Överklinten, piga
  Lars Johan Lantz, Bobacken, fältjägare 1844-01-21   Brita Catharina Olofsdotter, Bobacken, bondedotter
  Lars Johan Leman, Bygdeå, coopvardie sjöman 1840-06-28   Ulrika Lindgren, Gullmark, piga
  Lars Johansson, Öndebyn, bonde 1779-06-10   Maria Persdotter, Sjulsmark, piga
  Lars Johansson, Öndebyn, bonde och änkling 1811-06-20   Magdalena Larsdotter, Grimsmark, Nysätra, piga
  Lars Johansson, Öndebyn, dräng 1776-02-06   Margareta Danielsdotter, Öndebyn, bondedotter
  Lars Jonas Forsmark, Robertsfors, knipsmedsdräng 1826-11-26   Brita Sofia Vård, Robertsfors, smedsdotter
  Lars Jonsson, Bäcknäs, kronohemmansåboen och änkling 1841-12-25   Brita Cajsa Andersdotter, Bullmark, Sävar, änka
  Lars Jonsson, Sjulsmark, 1756-02-24